در صورت مثبت شدن تست کرونا، چه باید کرد؟

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آنچه که باعث شده است متخصصین در تشخیص کرونا اشتباه کنند، شباهت علائم این بیماری با بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا است. البته جالب است بدانید این ویروس مدام در حال تغییر بوده و در نتیجه علائم بیشتری را از خود نشان می دهد برای مثال ممکن است شما دچار مشکلات گوارشی شوید. به همین دلیل است که در صورت داشتن برخی از نشانه ها، پزشک از شما می خواهد تست کرونا انجام دهید تا با اطمینان بیشتر در این مورد صحبت نماید. اکنون این سوال مطرح می شود که اگر جواب تست مثبت شد، چه باید کرد که سایر اعضای خانواده و اطرافیان، از این ویروس منحوس در امان بمانند؟ در ادام مقاله چند راهکار مفید را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد.

جواب آزمایش کرونا شما مثبت ممکن است باعث نگرانی، استرس شما و اطرافیانتان شود. ولی قبل از هر اقدامی باید به خاطر داشته باشید که آرامشتان را حفظ کنید. توجه داشته باشید جواب آزمایش کرونا مثبت به معنای لاعلاج بودن آن نیست! با توجه به همه گیری و پاندمی ویروس کرونا سوالات بسیاری در رابطه با این بیماری برای همه پیش آمده است. یکی از این سوالات در مورد این است که” اگر جواب آزمایش کرونا ما مثبت بود چه کار باید بکنیم؟” می باشد.

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

به همین دلیل در این مقاله ما قصد داریم گام به گام با شما از ابتدای جواب آزمایش کرونا مثبت شدن تا بهبودی کامل و برگشتن به زندگی روزمره عادی پیش برویم. بنابرابن با ما در ادامه همراه باشید:

گام اول

آزمایش کرونا انجام دهید!

آزمایش کرونا اولین اقدام در یافتن اطمینان از ابتلا می باشد. توجه داشته باشید تنها با چند علائم نمی توان به ابتلا به کرونا بسنده کرد. به ویژه که با نزدیک شدن به فصل سرما سرما خوردگی ها و آنفولانزا بیش از پیش در حال گسترش هست و ممکن است این بیماری ها با ابتلا به کرونا اشتباه گرفته شود. روش تشخیص ویروس کرونا ، PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) که نوعی آزمایش تشخیصی COVID-19 است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواب مالیده شده به داخل بینی استفاده می شود.

علاوه بر آزمایش PCR، آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که طی آن می توان از طریق یک آزمایش خون گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر ولی توجه داشته باشید که به دلیل خطر بالای شیوع ویروس کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان ها، مراجعه به این مکان‌ها برای انجام تست ابتلا به کووید ۱۹ برای عموم مردم توصیه نمی‌شود و تنها افرادی که علائم رایج ابتلا را دارند باید نسبت به انجام تست اقدام کنند البته این آزمایش را شما می توانید با نمونه گیری در منزل انجام دهید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایش کرونا در منزل مراجعه فرمایید.)

گام دوم

بعد از جواب آزمایش کرونا به قرنطینه بروید!

گام دوم بعد از دریافت آزمایش کرونا مثبت این است که محل خود را از خانواده و همراهانتان جدا کنید و در اصطلاح به قرنطینه بروید. این کار باعث می شود از ابتلای

اطرافیانتان به کرونا جلوگیری کنید. سعی کنید قرنطینه خود را در اتاقی که دارای تهویه هوای مناسب باشد انجام شود. نور، تهویه هوای مناسب بهبودی شما را سرعت می بخشد.

