بایدها و نبایدها در زمان بروز تب در اثر ویروس کووید۱۹

باید ها و نباید ها در زمان بروز تب در اثر ویروس کووید ۱۹

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

ویروس کووید ۱۹ که اخیر تبدیل به یک مشکل جدید شده است از خانواده کرونا ویروس ها می باشد. ویروس های پاتوژن (بیماری زا) در چند خانواده تقسیم بندی می شود که ویروس کووید۱۹ که عضو این خانواده می باشد. تب به عنوان یک عارضه و واکنش نسبت به بسیاری از بیماری ها بروز می یابد. در اثر ورود یک عامل بیگانه مانند ویروس، باکتری و غیره به بدن ، سیستم ایمنی بدن شروع به تولید متابولیت ها و بسیاری مواد برای مقابله با آن می کند که برخی از این مواد باعث آزاد شدن حرارت و بروز تب می شود.

ویروس کووید۱۹ مانند هر ویروس دیگری یک انگل درون سلولی اجباری است به این معنا که در خارج از یک سلول زنده توانایی تکثیر و همانند سازی ندارد. به همین دلیل اعلب به ویروس اصلاح ذره اطلاق می شود و بسیاری از ویروس شناسان آن را موجود زنده تلقی نمی کنند! ولی ویروس ها در خارج از بدن و سلول توانایی این را دارند که برای مدتی زنده بمانند. این زنده ماندن در بین از سلول در بین انواع ویروس ها متفاوت است و احتمالا یکی از عاملین شیوع (انتقال بیماری مسری از فردی به فردی دیگر) می باشد به طوری که ویروسی که دارای توانایی زنده ماندن بیشتر در خارج از سلول را داشته باشد، به احتمال شیوع بیماری بیشتری نیز دارد.

آزمایش چکاپ مردان

ویروس کووید۱۹ پس از ورود به داخل بدن، باید وارد سلول شود تا در آن جا با استفاده از امکانات سلول و آر ان ای خود شروع به تولید پروتئین ها خود و همانند سازی کند. سیستم ایمنی ما ویروس هایی که در خارج سلول هستند و هنوز وارد سلول نشده اند و یا ویروس هایی که با لیز شدن سلول به بیرون از سلول راه یافته اند را شنایایی و علیه آن تولید آنتی بادی می کند. اتصال ویروس به آنتی بادی موجب عدم توانایی ویروس در اتصال به گیرنده خود در سطح سلول و در نتیجه ورود به سلول می شود. به معنا که ویروس ها برای ورود به سلول باید به گیرنده خود در سطح سلول متصل شوند در غیر این صورت توانایی ورود به داخل سلول را از دست خواهند داد. علاوه بر این اتصال آنتی بادی به ویروس باعث تسهیل بیگانه خواری توسط ماکروفاژها می شود.

علت تب در اثر ویروس کووید۱۹

یکی از علائم مشخص ویروس کووید۱۹ ، تب می باشد. تب از علائمی می باشد که در بسیاری از عفونت ها بروز می کند. دمای بدن توسط هیپوتالاموس تنظیم می‌شود. عوامل تب‌زا (پیروژن ‌ها) موجب پاسخ و عملکرد هیپوتالاموس می ‌شوند. پروتئین های ویروس ها تحریک کننده تولید اینترلوکین یک توسط سلول های ایمنی از جمله ماکروفازها می باشد. IL1 عامل التهابی و تب در بدن می باشد. این ماده باعث می‌شود.هیپوتالاموس،پروستاگلاندین بیشتری تولید کند. این ماده علت اصلی بروز تب است.

