از تفسیر آزمایش CBC چه می دانید؟

تفسیر آزمایش CBC

تفسیر آزمایش CBC یا  آزمایش شمارش کامل خون آزمایشی است که برای ارزیابی سلامت کلی بدن انسان و تشخیص طیف گسترده ای از اختلالات از جمله کم خونی، عفونت و لوسمی استفاده می ­شود. یک آزمایش کامل خون ویژگی ­های مختلف خون بدن انسان را اندازه­گیری می ­­کند، از جمله این اختلالات شامل موارد زیر است:

 • گلبول­ های قرمز که حامل اکسیژن هستند.
 • گلبول­ های سفید خون که با عفونت مبارزه می­کنند.
 • هموگلوبین، پروتئین حامل اکسیژن در گلبول­ های قرمز.
 • هماتوکریت، نسبت گلبول­ های قرمز به جزء مایع یا پلاسما در خون.
 • پلاکت­ ها که به لخته شدن خون کمک می­ کنند.

آزمایش کامل خون باعث ارزیابی سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت احتمالی می­ شود.

افزایش یا کاهش غیر طبیعی تعداد سلول‌ ها که در شمارش کامل خون آشکار می ‌شود، نشان‌ دهنده این است که بدن بیماری زمینه ‌ای دارد و نیاز به ارزیابی بیشتر توسط پزشک است.

علت انجام آزمایش CBC چیست؟

جهت تفسیر آزمایش CBC باید دانست که آزمایش CBC به دلایل مختلفی انجام می­ شود. در ادامه به بررسی علت انجام آزمایش CBC پرداخته خواهد شد.

 1. برای بررسی سلامت کلی خود: پزشک معالج ممکن است یک آزمایش CBC را به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی معمول برای نظارت بر سلامت عمومی بدن و بررسی انواع اختلالات مانند کم ­خونی یا لوسمی توصیه کند.
 2. برای تشخیص یک وضعیت پزشکی: اگر ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی در بیمار دیده شد، ممکن است پزشک آزمایش کامل خون را پیشنهاد دهد. تفسیر آزمایش CBC به تشخیص علت این علائم و نشانه­ ها کمک می ­کند.
 3. جهت نظارت بر وضعیت پزشکی: اگر یک اختلال خونی برای فرد بیمار تشخیص داده شود بر تعداد سلول های خونی تأثیر می­ گذارد. پزشک ممکن است از تفسیر آزمایش CBC برای نظارت بر وضعیت بدن بیمار استفاده کند.
 4. برای نظارت بر درمان پزشکی: اگر بیمار داروهایی مصرف می­ کند که ممکن است بر تعداد سلول های خونی تأثیر بگذارند، آزمایش CBC برای نظارت بر سلامت بدن استفاده شود.

دانستن موارد ذکر شده در تفسیر آزمایش CBC مفید است.

آزمایش CBC و رفتار بدن
آزمایش CBC تعداد گلبول ­های قرمز خون را مشخص می­ نماید.

آزمایش CBC و رفتار بدن

تفسیر آزمایش CBC در کودکان چیست؟

آزمایش CBC در کودکان به علت موارد زیر انجام می­ شود:

 • تشخیص یک مشکل پزشکی
 • بررسی می­ کند آیا کودک عفونت دارد یا خیر
 • اعلام می­ کند تا به کودکان و فرزندان گفته شود بیشتر مراقب سلامتی خود باشند.
 • بررسی می ­کند چگونه یک بیماری بر بدن کودکان تأثیر می­ گذارد.
 • مشخص می­ کند آیا یک درمان موثر وجود دارد یا خیر.

قبل از انجام آزمایش، بایستی دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توسط کودکان انجام شود. باید به آنها مصرف موارد زیر توصیه شود.

 • ویتامین­ ها
 • مصرف سبزیجات و خوراکی ­های گیاهی
تفسیر آزمایش CBC در کودکان
آزمایش کامل خون در کودکان به دلایل مختلف انجام می شود.

تفسیر آزمایش CBC در کودکان

چرا باید آزمایش شمارش کامل خون در دوران بارداری انجام شود؟

به دلایل مختلف یک زن باردار  باید آزمایش CBC را انجام دهد، از جمله:

 • معاینه فیزیکی عمومی: تفسیر آزمایش CBC بخشی از یک معاینه عمومی معمولی است.

