برای درمان مسمومیت چه کار کنیم؟

برای درمان مسمومیت چه کار کنیم؟

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

متأسفانه مسمومیت یکی از اتفاقاتی است که گاهی اوقات در اثر خوردن برخی از مواد غذایی نیز برای انسان بروز می‌کند.

زمانی که در مورد مسمومیت صحبت می‌کنیم منظور ما این است که نوعی ماده سمی وارد بدن می شود و باعث اختلالات شدید در بدن می‌گردد.

در چنین شرایطی حتی احتمال مرگ نیز وجود دارد .مسمومیت دلایل مختلفی دارد و شدت آن در بین افراد متفاوت است.

ما در این مقاله در مورد این موضوع صحبت می‌کنیم که اگر دچار مسمومیت شدیم باید چه اقدامات اولیه را تا رساندن فرد به یک مرکز درمانی انجام دهیم.

آزمایش چکاپ زنان

چرا دچار مسمومیت می‌ شویم؟

مسلماً اولین موضوعی که باید درمورد آن صحبت کنیم بحث دلایل ابتلا به مسمومیت است. متأسفانه علامت خاصی برای این عارضه وجود ندارد بلکه براساس نوع ماده وارد شده به داخل بدن، نوع علائم نیز متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات فرد مسموم دچار تشنج می شود و گاهی تنها با اسهال و استفراغ مسمومیت را نشان می‌دهد. اما به طور کلی چند علامت نشان می‌دهد که ما دچار مسمومیت شده‌ایم یا خیر:

– اگر به تازگی یک ماده غذایی مصرف کرده اید و در عرض کمتر از یک ساعت علائمی همانند اسهال، استفراغ و حالت تهوع به سراغ شما آمده است و حتی سرگیجه شدید دارید این موضوع می‌تواند نشان دهد که شما در اثر خوردن آن ماده غذایی مسموم شده‌اید. خوردن مواد غذایی که برای طولانی مدت در یخچال باقی مانده‌اند و یا حتی خوردن برخی از مواد غذایی در رستوران‌ها به دلیل آلوده بودن به سموم قارچی و باکتریایی، باعث بروز مسمومیت خواهند شد.

– اگر مشاهده می‌کنید که فرد دچار تشنج یا حالت استفراغ و اسهال شده است و گیجی بسیار زیادی دارد، حتماً باید بررسی کنید که آیا مواد شیمیایی خاصی مصرف کرده است یا نه. متأسفانه بعضی از افراد از نفت برای خودکشی استفاده می‌کنند و اگر دهان آن‌ها بوی نفت بدهد، این موضوع مشخص‌کننده مسمومیت بر اثر این ماده خواهد بود.

– نوع دیگری از مسمومیت به دلیل مصرف برخی از دارو‌ها اتفاق می‌افتد. این موضوع نیز در بین کسانی که اقدام به خودکشی می‌کنند، بسیار شایع است. مصرف چند نوع دارو به خصوص دارو‌های عصبی به صورت همزمان، باعث اوردوز شدن بدن می شود و در نتیجه میزان ماده سمی در داخل بدن افزایش پیدا می‌کند.

چرا دچار مسمومیت می‌ شویم؟

اقدامات اولیه در زمان بروز مسمومیت

اسهال و استفراغ شدید، حالت تهوع و سرگیجه‌های مداوم و شدید از مهمترین علائم مسمومیت هستند. از طرف دیگر علائمی همانند سرخی دهان، زردی بیش از اندازه چهره و حتی از دست دادن قدرت دست‌ها، از جمله مهمترین علائم مسمومیت به حساب می‌آیند. البته شدت علائم بستگی به نوع ماده مسموم‌کننده، سن فرد و جنسیت متفاوت است. اما ممکن است یک ماده در بدن دو فرد علائم کاملاً متفاوتی را ایجاد کنند و این امکان وجود دارد که دوز مسمومیت پایین در یک فرد منجر به مرگ گردد. در هر صورت اگر علائم ذکر شده را در یک فرد مشاهده کردید، باید حدس را بر مسمومیت بگذارید و بعد از تماس با اورژانس، اقدامات زیر را انجام دهید‌ تا شرایط بدن فرد در حالت ثبات اولیه قرار گیرد تا از مسمومیت بیش از اندازه جلوگیری گردد.

اقدامات اولیه زیر را در زمان بروز مسمومیت انجام دهید:

– فرد را به هوای آزاد ببرید تا بتواند به خوبی نفس بکشد.

– برای افرادی که دچار استفراغ شده‌اند، باید سر او را به طرف چپ و راست بچرخانید چون اگر سر صاف باشد امکان بازگشت این مواد به داخل ریه‌ها وجود دارد.