آیا تب برای مقابله با ویروس کووید۱۹ مفید می باشد؟

این که تب برای مقابله با عوامل بیگانه مانند ویروس کووید۱۹ چگونه عمل می کند هنوز به خوبی مشخص نشده است ولی در هر حال، از لحاظ علمی، تب پاسخ ایمنی است که به بدن کمک می‌ کند تا دربرابر عوامل بیماری ‌زا مقابله کند، و از این نظر مفید است. تب مانع از رشد و حتی موجب مرگ برخی از عوامل بیماری ‌زا می‌شود. به علاوه، بالا رفتن دمای بدن موجب تکثیر گلبول ‌های سفید خون و افزایش بازده آن‌ ها در مقابل میکروب ها می ‌شود. تحقیقات نشان می‌ دهند که تب آثار مؤثری بر بهبودی دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • افزایش تحرک گلبول‌ های سفید
  • تقویت فاگوسیتوز در گلبول‌ های سفید
  • کاهش اثر آندوتوکسین موجود در غشای سلولی باکتری ها
  • تکثیر لنفوسیت‌های T
  • تقویت عملکرد اینترفرون
  • افزایش میزان تولید پادتن

پایین آوردن تب ناشی از ویروس کووید۱۹

گاهی تب ناشی از ویروس کووید۱۹ به یک عارضه خطرناک در بدن به ویژه در نوازادان تبدیل می شود. تشنج یکی از مهم ترین عوارض تب می باشد که ممکن است بروز بیابد. تشنج در نوزادان و شیرخواران دارای عوارض شدیدی می باشد که ممکن است با عقب ماندگی ذهنی همراه باشد. گفته می شود عوارض تب بسیار بیشتر از مزایای آن می باشد که به همین باید تب کاهش را دهیم. در ادامه به روش های پایین آوردن و کارهایی که در مواجهه با تب نباید انجام دهیم، می پزدازیم:

برای پایین آوردن تب ناشی از ویروس کووید۱۹ آب کافی بنوشید

یکی از مهم ترین اقدامات در پایین آوردن تب ناشی از عفونت مانند ویروس کووید۱۹ و یا هر عامل دیگری مصرف کافی مایعات می باشد. در بدن ما برای انجام بسیاری از واکنش ها آب مورد نیاز است. بدن با مصرف آب توانایی تعدیل کردن دمای بدن را دارد. بهترین نوشیدنی برای تامین مایعات بدن آب می باشد ولی آبمیوه های طبیعی نیز می تواند کمک کننده باشد. نوشیدن آب و مایعات زیاد به بیمار کمک می ‌کند که در شرایط کمبود آب بدن ‌(دهیدراته شدن) قرار نگیرد. البته بیمارانی که از قبل مشکلات کلیوی دارند و به آنها توصیه شده در خوردن آب احتیاط کنند، از این امر مستثنا هستند.سایر افراد دچار تب هم بهتر است روزانه بیش از دو لیتر آب ننوشند.

آب کافی بنوشید

تزریق سرم برای کاهش تب

در بسیاری از موارد فرد مبتلا به ویروس کووید۱۹ قادر به مصرف مایعات کافی نمی باشد که درآن می توان سرم به فرد تزریق کرد. سرم های تزریقی و تقویتی در کاهش تب بسیار موثر هستند.

برای پایین آوردن تب ناشی از ویروس کووید۱۹ استراحت کنید

استراحت یکی از مواردی است که در کاهش تب در اثر ویروس کووید۱۹موثر است. وقتی استراحت می‌کنید، بدن شما ترمیم می‌شود و بهبود پیدا می‌کند. خوابیدن به مغز اجازه می‌دهد تا هورمون‌هایی ترشح کند که باعث رشد بافت جدید می‌شوند. استراحت‌کردن همچنین کمک می‌کند تا بدن از خود دفاع کند. وقتی استراحت می‌کنید، به‌خصوص وقتی می‌خوابید، بدن گلبول‌های سفید می‌سازد. این گلبول‌ها می‌توانند به ویروس‌ها و باکتری‌ها حمله‌ کنند. شما هم دقیقا همین را می‌خواهید. برای همین هم اگر نخوابید، احتمالا تب شما بیشتر طول می ‌کشد. بنابراین خوب استراحت کنید.