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

گام سوم

پس از آزمایش کرونا مثبت آرامش خود را حفظ کنید و استرس را از خود دور کنید:

برخی افراد ممکن است با توجه به ذهنیت که از این بیماری دارند پس از آزمایش کرونا دچار ترس و اضطراب شدید شوند و کنترل خود را از دست بدهند ولی در این رابطه باید گفت که داشتن استرس در این دوران خود شرایط را بدتر می کند و بهبودی را سخت تر می کند. همه ما میدانیم استرس ، ناراحتی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و کاهش مقابله بدن با بیماری های عفونی می باشد. بیماری نو ظهور COVID_19 به نسبت سایر بیماری های عفونی و ویروسی کمتر شناخته شده است و درمان آن کم تر شناخته شده است ولی این مسئله نباید باعث نگرانی و استرس ما و اطرافیان شود. کنترل استرس یک مرحله مهم در مسیر بهبودی این بیماری می باشد.

گام چهارم

بعد از جواب آزمایش کرونا مثبت با مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید:

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت بود باید با مرکز بهداشت محل زندگی خودتان تماس بگیرید. پس از تماس علائم خود را بیان کنید . پزشکان و متخصصین در ابن مراکز شما را در انجام مراحل درمان راهنمایی می کنند. توجه داشته باشید که اکثر افرادی که دچار بیماری COVID_19 می شوند، بیماری آن ها خفیف است و با استراحت در خانه بهبودی حاصل می شود و حتی اگر بیماری شما شدید باشد و ریه هایتان درگیر شده باشد در اکثر موارد بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی بیماری شما مراقبت در خانه می تواند بهبود یابد.

بنابراین هرگز برای درمان مستقیما به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه نکنید. پس از تماس شما با مراکزبهداشت علائم شما را دریافت می کنند و در صورت نیاز شما را به یکی از مرکز های درمانی ارجاع می دهند ولی اگر علائم شما قابل درمان و رو به بهبودی باشد انجام مراحل قرنطینه و در صورت لزوم مصرف دارو را تجویز خواهند کرد.

گام پنجم 

بعد از مثبت شدن جواب آزمایش کرونا سایر اعضای خانواده نیز باید آزمایش دهند:

اگر جواب آزمایش کرونا یکی از اعضای خانواده مثبت شد باید سایر اعضای خانواده نیز آزمایش کرونا را انجام دهند و در صورت مثبت شدن سایر اعضا نیز قرنطینه شوند. همچنین خانه را به محلول های ضد عفونی کننده استریل کنید.

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

گام ششم جواب آزمایش کرونا

تب را پایین بیاورید:

اگر تب یا بدن¬درد دارید، استامینوفن یا ایبوپروفن بخورید. حواستان باشد در هر 24 ساعت بیشتر از 3000 میلی¬گرم مصرف نکنید. این موضوع شامل استامینوفن به¬تنهایی و داروهایی مانند قرص و شربت سرماخوردگی و آنفلونزا می¬شود

گام هفتم جواب آزمایش کرونا

پس از دریافت جواب آزمایش کرونا مثبت استراحت کنید:

اگر جواب آزمایش کرونا خود را دریافت کردید و جواب مثبت بود باید بدانید اولین کار در مسیر بهبودی و رهایی از این بیماری استراحت در منزل و محل قرنطینه است. توجه داشته باشید طول بیماری کرونا شما ممکن است نسبت به سن، شرایط شما بیشتر طول بکشند. سعی کنید در این دوران اگر شرایط عمومی شما بهبود یافته است کار هایی که در خانه برایتان لذت بخش است را انجام دهید و از منزل تا بهبودی کامل خارج نشوید. برای مثال در خانه کتاب بخوانید، به گل های منزل خود رسیدگی کنید، فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنید و غیره . به این صورت امید و روحیه خود را نیز حفظ کرده باشید.

