درباره علائم پوستی کرونا چه می دانید؟

علائم پوستی کرونا چیست؟

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

به جرات می توان گفت از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، عمده مردم امراض قبلی خود را تقریبا فراموش کرده و تنها نگران ابتلا به این ویروس منحوس هستند. تا زمانی که روش درمانی قطعی و واکسن این بیماری کشف شود، لازم است پروتکل های بهداشتی را با دقت رعایت نماییم. اما متاسفانه در این راه، ابتلا به بیماری های پوستی نیز زیاد شده و در حال گسترش است. این ویروس به طرق مختلف به بدن آسیب می زند و نباید از عوارض آن بر سلامت پوست غافل شد. برای مثال آیا می دانید شوینده ها و محلول های ضدعفونی کننده برای مقابله با کرونا چه تاثیری بر پوست می گذارند؟

علائم پوستی کرونا یکی از دیگر از نشانه های احتمالی در COVID_19 معرفی شده است. COVID ‐ 19 که ویروس کرونا نیز نامیده می شود ، یک بیماری عفونی ناشی از SARS ‐ CoV ‐ 2 است. این بیماری اولین بار در دسامبر 2019 شناسایی شد و در مارس 2020 توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شد که COVID ‐ 19 به یک بیماری پاندمی (بیماری همه گیر جهانی) تبدیل شده است. این بیماری توانایی آن را دارد که سیستم های مختلف ارگان را تحت تأثیر قرار دهد و همچنین اخیرا گزارش های اولیه علائم پوستی کرونا گزارش شده است. متخصصان پوست در سراسر اسپانیا ، 375 بیمار مبتلا به COVID را که 19 مشکوک یا تأیید شده به COVID_19 بودند را بررسی کردند.

همراه با تب ، سرفه خشک و تنگی نفس ، COVID-19 با طیف گسترده ای از علائم همراه است ، اما تظاهرات پوستی این بیماری به علت نو ظهور بودن، به طور گسترده مورد بحث قرار نگرفته است. ظهور التهاب‌های پوستی به عنوان نشانه ابتلا به ویروس غیر عادی نیست. نمونه‌اش بیماری آبله مرغان است که با ظهور دانه‌هایی بر روی پوست همراه است اما پژوهشگران اظهار از این که می‌بینند انواع مختلف عارضه‌های پوستی با کووید-۱۹ مرتبط هستند، متعجب شده‌اند. در حال حاضر ، گزارش هایی از ایتالیا و تایلند نشان می دهد که بثورات پوستی ممکن است یکی دیگر از علائم COVID-19 باشد.

علائم پوستی کرونا چیست؟

اثبات ارتباط بین علائم پوستی و COVID_19 

ارتباط بین علائم پوستی و COVID_19 به درستی ثابت نشده است و متخصصان و محققان در سراسر دنیا به دنبال یافتن این ارتباط هستند و سوالاتی در این رابطه وجود دارد که آیا علائم پوستی در کرونا نشانه پیش آگهی در این بیماری می باشد؟ و همچنین این علائم آیا نشان شدت COVID_19 می باشد؟ پاسخ به سوالات نیازمند تحقیقات بیشتر در این زمینه می باشد. البته با توجه به تحقیقات که در این مدت انجام گرفته است تا به حال احتمال ارتباط بین این علائم با بیماری COVID_19 را نشان داده است.

همچنین اظهار می شود که علائم پوستی کرونا ممکن است به علت پاسخ شدید سیستم ایمنی در برابر ویروس باشد نه خود ویروس. در واقع سیستم ایمنی بدن در دفاع علیه ویروس به صورت افسار گسیخته عمل می کند و سلول ها و متابولیه های حاصل از آن باعث ایجاد حساسیت و علائم پوستی ویروس کرونا می شود

علائم پوستی کرونا به چه شکلی بروز می کند؟

علائم پوستی کرونا معمولا به صورت بثورات پوستی قرمز کوچک می باشد که صاف یا برجسته می باشند. همچنین در برخی موارد ، این بثورات پوسته پوسته هستند و گاهی تاول های کوچک پر خون نیز در برخی از بیماران مبتلا مشاهده شده است. به طور کلی علائم پوستی کرونا به صورت موارد زیر است:

