انواع، مکانیسم اثر، عوارض جانبی واکسن کووید 19

انواع، مکانیسم اثر، عوارض جانبی واکسن کووید 19

در حال حاضر، 90 نوع واکسن کووید 19 در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. استفاده از واکسن شاید بهترین امید ما برای پایان دادن به همه‌گیری جهانی این بیماری باشد چرا که اگر واکسیناسیون به خوبی انجام شود به “ایمنی جمعی” منجر خواهد شد کرونا، دیگر مانند اکنون ترسناک و مرگبار نخواهد بود. از وقتی که کرونا به پدیده ای جهانی تبدیل شد، شرکت های واکسن سازی جهان در صدد تولید واکسنی برای پایان دادن به این پاندمی شدند.

هم اکنون تعداد زیادی واکسن کووید 19 از کشورها و شرکت های مختلف روند آزمایش های خود را دنبال می کنند؛ از جمله این واکسن ها می توان به محصولات شرکت های سانوفی، والنوا، کیورواک و واکسن های روسی کووی‌واک و اپی‌واک‌کرونا اشاره کرد. در حال حاضر، 90 واکسن در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. حداقل 77 واکسن پیش‌بالینی نیز در سوژه های حیوانی تحت مطالعه قرار دارند.

نمونه گیری در منزل

انواع واکسن کووید 19

واکسن فایزر-بیون‌تک

واکسن کووید 19 فایزر-بیون‌تک حاصل همکاری دو شرکت آمریکایی و آلمانی فایزر و بیون‌تک در بیستم نوامبر برای دریافت مجوز استفاده اضطراری به سازمان غذا و داروی آمریکا ارسال شد و در یازدهم دسامبر این مجوز را دریافت کرد. این یک واکسن mRNA است. پس از تزریق، سلول های بدن پروتئین های شاخکی را به میزان زیاد و به سرعت تولید کرده و موجب می شود تا سیستم ایمنی بدن ویروس را تشخیص دهد. در فاز سوم آزمایشات، این واکسن اثربخشی 95 درصدی را نشان داد. واکسن کووید 19 فایزر-بیون‌تک باید در دمای تقریبا منفی 60 تا 80 درجه سلسیوس نگهداری شود، از این رو به فریزرهای مخصوصی برای این کار نیاز است.

این واکسن در دو دوز با فاصله 21 روز از یکدیگر تزریق می شود. داده های آزمایشگاهی نشان می دهند که واکسن کووید-19 فایزر-بیون‌تک در برابر واریانت انگلیسی و همچنین آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین موثر است. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. همچنین، موارد مرگ پس از دریافت واکسن گزارش شده اند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا احتمال بروز شوک آنافیلاکسی برای واکسن فایزر- بیون تک را نزدیک به 11.1 مورد در هر 1 میلیون دوز تزریقی گزارش کرده است.

واکسن مدرنا

شرکت آمریکایی مدرنا در شانزدهم نوامبر داده های اولیه درباره واکسن کووید 19 خود را ارائه کرد که از اثربخشی 94.5 درصدی آن در برابر این ویروس خبر می داد. سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از این واکسن را در نوزدهم دسامبر صادر کرد. همانند فایزر-بیون‌تک، این یک واکسن mRNA است. برخلاف واکسن فایزر-بیون‌تک، واکسن مدرنا در دمای 36 تا 46 درجه فارنهایت (دو تا هشت درجه سلسیوس) پایدار است که تقریبا دمای یک یخچال خانگی یا پزشکی استاندارد بوده و در این شرایط تا 30 روز قابل نگهداری است. در صورت نگهداری در دمای منفی 4 درجه فارنهایت (منفی 20 درجه سلسیوس)، واکسن مدرنا تا شش ماه قابل نگهداری است. واکسن کووید 19 مدرنا در دو دوز با فاصله 28 روز از یکدیگر تزریق می شود.

