آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یکی از آزمایش هایی است که به طور خاص برای بانوان انجام می شود. از طریق این تست می توان سرطان دهانه رحم را در مراحل نخست آن تشخیص داد. برای انجام این تست سلول های موجود در دهانه رحم مورد بررسی قرار می گیرند و وضعیت آن ها مشخص می شود. پزشک از طریق این آزمایش می تواند از بروز سرطان در این بخش جلوگیری کند. اگر بیشتر از 21 سال دارید بهتر است سریعا برای انجام این تست اقدام کنید. در ادامه مطلب به شما می گوییم که این آزمایش چیست و چرا انجام می شود.

دلایل انجام آزمایش پاپ اسمیر

همان طور که گفته شد از این آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود. با استفاده از این تست می توانید تمامی تغییراتی که در قسمت دهانه رحمتان اتفاق می افتد را مشاهده کنید و از وقوع سرطان جلوگیری کنید.

در واقع می توان گفت این تست یکی از مهم ترین آزمایش های غربالگری زنان است. برای انجام این آزمایش اغلب لگن معاینه می شود. اغلب این آزمایش به همراه آزمایش HPV انجام می شود؛ زیرا این HPV یکی از دلایل ایجاد سرطان دهانه رحم در بانوان است.

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر چیست؟ نحوه انجام آن چگونه است؟

زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر

اگر سنتان بین 21 تا 65 سال است باید این تست را به صورت منظم و سالیانه انجام دهید. سعی کنید در فواصل زمانی مشخصی اقدام به انجام این تست کنید. اگر از سلامت رحمتان اطمینان دارید می توانید این آزمایش را هر سه سال یک بار انجام دهید. اگر آزمایش HPV نیز به همراه تست خود انجام می دهید، می توانید هر 5 سال این تست را انجام دهید. بنابراین می توان گفت زمان انجام تست پاپ اسمیر کاملا متغیر است و شما می توانید بر اساس وضعیت سلامتی تان این آزمایش را بدهید.

آمادگی های مورد نیاز برای انجام تست پاپ اسمیر

این تست نیاز به برخی آمادگی ها دارد. در واقع پیش از انجام تست شما نباید یک سری کارها را انجام دهید؛ بنابراین بهتر است پیش از این که برای این تست اقدام کنید بهتر است خود را آماده کنید. برای آمادگی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • دو روز پیش از انجام تست به هیچ عنوان رابطه جنسی نداشته باشید.
  • استفاده از کرم ها، فوم ها، داروهای واژینال و … دو روز پیش از این آزمایش ممنوع است.
  • برای داشتن آمادگی برای آزمایش‌پاپ‌ اسمیر‌ بهتر است تا دو روز دوش واژینال نگیرید.
  • سعی کنید در دوران قاعدگی این تست را انجام ندهید تا پاسخ تستتان دقیق تر باشد.
نحوه خواندن جواب آزمایش پاپ
نحوه خواندن جواب آزمایش پاپ

جواب آزمایش پاپ اسمیر

همان طور که گفته شد با استفاده از این آزمایش وضعیت سلول های موجود در دهانه رحم شما مشخص می شوند. پس از این که این آزمایش را انجام می دهید معمولا 7 تا 14 روز طول می کشد تا جواب آن به دست شما برسد. برای این که جواب آزمایش پاپ اسمیر را بخوانید بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید. شما می توانید در انتظار دو حالت در جواب آزمایشتان باشید که عبارتند از:

اگر در آزمایش شما تنها سلول های عادی و نرمال موجود در دهانه رحم کشف شود، به معنای عادی بودن تست شما است. در این صورت نتیجه آزمایش شما عادی و منفی خواهد بود. شما می توانید تا زمان انجام پاپ اسمیر بعدی و معاینه لگنی به زندگی روزمره خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: با تفسیر آزمایش پاپ اسمیر hpv آشنا شوید

جواب تست غیر طبیعی

زمانی که در دهانه رحم شما سلول های غیر طبیعی کشف می شود، جواب آزمایشتان غیر طبیعی خواهد شد. غیر طبیعی بودن جواب آزمایش به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست. معنای این آزمایش کاملا به سلول های موجود در رحم شما بستگی دارد. این سلول ها عبارتند از:

  • سلول های سنگفرشی یا ASCUS: این نوع از سلول ها اغلب در دهانه های رحم سالم رشد می کنند اما نمی توان به طور قطع آن ها را سلول سرطانی دانست.
  • ضایعه داخلی اپیتلیال سنگفرشی: این نوع از سلول ها ممکن است باعث بروز سرطان شوند. در واقع وجود این ضایعه نشان دهنده مرحله پیش سرطان در فرد است.
  • سلول های سرطانی سلول سنگفرشی یا آدنوکارسینوما: اگر در جواب پاپ اسمیر شما سلول های آدنوکارسینوما وجود داشته باشد، پزشک به طور قطعی به شما اعلام می کند که مبتلا به سرطان شده اید. این سرطان به شکل غده های مخاطی یا غده های صاف درون رحم شکل می گیرد و برای سلامتی بسیار مضر است.
بهترین آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم
بهترین آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم

تشخیص عفونت با انجام تست پاپ اسمیر

از این تست برای تشخیص عفونت نیز استفاده می شود. اغلب زنان دچار عفونت های باکتریایی، قارچی و … می شوند. زمانی که پزشک قادر نباشد به طور طبیعی عفونت را تشخیص دهد از این آزمایش استفاده می کند. علاوه بر عفونت های گفته شده برخی از بیماری های دیگر هم چون HPV نیز با استفاده از این تست قابل تشخیص هستند.

بیشتر بخوانید: اهمیت تست پاپ اسمیر: چرا هر زنی باید این آزمایش را انجام دهد؟

در واقع از طریق تشخیص عفونت با پاپ اسمیر می توان جلوی پیشروی تعداد زیادی از بیماری ها در زنان را گرفت. عفونت های بسیار زیادی هستند که ممکن است به رحم بانوان آسیب برسانند. این عفونت ها با استفاده از این آزمایش قابل تشخیص و درمان هستند. شما می توانید با افزایش توان سیستم ایمنی بدنتان از بروز عفونت ها جلوگیری کنید و بدنی سالم تر داشته باشید.

نحوه تشخیص عفونت های مقاربتی در زنان
نحوه تشخیص عفونت های مقاربتی در زنان

سخن پایانی

پاپ اسمیر یکی از تست هایی است که به طور اختصاصی برای زنان انجام می شود. این تست می تواند وضعیت سلول های موجود در دهانه رحم را مشخص کند. اگر سلول ها حالت نرمال داشته باشند رحم شما سالم است و اگر سلول های غیر طبیعی در جواب آزمایش شما وجود داشته باشد، ممکن است در حال ابتلا به سرطان رحم باشید. بانوان از 21 سالگی تا 65 سالگی باید هر سه سال یک بار این تست را انجام دهند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت آنی آزما برای انجام این تست وقت بگیرید و آن را حتی در منزلتان نیز انجام دهید. این تست توسط آنی آزما با قیمت بسیار پایین انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.