آیا می توانیم تست بارداری را در خانه انجام دهیم؟

انواع تست بارداری

انواع تست بارداری برای شناسایی و اندازه گیری سطح هورمون خاصی در بدن انجام می گیرند؛ که این هورمون ها، گنادوتروپین جفت انسانی یا (hCG) نام دارد و فقط در طول بارداری در بدن زنان ایجاد می‌شود. این آزمایش ها از ادرار یا خون فرد برای بررسی سطح hCG جمع آوری می شوند. تست‌های بارداری خانگی، تست‌های ادراری ارزان‌قیمتی هستند و معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی بسیار دقیق هستند.

در مقابل خرید کیت تست ادرار برای بارداری، گزینه بهتر دیگری هم وجود دارد که آن را با آزمایش خون در منزل برای بارداری می شناسیم. این تست ها هم به طور ایده آل، معتبر و دقیق هستند. بیایید با همدیگر نگاهی به انواع آزمایش بارداری و روش سنجی آن بپردازیم.

تست بارداری چیست؟

تست بارداری راهی برای تعیین باردار بودن است و با بررسی میزان هورمون های گنادوتروپین جفت انسانی (hCG) در بدن اندازه گیری می شود. از همان ابتدای بارداری، بدن زنان باردار، شروع به تغییراتی برای حمایت از رشد جنین می کند. چیزی که خیلی سریع اتفاق می افتد، تولید هورمون hCG است. این ماده شیمیایی فقط در زنان باردار وجود دارد و پس از کاشت تخمک بارور شده در رحم، حدود 10 روز پس از لقاح شروع به تجمع یافتن می کند.

دو نوع اصلی تست برای بارداری وجود دارد؛ آزمایش ادرار و آزمایش خون. کیت تست های بارداری در منزل را می توانید بدون نسخه پزشک هم از داروخانه ها خریداری کنید اما بهتر است برای دقیق تر بودن، از خدمات آزمایش خون بارداری استفاده نمایید.

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان می دهد شما به انجام یکی از انواع تست بارداری نیاز دارید؛ ممکن است بارها برای باردار شدن تلاش کرده اید و نتیجه ای نگرفته اید و اکنون نیز می خواهید بدانید نتیجه، مثبت بوده است یا خیر. ممکن است مشکلی را در مورد کنترل بارداری خود تجربه کرده باشید. حتی ممکن است در آغاز انجام یک روش پزشکی یا شروع مصرف یک داروی جدید باشید که ممکن است با بارداری، اثرات آن پیچیده شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص آلرژی ها با آزمایش خون

تست های بارداری چگونه کار می کنند؟

هنگامی که تست بارداری را انجام می دهید، میزان و حضور hCG در ادرار یا خون شما گزارش می شود. با این حال، این ماده شیمیایی به زمان نیاز دارد تا در بدن زنان باردار تجمع پیدا کند، که می تواند باعث منفی شدن تست های بارداری در مراحل اولیه شود. هر روز که از اوایل بارداری می گذرد، بدن فرد، مقدار hCG بیشتری تولید می کند. با گذشت هفته ها، میزان hCG بیشتری در بدن تولید می گردد که احتمال مثبت نشان دادن تست های بارداری را افزایش می دهد.

تست بارداری در منزل چیست؟

انواع تست بارداری
انواع تست بارداری

دو نوع اصلی برای انجام آزمایش بارداری وجود دارد: آزمایش ادرار و آزمایش خون. آزمایش‌های ادرار را معمولاً در خانه می توانید انجام دهید؛ اگرچه می‌توانید از خدمات تست بارداری در منزل که توسط تیم تخصصی آنی آزما ارائه می شود نیز بهره ببرید. این تست ها هم شامل نمونه گیری خون در منزل و هم شامل نمونه گیری ادرار در منزل هستند.