واکسن مدرنا

داده های آزمایشگاهی مدعی اند که این واکسن در برابر واریانت انگلیسی و همچنین آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین موثر است. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. همچنین، موارد مرگ پس از دریافت واکسن گزارش شده اند. احتمال بروز شوک آنافیلاکسی در میان افراد دریافت کننده واکسن مدرنا تقریبا 2.5 مورد در هر 1 میلیون دوز گزارش شده است.

واکسن آکسفورد-آسترازنکا

در بیست و سوم نوامبر، شرکت سوئدی آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد نتایج تجزیه و تحلیل موقت واکسن کووید 19 خود را منتشر کردند. تجزیه و تحلیل آزمایش ها در انگلیس و برزیل نشان دهنده اثربخشی 70 درصدی پس از دریافت دو دوز از این واکسن بود. در تولید واکسن کووید-19 آکسفورد-آسترازنکا از فناوری یکی از شرکت های مرتبط با دانشگاه آکسفورد به نام واکسی‌تک استفاده می شود. این یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است. این واکسن حاوی مواد ژنتیکی از پروتئین شاخکی است. پس از تزریق، سلول ها پروتئین شاخکی تولید می کنند که سیستم ایمنی را برای حمله به ویروس سارس-کو-2 فعال می کند.

واکسن آسترازنکا در یخچال های معمولی قابل نگهداری و حمل و نقل است و در دمای 36 تا 46 درجه فارنهایت (دو تا هشت درجه سلسیوس) برای حداقل شش ماه می توان آن را نگهداری کرد. این واکسن در دو دوز با فاصله 28 روز از یکدیگر تزریق می شود. حداقل یک مطالعه نشان می دهد که این واکسن در برابر واریانت آفریقای جنوبی تاثیر کمی دارد، اما در برابر واریانت های انگلیسی و برزیلی موثر است. واکسن کووید 19 آکسفورد-آسترازنکا با موارد تشکیل لخته های خون در بدن افراد دریافت کننده واکسن و مرگ برخی از آنها مرتبط بوده است. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن نیز می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد.

واکسن جانسِن

واکسن جانسن محصول بخش دارویی شرکت جانسون اند جانسون در پانزدهم نوامبر معرفی شد. همانند واکسن کووید 19 آسترازنکا، جانسن یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است که حول محور استفاده از یک ویروس سرماخوردگی غیرفعال تکامل یافته است. بر اساس مطالعات بالینی در آفریقا، انگلیس و آمریکای لاتین، شواهدی وجود دارند که واکسن جانسن در برابر این واریانت های ویروس کووید-19 موثر است، اما میزان اثربخشی آن در برابر انواع آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین کمتر گزارش شده است. این واکسن در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس تا سه ماه قابل نگهداری است.

واکسن جانسِن

در شرایطی که بیشتر واکسن های موجود دیگر در دوز با فاصله تقریبا یک ماه از یکدیگر تزریق می شوند، واکسن جانسن تک دوزی است. در فاز سوم آزمایش های انسانی، واکسن تک دوزی جانسن کارایی 66 درصدی در پیشگیری از بیماری کووید-19 متوسط تا شدید پس از گذشت 28 روز از تزریق واکسن را نشان داد. پس از گذشت 49 روز، این واکسن اثربخشی 100 درصدی در پیشگیری از بیماری شدید را نشان داد. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد. تشکیل لخته خون نیز در چند مورد گزارش شده است.

واکسن اسپوتینک V

در یازدهم نوامبر، مرکز پژوهش های ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه اعلام کرد که واکسن اسپوتنیک V اثربخشی 92 درصدی پس از دریافت دوز دوم را در افراد نشان داده است. در بیست و چهارم نوامبر، این سازمان مدعی اثربخشی 95 درصدی واکسن اسپوتنیک V بر اساس داده های جدید شد. در چهاردهم دسامبر 2020، مقامات روس اثربخشی 91.4 درصدی واکسن خود را گزارش کردند. در دوم فوریه 2021، داده های فاز سوم آزمایش های این واکسن اثربخشی 91.6 درصدی آن در برابر سویه اصلی ویروس کووید-19 را نشان داد. اثربخشی واکسن اسپوتنیک V در برابر واریانت های مختلف ویروس کووید-19 نامشخص است زیرا داده های آزمایشات بالینی پیش از ظهور واریانت های اصلی ویروس در روسیه انجام شده اند.