 • ماکولوپاپول (شایع ترین)
 • اریتماتوز (بثورات قرمز تکه ای)
 • ایجاد زخم ها در انگشتان پا (این عارضه که مدتی بعد از ابتلا به کووید-۱۹ ظاهر می‌شود و به طور میانگین ۱۲ روز طول می‌کشد)
 • بثورات پوسته پوسته
 • توده های قرمز کوچک مسطح یا برجسته
 • بثورات در اطراف فولیکول های مو
 • جوش های چرکی
 • برجستگی‌‌های سفید یا صورتی ‌رنگ روی پوست که به التهاب ناشی از تماس با گزنه شباهت دارد
 • ضایعات کهیری (مناطق برجسته صورتی یا سفید پوست میباشند که شبیه به بثورات ناشی از گزش هستند)
 • توده های وزیکولی (تاول های کوچک ، معمولاً خارش دار ، که در تنه ظاهر می شوند)
 • خارش شدید در پوست
 • ضایعات شبیه گزیدگی
 • گاهی نکروز (نکروز زمانی ظاهر میشود که گردش خون در رگ های خونی پوست مختل می شود و ظاهر قرمز یا آبی لکه دار با الگوی شبکه ای دارد.نكروز ، مرگ زودرس بافت پوست را نشان می دهد.)
 • بیماری انسداد عروق (زمانی که شریان ها باریک شده یا مسدود می شوند و باعث محدود شدن جریان خون به مناطق خاصی از بدن می شوند ، اتفاق می افتد که باعث تغییر رنگ در پوست می شود.)
 • قرمزی در ناحیه کمر، دست ها و …
 • علائم پوستی کرونا در افراد مسن بیشتر از سایر افراد رایج می باشد.

علائم پوستی کرونا چیست؟

گزارش های اولیه علائم پوستی

گزارش اولیه علائم پوستی کرونا، متخصصان پوست که با بیماران COVID-19 در ایتالیا کار می کنند نشان دادند که در یک گروه 88 بیمار مثبت تایید شده ، 20٪ علائم پوستی دارند ، در ابتدای بیماری حدودا نیمی از آن ها دچار بثورات پوستی بودند. از بین بیماران مبتلا ، شایع ترین تظاهرات بثورات اریتما یا بثورات قرمز تکه ای است. همچنین تعداد کمی از بیماران به کهیر مبتلا بودند و در یکی از آنها تاول هایی مانند آبله مرغان ایجاد شده است. بیشترین ناحیه درگیر در بیماران تنه بود.

همچنین در مطالعات دیگر در مورد علائم پوستی کرونا در گزارشی دیگر ، پزشکان در تایلند یک بیمار مبتلا به COVID-19 را در ابتدا با تب دانگ به اشتباه تشخیص داده اند ، که با پتشیا یا رگهای خونی شکسته ، بثورات رایج در بیماری دنگی ، توصیف شده است.

علائم پوستی کرونا چه زمانی ظاهر می شوند؟

علائم پوستی کرونا نشانه های گمراه کننده ای هستند زیرا وجه مشترک بسیاری از بیماری ها است، به عنوان مثال گاه وجود عوارضی مانند کهیر در بدن را به گرمی خوردن و حساسیت های غذایی نسبت می دهند تا علامت کرونا. این علائم و نشانه ها بسته به گروه سنی، پیش یا اواسط بیماری بروز می کند. مثلا در جوانان این علایم در اواخر بیماری، در گروه سنی میانسالان معمولا در حین بیماری و در کهنسالان سیر شدید از ابتدای ابتلاء بروز می کند که بستری می شوند.

انگشتان پای کوویدی (COVID toes)

در علائم پوستی کرونا درباره انگشتان پای کوویدی (COVID toes) را شنیده باشید و برایتان سوال ایجاد شده باشد که این عبارت به معنای چیست؟ بر اساس گزارش رسانه‌ها بسیاری از متخصصان برآمدگی‌های قرمزی را روی انگشتان پاها و همچنین دستان جوانان و کودکان، به خصوص کسانی که علائم خفیف داشته و یا بدون علائم بودند، مشاهده کرده‌اند همچنین تا حالا گزارش‌های زیادی در رابطه با “انگشت پای کوویدی” وجود داشته است؛ عارضه‌ای پوستی که روی پای بیماران کووید-۱۹ و آن‌هایی که حتی علائم دیگر بیماری را ندارند، دیده شده است.