گام هشتم جواب آزمایش کرونا

پس از جواب آزمایش کرونا مثبت ماسک را همچنان فراموش نکنید:

اگر جواب آزمایش کرونا شما مثبت شد همچنان باید ماسک بزنید. گاهی ممکن است مجبور شوید برای دریافت درمان بیرون بروید. در این مواقع به یاد داشته باشید ماسک زدن یکی از ضروریات است. همه انواع ماسک ها در جلوگیری از انتقال بیماری و حفاظت از ابتلا به آن موثر می باشند. ولی برخی از این انواع دارای حفاظت بیشتری و برخی کم تر کارآمد تر هستند. ماسک زدن هر فردی باعث می‌شود که اطرافیانش از انتشار قطرک‌های تنفسی احتمالاً حاوی ویروس کرونا در امان بمانند.

شمار زیادی از بررسی‌ها نشان می‌دهند اگر همه افراد جامعه ماسک بزنند، میزان انتشار ویروس از فردی به فرد دیگر در آن جامعه کاهش می‌یابد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ماسک ها و طریقه استفاده درست از ماسک ها به مقاله کارایی انواع ماسک ها در برابر کرونا و آنفولانزا مراجعه فرمایید.)

گام نهم جواب آزمایش کرونا

پس از دریافت آزمایش کرونا مثبت باید سیستم ایمنی خود را قوی کنید:

پس از دریافت جواب آزمایش کرونا مثبت باید بدانیم که بدن به نیاز به استراحت و تقویت سیستم ایمنی بیشتر دارد. برخی خوردنی ها موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. یک رژیم غذایی سالم از بسیاری از عفونت ها و بیماری ها می تواند جلوگیری کند. در شرایط شیوع کرونا و آنفولانزا، لزوم داشتن سیستم ایمنی قوی برای جلوگیری از ابتلاء یا مهار عفونت در صورت بروز بیماری، تقویت سیستم ایمنی بدن بیش از پیش اهمیت یافته است. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی باید توجه داشت که باید عادت های غلط خود را کنار بگذاریم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله روش های تقویت سیستم ایمنی بدن مراجعه فرمایید.)

گام دهم جواب آزمایش کرونا

اگر پس از آزمایش کرونا مثبت بیماری ما شدت بیشتری گرفت و دچار تنگی نفس شدیم چه کار کنیم؟

در صورت درگیری ریه ها و زجر تنفسی پس از آزمایش کرونا مثبت بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و با مراکز بهداشت در این رابطه تماس بگیرید و اگر حس تنگی نفس شدید بود با اورژانس تماس بگیرید. در این صورت ممکن است بیمار در یکی از مراکز درمانی بستری شود. ولی این را به خاطر بسپارید تنگی نفس اگر در حدی سخت نیست و با استفاده از دستگاه اکسیژن و شاید حتی بدون آن می توانید، در خانه بمانید. متاسفانه در حال حاضر داروی یا درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و مراکز درمان تنها برای بیماران که بسیار شدید در نظر گرفته شده است.

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

گام یازدهم جواب آزمایش کرونا

بهبودی (پس از چند روز بعد از جواب آزمایش کرونا مثبت دیگر ناقل نیستیم و می توانیم به زندگی روزمره خود باز گردیم؟)

اگر تمام مراحل و گام های بالا را انجام داده اید به احتمال برایتان سوال پیش آمده است که پس از چند روز بعد از جواب آزمایش کرونا مثبت دیگر ناقل نیستیم و می توانیم به زندگی روزمره خود باز گردیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بیشتر افرادی که به ویروس کرونا آلوده بوده و دارای علامت هستند، معمولاً ۱۰ روز بعد از رفع علائم دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی‌شوند.

افرادی که نتیجه آزمایش کرونا آن‌ها مثبت بوده اما علامتی از این بیماری را تجربه نکرده‌اند، ۱۰ روز بعد از آزمایش دیگر ناقل محسوب نمی‌شوند اما در این زمینه استثناهایی هم وجود دارد، از این رو برخی از کارشناسان هنوز ۱۴ روز قرنطینه را توصیه می‌کنند. بهترین و علمی‌ ترین روش برای اطمینان از اینکه فردی به ویروس کرونا آلوده نیست این است که فرد به فاصلهٔ ۲۴ ساعت دو تست کرونا (از حلق یا بینی یا آب‌ دهان) دهد. در صورت منفی شدن، فرد به ویروس آلوده نیست.