در تست بارداری خانگی، نمونه ادرار فرد، جمع آوری شده و برای سنجش دقیق و اندازه گیری سطح hCG به آزمایشگاه فرستاده می شود. اگر کیت تست های بارداری را استفاده می کنید اما هنوز تردید دارید که پاسخ آن معتبر است یا خیر، کافیست با آنی آزما تماس بگیرید تا نیروی کارآزموده از آزمایشگاه های مرجع، در شهر خودتا به منزل اعزام شوند. برای بسیاری از این آزمایش ها، hCG را می توان حدود 10 روز پس از لقاح، در ادرار فرد تشخیص داد.

نکته مهم در انجام تست بارداری در منزل

در صورت امکان، از اولین ادرار صبحگاهی خود نمونه بگیرید. اول صبح، زمانی از روز است که سطح hCG شما بیشترین مقدار را نشان می دهد و به راحتی قابل تشخیص است. اگر این کار را در زمان دیگری از روز انجام می دهید، سعی کنید حداقل چهار ساعت ادرار نکرده باشید.

قبل از انجام آزمایش های بارداری، مایعات بیش از حد ننوشید. بسیاری از مردم فکر می کنند که این کار باعث افزایش حجم ادرار می شود، اما می تواند سطح hCG شما را رقیق تر کند.

آزمایش خون در منزل برای بارداری

نوع دیگری از تست بارداری که می توان از آن استفاده کرد، آزمایش خون است. آزمایش های خون به ندرت انجام می شوند زیرا گران هستند و نتایج مشابه آزمایش ادرار را دارند. این نوع آزمایش بارداری با استفاده از نمونه کوچکی از خون انجام می شود. این آزمایش نه تنها تشخیص می دهد که آیا هورمون بارداری در بدن زن وجود دارد یا خیر، بلکه می تواند میزان وجود هورمون را نیز تعیین کند.

آزمایش‌های خون کمی حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار هستند، زیرا می‌توانند سطوح بسیار کمتری از hCG را تشخیص دهند. پس بدان معناست که می توانند پاسخ دقیق تری را در اوایل بارداری – در عرض 9 تا 12 روز پس از لقاح – ارائه دهند.

سطح hCG فرد معمولاً هر دو روز یک بار در هفته های اول بارداری، دو برابر می شود. اگر سطوح hCG بالا نرود، ممکن است نشان دهنده مشکلی در بارداری باشد. سطوح بسیار بالای hCG ممکن است به این معنی باشد که شما دوقلو باردار هستید یا مشکلی در بارداری وجود دارد.

بیشتر بخوانید: آیا آزمایش زگیل تناسلی را می توان با آزمایش خون انجام داد؟

چه زمانی باید آزمایش بارداری بدهیم؟

تست بارداری
تست بارداری

اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بهتر است یک آزمایش انجام دهید و مطمئن شوید. اگر باردار هستید، باید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید. تست‌های بارداری خانگی در تشخیص زودهنگام بارداری، متفاوت هستند. در بسیاری از موارد، ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، نتیجه مثبت را از تست های بارداری خانگی دریافت کنید.

برای نتیجه دقیق‌تر، منتظر بمانید بعد از اتمام قاعدگی، آزمایش بارداری بدهید. اگر این آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار باشید، ممکن است نتیجه منفی بگیرید.

مزایای استفاده از خدمات تست های بارداری در منزل چیست؟

  • قیمت مناسب
  • در دسترس بودن
  • نتایج معتبر
  • امکان مشاوره با نیروی آزمایشگاهی
  • امکان تفسیر نتایج آزمایش به صورت آنلاین

آیا همه روش های تست های بارداری نتیجه یکسان دارند؟

اکثر کیت های آزمایش بارداری خانگی قابل اعتماد هستند. اگرچه روش دقیق آزمایش تست های بارداری مختلف می تواند از یک نوع به نوع دیگر متفاوت باشد، اما همه آنها سطح hCG در بدن را نشان می دهند. تست ها ممکن است به نمونه خون یا نمونه ادرار نیاز داشته باشند. اگر دقیقاً نمی دانید که چطور این تست ها را در خانه انجام دهید یا نیاز به مشاوره دارید، تیم مجرب و تخصصی آنی آزما در کنار شما است تا بهترین اقدام را برای آزمایش بارداری انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.