با تشخیص برخی از شرایط جسمانی، پزشک توصیه می ­کند که زنان باردار در صورت مشاهده علائم خستگی، ضعف، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی، آزمایش کامل خون را انجام دهند. این علائم و نشانه های فوق همه می توانند ناشی از کم ­خونی، عفونت یا لوسمی، پلی سیتمی ورا و غیره باشد.

 • کنترل وضعیت سلامت مادر و کودک: وضعیت جسمانی و سلامت مادر و کودک باید تشخیص داده شود. این اقدام باعث می ­شود آیا زن باردار به اختلال مبتلا شده­ یا خیر.
 • علاوه بر مواردی که ذکر شد، اگر شاخص هموگلوبین یا هماتوکریت (RBC) پایین باشد، نشانه آن است که زن باردار دچار کمبود آهن، کم خونی شده و این اقدام مانع از رشد جنین شده است.
 • ارزیابی روش ­های درمان: تفسیر آزمایش CBC باعث می­ شود که اگر زن باردار برای درمان بیماری ­های دیگر دارو مصرف می­ کند، وضعیت جسمانی وی تست شود.
 • تست و آزمایش مقادیر خون بالا و پایین قبل از جراحی (سزارین): قبل از عمل جراحی سزارین آزمایش خون CBC باعث می ­شود که بررسی نمود آیا خانم باردار از سلامت کافی برای انجام عمل جراحی برخوردار هست؟ همچنین آیا مبتلا به کم خونی و یا مبتلا به هموفیلی هست یا خیر.

بطور خلاصه تفسیر آزمایش CBC در بارداری  اطلاعات مهمی در مورد تعداد و انواع سلول ‌های خون مانند گلبول‌ های قرمز، پلاکت ‌ها و گلبول‌ های سفید می‌ دهد. تجزیه و تحلیل کل سلول‌ های خون محیطی به پزشکان کمک می‌کند تا علت علائمی مانند ضعف، خستگی و کبودی را که در زنان باردار رایج است پیدا کنند.

زیرا به احتمال زیاد اینها نشانه های سندرم کم خونی، عفونت و سایر اختلالات هستند.

آزمایش کامل خون در دوران بارداری
آزمایش کامل خون در دوره بارداری باعث ارزیابی سلامت بدن باردار می ­شود.

آزمایش کامل خون در دوران بارداری

تفسیر آزمایش CBC در دوران بارداری می­ تواند به عنوان بخشی از ارزیابی سلامت زنان باردار انجام شود. این آزمایش باعث می ­شود که اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت عمومی ارائه شود. به طور خلاصه، آزمایش کامل خون CBC اطلاعاتی را در مورد موارد زیر به ما می دهد:

 • شمارش گلبول‌ های سفید خون :

WBC  وقتی فردی به باکتری آلوده می ‌شود، تعداد گلبول‌ های سفید افزایش می ‌یابد. این شاخص به تعیین احتمالی عفونت بدن یا ارزیابی پاسخ بدن به درمان سرطان کمک می کند.

 • درصد گلبول های سفید WBC:

درصد گلبول­ های سفید خون مانند نوتروفیل­ها، لنفوسیت­ ها، مونوسیت­ ها، بازوفیل ­ها و ائوزینوفیل­ ها اطلاعات مهمی در مورد سیستم بدن انسان ارائه می دهد. این اقدام علاوه بر تشخیص سیستم ایمنی بدن، خطر عفونت و واکنش آلرژیک به داروها و مواد شیمیایی یا سرطان خون و غیره را ارزیابی می ­کند. تشخیص سرطان با آزمایش خون CBC انجام می­شود.

 • شمارش گلبول قرمز RBC

با تفسیر آزمایش CBC، کم خونی (گلبول ­های قرمز کم) یا گلبول­ های قرمز پلی­ مورفیسم (گلبول­ های قرمز بالا)  تعیین می ­شود. هماتوکریت HCT و هموگلوبین Hgb دو آزمایش اصلی برای ارزیابی احتمال کم­ خونی یا پلی ­سیتمی هستند.

 • تعداد گلبول­ های قرمز: شامل حجم متوسط MCV، میانگین هموگلوبین MCH و میانگین غلظت هموگلوبین MCHC  به تشخیص انواع مختلف کم ­خونی کمک می­کند.
 • تعداد پلاکت ­ها (ترومبوسیت ها): هموستاز و خطر سکته مغزی، حمله قلبی و انسداد عروق خونی را ارزیابی می ­کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.