چرا کرونا ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و پخش می شود؟

چرا کرونا ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و پخش می شود؟

چه ویژگی های ساختاری در کرونا ویروس یا SARS-CoV-2 به آن اجازه می دهد تا به سلول های انسانی حمله کند و به صورت بسیار مؤثر گسترش یابد؟ در این مطلب ما سعی کرده ایم تا اطلاعات علمی موجود در این زمینه را بررسی کنیم تا علت دقیق این موضوع را مشخص نماییم. کرونا ویروس ها به طور معمول بر دستگاه تنفسی پرندگان و پستانداران ، و همچنین انسان تأثیر می گذارد. پزشکان آنها را با سرماخوردگی ، برونشیت ، ذات الریه ، سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) و بیماری کرونا ویروس 2019 (کووید-19) مرتبط می کنند. این ویروس ها همچنین می توانند روی روده تأثیر بگذارند.

کرونا ویروس ها معمولاً باعث سرماخوردگی می شوند ، هر چند می توانند مسئول بیماری های شدیدتر باشند. در طی 80 سال گذشته دانشمندان دریافتند که این ویروس ها می توانند موش ، سگ ، گربه ، بوقلمون ، اسب ، خوک و گاو را آلوده کنند. بعضی اوقات ، این حیوانات ویروس ها را به انسان منتقل می کنند. ویروس های کرونایی که در انسان ها شیوع دارند شامل 229E ، NL63 ، OC43 و HKU1 هستند. نام “کرونا ویروس” از زائده های تاج مانند موجود بر روی سطوح آنها گرفته شده است. “کرونا” در لاتین به معنای “هاله” یا “تاج” است. در بین انسان ها ، عفونت های کرونا ویروس بیشتر در ماه های زمستان و اوایل بهار رخ می دهد.

بینش های جدیدی در مورد ساختار کرونا ویروس ممکن است توضیح دهد که چرا این ویروس آنقدر به سرعت در بین انسان ها گسترش می یابد. کلیه داده ها و آمارها براساس داده های در دسترس عموم در زمان انتشار است. برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی باشد. برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد شیوع COVID-19 ، به مقاله ویروس کرونا چیست و چه ویژگی های دارد مراجعه فرمایید.

چرا کرونا ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و پخش می شود؟

کرونا ویروس جدید با نام SARS-CoV-2 باعث ایجاد عفونت بسیار گسترده در سطح جهان شده و منجر به یک همه گیری جهانی با درصد ابتلا بسیار بالا و مرگ و میر قابل توجه در بین جمعیت های مختلف شده است. محققان در تلاش برای فهم ماهیت این ویروس بسیار مسری ، ویروس کرونا را با SARS (SARS-CoV) – عامل ایجاد کننده سندرم حاد تنفسی حاد ، که بهتر با عنوان SARS شناخته می شود – مقایسه می کنند.

SARS-CoV و SARS-CoV-2 86 درصد از توالی ژنومی مشابه را دارند. SARS به عنوان اولین بیماری همه گیر قرن بیست و یکم شناخته شد ، زیرا به سرعت از قاره ای به قاره دیگر گسترش یافت و در مدت 8 ماه بیش از 8000 عفونت – با نسبت مرگ و میر 10٪ ایجاد کرد. با این حال ، SARS-CoV-2 بسیار سریع تر گسترش می یابد. در سال 2003 ، 8،098 مورد SARS با 774 مرگ و میر در طی 8 ماه رخ داده است.

در مقابل ، طی 2 ماه از شروع شیوع SARS-CoV-2 ، کرونا ویروس جدید بیش از چهار میلیون نفر را آلوده کرده و باعث مرگ چندین هزار نفر شده است. بنابراین چه چیزی باعث می شود کرونا ویروس جدید بسیار آلوده کننده تر شود؟ ما نگاهی به برخی از آخرین شواهدی می اندازیم که به پاسخ به این سؤال کمک می کند.

اولین افراد مبتلا به COVID-19 ارتباط نزدیکی با بازار حیوانات و غذاهای دریایی داشتند. این نشان می دهد که حیوانات در ابتدا ویروس را به انسان منتقل می کردند. سپس ، افرادی که هیچ ارتباطی با بازار ندارند این بیماری را گرفتند که این موضوع نشان می دهد که انسان ها می توانند ویروس را به یکدیگر منتقل کنند.

بیشتر افرادی که به کووید 19 مبتلا می شوند، نوع خفیف بیماری را نشان می دهند. براساس گزارش WHO ، حدود 80٪ افرادی که COVID-19 دریافت می کنند بدون نیاز به بستری در بیمارستان بهبود می یابند. 20٪ باقی مانده به شدت بیمار می شوند و در تنفس دچار مشکل می شوند. برخی از گروه ها بیشتر در معرض بیماری شدید هستند ، از جمله افراد سالخورده و افراد دارای نگرانی های اساسی پزشکی از جمله فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و ریه ، دیابت و سرطان.