همچنین اینگونه تصور می‌شود که در ابتدای بیماری و در هنگام شروع علائم (به ویژه سرفه و عطسه) احتمال انتقال ویروس به سایر افراد بیشتر است. اما افراد فاقد علامت نیز در صورتی‌ که در فاصلهٔ نزدیک با سایر افراد قرار بگیرند می‌توانند منجر به انتقال ویروس شوند. در حقیقت این افراد (افرادی که علامت ندارند یا ابتدای بیماری هستند) می‌توانند سبب گسترش بیماری شوند زیرا احتمال کمتری دارد که خود را قرنطینه کنند، و همچنین احتمال اینکه رفتارهایی را اتخاذ کنند که منجر به کاهش گسترش بیماری شود در این افراد کمتر است.

گام دوازدهم جواب آزمایش کرونا

اگر فردی از اعضای خانواده جواب کرونا مثبت شد سایر اعضا باید به نکات زیر توجه داشته باشند:

اگر فردی از اعضای خانواده جواب کرونا مثبت شد سایر اعضا باید مسائلی را در این خصوص رعایت کنند. اولین نکته این که باید توجه داشته باشید که از زمان قرار گرفتن در معرض ویروس تا شروع علائم سه تا ۱۴ روز طول می‌کشد، اگرچه علائم به طور معمول در طی چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود. همچنین فرد آلوده به ویروس کرونا ۲ تا ۳ روز قبل از آغاز علائم تا زمان منفی شدن تست ممکن است به عنوان ناقل ویروس به سایر افراد محسوب شود. در این صورت رعایت ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و شناسایی افراد مرتبط با بیماران باعث کاهش ریسک انتقال ویروس کرونا از افرادی که آلوده هستند اما علامت ندارند به سایر افراد خواهد شد.

اگر جواب آزمایش کرونا مثبت شود چه کار باید بکنیم؟

گام اخر جواب آزمایش کرونا

آیا پس از بهبودی نسبت به بیماری کرونا ایمن شده ایم و دیگر به این بیماری مبتلا نمی شویم؟

گاهی برخی از افراد تصور می کنند چون به این بیماری مبتلا شده اند و بهبودی حاصل شده است دیگر نسبت به این بیماری ایمن شده اند و احتمال ابتلا به کرونا در آن ها وجود ندارد. ولی باید گفت این تصور کاملا اشتباه است! اما باید گفت ویروس بیماری COVID_19 به شدت دچار جهش می شود. بنابراین هر لحظه سیستم ایمنی بدن را در شناسایی غافلگیر کند.

همچنین مطالعات نشان داده است که آنتی بادی که در بدن برای مقابله این بیماری از سلول های ایمنی بدن تولید می شود فقط چند هفته در بدن باقی می مانند و به این صورت بدن توانایی مقابله با این ویروس را از دست می دهد . به همین دلیل باید در هر شرایطی پروتکل های بهداشتی را مانند ماسک زدن، شستشوی دست ها ، رعایت فاصله اجتماعی و غیره را رعایت کنیم.

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش های تشخیص کرونا و یا آزمایش خون دیگری می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در در صورت مثبت شدن تست کرونا، چه باید کرد؟

  1. NahidRahime می‌گوید:

    واقعا سپاسگزارم.بنده این تست رو تو آزمایشگاه بقراط سمت پیروزی دادم ولی مثبت شد ونتونستم پذيرش بشم بهم گفتن برو دوباره دوهفته دیگه بیا وآزمایش بده.ولی راه به من خیلی دوره بخاطر همین سایت شما رو دیدم واین بود که مزاحمتون شدم.از لطفتتون بی‌نهایت سپاسگزارم. پس منتظرتونم.بای..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.