آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش چربی خون

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

آزمایش چربی خون یک آزمایش خون رایج است که از آن برای نظارت و غربالگری خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و همچنین احتمال بالا بودن چربی خون و خطر بیماری هایی مثل بیماری های کبدی استفاده می شود. این پانل شامل سه اندازه گیری سطح کلسترول و اندازه گیری تری گلیسیرید است.

نمونه گیری در منزل

آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش چربی خون یک آزمایش خون است که مقدار مولکول های چربی خاصی به نام لیپیدها را در خون شما اندازه گیری می کند. در بیشتر موارد، پانل شامل چهار اندازه گیری مختلف کلسترول و اندازه گیری تری گلیسیرید شما است. وجود چربی های زیاد (کلسترول و تری گلیسیرید) در خون شما می تواند منجر به تجمع در رگ های خونی و شریان ها شود که می تواند باعث آسیب شود و خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد.

به همین دلیل، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از پانل های چربی برای کودکان و بزرگسالان برای ارزیابی خطر بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری قلبی، حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) و سکته مغزی استفاده می کنند

نام‌های رایج دیگر آزمایش چربی خون عبارتند از:

 • پروفایل چربی.
 • تست لیپید
 • پانل کلسترول
 • پانل خطر کرونری
 • پانل چربی ناشتا یا پانل چربی غیر ناشتا.

آزمایش چربی خون چیست؟

در آزمایش چربی خون چه تست هایی گذاشته می شود؟

آزمایش چربی خون پنج نوع مختلف چربی را از نمونه خون اندازه گیری می کند، از جمله:

کلسترول تام: این سطح کلسترول شما است – ترکیبی از LDL-C، VLDL-C و HDL-C.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول بد” شناخته می شود. می تواند در رگ های خونی شما جمع شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL): این نوعی از کلسترول است که معمولاً در مقادیر بسیار کم وجود دارد، زمانی که نمونه خون یک نمونه ناشتا است، زیرا بیشتر از غذایی است که اخیراً خورده اید. افزایش این نوع کلسترول در نمونه ناشتا ممکن است نشانه ای از متابولیسم غیر طبیعی لیپید باشد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول خوب” شناخته می شود. این به کاهش تجمع LDL در رگ های خونی شما کمک می کند.

تری گلیسیرید: این نوعی چربی از غذایی است که می خوریم. مقادیر بیش از حد تری گلیسیرید در خون شما با بیماری های قلبی عروقی و التهاب پانکراس مرتبط است.

در حالی که اینها اندازه گیری های اصلی در یک آزمایش چربی خونی استاندارد هستند، برخی از نسخه های آزمایش ممکن است شامل اندازه گیری های دیگری نیز باشند.

آزمایش چربی خون برای چه مواردی استفاده می شود؟

پزشک شما از پانل های لیپیدی برای کمک به ارزیابی سلامت قلبی عروقی افراد با تجزیه و تحلیل کلسترول خون و کمک به تشخیص سایر بیماری ها استفاده می کنند. دلایلی که ارائه دهنده ممکن است آزمایش چربی خون درخواست کند عبارتند از:

به عنوان یک آزمایش روتین برای تعیین اینکه آیا سطح کلسترول شما نرمال است یا در دسته بندی مرزی، متوسط یا پرخطر قرار می گیرد.

اگر در آزمایش قبلی نتایج غیرطبیعی داشتید یا اگر سایر عوامل خطر بیماری قلبی را دارید، سطح کلسترول خود را کنترل کنید.

برای نظارت بر پاسخ بدن خود به درمان، مانند داروهای کلسترول یا تغییر سبک زندگی.

برای کمک به تشخیص سایر شرایط پزشکی، مانند بیماری کبد.

چرا به آزمایش چربی خون نیاز دارم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است به آزمایش چربی خون نیاز داشته باشید. پزشک متخصص اغلب از پانل های لیپید برای اهداف نمایش و نظارت استفاده می کنند. اگر یک یا چند عامل خطر برای بیماری قلبی عروقی دارید، ممکن است ارائه دهنده شما غربالگری مکرر را از طریق استفاده از آزمایش چربی خون برای تلاش برای تشخیص سطوح کلسترول بالا قبل از بروز علائم پیشنهاد کند.

عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی عبارتند از:

 • سن بالای 45 سال اگر مرد هستید یا در بدو تولد برای شما مرد تعیین شده بود و بالای 50 سال اگر زن هستید یا در بدو تولد برای شما زن تعیین شده بود.
 • داشتن نتیجه کلسترول بالا در آزمایش قبلی.
 • سیگار کشیدن.
 • داشتن چاقی.
 • نداشتن فعالیت بدنی کافی
 • داشتن فشار خون بالا (فشار خون بالا).
 • ابتلا به دیابت یا پیش دیابت.
 • داشتن یکی از بستگان درجه یک، مانند والدین یا خواهر و برادر، که در سنین پایین به بیماری قلبی مبتلا شده اند (در مردان زیر 55 سال و در زنان زیر 65 سال).

