آزمایش کاریوتایپ خون

آزمایش کاریوتایپ خون

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آزمایش کاریوتایپ برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی و برای کمک به تشخیص بیماری های ژنتیکی، برخی از نقایص مادرزادی، و برخی اختلالات خون و سیستم لنفاوی استفاده می شود. زمانی که تست های غربالگری بارداری غیر طبیعی هستند، از آزمایش کاریوتایپ استفاده می شود. همچنین این تست در موارد زیر کاربرد دارد. هر زمان که نشانه های یک اختلال مرتبط با ناهنجاری کروموزومی وجود داشته باشد. همانطور که برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی در یک فرد و/یا تشخیص یک ناهنجاری خاص در اعضای خانواده نشان داده شده است.

گاهی اوقات زمانی که فرد مبتلا به لوسمی، لنفوم، میلوما، میلودیسپلازی یا سرطان دیگری است و مشکوک به ناهنجاری کروموزومی اکتسابی است. برای انجام این تست نمونه خونی که از رگ بازوی شما گرفته شده است، مورد نیاز است. نمونه ای از مایع آمنیوتیک یا پرزهای کوریونیک از یک زن باردار؛ یک نمونه مغز استخوان یا بافت نیز می تواند در انجام آزمایش کاریوتایپ استفاده شود. آمادگی خاصی برای انجام این تست لازم نیست.

آزمایش ایدز در منزل

در آزمایش کاریوتایپ چه چیزی بررسی می شود؟

تجزیه و تحلیل کروموزوم یا کاریوتایپ آزمایشی است که تعداد و ساختار کروموزوم های فرد را به منظور تشخیص ناهنجاری ها ارزیابی می کند. کروموزوم ها ساختارهای نخ مانندی در هر هسته سلول هستند و شامل طرح ژنتیکی بدن هستند. هر کروموزوم حاوی هزاران ژن در مکان های خاص است. این ژن ها مسئول ویژگی های فیزیکی ارثی یک فرد هستند و تأثیر عمیقی بر رشد، تکامل و عملکرد دارند.

انسان دارای 46 کروموزوم است که به صورت 23 جفت وجود دارد. بیست و دو جفت در هر دو جنس (اتوزوم) و یک جفت (کروموزوم های جنسی) به صورت XY (در مردان) یا XX (در زنان) وجود دارد. به طور معمول، تمام سلول‌های بدن که دارای هسته هستند دارای مجموعه کاملی از همان 46 کروموزوم هستند، به جز سلول‌های تولیدمثلی (تخم‌ک و اسپرم) که شامل نیم مجموعه 23 است. به کودک منتقل شود در زمان لقاح، نیم ست ها از هر والدین با هم ترکیب می شوند و مجموعه جدیدی از 46 کروموزوم را در جنین در حال رشد تشکیل می دهند.

ناهنجاری های کروموزومی شامل تغییرات عددی و ساختاری است

برای تغییرات عددی، هر چیزی غیر از مجموعه کاملی از 46 کروموزوم نشان دهنده تغییر در مقدار مواد ژنتیکی موجود است و می تواند باعث مشکلات سلامتی و رشد شود. برای تغییرات ساختاری، اهمیت مشکلات و شدت آنها به کروموزوم تغییر یافته بستگی دارد. نوع و درجه مشکل ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، حتی اگر همان ناهنجاری کروموزومی وجود داشته باشد.

کاریوتایپینگ کروموزومی کروموزوم‌های فرد را بررسی می‌کند تا تعیین کند آیا عدد مناسب وجود دارد یا خیر و مشخص کند که آیا هر کروموزوم طبیعی به نظر می‌رسد. برای اجرای صحیح و تفسیر نتایج به تجربه و تخصص نیاز دارد. در حالی که از نظر تئوری تقریباً هر سلولی می تواند برای انجام آزمایش استفاده شود، در عمل معمولاً روی مایع آمنیوتیک برای ارزیابی جنین و روی لنفوسیت ها (یک گلبول سفید) از نمونه خون برای آزمایش تمام سنین دیگر انجام می شود. به طور متناوب، گلبول های سفید خون ممکن است از آسپیراسیون مغز استخوان برای بررسی تغییرات در افراد مشکوک به بیماری های هماتولوژیک یا لنفوئیدی (مانند لوسمی، لنفوم، میلوم، کم خونی مقاوم به درمان) به دست آید.

