سونوگرافی داپلر چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

سونوگرافی داپلر چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

سونوگرافی داپلر یک آزمایش غیر تهاجمی است که می تواند برای تخمین جریان خون از طریق رگ های خونی با تابش امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) از گلبول های قرمز در گردش استفاده شود. یک سونوگرافی معمولی از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می کند، اما نمی تواند جریان خون را نشان دهد. سونوگرافی داپلر ممکن است به تشخیص بسیاری از شرایط کمک کند، از جمله:

 • لخته شدن خون
 • دریچه‌های ضعیف در رگ‌های پای شما، که می‌تواند باعث تجمع خون یا مایعات دیگر در پاهای شما شود (نارسایی وریدی)
 • نقص دریچه قلب و بیماری های مادرزادی قلبی
 • انسداد شریان (انسداد شریانی)
 • کاهش گردش خون در پاهای شما (بیماری شریان محیطی)
 • برآمدگی عروق (آنوریسم)
 • باریک شدن شریان، مانند گردن (تنگی شریان کاروتید)

آزمایش هورمونی زنانه

سرعت جریان خون جایگزینی برای روش‌های تهاجمی‌تر

سونوگرافی داپلر می‌تواند سرعت جریان خون را با اندازه‌گیری سرعت تغییر در گام (فرکانس) تخمین بزند. در طول سونوگرافی داپلر، یک تکنسین آموزش دیده در تصویربرداری اولتراسوند (سونوگرافیک) یک دستگاه کوچک دستی (مبدل) به اندازه یک تکه صابون را بر روی پوست شما در ناحیه مورد معاینه فشار می دهد و از یک ناحیه به ناحیه دیگر حرکت می دهد.

این آزمایش ممکن است به‌عنوان جایگزینی برای روش‌های تهاجمی‌تر، مانند آنژیوگرافی، که شامل تزریق رنگ به رگ‌های خونی است، انجام شود تا به وضوح در تصاویر اشعه ایکس نشان داده شود. آزمایش سونوگرافی داپلر همچنین ممکن است به پزشک شما کمک کند آسیب‌های وارد شده به شریان‌های شما را بررسی کند یا برخی درمان‌ها را برای رگ‌ها و شریان‌ها بررسی کند.

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر از امواج صوتی برای تولید تصاویری از خون در حال حرکت در سیستم گردش خون شما استفاده می کند. این تصاویر جهت و سرعت جریان خون را در شریان‌ها یا رگ‌های شما نشان می‌دهند. آنها همچنین جریان خون را در قلب شما نشان می دهند. نتایج سونوگرافی داپلر به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا مشکلات قلب و عروق خونی شما را شناسایی کنند.

سونوگرافی داپلر چیست؟

تشخیص جریان خون

آزمایش داپلر برای تشخیص جریان خون استفاده می شود. این نشان می دهد که آیا نبض وجود دارد و آیا جریان خون به اندام وجود دارد یا خیر. می تواند بیماری هایی مانند بیماری شریان محیطی (PAD) یا زخم پای دیابتی را تشخیص دهد یا به مدیریت آن کمک کند. در مقایسه با احساس نبض با نوک انگشتان که می تواند غیر قابل اعتماد باشد، آزمایش داپلر دستی ارزش بسیار بیشتری دارد.

بررسی جریان خون

همچنین می‌توان از آن برای بررسی جریان خون کافی به دست یا پا پس از عمل یا جراحات (از جمله شکستگی استخوان، که می‌تواند جریان خون در اندام‌ها را کاهش می‌دهد) استفاده کرد. آزمایش داپلر قبل از جراحی مفید است. به عنوان مثال، هر بیماری که برای جراحی ارتوپدی زیر لگن مراجعه می کند، باید آزمایش داپلر را روی مچ پا انجام دهد.

این به این دلیل است که اگر پا را تحت عمل جراحی قرار دهید و جریان خون ضعیفی داشته باشد، ممکن است به خوبی بهبود نیابد. آزمایش داپلر روی پا نیز قبل از جراحی بای پس قلب توصیه می شود. این به این دلیل است که ممکن است یک ورید از پای شما گرفته شود تا برای بای پس استفاده شود، اما اگر خون خوبی وجود نداشته باشد، زخم پا ممکن است بهبود نیابد.