اصطلاح پزشکی برای این علائم pernio است که به طور معمول هنگام سرمازدگی ظاهر می‌شوند. متخصصان اظهار دارند که این نشانه ممکن است به اثرات سیستم ایمنی بعد از ابتلای به ویروس کرونای جدید نیز مربوط باشد.

علائم پوستی کرونا چیست؟

تاول های شبیه سرما زدگی در علائم پوستی کرونا

یکی دیگر از نشانه های دیگری که ممکن است در علائم پوستی کرونا مشاهده کنیم تاول های شبه سرمازدگی هستند. به این صورت که در سطح پوست علائمی که شبیه به سرمازدگی باشد دیده می شود در حالی که فرد دچار سرمازدگی نشده است. این علائم در جوانان که خوشبختانه به صورت خفیف، این بیماری را تجربه می کنند در اواخر سیر بیماری دچار حالتی به نام «سرمازدگی کاذب» می شوند و مانند کسی که در شرایط سرمای شدید گیر کرده است،

انگشتان، روی دست، کف دست و همچنین پا، سرخ و ورم کرده می شود. در این حالت ممکن است مشکل پوستی فرد با درد یا خارش همراه باشد یا دانه های چرکی یا آبدار شبیه سرخک در آن ظاهر شود و خونریزی های زیرجلدی یا ضایعات پورپوریک پیدا کنند. به دلیل اینکه این بیماری واسکلوپاتی و کوآگلاپاتی می دهد یعنی عروق را درگیر و بیمار و باعث می شود خصوصیات انعقادی خون تغییرکند. در واقع علت آن ابتلا عروق کوچک است. علامت شبه سرمازدگی ۱۳ روز طول می کشد تا درمان شود و این گروه سنی جوان معمولا مرگ و میر و فرم شدید بیماری را تجربه نمی کنند و خود به خود بهبود می یابد.

کهیر

یکی دیگر از علائم پوستی کرونا، ظهور کهیر در پوست می باشد(به آن Urticaria نیز می گویند). از علائم کهیر می توان به ظهور ناگهانی بر روی پوست و خارش شدید در پوست اشاره کرد. محل ضایعات کهیر مرتبا دچار تغییر می شود به نحوی که به ندرت بیش از ۲۴ ساعت در محل قبلی خود باقی می مانند و در هر بخشی از پوست می توانند تظاهر پیدا کنند. کهیر از جمله مشکلات بسیار رایج پوستی است چرا که در اثر عوامل متعددی نظیر عفونت های ویروسی ، داروها و حساسیت های محیطی بوجود می آیند‌.مطرح کردن کرونا به عنوان یکی از علل قطعی کهیر دشوار به نظر می رسد.

تفاوت علائم پوستی کرونا و سرخک و آبله مرغان

همان طور که در بالا اشاره شد علائم پوستی کرونا با قرمزی ، تورم، خارش همراه است که این علائم شاید با برخی از بیماری های ویروسی دیگر مانند سرخک، آبله مرغان، سرخچه و غیره شباهت داشته باشد. اما باید دانست علائم پوستی در کرونا با سایر بیماری های ویروسی دارای تفاوت هایی است و بثورات در کرونا بامشکلات لخته شدن خون همراه است که در بیماران با وضعیت حادتر دیده می‌شود. البته ذکر این نکته حایز اهمیت است که ما هنوز به طور قطعی نمی‌دانیم که کدام یک از این التهابات و علائم پوستی ممکن است نشان‌دهندهٔ بیماری کووید ۱۹ و یا حتی ابتلای قبلی به این بیماری باشند.

آیا علائم پوستی کرونا خطرناک است؟

علائمی پوستی کرونا همان طور که در بالا اشاره شد باعث قرمزی، تورم، خون مردگی و خارش می شود. خوشبختانه این علائم مسئله‌ای جدی نیستند و معمولاً ضایعات پوستی پس از مدتی به خودی خود از بین می‌روند و تنها مشکل در این رابطه به خاطر خارش شدید ، قرمزی ، تورم پوست می باشد .

