خارش گلو چه هشداری به ما می ‌دهد؟

خارش گلو چه هشداری به ما می ‌دهد؟

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

یکی از مشکلاتی که به خصوص در فصل بهار برای مردم اتفاق می‌افتد، بحث خارش‌ گلو است. جالب است بدانید عمده مردم به محض اینکه دچار خشکی و خارش گلو می‌شوند احساس می‌کنند به یک بیماری خاصی مبتلا شده و همین موضوع آن‌ها را دچار ترس، استرس و نگرانی خواهد کرد. گاهی اوقات عوامل پیچیده در بروز این مشکل نقش داشته و گاهی اوقات نیز خارش گلو به دلیل یک اتفاق کامل سطحی و ساده رخ می‌دهد و اصلاً جای نگرانی نخواهد بود. در این مطلب در مورد دلایل خشکی و خارش گلو صحبت می‌کنیم. کسانی که در فصل بهار بیشتر دچار این عارضه می‌شوند حتماً این مطلب را مطالعه کنند.

آزمایش هورمونی زنانه

عوامل مؤثر بر خشکی و خارش گلو

چندین عامل باعث خشکی و خارش گلو می‌شود که شما براساس علائم و نشانه‌هایی که بروز می‌دهید می‌توانید حدس اولیه برای دلیل خارش گلو را داشته و به متخصص موضوع را اطلاع دهید. این عوامل عبارتند از:

1- ابتلا به آلرژی از عوامل مؤثر بر خشکی و خارش گلو

شایع‌ترین دلیل خشکی و خارش‌گلو بحث ابتلا به آلرژی است. آلرژی و یا حساسیت زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده آلرژن وارد بدن شده و در نتیجه سیستم ایمنی بدن انسان را تحریک کند. در اثر این تحریک، بدن واکنش‌های مختلفی را از خود بروز خواهد داد. یکی از این واکنش‌ها، خشکی و خارش گلو خواهد بود. سه دسته از آلرژی‌ها در بروز خارش گلو نقش دارد:

ابتلا به آلرژی

– آلرژی فصلی

همانگونه که در ابتدای مقاله گفته شد بعضی از افراد در فصل بهار بیشتر دچار خشکی و خارش گلو می‌شوند. در این فصل گرده‌افشانی گیاهان به اوج خود می‌رسد و دانه‌های گرده در داخل هوا معلق هستند. اگر این دانه‌های گرده از راه تنفس وارد گلوی شما شوند، دچار خارش گلو خواهید شد که این موضوع واقعاً اذیت‌کننده بوده و آرامش شما را سلب می‌کند. به همین دلیل است که متخصصان به کسانی که از آلرژی فصلی رنج می‌برند توصیه می‌کنند حتماً قبل از شروع فصل بهار، درمان‌های لازم را انجام دهند تا بدن مقاومت بیشتری پیدا کرده و دانه‌های گرده در داخل محیط نتوانند باعث بروز آلرژی و حساسیت در بدن آن‌ها شود.

– آلرژی محیطی

نوع دیگری از آلرژی به دلیل شرایط محیطی و در هر زمان از سال اتفاق می‌افتد. اگر بخواهیم به یک مثال شایع اشاره کنیم، بهتر است بحث گرد و غبار در خوزستان را مطرح نماییم که چند سالی است باعث بروز مشکلاتی همانند خشکی و خارش گلو، مشکلات بینایی، آلرژی‌های پوستی و تنگی نفس در مردم استان خوزستان شده است. آلاینده‌های موجود در داخل هوا، گرد و غبار و حتی پرز بدن حیوانات نیز می‌توانند در بروز آلرژی و خشکی و خارش گلو نقش داشته باشند.

کسانی که در خانه خود حیوان‌هایی همانند سگ و گربه نگهداری می‌کنند و یا از برخی از پرنده‌ها مراقبت کرده و این پرنده‌ها دقیقاً در اتاق خواب آن‌ها حضور دارند، باید به این موضوع توجه کنند که اگر دچار خارش گلو شده‌اند، شاید پرز بدن حیوانات باعث تحریک بافت گلوله‌ و التهاب شده و همین موضوع خشکی و خارش گلو را به همراه داشته است.