میزان مرگ و میر بین کشورها متفاوت است. در ایرات میزان مرگ و میر حدود 6٪ است. براساس گزارش CDC ، كودكان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض خطر COVID-19 نیستند. به نظر می رسد زنان باردار خطر ابتلا به COVID-19 را به یک نسبت با سایر بزرگسالان دارند. با این حال ، در دوران بارداری ، زنان از ویروس هایی که مشابه SARS-CoV-2 و آنفلوانزا هستند ، خطر ابتلا به بیماری شدید دارند. CDC همچنین توصیه می کند نوزادان متولد شده در زنان مشکوک یا تایید شده COVID-19 در قرنطینه قرار بگیرند.

به طور خاص ، چند مطالعه ژنتیکی به بررسی ساختار میکروسکوپی ویروس ، پروتئین کلیدی در سطح آن و گیرنده در سلول های انسانی پرداخته اند که به طور جمعی می توانند توضیح دهند که چرا ویروس می تواند به راحتی حمله کرده و گسترش یابد. CDC توصیه می کند که همه افراد ماسک های صورت پارچه ای را در مکان های عمومی بپوشند و با حفظ فاصله 6 فوتی (2 متر) از دیگران مانع از انتقال بیماری به خود و خانواده خود شوند. این امر به کند شدن شیوع ویروس از افراد بدون علامت و افرادی که نمی دانند به این ویروس مبتلا شده اند کمک می کند. افراد باید علاوه بر حفظ فاصله اجتماعی و عدم مراجعه به مکان های شلوغ، ماسک های پارچه ای خود را نیز بپوشند.

کرونا ویروس یا SARS-CoV-2

علائم کووید-19

براساس گزارش CDC ، افراد ممکن است 2-4 روز پس از مواجهه با ویروس علائم را تجربه کنند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

لرز

سرفه

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

گلو درد

احتقان یا آبریزش بینی

خستگی

سردرد

درد عضلانی

از بین رفتن قدرت چشایی و بویایی

حالت تهوع یا استفراغ

اسهال

در حال حاضر هیچ واکسنی برای کرونا ویروس در دسترس نیست. با این حال ، دانشمندان اکنون ویروس را تکثیر کرده اند. این امر می تواند به تشخیص و درمان زودرس در افرادی که دارای ویروس هستند اما علائمی را تجربه نمی کنند ، کمک کند.

کرونا ویروس یا SARS-CoV-2

طبق گزارش CDC ، گروه های زیر از ابتلا به بیماری جدی از COVID-19 خطر بیشتری دارند:

این گروه ها از ابتلا به بیماری جدی از COVID-19 خطر بیشتری دارند:

افراد 65 سال یا بالاتر

افرادی که در خانه های سالمندان یا مراکز مراقبتی زندگی می کنند

افراد در هر سنی که دارای شرایط پزشکی اساسی و جدی هستند ، از جمله بیماری مزمن ریه ، شرایط جدی قلب ، چاقی شدید ، سیستم ایمنی بدن به خطر افتاده یا دیابت CDC خاطرنشان می کند که اگرچه گزارش هایی از عوارض در کودکان خردسال گزارش شده است ، اما این موارد نادر است. COVID-19 معمولاً علائم خفیف در کودکان ایجاد می کند.

علائم عمومی عفونت با کرونا ویروس ها

علائم شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا معمولاً در حدود 2-4 روز پس از بروز عفونت ایجاد می شود. به طور معمول ، علائم خفیف است ، اگرچه در افراد مختلف متفاوت است. در برخی از افراد ، عفونت های کرونا ویروس کشنده است. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آبریزش بینی

سردرد

سرفه

تب

گلو درد

عموما احساس نا خوشی

در حالی که دانشمندان می توانند به راحتی رینو ویروس ها – که باعث ایجاد سرماخوردگی نیز می شود – را در آزمایشگاه پرورش دهند ، اما این مورد در مورد کرونا ویروس ها اتفاق نمی افتد. این مسئله سنجیدن تأثیر این عوامل بیماری زا را دشوار می کند.در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری های سرماخوردگی ناشی از ویروس های کرونا وجود ندارد. درمان ها شامل مراقبت از خود و داروهای بدون نسخه هستند.

انجام مراحل زیر می تواند برای درمان کرونا کمک کننده باشد:

استراحت و اجتناب از کار بیش از حد

نوشیدن مقدار زیادی آب

اجتناب از سیگار کشیدن و مناطق دودی

مصرف استامینوفن (تیلنول) برای کاهش درد و تب

استفاده از دستگاه مرطوب کننده تمیز یا بخار سرد

پزشک می تواند ویروس مسئول بیماری را از طریق نمونه برداری از مایعات بدن فرد ، مانند نمونه خون یا مخاط بینی تشخیص دهد.

پروتئین اسپایک موجود در روی کرونا ویروس

پروتئین اسپایک همان چیزی است که کرونا ویروس برای اتصال به غشای سلول های انسانی و آلوده کردن آن ها، از آن استفاده می کنند. فرآیند اتصال توسط آنزیم های سلولی خاصی فعال می شود. با این حال ، ویروس کووید 19 دارای یک ساختار خاص است که به آن اجازه می دهد تا “حداقل 10 برابر محکم تر از پروتئین های اسپایک مربوطه به بیماری سارس [SARS-CoV] به گیرنده سلول میزبان مشترک آنها متصل شود.”