آیا علائم پوستی کرونا باعث عوارض دائمی در پوست می شود؟

علائم پوستی کرونا با قرمزی و خارش همراه است که ممکن است برای چند روز فرد را درگیر کند اما خوشبختانه این عوارض جدی نمی باشند و موجب عارضه جدی نمی شوند و معمولا خود به خود بهبود می یابد.

علائم پوستی کرونا چیست؟

نشانه های دیگری که ممکن است با علائم پوستی کرونا همراه باشد

علائم پوستی کرونا تنها یک نشانه احتمالی و فرعی این ویروس می باشد و این علائم به احتمال زیاد پس از بهبودی فرد بروز پیدا می کند. ولی این بیماری دارای علائم منحصر به فرد می باشد که به پزشک در تشخیص علائم کلینیکی کمک می کند. در ادامه به علائم COVID_19 اشاره می کنیم:

علایم مانند سرماخوردگی همراه با کوفتگی و بدن درد

 • اسهال
 • استفراغ شدید
 • تب بالا
 • احساس خستگی مفرط
 • آبریزش بینی
 • عفونت ریه‌ها
 • تب بالا
 • سرفه خشک و ممتد به مدت بیش از 1 ساعت، یا 3 نوبت یا بیشتر ظرف 24 ساعت
 • مشکلات تنفسی
 • سرفه خشک
 • گلودرد
 • اختلالات بویایی و چشایی
 • درد عضلات
 • تنگی نفس
 • و در مواردی خلط خونی
 • از دست رفتن حس بویایی و چشایی (فرد برای مدتی حس بویایی و چشایی خود را از دست داده و نه‌تنها بو‌های که در اطرافش پخش شده را متوجه نمی‌شود، بلکه مزه و طعم غذا‌هایی که می‌خورد را هم نمی‌فهمد)
 • از دست دادن اشتها
 • تاثیر روی بافت‌های قلب و بروز بیماری‌های عفونت قلبی و در نهایت سکته قلبی
 • قرمزی و ملتهب شدن چشم

علائم پوستی کرونا چیست؟

تب پایین به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست

همچنین ذکر این نکته حایز اهمیت است که در بررسی های انجام گرفته بر روی بیماران مبتلا به کووید-19 در ایران مشخص شد که تنها 50 درصد از این افراد تب بالا داشته اند و موارد نادری از آنها دچار راش پوستی و قرمزی چشم شده اند. بنابراین تب پایین به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ویروس کرونا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد مراجعه فرمایید)

در آخر توجه داشته باشید علائم پوستی کرونا به تنهایی نشانه کافی جهت تشخیص COVID_19 نمی باشد ( عوارض پوستی در حال حاضر در فهرست نشانه‌های کووید-۱۹ قرار ندارد.) همچنین توجه داشته باشید علائم پوستی کرونا معمولا دیرتر و بعد از بروز علائم تنفسی و مشکلات حاد گوارشی ظاهر می‌شود و بنابراین به تشخیص بیماری کمک نمی‌کند و افراد مبتلا به خارش پوستی کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بستری نمی‌شوند. ولی اگر به تازگی دچار خارش شدید در بدن و نشانه های بروز بثورات و قرمزی را مشاهده کردید، در اولین اقدام با پزشک خود یا مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید و علائم پوستی و اگر علائم دیگری مانند تب، سرفه، حالت تهوع، اسهال و غیره هستید را نیز گزارش دهید تا در صورت لزوم قرنطینه و مراحل درمان خود را طی کنید.