آلرژی محیطی

– آلرژی غذایی

اگر درست در مدت نیم ساعت تا دو ساعت بعد از خوردن برخی مواد غذایی دچار مشکلاتی همانند خارش گلو و آلرژی غذایی می‌شوید، شک نداشته باشید که بدن شما به این مواد غذایی حساسیت دارد. برای مثال برخی از افراد به شکلات حساسیت دارند و به محض خوردن شکلات، دچار خارش گلو می‌شوند. اما این تنها بخشی از ماجرا است. خوردن غذا‌هایی که کمی آلوده به میکروب‌هایی همانند کپک و باکتری باشند، می‌تواند از طریق التهاب و بافت گلو، خشکی و خارش گلو را به همراه داشته و شما را اذیت کند.

2- ابتلا به سرماخوردگی از عوامل مؤثر بر خشکی و خارش گلو

سرماخوردگی یک ویروس شایع اما بی‌خطر است که با وارد شدن به فصل سرما، جمعیت انسانی را بسیار درگیر می‌کند. از آنجایی که این ویروس باعث آلوده شدن دستگاه تنفس فوقانی یعنی گلو سینوس‌ها و مجرای بینی می‌شود، بنابراین کسانی که دچار سرماخوردگی خواهند شد ممکن است علائمی همانند خشکی و خارش‌گلو را نیز تجربه کنند که در این زمان متخصص دارو‌های مناسب را برای آن‌ها تجویز خواهد کرد.

برای درمان خارش گلو چه کار کنیم؟

اما اکنون باید به بررسی این موضوع بپردازیم که اگر دچار خارش‌گلو شدیم چگونه می‌توانیم این معضل را برطرف نماییم؟ یکسری روش‌های خانگی نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند منوط بر اینکه مشکل اتفاق افتاده زیاد حاد نبوده و یا در اثر عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و کپک‌ها ایجاد نشده باشد. برای مثال اگر شما در اثر سرماخوردگی، خارش‌گلو را تجربه می‌کنید، استفاده از بخور گرم، نوشیدن مایعات گرم و غرغره کردن آب نمک می‌تواند در تسکین این عارضه به شما کمک کند. همین راهکار‌ها برای درمان خارش‌گلو ناشی از حساسیت نیز بسیار مؤثر هستند.

برای درمان خارش گلو چه کار کنیم؟

دارو درمانی خارش گلو

اما بالاخره گاهی اوقات خشکی و خارش‌گلو به حدی پیشروی می‌کند که فرد را عاجز کرده و واقعاً نمی‌داند که چگونه می‌تواند بر این مشکل غلبه کند تا به آرامش برسد. در همین زمان است که متخصص دارو درمانی را شروع می‌کند. با توجه به اینکه نوعی از خارش گلو به دلیل حساسیت اتفاق می‌افتد، اگر شما می‌دانید که به محض شروع فصل بهار این حساسیت به سراغ شما می‌آید بهتر است قبل از فصل بهار آمپول‌های آنتی هیستأمین را تزریق نمایید چون با تزریق به بدن خود کمک می‌کنید که پاسخ مناسبی به ماده آلرژن دهید بدون اینکه واکنش‌های حساسیت‌زا را بروز دهد.

البته در استفاده از آمپول‌های آنتی هیستأمین حتماً باید تحت نظر متخصص عمل کرد. بعضی از افراد همانند کسانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هستند و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، محدودیت‌هایی در این زمینه دارند. اگر خارش و خشکی گلو ناشی از سرماخوردگی باشد به غی از راهکار‌های درمانی ذکر شده، مصرف دار= نیز کمک می‌کند شما هر چه سریع‌تر از شر سرماخوردگی راحت شده و به شرایط عادی زندگی خود برگردید. به محض اینکه دوره درمان سپری شود، خشکی و خارش گلو برطرف خواهد شد.

نمونه گیری در منزل

بهترین راه برای انجام آزمایش های شما آزمایش در منزل است. برای انجام آزمایشهایتان در- منزل یا محل کارتان کافیست به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD
==

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.