با تزریق واکسن کرونا، ناقل بیماری نمی‌شوید

با تزریق واکسن کرونا، ناقل بیماری نمی‌شوید

چون در محتویات واکسن کرونا قطعاتی از ویروس یا پروتئین‌های غیرقابل تکثیر آن وجود دارد، ایجاد بیماری در اثر واکسن از اساس غیرعلمی و غیرممکن است و هیچ یک از واکسن‌های کووید ۱۹ باعث مثبت شدن آزمایش PCR (نمونه حلقی/بینی) کووید۱۹ نمی‌شود.

اگر چه تاکنون از سوی سازمان جهانی بهداشت عدد دقیقی از میزان اثر بخشی واکسن کرونا ذکر نشده است، اما بر اساس اطلاعات موجود تمام واکسن ‌های تولیدی می‌تواند تا حد بسیار زیادی نیاز به بستری شدن را کاهش دهند و در برابر بیماری شدید یا مرگ بر اثر کرونا از انسان محافظت کنند. فرد واکسینه شده باید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از تزریق واکسن کرونا، در محل بماند تا مطمئن شود هیچ واکنش فوری که بسیار هم نادر است، به نوع تزریق شده ندارد.

نمونه گیری در منزل

انواع واکسن کرونا تا چه حد موثرند؟

میزان اثر بخشی انواع واکسن کرونا در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در مطالعات انجام شده ممکن است تا حدی مختلف است و این تفاوت‌ها نباید در تصمیم گیری جامعه برای زمان تزریق واکسن تاثیر گذار باشد. زیرا همه واکسن‌های کرونا به طور قابل توجهی ریسک تشدید بیماری و مرگ و میر ناشی ازکووید-۱۹ را در صورت ابتلا کاهش می‌دهند. با این وجود اطلاعات در مورد میزان اثربخشی واکسن‌ها در برابر سوش‌های نوپدید ویروس کرونا محدود است تزریق واکسن کرونا علیه بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر درمان از ۲۱ بهمن پارسال در کشور آغاز شد و به تدریج برای تمام گروه‌های اولویت‌دار ادامه یافت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، برای دستیابی به اهداف نهایی و مهار نسبی کرونا، باید حداقل ۷۰ درصد جامعه واکسینه شوند. بهترین واکسن، واکسنی است که در دسترس‌ترین باشد. در مطالعات اولیه‌ای که انجام شده میزان اثربخشی واکسن‌هایی که در ایران تزریق می‌شود به ترتیب ۹۱/۶ درصد واکسن اسپوتنیک، ۸۵ الی۹۵ درصد واکسن کووایران برکت، ۷۹ درصد هم برای سینوفارم و آسترازنکا عنوان شده است.

بیماران و تردیدهای تزریق واکسن کرونا

با توجه به جمعیت بالای واجدین شرایط، تدریجی بودن تولید واکسن و امکان نداشتن تامین آن برای کل جمعیت، واکسینه شدن طبق سند ملی به گروه‌های اولویت دار مانند سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای خاص و گروه‌های شغلی بهداشتی، درمانی و پرخطر، طبق یک برنامه زمانبندی انجام می‌گیرد که واکسن سینوفارم تاییدیه سازمان جهانی بهداشت جهت بیماران خاص کسب کرده است. به طور کلی واکسینه شدن در زمان بیماری های حاد توصیه نمی‌شود؛ بنابراین در صورت بروز نشانه‌های شدید بیماری (تب، لرز، تهوع، بدن درد، درد شکم، اسهال، سوزش ادرار، دردپهلو و …) تا زمان بهبود علائم باید از تزریق واکسن کرونا خودداری کنند.

هیچ منعی برای دریافت واکسن کرونا حتی برای بیماران قلبی وجود ندارد، مگر کسانی که که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید به هر کدام از محتویات تشکیل‌دهنده واکسن کرونا را داشته باشند و در مورد بیماری­های مزمن خودایمنی نیز زمانی که بیماری در حالت کنترل شده باشد با نظر پزشک معالج می‌توان واکسیناسیون را انجام داد.