کرونا ویروس یا SARS-CoV-2

اتثال محکم تر تا حدودی به این دلیل است که پروتئین اسپایک این ویروس کووید-19 حاوی ناحیه ای است که توسط آنزیمی به نام فورین شناخته و فعال می شود. فورین یک آنزیم سلول میزبان در ارگان های مختلف انسانی مانند کبد ، ریه ها و روده کوچک است. این واقعیت که این آنزیم در تمام این بافت های انسانی ساکن است به این معنی است که ویروس می تواند به طور بالقوه به چندین عضو بدن شما حمله کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که SARS-CoV و سایر کرونا ویروس ها در یک خانواده دارای یک سایت فعال سازی فورین یکسان نیستند. محققان می گویند ، “محل شکاف مانند فورین” که اخیراً در پروتئین های اسپایک SARS-CoV-2 کشف شده است ، می تواند چرخه عمر ویروسی و بیماری زایی ویروس را توضیح دهد. به این معنی که فعال سازی فورین در ویروس کووید 19 با روشی متفاوت تر و موثر تر نسبت به سایر ویروس های خانواده کرونا ویروس انجام می گیرد.

سایت فعال سازی فورین ویروس را با توجه به ورود آن به سلول ها ، متفاوت تر از SARS می سازد ، و احتمالاً بر پایداری ویروس و انتقال آن تأثیر می گذارد. مطالعات دیگر این ایده را مطرح کرده اند که ناحیه شکاف فورین همان چیزی است که باعث می شود کرونا ویروس به صورت بسیار کارآمد و سریع انتقال یابد.

محققان مطالعات موازی بین SARS-CoV-2 و ویروس های آنفلوانزای مرغی انجام داده اند و ذکر کردند پروتئینی به نام هماگلوتینین در آنفولانزا معادل پروتئین اسپایک در ویروس کرونا یا SARS-CoV-2 است و سایت های فعال سازی فورین ممکن است این ویروس ها را بسیار بیماری زا کنند.

گیرنده اصلی سلول های انسانی

پروتئین های اسپایک و ناحیه های فعال سازی فورین کل داستان نیستند، و خود سلول های انسانی نیز شامل عناصری هستند که آن ها را نسبت به کرونا ویروس جدید آسیب پذیر می کند. پروتئین اسپایک باید به یک گیرنده بر روی سلول های انسانی به نام آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE2) متصل شود. تحقیقات نشان داده است که آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 به ویروس کرونا اجازه می دهد سلول های انسانی را آلوده کند. علاوه بر این ، SARS-CoV-2 به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 با میل بیشتری نسبت به سایر کرونا ویروس ها متصل می شود، و این بخشی از دلایلی است که چرا SARS-CoV-2 حدود 10 برابر محکم تر از SARS-CoV به سلول های میزبان متصل می شود.

چرا کرونا ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و پخش می شود؟

به سمت داروهای جدید و واکسن ها

ملاحظات فوق از آن جهت حائز اهمیت است که آن ها راه های مختلفی را برای هدف قرار دادن و مسدود کردن تاثیر کرونا ویروس جدید در بدن انسان نشان می دهند، زیرا محققان برای ایجاد واکسن و درمان عجله می کنند. به عنوان مثال ، برخی از متخصصان پیشنهاد می كنند كه مهاركنندگان فورین یك راه درمانی معتبر برای مقابله با SARS-CoV-2 است. اما از آنجا که آنزیم های فورین مانند برای بسیاری از فرآیندهای منظم سلولی مهم هستند، مهم است که این مهار کننده ها به طور سیستمی بر همه این آنزیم ها تاثیر نگذاشته و باعث بروز سمیت نشوند.

به طور خاص ، مهار کننده های مولکول های کوچک یا آنهایی که به صورت خوراکی فعال هستند ، “احتمالاً با استنشاق تحویل داده می شوند […] شایسته هستند به سرعت آزمایش شوند تا اثر ضد ویروسی آنها در برابر [SARS-CoV-2] ارزیابی شود،” محققان خواستار این هستند. در همین حال ، مسدود کردن گیرنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 ممکن است راه حل مناسب دیگری باشد. با انجام این کار می توان مانع از نفوذ کرونا ویروس به سلول ها شد. در حقیقت ، یک مطالعه جدید نشان داده است که استفاده از آنتی بادی ها از چهار موش که در برابر SARS-CoV واکسینه شده بودند ، باعث کاهش عفونت با ویروس مدل حاوی پروتئین های اسپایک SARS-CoV-2 شد. آلودگی 90٪ در کشت سلولی کاهش یافت.

. اگر شما نیز فکر می کنید که ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید، می توانید آزمایش آنتی بادی ویروس کرونا را به صورت غیر حضوری و آزمایش در منزل انجام دهید. برای این کار فقط کافیست تا به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کنید و پس از پر کردن فرم پذیرش، آزمایشات خود را به صورت نمونه برداری در منزل انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.