در آزمایش کاریوتایپ چه چیزی بررسی می شود؟

آزمایش کاریوتایپ به چه صورت انجام می شود؟

نمونه برداری از سلول های یک فرد، کشت آنها در محیط های غنی شده با مواد مغذی برای ترویج تقسیم سلولی در شرایط آزمایشگاهی. این کار به منظور انتخاب زمان خاصی در طول مرحله رشد سلول ها انجام می شود که تشخیص کروموزوم ها راحت تر است.

جداسازی کروموزوم ها از هسته سلول ها، قرار دادن آنها روی یک لام و درمان آنها با یک لکه مخصوص.

گرفتن میکروعکس از کروموزوم ها

به روش پازل، تصاویر کروموزوم ها را دوباره مرتب کنید تا جفت ها مطابقت داشته باشند و آنها را بر اساس اندازه، از بزرگ ترین به کوچک ترین، اعداد 1 تا 22 مرتب کنید و به دنبال آن کروموزوم های جنسی به عنوان جفت 23 قرار می گیرند.

تصاویر همچنین به کروموزوم ها اجازه می دهد تا به صورت عمودی جهت گیری شوند. هر کروموزوم شبیه نی راه راه است. این دو بازو از نظر طول متفاوت است (یک بازوی کوتاه (p) و یک بازوی بلند (q))، یک ناحیه فشرده شده بین بازوها به نام سانترومر، و یک سری نوارهای افقی روشن و تیره. طول بازوها و محل باندها به تعیین بالا از پایین کمک می کند.

پس از تکمیل آرایش عکس کروموزوم، متخصص آزمایشگاه جفت کروموزوم ها را ارزیابی می کند و هر گونه ناهنجاری را که ممکن است وجود داشته باشد را شناسایی می کند.

برخی از اختلالات کروموزومی که ممکن است شناسایی شوند عبارتند از:

  • سندرم داون (تریزومی 21)، ناشی از یک کروموزوم اضافی 21؛ این ممکن است در تمام یا بیشتر سلول های بدن رخ دهد.
  • سندرم ادواردز (تریزومی 18)، وضعیتی که با عقب ماندگی ذهنی شدید همراه است. ناشی از کروموزوم 18 اضافی است.
  • سندرم پاتو (تریزومی 13) که توسط کروموزوم 13 اضافی ایجاد می شود.
  • سندرم کلاین فلتر، شایع ترین ناهنجاری کروموزوم جنسی در مردان. ناشی از یک کروموزوم X اضافی
  • سندرم ترنر، ناشی از اشتباه
  • یک کروموزوم X را در زنان بخوانید.
  • لوسمی میلوژن مزمن، یک جابجایی کلاسیک 9;22 که تشخیص بیماری است.

نمونه برای آزمایش کاریوتایپ چگونه جمع آوری می شود؟

نمونه خون با وارد کردن یک سوزن در رگ بازو گرفته می شود.

مایع آمنیوتیک و پرزهای کوریونی توسط یک پزشک با استفاده از روش های آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی از یک زن باردار جمع آوری می شود.

جمع آوری نمونه مغز استخوان یا بافت نیاز به انجام یک روش بیوپسی دارد.

نمونه برای آزمایش کاریوتایپ چگونه جمع آوری می شود؟

سوالات رایج

آزمایش کاریوتایپ چگونه استفاده می شود؟

آزمایش کاریوتایپ کروموزومی برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی استفاده می‌شود و بنابراین برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، برخی از نقایص مادرزادی و اختلالات خاص خون یا سیستم لنفاوی استفاده می‌شود. و ممکن است برای:

جنین با استفاده از مایع آمنیوتیک یا پرزهای کوریونی (بافت جفت):

1- اگر یک یا چند آزمایش غربالگری بارداری یک زن، مانند غربالگری سندرم داون سه ماهه اول یا غربالگری سرم مادر در سه ماهه دوم، غیرطبیعی باشد.

2- اگر یک زن باردار در حال انجام آنالیز مایع آمنیوتیک باشد، زیرا در معرض خطر بالاتر از حد طبیعی داشتن نوزادی با نقص مادرزادی در نظر گرفته می شود.