اگر شما نیز مایل به انجام آزمایش کرونا در منزل می باشید و به دنبال انجام آزمایش در منزل و یا کار خود هستید، انجام آزمایش های آنلاین در شرایط اکنون بهترین گزینه و انتخاب برای نمونه گیری و انجام آزمایش ها بی دغدغه می باشد. تمامی مراحل آزمایش در آزمایشگاه آنی آزما از پذیرش تا نمونه گیری و جواب دهی به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می پذیرد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

15 دیدگاه در درباره علائم پوستی کرونا چه می دانید؟

 1. پینار می‌گوید:

  سلام
  من ۳ماه پیش کرونا گرفته بودم
  تازگیاحس بویاییم برگشته ولی از خیلی چیزا بوی بدی رو احساس میکنم
  (مخصوصا تخم مرغ و گوشت و..)
  تازگیا حسایت پوستی و خارش و التهاب پیدا کردم.
  این علایم پوستی میتونه بخاطر این حس بویایی باشه؟

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   متاسفانه ویروس کرونا دارای علائم و عوارض شناخته شده و ناشناخته بسیاری هست. توصیه می شود در صورت لزوم به پزشک متخصص مراجعه شود

  • حسین می‌گوید:

   برا اینکه بوی بد حس میکنید باید یه مدت با آب نمک شستشو بینی بدین به تدریج رفع میشه
   منم این مشکل رو چند سال پیش به خاطر سرماخوردگی پیدا کرده بودم که اینطوری رفع شد

  • شاهین می‌گوید:

   عوارض کرونا هستش هردو خارش قرمزی،کهیرکروناییه
   ۶ تا ۱۲ هفته طول میکشه که باقرص های ضدحساسیت مثل فکسوفنادین ولوراتادین میتونین تحمللش کنین
   واسه بویایی هرهفته نوروبیون بزنین
   طول میکشه وبوهای بدجاشونوعوض میکنن

 2. ستاره شب می‌گوید:

  سلام، وقت بخیر
  من یک ماه پیش کرونا گرفتم و خیلی زود هم خوب شدم ولی از همون اوایل پوستم دچار التهاب شد، ولی خوب شدم، الان بعد از گذشت یک ماه پوستم دچار لکه هایی که در بالا دیده شده در عکسها می باشد و دچار خارش شدید شدم در این ناحیه از دستام و گردنم، لطفا راهنماییم کنید

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   ویروس کرونا عوارض شناخته شده و ناشناخته بسیاری دارد
   لطفا جهت بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید

 3. هادی می‌گوید:

  سلام بعد ابتلا به کرونا و درمان این بیماری، یک توده یا یه چیز جوش زیرپوستی مانندی در صورتم در اومده؟ باید چیکار کنم؟

 4. مسی می‌گوید:

  سلام در روز ۱۴ ام ابتلا به کرونا هستم و حدود ۴ روز به شدت خارش پوستی دارم یک روز هم دست و پام ورم کرد و کف دست و پام به شدت حس خارش داره اینقدر که اول فکر کردم در کنار علائم دیگه ممکنه قند خونم بالا رفته باشه، چک کردم نرمال بود و مطمئن شدم علائم پوستی

 5. کیانوش می‌گوید:

  سلام من یه چند روزی میشه لایه انگشت دستام دونه زده و خارشت میده ولی تب و سردرد ندارم فقط لای انگشتام خارشت میده؟ آیا نشانه ای کرونا است؟

   • نسرین می‌گوید:

    منم ۳ماه پیش کرونا گرفتم اما الان یک هفته کهیر زده بدنم و دست و پاهام میخاره ازمایش خون دادم سالم بودم گفتن عوارض کروناست

 6. tehrani می‌گوید:

  چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سلامت، موضوعات مهمیه..

 7. آناز می‌گوید:

  کرونا واقعا عجیب اثاری دارد
  خانوداه من بعد از کرونا این مشکل پیدا کردند
  فقط با لوسین ارام وبهبود می کند

 8. ارش می‌گوید:

  بنظر برای درمان عوارض کرونا فقط طب سنتی ها و داروهای گیاهی خوبن هم عوارض و خوب میکنن هم ایمنی بدن و زیاد می‌کنه دکتر رفتن الکی دکتر سرخود چند تا تیر شلیک می‌کنه خود به هدف که خوب نخورد هم هیچ مثلا برای درمان کبد چرب قرص فقط پیشگیری می‌کنه ولی کامل خوب نمیکنه ولی داروهای گیاهی عالین من خودم جواب گرفتم که میگم حالا شما خودتان میدونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.