اصلی ترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا در چیست؟

بهترین ازمیشگاه برای تشخیص کرونا

اطلاع از تفاوت سرماخوردگی و کرونا، می تواند شما را در تشخیص این دو بیماری راهنمایی کند. امروزه کرونا به دلیل عوارض شدید، به یک بیماری ترسناک تبدیل شده است. به همین دلیل بسیاری از افراد تست کووید ۱۹ را انجام نمی دهند. در ادامه با شرح علائم دقیق سرماخوردگی و کرونا، می توانید بدون آزمایش نیز این دو بیماری را تشخیص دهید.

سرماخوردگی یا کرونا
تفاوت سرماخوردگی و کرونا

سرماخوردگی یا کرونا

کرونا همان سرماخوردگی نیست

ویروس جدیدی که امروزه با آن مواجه شده ایم، علائمی مشابه با بیماری های آنفولانزا و سرماخوردگی دارد. اما برخلاف شباهت بین این ویروس ها، تفاوت هایی نیز میان آن ها دیده می شود. از بارز ترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا، عطسه است. ویروس سرماخوردگی از زمان های قدیم تا کنون با عطسه شناخته می شود.

بنابراین می توان گفت که اگر به صورت متعدد عطسه می کنید، به کرونا مبتلا نیستید. باید بدانید که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، بدون علائم هستند. همچنین علائم کرونا در تمام بیماران یکسان نیست. در ادامه با بررسی علائم اصلی بیماری های سرماخوردگی و کرونا، به تفاوت میان آن ها می پردازیم.

ویروس کرونا را از روی علائم آن بشناسید

از عوامل تعیین کننده تفاوت سرماخوردگی و کرونا، علائم آن ها است. باید بدانید که با توجه به سویه های مختلف کووید ۱۹، شدت بروز علائم آن نیز متغیر است. اصلی ترین علائم کرونا را می توان تب و لرز به همراه سرفه های خشک دانست. این بیماری در برخی از بیماران با سردرد و گلودرد شدید نیز همراه است. لازم به ذکر است که ویروس کووید ۱۹ به ریه ها و سیستم تنفسی حمله می کند.

به همین دلیل تنگی نفس را یکی دیگر از علائم کرونا می دانند. این علائم، علائم اصلی و ابتدایی بیماری کرونا است. کرونا می تواند با علائم شدید تری در افراد نمایان شود و حس چشایی و بویایی مبتلایان را از بین ببرد. البته از بین رفتن حواس چشایی و بویایی، امری موقتی است و پس از اتمام دوره بیماری، به حالت اولیه باز خواهند گشت. توجه داشته باشید که آبریزش بینی، نشان دهنده ویروس کووید ۱۹ نخواهد بود.

علائم ویروس سرما خوردگی
واکس کرونا و سرماخوردگی

علائم ویروس سرما خوردگی

علائمی که با ویروس سرماخوردگی نمایان می شود

شدت علائم در بیماری سرماخوردگی بسیار کم است. به همین دلیل بسیاری از بیماران می توانند به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهند. اصلی ترین علائم بیماری سرماخوردگی، آبریزش و خارش بینی است. این امر موجب بروز عطسه های پی در پی در بیماران می شود. دیگر علائم سرماخوردگی را می توان خستگی و کوفتگی بدن دانست. همچنین اشکی شدن یا همان خیس شدن چشم ها نیز از علائم شایع سرماخوردگی است. برخی از افراد ممکن است علائم گلودرد و سردرد نیز داشته باشند.

اصلی ترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا

یکی دیگر از بیماری های مشابه سرماخوردگی و کرونا، آنفولانزا است. آنفولانزا شباهت بیشتری به کرونا دارد. با این حال اصلی ترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا و آنفولانزا را می توان تنگی نفس دانست. همان طور که گفته شد، کرونا با حمله به سیستم تنفسی، موجب التهاب ریه می شود. این امر با کاهش اکسیژن خون همراه خواهد بود. به همین دلیل مبتلایان دچار تنگی نفس به صورت حاد یا مزمن می شوند.