بیماران و تردیدهای تزریق واکسن کرونا

در بعضی از بیماران ممکن است دریافت واکسن کرونا تا پس از انجام یک دوره درمانی با تاخیر همراه شود، گفت: کسانی که هم‌اکنون مبتلا به کرونا هستند و یا هنگام مراجعه دارای علائم آن باشند که در این‌صورت احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد، بایستی تزریق واکسن را تا زمان بهبودی به تعویق بیاندازند. همچنین ناقل بودن بیمار نیز فقط با انجام تست کرونا مشخص می‌شود.

بیمارانی که تحت پیوند اعضا و یا شیمی درمانی قرار گرفته اند در مورد زمان تزریق واکسن بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنند. زیرا ممکن است پاسخ سیستم ایمنی به واکسن کاهش یابد و اگر امکان محافظت فرد با سایر روش‌های پیشگیری وجود دارد می‌توان واکسیناسیون را تا پایان دوره مصرف داروها به تعویق انداخت.

واکسن کرونا برای خانم‌های باردار

خانم‌های بارداری که در ریسک بالای ابتلا به بیماری قرار دارند (مانند کارکنان بهداشتی درمانی) و یا دارای بیماری زمینه‌ای هستند با نظر پزشک می‌توانند واکسن آسترازنکا که تنها برند توصیه شده برای خانم باردار است را استفاده کنند. در حال حاضر واکسنی که برای سنین زیر ۱۸ سال مناسب باشد در دسترس نیست. چون در محتویات واکسن کرونا، قطعاتی از ویروس یا پروتئین‌های غیرقابل تکثیر آن وجود دارد، ایجاد بیماری در اثر واکسن از اساس غیرعلمی و غیرممکن است و هیچ یک از واکسن‌های کووید ۱۹ باعث مثبت شدن آزمایش PCR (نمونه حلقی/بینی) کووید۱۹ نمی‌شود.

ولی از آنجایی‌که ایمنی واکسن حداقل دو هفته بعد از دریافت دوز دوم ایجاد می‌شود لذا باید بعد از واکسیناسیون همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود. چون هیچ واکسنی نمی‌تواند ۱۰۰درصد سبب محافظت شما از بیماری شود و امکان ابتلا با سویه‌های جدید ویروس وجود دارد، ممکن است شما فرم خفیف بیماری را بگیرید و با ماسک نزدن ویروس را به اطرافیان خود منتقل کنید. تزریق برخی از انواع واکسن کووید ۱۹ از جمله آسترازنکا و اسپوتنیک می‌تواند به‌طور موقت ممنوعیت اهدای خون برای مدت مشخصی را به‌دنبال داشته باشد.

افرادی که این نوع واسن‌ها را دریافت می‌کنند، می‌توانند ۲۸ روز پس از دریافت واکسن جهت اهدای خون مراجعه کنند. البته تاکنون ممنوعیتی برای اهدای خون به‌دنبال تزریق سایر انواع واکسن کرونا از جمله بهارات، سینوواک، سینوفارم، فایزر، مدرنا و برکت ذکر نشده است و داوطلبین اهدای خون می‌توانند پس از رفع واکنش‌های احتمالی اولیه به واکسن از جمله تب، درد عضلانی ضعف و بی حالی، جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون سازمان انتقال خون ایران مراجعه کنند.

اقداماتی که باید قبل و بعد از واکسیناسیون انجام شود

متقاضیان، شب قبل از تزریق واکسن کرونا خواب کافی داشته باشند. یکی از موارد مهم تغذیه‌ای که قبل و بعد از واکسیناسیون علیه کرونا باید رعایت کرد­، مصرف آب و مایعات فراوان است. زیرا مصرف مایعات کافی نه تنها سبب عملکرد بهتر بدن در شرایط واکسیناسیون می‌شود، بلکه از افت فشار خون در افرادی که معمولا ترس از آمپول و یا واکسن دارند نیز جلوگیری می‌کند. فرد واکسینه شده باید حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پس از تزریق واکسن، در محل بماند تا مطمئن شود هیچ واکنش فوری که بسیار هم نادر است، به نوع تزریق شده ندارد.