سعی کنید هر شب بین هفت تا نه ساعت بخوابید. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است که ملاتونین که در اثر خواب کافی در بدن ترشح می شود در مقابله با کووید ۱۹ موثر می باشد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله تاثیر مستقیم خواب بر ابتلا به بیماری کرونا مراجعه فرمایید.)

از پارچه نم دار جهت کاهش تب استفاده کنید

پارچه یا حوله کوچک نم دار یک روش کاهشش تب در اثر ویروس کووید ۱۹ می باشد. به این منظور پارچه ای را نم کنید و بر روی پیشانی، صورت، گردن، دست ها قرار دهید. اگر چه پارچه نم دار یک روش قدیمی و ساده می باشد ولی در بسیاری موارد یک روش موثر محسوب می شود و می تواند باعث کاهش دمای سطحی پوست مفید باشد.

از مصرف فست فود ها، نوشابه گازدار، قهوه و غیره پرهیز کنید

مصرف برخی مواد غذایی در هنگام تب ناشی از ویروس کووید ۱۹ ممکن است مضر باشد و باعث بدتر شدن شرایط شود. مواد غذایی فست فود فست فود ها، نوشابه گازدار، قهوه و غیره از جمله این موارد هستند که در این دوران باید از مصرف آن ها پرهیز شود.

از مصرف فست فود ها، نوشابه گازدار، قهوه و غیره پرهیز کنید

برای پایین آوردن تب ناشی از ویروس کووید۱۹شیر بنوشید

شیر یکی از مواد غذایی است که در کاهش تب ناشی از ویروس کووید ۱۹ بسیار مفید است بنابراین برای کاهش تب می توانید روزانه یک الی دو لیوان شیر بنوشید. به علاوه می توانید داخل شیر کمی زرد چوبه اضافه کنید و به این صورت باعث تقویت سیستم ایمنی خود شوید زیرا که زرد چوبه دارای خاصیت ضد التهابی دارد. همچنین در نوزادان شیرخوار ممکن است کودک شما بخواهد فقط از شیر تغذیه کند. از آنجایی که شیر مادر حاوی همه‌ی مواد مغذی است و کودک شما درهنگام تب با خوردن شیر از کاهش آب بدن مصون می ‌ماند، پیشنهاد می ‌شود که هر چقدر که می‌خواهد به او شیر بدهید. همچنین شیر مادر حاوی آنتی باکتری ‌هایی است که به ایمنی کودک شما برای مبارزه با عفونت کمک می ‌کند.

مصرف استامینوفن

استامینوفن یک دارو بدون نسخه می باشد که برای کاهش تب ناشی از ویروس کووید۱۹بسیار موثر است. استامینوفن، یک داروی ضد تب بسیار موثر است که با تاثیر بر مرکز کنترل حرارت بدن در هیپوتالاموس واقع در مغز، تب را کاهش می ‌دهد. استامینوفن معمولاً به‌صورت قرص‌های 325 میلی‌ گرمی در بزرگسالان مصرف می‌شود ولی در اطفال معمولا از قطره، شربت یا شیاف آن استفاده می ‌شود و کاربرد اصلی آن هم کاهش تب است. همچنین این دارو، برای کاهش دردهای خفیف تا متوسط کاربرد دارد ولی فاقد اثرات ضد التهابی است و به همین دلیل در مواردی که علت ایجاد درد، بروز التهاب در یک محل است، مثلاً در اثر ضربه، کبودشدگی، کشیدگی یا شکستگی، تاثیر آن در مقایسه با مسکن‌های ضد التهابی مثل بروفن کاهش می‌یابد.

ژلوفن و پروفن تب‌ بر نیستند!