اسپوتنیک V نیز یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است. این واکسن که توسط موسسه پژوهشی گامالیا روسیه تولید شده است در دو دوز تزریق می شود. شکل مایع این واکسن در دمای منفی 18.5 درجه سلسیوس و شکل خشک آن در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس قابل نگهداری است اطلاعات درباره عوارض جانبی واکسن اسپوتنیک V محدود هستند، اما چند مورد مرگ پس از دریافت واکسن و همچنین مواردی مانند اختلالات تنفسی، تورم، ضعف عضلانی، فشار خون بالا و تشنج گزارش شده اند. تزریق این نوع واکسن در دو دوز انجام می شود.

واکسن کروناواک

واکسن کروناواک توسط شرکت چینی سینوواک بیوتک معرفی شده است. در سیزدهم ژانویه 2021، این شرکت اثربخشی 50.38 درصدی واکسن خود در کارآزمایی های بالینی در برزیل را گزارش کرد. این در شرایطی است که آزمایشات بالینی این شرکت میزان های مختلف اثربخشی را نشان می دهد. در اندونزی، یک آزمایش محلی میزان اثربخشی واکسن کروناواک را 65 درصد نشان داد، اما فقط 1,620 نفر در این آزمایش حضور داشتند. در دسامبر 2020، ترکیه اثربخشی این واکسن را برابر با 91.25 درصد گزارش کرد. یک آزمایش دیگر در برزیل میزان اثربخشی واکسن کروناواک را برابر با 78 درصد در موارد خفیف و 100 درصد در برابر عفونت های متوسط و شدید عنوان کرد.

اثربخشی کروناواک در برابر واریانت های ویروس کووید-19 نامشخص است، اگرچه مطالعه ای در برزیل اثربخشی 50.4 درصدی در پیشگیری از عفونت های دارای علامت را نشان داد. کروناواک یک واکسن مبتنی بر ویروس غیرفعال (ضعیف شده) است که از ویروس های سارس-کو-2 غیرفعال استفاده می کند. این واکسن را می توان در در دمای دو تا هشت درجه سلسیوس قابل نگهداری است. تزریق این واکسن کووید 19 در دو دوز تزریق می شود. اطلاعات دقیقی درباره عوارض جانبی این واکسن ارائه نشده اند.

واکسن نواواکس از انواع واکسن کووید 19

در بیست و هشتم ژانویه 2021، شرکت نواواکس اعلام کرد که واکسن کووید 19 این شرکت به نام NVX-CoV2373 در فاز سوم آزمایشات در انگلیس اثربخشی 89.3 درصدی را نشان داده است. همچنین داده های آزمایش های بالینی فازهای اول و دوم در آفریقای جنوبی اثربخشی بالای این واکسن را نشان داده اند. نواواکس یک واکسن مبتنی بر پروتئین است.

واکسن نواواکس

این واکسن حاوی یک پروتئین شاخکی با اندازه کامل و پری‌فیوژن است که با استفاده از فناوری نانوذرات نوترکیب شرکت نواواکس و ماتریس-ام اختصاصی بر پایه ساپونین ساخته شده است این واکسن در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد پایدار است و در فرمولاسیون مایع آماده استفاده عرضه می شود. واکسن نواواکس در دو دوز تزریق می شود و اثربخشی خود در برابر واریانت های انگلیسی و آفریقای جنوبی را نشان داده است. از جمله عوارض جانبی شایع این واکسن می توان به خستگی، سردرد، لرز و دردهای عضلانی اشاره کرد.