انواع سونوگرافی داپلر

سونوگرافی یک آزمایش تصویربرداری غیرتهاجمی است. یک سونوگرافی استاندارد تصاویر تولید می کند، اما جریان خون را مانند سونوگرافی داپلر نشان نمی دهد. انواع مختلف سونوگرافی داپلر عبارتند از:

داپلر رنگی: یک کامپیوتر امواج صوتی را به رنگ های مختلف تغییر می دهد تا جهت جریان خون را نشان دهد.

داپلر طیفی: نمایش گرافیکی جریان خون در طول زمان.

سونوگرافی دوبلکس: تصاویر سونوگرافی سنتی را با سونوگرافی داپلر ترکیب می کند. می تواند عرض رگ های خونی را بررسی کند و به نشان دادن انسداد کمک کند.

پاور داپلر: این تست برای نشان دادن وجود جریان خون استفاده می شود و می توان از آن برای نشان دادن جریان خون بسیار کند استفاده کرد. جهت جریان خون را نشان نمی دهد. ارائه دهندگان ممکن است از پاور داپلر برای مطالعه جریان خون داخل اندام ها استفاده کنند.

سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال: سونوگرافی داپلر ترانس جمجمه ای جریان خون را در مغز شما برای تشخیص سکته مغزی یا خونریزی زیر عنکبوتیه بررسی می کند.

چه کسانی ممکن است به سونوگرافی داپلر نیاز داشته باشند؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از سونوگرافی داپلر برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • اختلالاتی را که بر رگ های خونی در شکم (شکم)، پاها یا بازوها تأثیر می گذارد، تشخیص دهید.
 • پس از انجام عمل جراحی یا انجام برخی درمان ها، جریان خون را بررسی کنید.
 • جریان خون بین یک زن و جنین داخل رحم او را در دوران بارداری ارزیابی کنید.

سونوگرافی داپلر به تشخیص چه مواردی می تواند کمک کند؟

پزشکان از سونوگرافی داپلر برای تشخیص موارد زیر استفاده می کنند:

 • باریک شدن شریان ها یا سیاهرگ ها.
 • لخته های خون، از جمله ترومبوز ورید عمقی (DVT).
 • صدمات رگ های خونی
 • نارسایی مزمن وریدی (CVI).
 • خون رسانی به اندام پیوندی (مانند کلیه، کبد یا پانکراس) را ارزیابی کنید.
 • علل عروق کلیوی فشار خون بالا
 • تومور در رگ های خونی.
 • جزئیات تست

سونوگرافی داپلر چگونه کار می کند؟

کاوشگر اولتراسوند امواج صوتی را به بدن شما ارسال می کند. امواج صوتی از سلول‌های خونی متحرک در رگ‌های خونی منعکس می‌شوند و برای شناسایی به کاوشگر بازمی‌گردند. کامپیوتر به تغییر گام (صداهای کم یا زیاد) بین امواج صوتی ارسال شده به بدن شما و اکو (صدایی که به عقب برگشته) نگاه می کند تا مسیر جریان خون و سرعت حرکت خون را بفهمد. این روش اطلاعاتی را در مورد:

 • گردش خون شما، مانند سرعت یا کندی حرکت خون.
 • اگر چیزی جریان خون را متوقف می کند.
 • خون در جهت اشتباه می رود یا در یک رگ خونی جمع می شود.

سونوگرافی داپلر چگونه کار می کند؟

چگونه باید برای سونوگرافی داپلر آماده شوم؟

بسته به نوع سونوگرافی و دلیل آزمایش، ممکن است نیاز داشته باشید:

 • چند ساعت قبل از آزمایش ناشتا (نخورید و ننوشید) باشید.
 • سیگار را ترک کنید و حداقل دو ساعت قبل از آزمایش از محصولات نیکوتین دار استفاده نکنید. نیکوتین رگ های خونی را باریک می کند که ممکن است بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارد.