3- اگر ناهنجاری های ساختاری و/یا رشد جنین، مانند سونوگرافی، تشخیص داده شود.

4- اگر یک ناهنجاری کروموزومی شناخته شده در خانواده وجود داشته باشد.

یک زن یا یک زن و شوهر، قبل از بارداری، برای ارزیابی کروموزوم های خود یا خود، به خصوص اگر زنی قبلاً سقط جنین یا ناباروری را تجربه کرده باشد.

بافت حاصل از سقط جنین یا مرده زایی، برای کمک به تعیین اینکه آیا علت به دلیل ناهنجاری کروموزومی در جنین بوده است یا خیر.

نوزادی که با ناهنجاری های مادرزادی، از جمله نقص های مادرزادی فیزیکی، عقب ماندگی ذهنی، تاخیر در رشد و تکامل، یا علائم یک اختلال ژنتیکی خاص متولد می شود.

فرد مبتلا به ناباروری یا فردی که علائم اختلال ژنتیکی را نشان می دهد.

اعضای خانواده، برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی خاص زمانی که در یک کودک یا یکی دیگر از اعضای خانواده تشخیص داده شده است.

فردی که مبتلا به انواع خاصی از لوسمی، لنفوم، کم خونی مقاوم به درمان یا سرطان تشخیص داده شده است زیرا این شرایط می تواند منجر به تغییرات اکتسابی در کروموزوم ها شود. این آزمایش ممکن است بر روی نمونه خون یا مغز استخوان انجام شود.

آزمایش کاریوتایپ چه زمانی درخواست داده می شود؟

زمانی که جنین مشکوک به ناهنجاری های کروموزومی است، زمانی که نوزادی دارای ناهنجاری های مادرزادی است، زمانی که یک زن تجربه سقط جنین یا ناباروری را دارد و زمانی که یک بزرگسال نشانه های اختلال ژنتیکی را نشان می دهد، ممکن است آنالیز کروموزوم تجویز شود. همچنین ممکن است برای تشخیص وجود یک ناهنجاری کروموزومی در اعضای خانواده زمانی که در یک کودک یا در یکی دیگر از اعضای خانواده تشخیص داده شده است، دستور داده شود. ممکن است برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی اکتسابی زمانی که یک فرد مبتلا به لوسمی، لنفوم، میلوما، کم خونی مقاوم به درمان یا سرطان دیگری باشد، تجویز شود.

نتیجه آزمایش کاریوتایپ چه چیزی را نشان می دهد؟

تفسیر نتایج آزمایش کاریوتایپ باید توسط فردی با آموزش تخصصی سیتوژنتیک انجام شود. برخی از یافته ها نسبتاً ساده هستند، مانند کروموزوم 21 اضافی (تریزومی 21) که نشان دهنده سندرم داون است، اما برخی دیگر ممکن است بسیار پیچیده باشند.

اگرچه علائم معمولی با ناهنجاری های کروموزومی خاص وجود خواهد داشت، اثرات و شدت آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و اغلب نمی توان به طور قابل اعتمادی پیش بینی کرد.

تکرار، حذف، جابه‌جایی، و بازآرایی ژنتیکی می‌تواند باعث مشکلات بی‌شماری سلامت و رشد شود. بستگی به این دارد که چه ژن هایی از دست رفته یا در تعداد زیادی نسخه وجود دارد. برخی از بازآرایی های ژنتیکی تغییراتی هستند که علائم قابل توجهی ایجاد نمی کنند. جابه‌جایی متعادل (که در آن دو کروموزوم قسمت‌هایی از خود را عوض کرده‌اند اما تمام مواد ژنتیکی موجود است) ممکن است برای فردی که آنها را دارد مشکلی ایجاد نکند، اما ممکن است در فرزندانش مشکل ایجاد کند.

بسیاری از بدخیمی های خونی و لنفاوی (مانند لوسمی، لنفوم، میلوما، میلودیسپلازی) با ناهنجاری های کروموزومی مرتبط هستند که می تواند به تشخیص بیماری و/یا پیش بینی سیر بالینی بیماری کمک کند.