کودکان همچنین ممکن است کلسترول بالایی داشته باشند، بنابراین کودک شما ممکن است نیاز به آزمایش خون پانل چربی داشته باشد. سطح کلسترول در کودکان با سه عامل وراثت، رژیم غذایی و چاقی مرتبط است. در بیشتر موارد، کودکانی که کلسترول بالایی دارند، والدینی دارند که کلسترول آنها نیز افزایش یافته است.

در حالی که پزشکان بیشتر از پانل های لیپید برای غربالگری یا نظارت بر سطح کلسترول استفاده می کنند، ارائه دهندگان گاهی اوقات از آنها به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی برای برخی شرایط سلامتی استفاده می کنند که می تواند بر سطح چربی شما تأثیر بگذارد.

از جمله:

 • پانکراتیت.
 • بیماری مزمن کلیوی.
 • کم کاری تیروئید.
 • اگر علائم هر یک از این شرایط را تجربه می کنید، ممکن است پزشک از شما آزمایش خون آزمایش چربی خونی را بخواهد.

چرا به آزمایش چربی خون نیاز دارم؟

برای آزمایش چربی خون باید ناشتا باشم؟

در بیشتر موارد، قبل از آزمایش چربی خون باید 10 تا 12 ساعت ناشتا باشید. ناشتا بودن یعنی نخوردن و ننوشیدن چیزی جز آب. در برخی موارد انجام آزمایش چربی خون بدون ناشتایی امکان پذیر است. در هر صورت، مهم است که از قبل از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا باید قبل از آزمایش ناشتا باشید یا خیر، سوال کنید. همیشه دستورالعمل هایی را که ارائه دهنده به شما می دهد دنبال کنید. اگر ارائه دهنده به شما دستور داده است که روزه بگیرید و به طور تصادفی افطار کرده اید (غذا بخورید)، لطفاً به ارائه دهنده خود اطلاع دهید زیرا این آزمایش بدون روزه مفید نیست.

در طول آزمایش چربی خون چه انتظاری باید داشته باشم؟

می توانید انتظار داشته باشید که در طول آزمایش خون یا خون گیری موارد زیر را تجربه کنید:

روی یک صندلی می‌نشینید و یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی بازوهای شما را برای رگ‌هایی که به راحتی در دسترس هستند بررسی می‌کند. این معمولاً در قسمت داخلی بازو در سمت دیگر آرنج شما قرار دارد.

هنگامی که آنها یک رگ را پیدا کردند، آن ناحیه را تمیز و ضد عفونی می کنند.

سپس یک سوزن کوچک را وارد رگ شما می کنند تا نمونه خون بگیرند. این ممکن است مانند یک نیشگون گرفتن کوچک باشد.

پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش جمع می شود.

وقتی خون کافی برای آزمایش داشته باشند، سوزن را برمی دارند و یک پنبه یا گاز را روی محل نگه می دارند تا خونریزی را متوقف کند.

آنها یک بانداژ را روی دست شما قرار می دهند و کار شما تمام می شود.

کل روش معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

خطرات آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش خون یک بخش بسیار رایج و ضروری در آزمایش و غربالگری پزشکی است. انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در محل خون گیری کمی حساسیت یا کبودی داشته باشید، اما معمولاً به سرعت برطرف می شود.

چه زمانی می توانم نتایج آزمایش چربی خون خود را دریافت کنم؟

در بیشتر موارد، شما باید نتایج آزمایش چربی خون خود را در عرض 1 تا 2 روز کاری برگردانید، اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد.

نتایج آزمایش چربی خون به چه معناست؟

گزارش‌های آزمایش خون، از جمله گزارش‌های آزمایش چربی خون، معمولاً اطلاعات زیر را ارائه می‌دهند:

نام آزمایش خون یا آنچه در خون شما اندازه گیری شده است.

تعداد یا اندازه گیری نتیجه آزمایش خون شما.

محدوده اندازه گیری نرمال برای آن تست.

اطلاعاتی که نشان می دهد نتیجه شما طبیعی است یا غیر طبیعی یا بالا یا پایین.

نتایج طبیعی پنل لیپید

سطح بهینه (که بر حسب میلی گرم در دسی لیتر خون اندازه گیری می شود – میلی گرم در دسی لیتر) برای هر یک از چهار آزمایش استاندارد در آزمایش چربی خونی به شرح زیر است:

کلسترول تام: زیر 200 میلی گرم در دسی لیتر.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): بالای 60 میلی گرم در دسی لیتر.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر (برای افرادی که دیابت دارند: زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر).

تری گلیسیرید: زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر.