در طول سونوگرافی داپلر چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص سونوگرافی، متخصص فناوری تصویربرداری اولتراسوند، این آزمایش را انجام می دهد. آزمایش ممکن است 30 تا 60 دقیقه طول بکشد. بسته به دلیل آزمایش، ممکن است روی میز امتحان به پشت یا پهلو دراز بکشید یا بنشینید.

در طول آزمون:

سونوگرافیک مقدار کمی ژل را به پوست شما می زند. این ژل به سونوگرافیک کمک می کند تا یک پروب کوچک را روی پوست بچرخاند. همچنین به حرکت امواج صوتی کمک می کند.

مبدل امواج صوتی بدون درد را از طریق پوست شما به بدن شما می فرستد. امواج صوتی فرکانس بالایی دارند و شما آنها را نمی شنوید.

امواج صوتی از سلول‌های خونی متحرک منعکس می‌شود و باعث می‌شود گام امواج صوتی تغییر کند. ممکن است صدای هق هق را از دستگاه سونوگرافی بشنوید.

مبدل تغییرات موج صوتی را تشخیص می دهد.

یک ماشین تغییرات موج صوتی را ضبط می کند و آنها را به تصاویر یا نمودارهایی تبدیل می کند تا ارائه دهنده شما بررسی کند.

سونوگرافی ژل را از پوست شما در پایان آزمایش پاک می کند.

خطرات سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یک آزمایش غیرتهاجمی و کم خطر است. نیازی به رنگ کنتراست تزریقی مانند آنژیوگرافی یا استفاده از اشعه مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن ندارد. سونوگرافی مضر و دردناک نیست. آنها به اندازه کافی ایمن هستند تا ارائه دهندگان بتوانند از آنها در فردی که باردار است استفاده کنند.

خطرات سونوگرافی داپلر چیست؟

چه زمانی نتایج آزمایش را دریافت خواهم کرد؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا رادیولوژیست، یک پزشک متخصص در تصویربرداری پزشکی، نتایج آزمایش را بررسی می کند. ممکن است یک هفته طول بکشد تا نتایج حاصل شود. بسته به نتایج، ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشید. وضعیت سلامتی تعیین می کند که چه آزمایش های اضافی را انجام دهید.

چه چیزی باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسم؟

قبل از انجام آزمایش سونوگرافی داپلر، ممکن است بخواهید از ارائه دهنده خود بپرسید:

 • به چه نوع سونوگرافی نیاز دارم؟
 • برای آماده شدن برای سونوگرافی چه باید کرد؟
 • چه زمانی نتایج آزمایش را دریافت خواهم کرد؟
 • آیا به آزمایشات اضافی نیاز دارم؟

سوالات متداول

داپلر به چه معناست؟

سونوگرافی داپلر به نام کریستین داپلر، فیزیکدان قرن نوزدهمی که راهی برای اندازه گیری امواج صوتی بازتاب شده از اجسام متحرک کشف کرد، نامگذاری شده است. این به عنوان اثر داپلر شناخته می شود. آزمایش داپلر یک روش سریع و بدون درد برای تشخیص جریان خون است. پروفسور چارلز مک کولوم به امیلی مک گرات، پرستار ارشد قلب، اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشات داپلر می گوید.

 • آیا برای آماده شدن برای سونوگرافی داپلر باید کاری انجام دهم؟
 • خیر و تنها تجهیزات مورد نیاز دستگاه داپلر و ژله اولتراسوند است.

آیا کسی هست که آزمایش داپلر برایش مناسب نباشد؟

نه. با این حال، سونوگرافی داپلر معمولاً روی قفسه سینه استفاده نمی شود، زیرا اولتراسوند نمی تواند از طریق هوا در ریه ها حرکت کند.

سونوگرافی داپلر چگونه کار می کند؟

سونوگرافی داپلر امواج صوتی را که از اجسام متحرک مانند سلول‌های خون منعکس می‌شود، ثبت می‌کند تا سرعت و سایر جنبه‌های جریان آنها را اندازه‌گیری کند. بنابراین، کمی متفاوت از روش‌های سونوگرافی سنتی است، که از امواج صوتی که از اندام‌ها و ساختارهای بدن مانند رگ‌های خونی منعکس می‌شوند، برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کنند.