در صورتی که سرماخوردگی با تنگی نفس همراه نیست. البته ممکن است در برخی موارد آنفولانزا موجب بروز تنگی نفس شود. با این حال تنگی نفس در آنفولانزا به شدت کرونا نخواهد بود. همچنین گفته می شود که مبتلایان به کووید ۱۹، حدود ۵ الی ۱۰ روز بعد از نخستین تب، دچار تنگی نفس می شوند.

تشخیص کرونا از سرماخوردگی
احتمال ابتلا به سرماخوردگی و کرونا

تشخیص کرونا از سرماخوردگی

چگونه کرونا و سرماخوردگی را از یکدیگر تشخیص دهیم

با دانستن تفاوت سرماخوردگی و کرونا، می توانید به راحتی این دو بیماری را از یکدیگر تشخیص دهید. علائم این دو بیماری در بسیاری از موارد با یکدیگر شباهت ندارد. به همین دلیل به راحتی می توان کرونا و سرماخوردگی را از یکدیگر جدا کرد. لازم است بدانید که در برخی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹، اسهال و استفراغ نیز مشاهده می شود. در حالی که سرماخوردگی به هیچ عنوان دارای این علائم نیست. پس در صورت مشاهده این علائم می توانید به کرونا را از سرماخوردگی تشخیص دهید.

تفاوت در زمان انتشار ویروس و بروز علائم در سرماخوردگی و کرونا

از دیگر تفاوت سرماخوردگی و کرونا، مدت زمان انتشار ویروس ها و بروز علائم آن ها است. همان طور که می دانید از کرونا به عنوان یک بیماری پنهان نام می برند. دلیل این امر، این است که این بیماری در برخی از افراد هیچ گونه علائمی نخواهد داشت. با این حال افراد بدون علائم نیز می توانند ناقل بیماری باشند.

اکثر افراد پس از قرارگیری در معرض ویروس کووید ۱۹، حدود ۲ الی ۱۴ روز بعد دچار علائم می شوند. در صورتی که علائم ویروس سرماخوردگی در بیماران پس از ۱ الی ۲ دو روز پدیدار خواهند شد. دوره ناقل بودن سرماخوردگی نیز بسیار کوتاه است. مبتلایان معمولا به مدت ۲ روز بعد از بروز علائم، ناقل ویروس هستند. در صورتی که مبتلایان کرونا می توانند تا ۲۰ روز بعد از بروز اولین علائم، ناقل باشند.

علائم غیر مشترک کرونا و سرما خوردگی
درمان و پیشگیری سرما خوردگی

علائم غیر مشترک کرونا و سرما خوردگی

آنچه میان سرماخوردگی و کرونا تمایز ایجاد می کند

تفاوت سرماخوردگی و کرونا بسیار گسترده است. این دو بیماری در مدت دوره نقاهت نیز با یکدیگر متفاوت هستند. دوره نقاهت کرونا بسیار طولانی است و ممکن است در این دوره، برخی از علائم این بیماری پایدار بمانند. در صورتی که سرماخوردگی دوره نقاهت کوتاه مدتی دارد.

علائم ویروس کووید ۱۹ بسیار متنوع است. به گونه ای که هر فرد علائم خاصی را نشان می دهد. این در حالی است که علائم سرماخوردگی در تمام بیماران یکسان خواهد بود. آمار مرگ و میر در اثر سرماخوردگی، تقریبا صفر است. در حالی که کرونا در شرایط بسیار حاد منجر به مرگ بیماران خواهد شد.

آنی آزما تخصصی ترین آزمایشگاه آنلاین

از سریع ترین راه های تشخیص کرونا، انجام تست کووید ۱۹ است. در حال حاضر خدمات آزمایشگاه های آنلاین، تشخیص این بیماری را راحت کرده است. یکی از معتبر ترین آزمایشگاه های آنلاین را می توان آزمایشگاه تخصصی آنی آزما دانست. آنی آزما ارائه دهنده بهترین خدمات آزمایشگاهی با قیمتی مناسب، در منزل شما است.

نتیجه گیری

اصلی ترین تفاوت سرماخوردگی و کرونا را می توان علائم این دو بیماری دانست. علائم کرونا بسیار شدید تر و متنوع تر هستند. در حالی که سرماخوردگی با کوتاه ترین دوره نقاهت، علائم کمی را پدیدار می کند. شما می توانید برای تشخیص این دو بیماری با متخصصان آنی آزما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.