عوارضی مانند درد بازو در محل تزریق، تب خفیف، خستگی، سردرد، دردهای عضلانی ومفصلی، لرز و اسهال را از جمله واکنش‌های بعد از تزریق واکسن کرونا می‌ باشد. بعد از دریافت واکسن احتمال بروز این نشانه‌ها به شکل خفیف وجود دارد که در عرض چند روز به طور خودبخود بهبود می‌یابند. اما اگر علائم بیشتر از چند روز ادامه پیدا کرد یا عوارض شدیدتر شد، بایستی به پزشک مراجعه کرد. اغلب داروها هیچ تداخلی با واکسن‌های کووید-۱۹ ندارد و کسانی که که دچار بیماری‌های مزمنی مثل مشکلات قلبی، کلیوی، کبدی، روماتولوژیک، دیابت، بدخیمی و … هستند به هیچ عنوان نباید بدون مشورت پزشک خود داروهای مصرفی را تغییر دهند و یا قطع کنند. اما در برخی موارد خاص با مشورت پزشک معالج ممکن است فاصله زمانی بین تزریق واکسن و برخی داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی وجود داشته باشد.

اقداماتی که باید قبل و بعد از واکسیناسیون انجام شود

سردردهایی که عامل آنها ویروس کرونا است

سردردهایی که عامل آنها ویروس کرونا است معمولاً چند ویژگی دارند. در بیمارانی که تشخیص کرونا در ٢ تا ١٠ روز اخیر برای آنها داده شده است، در صورت بروز سردرد جدید یا تغییر ماهیت سردرد قبلی باید به احتمال بروز سردرد در نتیجه ویروس شک کرد.

از مشخصات دیگر آن دوطرفه بودن، درگیری در نواحی گیجگاهی و پیشانی، طول کشیدن سردرد بیش از ۴۸ ساعت و عدم پاسخ مناسب به درمان با مسکن هاست. برای درمان این نوع سردرد مصرف مایعات فراوان، دریافت سرم در صورت لزوم و درمان افت اکسیژن خون( هیپوکسی) توصیه می شود و در صورتی که بیمار به علت سابقه ی قبلی سردرد در حال مصرف دارو می باشد بهتر است این داروها قطع نشود و مصرف کورتیکواستروئید در درمان این نوع سردرد توصیه نمی شود.

تزریق هر دو دوز، با یک نوع واکسن باید باشد

مردم باید برنامه واکسیناسیون را با دو نوبت تزریق طبق فاصله زمانی اعلام شده، تکمیل کنند و آگاه باشند که در حال حاضر برندهای تجاری واکسن کووید-۱۹ غیر قابل تعویض است و بعد از تزریق نوبت اول واکسن کرونا باید از همان برند تجاری واکسن در نوبت دوم استفاده شود. همچنین رعایت توصیه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی نیز باید ادامه یابد.

دوره نهفتگی ویروس دلتا یک روز است

دوره نهفتگی ویروس دلتا یک روز است. کرونا مانند زامبی است تا وقتی در خیابان باشید همه مبتلا می‌شوند. اوضاع خوب نیست شرایط کرونا بسیار ناگوار است، همشهریان کرونا بسیار جدی است. درمان کرونا در بیمارستان نیست بلکه درمان کرونا پیشگیری است. فقط دو هفته نیاز است تا بتوانیم از این اوضاع خارج شویم. از اول تیرماه که اعلام شد موارد ابتلا رو به افزایش است هیچ تمهیداتی در نظر گرفته نشده و اقدامی برای پیشگیری انجام نشد.

شرایط کنونی جامعه ما مانند جنگلی است که آتش گرفته و کنترلی بر سرایت آتش به دیگر نقاط جنگل وجود ندارد. به‌ دلیل ضعف در تزریق واکسن کرونا افراد آمار بیشتر فوتی‌ها مربوط به افراد جوان است. بدین معنا که سن مرگ و میر در مبتلایان کرونا کاهش یافته است؛ چرا که افراد مسن واکسینه شده‌اند و مابقی جمعیت کشور در انتظار تزریق واکسن هستند. این باعث شده میانگین سن مرگ و میر در میان مبتلایان به ۵۸ سال برسد.