نتیجه آزمایش کاریوتایپ چه چیزی را نشان می دهد؟

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

از آنجایی که کروموزوم های جنسی (XX یا XY) در طول تجزیه و تحلیل کروموزوم شناسایی می شوند، این آزمایش نیز به عنوان یک محصول جانبی، قطعا جنسیت جنین را تعیین می کند. برخی از تغییرات کروموزومی آنقدر کوچک یا ظریف هستند که با کاریوتایپینگ قابل تشخیص نیستند. روش‌های آزمایش دیگری مانند هیبریداسیون فلورسنت در محل (FISH) یا ریزآرایه ممکن است گاهی برای بررسی بیشتر ناهنجاری‌های کروموزومی انجام شود.

این امکان برای افراد وجود دارد که سلول هایی با مواد ژنتیکی متفاوت در بدن خود داشته باشند. این به دلیل تغییرات اولیه در رشد جنین است که منجر به ایجاد خطوط سلولی کاملاً متفاوت می شود و موزاییکیسم نامیده می شود. نمونه ای از این موارد برخی از موارد سندرم داون است. فرد مبتلا می تواند سلول هایی با کروموزوم 21 سوم اضافی و برخی سلول ها با جفت طبیعی داشته باشد.

آیا همه باید این آزمایش را انجام دهند؟

تجزیه و تحلیل کروموزوم اغلب انجام می شود، اما به عنوان یک آزمایش غربالگری عمومی نشان داده نمی شود. اکثریت مردم هرگز نیازی به انجام آزمایش کاریوتایپ ندارند.

آیا می توان آنالیز کروموزوم را در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی من انجام داد؟

خیر، برای اجرا به تجهیزات تخصصی و برای تفسیر به تخصص نیاز دارد. در بیشتر موارد، نمونه ها به آزمایشگاه مرجع ارسال می شوند.

نمونه گیری در منزل

چرا انجام آزمایش کاریوتایپ چند روز طول می کشد؟

سلول هایی که در آزمایش کاریوتایپ مورد بررسی قرار می گیرند باید کشت شوند و تقسیم سلولی ترویج شود. مدت زمانی که این کار طول می کشد از نمونه ای به نمونه دیگر متفاوت است. کاریوتیپ های بسیار پیچیده و غیر طبیعی ممکن است به زمان بیشتری برای ارزیابی نیاز داشته باشند.

علت بسیاری از بیماری های ژنتیکی، اختلال در حالت و وضعیت کروموزوم ها می باشد. بنابراین کم و زیاد شدن تعداد کروموزوم ها یا جابجایی بین آنها باعث ایجاد بیماری خواهد شد. مشخص کردن وضعیت کروموزوم ها و بررسی تغییرات عددی یا ساختاری آنها با روش سیتوژنتیک و انجام کاریوتایپ امکان پذیر می باشد. کاریوتایپ یعنی چیدمان کروموزومها در کنار هم و مقایسه آنها با نمونه سالم تا بتوان نقص احتمالی را مشخص نمود.

کاریوتایپ به زبان ساده تصویری است که از کروموزومهای یک فرد تهیه می شود. کروموزومها در داخل سلولهای بدن و به تعداد ۴۶ عدد هستند. برای تهیه کاریوتایپ از کروموزومهای یک سلول در حال تقسیم و در مرحله متافازی میتوزی عکس گرفته می شود. آزمایش کاریوتایپ روی نمونه های خون، مایع آمنیوتیک، محصول سقط، مغز استخوان، عضله و دیگر سلولهای زنده بدن قابل انجام است ولی نمونه خون و مایع آمنیوتیک بیشتر از بقیه مورد استفاده هستند.

آزمایش کاریوتایپ روی نمونه های خون به صورت معمولی و با تفکیک پذیری بالا انجام می گیرد. مراحل انجام آزمایش شامل کشت، برداشت، لام گیری یا گستره کروموزومی، رنگ آمیزی کروموزومها و بررسی دقیق زیر میکروسکوپ می باشد. برای کشت کروموزومی خون محیطی، باید در حد امکان از خون تازه که به آن ماده ضد انعقاد سدیم هپارین اضافه شده است استفاده شود. کشت کروموزومی معمولا ۷۲ساعت وقت نیاز دارد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.