درصورتی که به ویروس کووید۱۹مبتلا بودید و دچار تب شدید، بهترین راه برای کاهش تب او مصرف استامینوفن است. همچنین ایبوپروفن و ژلوفن برای کاهش تب به هیچ عنوان مفید نیست، به همین دلیل کسی که تب و لرز دارد، نباید از این مسکن‌ها استفاده کند. مصرف ژلوفن و پروفن شاید به ظاهر درمان بدن‌دردهای ناشی از ویروس کرونا باشد، اما متأسفانه ثابت شده است که تمامی داروهای ضدالتهابی اثر نامطلوبی روی وضعیت ایمنی بدن دارند. در برخی از کشورها مصرف مسکن ‌ها سبب شده فرد شدت بیماری‌اش افزایش پیدا کند و این مسکن ‌ها برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند، نباید مصرف شود، زیرا عوارض بیماری را تشدید می‌ کند.

پنجره ها را باز کنید

گاه باز کردن پنجره ها برای چند دقیقه و تهویه مناسب هوا در صورتی که آلودگی هوا کم باشد در کاهش علائم ویروس کووید۱۹و همچنین تب موثر می باشد. برخی افراد در هنگام ابتلا به کرونا، آنفولانزا یا سرما خوردگی به قدری دمای خانه را بالا می برند که ممکن است عوارض تب را تشدید دهد. باز کردن پنجره ها باعث تهویه هوا و تعدیل دمای اتاق می شود.

پنجره ها را باز کنید

دهیدراته بودن بدن (از دست دادن آب بدن) را تشخیص دهید

اگر دچار تب ناشی از ویروس کووید۱۹ می باشید بیشتر از هر وقت دیگری باید به کاهش مایعات بدن توجه داشته باشید. یک روش ساده برای تشخیص آن توجه به رنگ ادرار می باشد. رنگ ادرار زرد پر رنگ مایل به نارنجی نشان دهنده کم آبی و نیاز بدن به جذب اب می باشد. کلیه ها یکی از ارگان هایی می باشد که مواد دفعی و سموم بدن را دفع می کند. به این منظور مواد سمی را به حالت محلول در آب از بدن خارج می کند. در صورت کم بودن آب بدن، کلیه ها مجبور به غلیظ کردن ادرار می کنند که ممکن است باعث آسیب به آن ها شود. همچنین همان طور که اشاره شد برای ما می تواند نشان گر دهیدراته بدن باشد.

از لباس های خنک و نخی استفاده کنید

در هنگام ابتلا به ویروس کووید۱۹از لباس های بسیار ضخیم و پلاستیکی استفاده نکنید و تا حد ممکن لباس خنک و نخی بپوشید. همچنین می توانید جوارب تمیزی را کمی نم دار کنید و بپوشید. سپس دراز بکشید و زیر پایتان بالش قرار دهید. با این روش پس از چند دقیقه حس خنکی خواهید کرد و متوجه کاهش دمای بدنتان خواهید شد. همچنین نکته دیگر این است که هرگز در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیرید که این مورد علاوه بر آن که موثر نخواهد بود بلکه اوضاع را وخیم تر می کند.

نمونه گیری در منزل

اگر قصد انجام آزمایش کرونا و یا هر آزمایش دیگر را دارید و به دنبال یک روش ساده و کاربردی برای آن هستید، مجموعه آنی آزما بهترین انتخاب می باشد به این صورت که تمامی مراحل نمونه گیری ، پذیرش ، جوابدهی آن در منزل را ممکن ساخته است. این روزها با افزایش آمار ابتلا به کرونا ، نیاز به سختگیری های بیشتر برای کاهش آن بیشتر شده است. همچنین بررسی ها نشان داده است که احتمال ابتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها بییار بالاست به طوری که این محل ها به عنوان مراکز پر خطر اشاره شده اند. ولی در روش نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل شما بدون آن که نیاز باشد به آزمایشگاه مراجعه کنید آزمایش خود را در خانه انجام می دهید و به این صورت احتمال ابتلا به کووید۱۹را می توانید کاهش دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.