– گاهی اوقات مسمومیت به دلیل پاشیده شدن یک ماده شیمیایی به داخل چشم‌ها اتفاق می‌افتد. باید چشم‌ها را با آب ولرم مایل به سرد به مدت ۲۰ دقیقه به طور کامل بشویید.

– در صورتی که مطمئن هستید مسمومیت به خاطر خوردن یک ماده شیمیایی، ماده غذایی فاسد و حتی دارو اتفاق افتاده است، باید لب و دهان فرد را چندین بار بشویید تا آثار این مواد از روی زبان پاک شود.

– همانگونه که گفته شد در برخی از افراد مسمومیت به صورت از دست رفتن علائم حیاتی بروز می‌کند. یعنی فرد بر روی زمین می افتد و هیچ حرکتی ندارد. در همین زمان سریعاً باید عملیات احیای قلبی ریوی را انجام دهید قبل از اینکه دیر شود و جان خود را از دست بدهد.

اقدامات اولیه در زمان بروز مسمومیت

سخن پایانی

در پایان مقاله لازم می‌دانیم چند نکته را در مورد مسمومیت بیان کنیم:

– متأسفانه باید بگوییم که مسأله مسمومیت در بین کودکان نیز بروز می‌کند و کودکان به دلیل اینکه بنیه ضعیفی دارند، خطر بیشتری برای آن‌ها وجود خواهد داشت. در خانه خود دارو‌ها را از دسترس کودکان دور کنید چون آن‌ها نمی‌توانند بین دارو و خوراکی تفاوت قائل شوند و ممکن است زمانی که شما نیستید این دارو‌ها را مصرف کنند.

– از طرف دیگر اگر کمی از غذای پخته اضافه آمده است، نباید آن را در یخچال نگهداری کنید بلکه داخل فریزر قرار دهید چون در این صورت مدت زمان نگهداری از غذا افزایش می یابد و مطمئن خواهید بود که دچار آلودگی‌های باکتریایی و قارچی نمی‌شود.

مسمومیت غذایی

– مسمومیت غذایی یکی از رایج‌ترین انواع مسمومیت است که سالانه افراد زیادی را درگیر می کند و حتی به کام مرگ می‌کشاند. فعالیت برخی از قارچ‌ها در مواد غذایی باعث تولید سم می‌شود که این سم از طریق آسیب به سیستم عصبی باعث مرگ فرد خواهد شد و یا اینکه ممکن است او را برای همیشه فلج کند.

مسمومیت در بین کودکان

– اما نکته دیگر که لازم می‌دانیم در مورد مسمومیت بیان نماییم موضوع مسمومیت در اثر استفاده از برخی مواد شیمیایی است. شاید این تصور را داشته باشید که این اتفاق تنها به خوردن مواد شیمیایی رخ می‌دهد اما باید بدانید که بخار ناشی از برخی شوینده‌های قوی نیز می‌تواند به تدریج باعث مسمومیت بدن شما گردد.

اگر شما از جمله افرادی هستید که از شوینده‌های سرویس بهداشتی به وفور استفاده می‌کنید، این نکته را به خاطر بسپارید که گاز ناشی از شوینده‌ها وارد بدن شما می شود و به تدریج شما را مسموم می‌کند. به همین دلیل با گذر زمان به فردی خسته، ضعیف و با‌ سرگیجه‌های بسیار زیاد تبدیل خواهید شد. بنابراین استفاده از این مواد را کم کنید و از طرف دیگر زمانی که می‌خواهید شوینده‌ها را استفاده نمایید، تمامی در و پنجره‌ها را باز بگذارید و از ماسک استفاده کنید تا بخار کمتری وارد ریه‌های بدن شما گردد.

نمونه گیری در منزل

آزمایش در منزل با آنی آزما

در ایام کرونا یکی از مواردی که آزمایش در منزل انجام می شود تست کرونا در منزل می باشد.

اگر علائم کرونا را در خود یا اطرافیانتان احساس کردید ، با تشخیص کرونا در منزل می توونید بدون هیچ دردسری، نسبت به انجام آزمایش آن اقدام کنید.

برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافیست وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید. در صفحه اصلی می توانید مشخصات شخصی که قصد انجام تست کرونا را دارد را وارد کنید.

همچنین آزمایشگاهی که مایل به انجام آزمایش در آن را دارید را شما انتخاب خواهید کرد. در صورت هر گونه سوال می توانید با همکاران ما در تماس باشید.

پس از انتخاب محلی که قصد دارید نمونه گیری شما انجام شود می توانید پذیرش خود را تکمیل کنید.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.