واکسن کانویدسیا از انواع واکسن کووید 19

واکسن کووید 19 کانویدسیا توسط شرکت چینی کان‌سینو بیولوژیکس طی همکاری با ارتش چین تولید شده است. این واکسن اثربخشی 65.7 درصدی در پیشگیری از موارد دارای علامت بیماری را نشان داده است. در هشتم فوریه 2021، فیصل سلطان، مشاور بهداشتی دولت پاکستان، این آمار را بر اساس تجزیه و تحلیل های صورت گرفته در چند کشور عنوان کرد. فاز سوم آزمایش های انسانی با حضور 30 هزار شرکت کننده اثربخشی 90.98 درصدی این واکسن را در پیشگیری از بیماری شدید نشان داده است.

این یک واکسن وکتور (ناقل) ویروسی است که یک آنتی ژن از ویروس سارس-کو-2 روی یک ادنوویروس بارگیری شده است. میزان اثربخشی این واکسن در برابر واریانت های مختلف ویروس کووید-19 نامشخص است. اطلاعات رسمی در مورد نگهداری این واکسن به صورت رسمی ارائه نشده است. همانند واکسن جانسن، کانویدسیا نیز واکسنی با تزریق تک دوزی است. اطلاعاتی در زمینه عوارض این واکسن به صورت رسمی ارائه نشده است.

واکسن کوواکسین از انواع واکسن کووید 19

در دوازدهم آوریل 2021، شرکت هندی بهارات بیوتک داده های موقت فاز سوم آزمایشات بالینی واکسن کوواکسین خود را ارائه کرد که اثربخشی 100 درصدی در برابر عفونت شدید را نشان می داد. دومین تجزیه و تحلیل موقت، اثربخشی 78 درصدی در برابر بیماری خفیف، متوسط و شدید و اثربخشی 70 درصدی در برابر بیماری بدون علامت را نشان داد. این واکسن حاوی ویروس غیرفعال سارس-کو-2 است. واکسن کووید 19 کوواکسین در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد قابل نگهداری است. این واکسن در دو دوز با فاصله 28 روز از یکدیگر تزریق می شود. گزارش های ارائه شده از سوی کمیته ثبت عوارض واکسیناسیون هند چند مورد مرگ و بروز عوارض جانبی که منجر به بستری شدن فرد در بیمارستان شده است را نشان می دهد. بیشتر موارد مرگ طی سه روز پس از تزریق واکسن رخ داده اند.

نمونه گیری در منزل

واکسن سینوفارم

واکسن BBIBP-CorV که به نام واکسن کووید 19 سینوفارم نیز شناخته می شود در اواخر دسامبر 2020 فاز سوم آزمایشات بالینی خود را در چند کشور پشت سر گذاشت. در نهم دسامبر، امارات نتایج موقت فاز سوم آزمایشات بالینی واکسن سینوفارم را منتشر کرد که از اثربخشی 86 درصدی آن در برابر عفونت کووید-19 حکایت داشت. در اواخر دسامبر، سینوفارم اعلام کرد که آنالیزهای داخلی اثربخشی 79 درصدی این واکسن را نشان داده است. در ماه فوریه، مطالعات آزمایشگاهی اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر واریانت آفریقای جنوبی را نشان دادند اگرچه میزان آن نسبت به واریانت اصلی ویروس کمتر بود.

این واکسن نیز حاوی ویروس غیرفعال سارس-کو-2 است. واکسن سینوفارم در دمای دو تا هشت درجه سانتیگراد قابل نگهداری است. تزریقاین واکسن در دو دوز می باشد. اطلاعات دقیقی درباره عوارض جانبی این واکسن ارائه نشده اند. گفتنی است چندین واکسن کووید 19 نیز در ایران در حال توسعه و تولید هستند که پس از طی شدن مراحل پژوهشی و انتشار اطلاعات رسمی، درباره آنها نیز اطلاع رسانی خواهیم کرد.

برای راحتی شما عزیزان سایت آزمایشگاهی آنی آزما انواع آزمایش در منزل و همچنین آزمایش کرونا در منزل را انجام می دهد فقط کافی است به این سایت مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.