سونوگرافی داپلر شامل چه مواردی است و چقدر طول می کشد؟

معمولاً یک کاف فشار خون روی یک یا چند اندام اعمال می‌شود، ژله‌ای روی پوست شما زده می‌شود و پروب اولتراسوند (ترانسدیوسر) روی پوست شما اعمال می‌شود و روی شریان مربوطه متمرکز می‌شود. برای اکثر افراد سالم آزمایش داپر بدون درد است. هیچ خطر یا عواقب بعدی وجود ندارد.

زمان صرف شده بستگی به این دارد که برای چه چیزی استفاده می شود. استفاده از داپلر در شریان های مچ دست یا مچ پا برای بررسی اینکه آیا جریان خون کافی است یا خیر، تنها 20 ثانیه طول می کشد. اندازه گیری فشار شریانی مچ پا و مچ دست دو یا سه دقیقه طول می کشد. اندازه گیری شاخص فشار مچ پا-بازویی (ABPI)، که فشار خون مچ پا را با فشار خون مچ دست مقایسه می کند، شش تا هشت دقیقه طول می کشد. این می تواند نشان دهد که آیا انسدادی در شریان تامین کننده اندام وجود دارد یا خیر.

آیا سونوگرافی داپلر درد دارد؟

معمولا، نه. گاهی اوقات باید کاف را روی پای آسیب‌دیده یا پایی با زخمی که ممکن است درد داشته باشد اعمال شود، اما کاف فقط برای 30 ثانیه باد می‌شود. غیر تهاجمی است برای اکثر افراد سالم بدون درد است. هیچ خطر یا عواقب بعدی وجود ندارد.

در مورد “مثبت های کاذب” چطور؟

اگر متخصص مراقبت های بهداشتی شما تنها با نوک انگشتان خود نبض شما را احساس کند، این می تواند یک خطر باشد – آنها ممکن است فکر کنند وقتی نبض وجود ندارد احساس می کنند. این می تواند به این دلیل باشد که آنها آن را تصور می کنند یا به این دلیل که نبض را در انگشتان خود احساس می کنند. اگر در مورد وجود نبض ابهام وجود دارد، باید سونوگرافی داپلر انجام شود.

نمونه گیری در منزل

آخرین پیشرفت ها در تصویربرداری با استفاده از سونوگرافی چیست؟

فناوری تصویربرداری از شریان ها به وسیله سونوگرافی با سرعت چشمگیری در حال توسعه است. تصویربرداری از بیماری شریان با سونوگرافی دوبلکس واضح تر از MRI و CT آنژیوگرافی است. همچنین این مزیت را دارد که سرعت (سرعت) جریان خون و هرگونه تلاطم را نشان می دهد. سرعت جریان به شما می گوید که شریان چقدر باریک است و داپلر را تا حد زیادی بهترین آزمایش برای نشان دادن شدت تنگی یا بیماری شریانی می کند.

ما تازه شروع به معرفی راه هایی برای ایجاد تصاویر سه بعدی از شریان ها و وریدها کرده ایم که به پزشکان اجازه می دهد تا میزان بیماری شریانی را خودشان ببینند. ما کاملاً نزدیک هستیم که بتوانیم داخل شریان ها را مانند یک آندوسکوپی مجازی، بدون نیاز به آزمایش های تهاجمی نگاه کنیم. این تصویربرداری از شریان های خارج از قفسه سینه را متحول می کند.

سونوگرافی داپلر یک روش ایمن و بدون درد برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی است تا سلامت رگ های خونی را ارزیابی کنند و مشکلات قلبی عروقی را بررسی کنند. سونوگرافی داپلر اطلاعات مهمی در مورد جریان خون در سیستم گردش خون شما ارائه می دهد. این اطلاعات می تواند به ارائه دهنده شما در غربالگری بیماری ها، تشخیص مشکل و ارزیابی اثربخشی درمان ها کمک کند.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.