«ما در حال حاضر در بدترین شرایط بحران کرونا در ابتدای پیشگیری تا کنون هستیم. از اول تیرماه که اعلام شد موارد ابتلا رو به افزایش است هیچ تمهیداتی در نظر گرفته نشده و اقدامی برای پیشگیری انجام نشد. شرایط کنونی جامعه ما مانند جنگلی است که آتش گرفته و کنترلی بر سرایت آتش به دیگر نقاط جنگل وجود ندارد. متأسفانه در بحث پیشگیری شاهد سهل‌انگاری هم از سوی مسئولان و هم از سمت مردم هستیم.

دوره نهفتگی ویروس دلتا

سیاست صحیح در مورد پیشگیری و مهار بیماری

زمانی که سیاست صحیح در مورد پیشگیری و مهار بیماری اتخاذ نشود، به تبع آن مردم هم پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. البته در شرایطی که روزانه در آمار مرگ و میر رکورد می‌زنیم بحث واکسیناسیون در کاهش مرگ تأثیر داشته است و عملا می‌توان گفت واکسینه‌کردن برای کاهش مرگ است. اما در کشور فقط ۵ درصد مردم واکسن زده‌اند و با این تعداد تزریق نمی‌توان انتظار کنترل بیماری را داشت.

همچنین شاهد آن هستیم که تعداد مرگ و میر در افراد مسن به‌ دلیل واکسیناسیون کاهش یافته است اما به‌ دلیل ضعف در واکسینه‌کردن افراد آمار بیشتر فوتی‌ها مربوط به افراد جوان است. بدین معنا که سن مرگ و میر در مبتلایان کرونا کاهش یافته است؛ چرا که افراد مسن واکسینه شده‌اند و مابقی جمعیت کشور در انتظار تزریق واکسن کرونا هستند. این باعث شده میانگین سن مرگ و میر در میان مبتلایان به ۵۸ سال برسد.

در شرایط کنونی وضعیت بیمارستان‌ها نیز وخیم است؛ چرا که هر بیمارستان یک تعداد تخت ثابتی دارد که البته تخت‌های موقت هم اضافه شده اما ما به مرحله «overload» رسیده‌ایم یعنی دیگر بیمارستان‌ها گنجایشی برای پذیرش ندارند و تا زمانی که ورودی‌ها کاهش پیدا نکند وضعیت بهتر نخواهد شد و بیماری مهار نمی‌شود.»

روزهای سختی را سپری می‌کنیم همه می‌توانند در اثر ابتلا به ویروس کرونا به طور وخیمی بیمار شده و جان خود را از دست بدهند. اما هر چه تعداد بیشتری از مردم واکسینه شوند، کنترل بهتری بر این همه گیری خواهیم داشت. پس واکسن بزنید و موارد بهداشتی را رعایت کنید تا شیوع بیماری در میان خانواده، دوستان، اطرافیان و کسانی که سخت در تلاش اند تا سلامت ما حفظ شود، متوقف کنیم.

نمونه گیری در منزل

شرایط آزمایش در منزل

با گسترش بیماری های عفونی و مسری مانند ویروس کرونا، بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی ها ترس همه افراد در دنیا از قرار گیری در محل های آلوده مانند مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بسیار بیشتر شده است در حالی که این روز ها بیش از پیش احساس نیاز به انجام آزمایش ها و تشخیص های طبی احساس می شود. آنی آزما برای حل این مسئله امکانات نمونه گیری در منزل و آزمایش خون در منزل را برای شما توصیه می کند. به طوری که اگر مایل به انجام هر گونه آزمایش خون و تست کرونا در منزل می باشید می توانید بدون مراجعه و حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به صورت آنلاین در سایت پذیرش خود را انجام دهید.

همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی های لازم در مورد زمان و مکان که شما مایل به نمونه گیری می باشید را انجام خواهند داد. پس از نمونه گیری نمونه شما سریعا به آزمایشگاه درخواستی شما ارسال می شود و درکمترین زمان جوابدهی انجام می گیرد.توجه داشته باشید که آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا به امروز بوده است شکل گرفته است.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.