اگر نتایج شما بالاتر یا پایین تر از محدوده هدف باشد، ممکن است به عنوان خطرات مرزی، متوسط یا پرخطر برای مشکلات قلبی عروقی طبقه بندی شوند. به طور کلی، سطوح بالاتر از حد طبیعی کلسترول تام، LDL و تری گلیسیرید و سطوح پایین تر از حد طبیعی HDL می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. به ندرت وجود سطوح پایین غیر طبیعی کلسترول وجود دارد. اگر این کار را می کنید، معمولاً به دلیل یک بیماری است که باعث سوء تغذیه می شود.

نتایج پنل لیپید

اگر نتایج آزمایش چربی خون غیر طبیعی داشته باشم باید نگران باشم؟

اگر نتایج لیپید شما نشان داد که سطح کلسترول تام، LDL و/یا تری گلیسیرید و/یا سطوح پایین HDL دارید، لزوماً به این معنی نیست که شما یک بیماری پزشکی دارید یا نیاز به درمان دارید. محدوده کلسترول سالم برای شما ممکن است به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما عوامل زیر را هنگام تفسیر نتایج آزمایش چربی خونی در نظر می گیرد:

 • سن شما.
 • سلامت کلی شما
 • سابقه پزشکی شما
 • داروهای فعلی شما

سایر عوامل خطر که ممکن است برای بیماری های قلبی عروقی داشته باشید.

بسیاری از ارائه دهندگان از یک ماشین حساب ریسک ویژه با استفاده از این عوامل استفاده می کنند تا تعیین کنند که آیا به آزمایش یا درمان بیشتری نیاز دارید یا خیر. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، از صحبت کردن با ارائه دهنده خود نترسید.

اگر نتایج آزمایش چربی خون من غیر طبیعی باشد، مراحل بعدی چیست؟

از آنجایی که عوامل زیادی در ایجاد بیماری های قلبی عروقی نقش دارند و هر فردی منحصر به فرد است، هیچ راه واحدی برای درمان سطوح غیرطبیعی کلسترول و/یا تری گلیسیرید وجود ندارد. اگر نتایج غیرطبیعی آزمایش چربی خونی داشته باشید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک یا چند مورد از اقدامات زیر را توصیه کند:

 • نظارت مداوم بر چربی ها
 • تغییرات سبک زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی یا شروع یک برنامه ورزشی.
 • شروع یک داروی کاهش دهنده کلسترول

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر عوامل خطر جدیدی برای بیماری های قلبی عروقی ایجاد کردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. ممکن است از شما بخواهند که تحت یک آزمایش چربی خون یا غربالگری مکرر پانل چربی قرار بگیرید.

دیدن نتیجه آزمایش غیرطبیعی می تواند استرس زا باشد. بدانید که داشتن یک نتیجه غیرطبیعی آزمایش چربی خون لزوماً به این معنی نیست که شما نیاز به درمان دارید. در حالی که سطح کلسترول و تری گلیسیرید می تواند نقش مهمی در سلامت کلی شما داشته باشد، بسیاری از عوامل دیگر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نقش دارند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما فاکتورهای زیادی را در مورد سلامت و سابقه شما در تعیین مراحل بعدی در نظر می گیرد. با هم در مورد برنامه ای تصمیم می گیرید که بهترین کار را برای شما دارد.

نمونه گیری در منزل

آزمایشگاه آنی آزما یک آزمایشگاه آنلاین است

آزمایشگاه آنی آزما یک آزمایشگاه آنلاین می‌باشد که به منظور ارئه خدمات آزمایشگاهی غیر حضوری برای شهروندان عزیز تاسیس گردیده است. امروزه به دلیل مشغله فراوانی که افراد دارند و عدم وجود فرصت و زمان کافی برای مراجعه حضوری به آزمایشگاه و همچنین وجود عوامل محیطی مثل ترافیک و آلودگی، نیاز به یک آزمایشگاه آنلاین و غیر حضوری مثل آنی آزما بیشتر از پیش احساس می‌شود.

هدف از تشکیل آنی آزما راحتی بیشتر همشهریان در هنگام آزمایش دادن می‌باشد. ضمن اینکه این آزمایشگاه با موسسات و آزمایشگاه بسیار معتبر تهران نیز طرف قرار داد بوده که آزمایش‌های شما را به بهترین نحو و با بالاترین کیفیت انجام می‌دهند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که فرصت مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، به راحتی می‌توانید با چند کلیک ساده و ثبت اینترنی نسخه خود در سایت آنی آزما کلیه مراحل مربوط به پذیرش آزمایش خود را در کوتاه ترین زمان ممکن سپری کرده و برای نمونه گیری در منزل در محل کار شخصی خود آماده شوید.

آزمایشگاه آنلاین آنی آزما تقریبا همه آزمایشات مورد درخواستی پزشک را انجام داده و شما به صورت آنلاین می‌توانید جواب آزمایش خود را دریافت نمایید. به دلیل اینکه آزمایش‌های شما پس از انجام نمونه گیری در بهترین آزمایشگاه‌های سطح شهر انجام می‌شوند، نتایج تست‌های شما بسیار دقیق و قابل اعتماد می‌باشند.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.