tsh در آزمایش خون چیست و چه ارتباطی با اختلالات تیروئید دارد؟

tsh در آزمایش خون چیست

آزمایش هورمون محرک غده تیروئید یا tsh به منظور اندازه گیری این هورمون در خون انجام می شود. هورمون محرک غده تیروئید توسط هیپوفیز در مغز ترشح شده و به جریان خون وارد می شود. وظیفه اصلی این هورمون، کنترل و تنظیم مقدار هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید است. غده تیروئید از مهم ترین غده ها در بدن است که با ترشح هورمون ها، تنظیم رشد و متابولیسم در بدن را بر عهده دارد. اگر می خواهید بدانید، tsh در آزمایش خون چیست و میزان نرمال آن چقدر است، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

میزان نرمال tsh در آزمایش تیروئید نرمال چقدر است؟

همانطور که بیان کردیم، آزمایش tsh به منظور اندازه گیری این هورمون در خون انجام می شود. در واقع اولین شاخص برای تشخیص مشکل در غده تیروئید، میزان هورمون tsh در خون است. در جواب آزمایش تیروئید نرمال برای بزرگسالان، سطح طبیعی و نرمال این هورمون بین 0.4 تا 4 میلی به ازای هر لیتر است. البته این مقدار در زنان باردار و کودکان، متفاوت تر از حد طبیعی در بزرگسالان عادی است.

حال که دانستید tsh در آزمایش خون چیست و میزان نرمال آن چقدر است، به بیان خطرات ناشی از میزان بالا و پایین این هورمون در بدن می پردازیم.

عوارض ناشی از بالا بودن هورمون tsh در خون

ترشح هورمون ها در غده هیپوفیز و غده تیروئید، معکوس هستند. یعنی زمانی که مقدار هورمون های تیروئیدی در خون کاهش یابد، ترشح هورمون tsh از هیپوفیز، افزایش پیدا می کند. بالا بودن میزان tsh در تفسیر آزمایش tsh، نشان از کم کاری تیروئید است. این بیماری خود ایمن، هاشیموتو نام داشته و سبب اختلال در عملکرد غده تیروئید می شود.

در این حالت غده هیپیوفیز سعی می کند میزان بیشتری از هورمون tsh را وارد جریان خون کند تا غده تیروئید، هورمون بیشتری ترشح نمایید. برخی از علائم میزان بالای tsh در خون به شرح زیر است:

  • کم بودن ضربان قلب
  • خستگی
  • خشکی پوست و مو
  • بروز مشکلات حافظه
  • ناباروری
  • پریودهای نامنظم و دردناک
  • افسردگی و افزایش وزن

بیشتر بخوانید: راهنمایی کلی درباره روش های آزمایش های هورمونی تیروئید+ نحوه انجام آن ها

اهمیت تفسیر آزمایش tsh برای تشخیص اختلالات تیروئید

حال که به پرسش tsh در آزمایش خون چیست، پاسخ دادیم، نوبت به بیان چگونگی تفسیر آزمایش آن می رسد. اگر سطح هورمون tsh بیش از میزان نرمال باشد، فرد دچار کم کاری تیروئید بوده و اگر سطح این هورمون، پایین تر از حد نرمال باشد، فرد به پرکاری تیروئید مبتلا است. توجه داشته باشید که تفسیر آزمایش tsh به همراه تفسیر سایر آزمایش های مربوط به غده تیروئید (آزمایش T3 و آزمایش T4) انجام خواهد شد.

tsh در آزمایش خون چیست و میزان نرمال آن چقدر است
tsh در آزمایش خون چیست و میزان نرمال آن چقدر است

جدول زیر، تفسیر آزمایش tsh را بهتر بیان می کند:

میزان tsh میزان هورمون  T4 میزان هورمون T3 نتیجه آزمایش
بالا کم کم بیماری هاشیموتو
بالا بالا نرمال کم کاری تیروئید خفیف
کم نرمال نرمال پر کاری تیروئید خفیف
کم بالا بالا بیماری هایپر تیروئیدی
کم کم کم نارسایی غده هیپوفیز
بالا نرمال نرمال پرکاری تیروئید تحت کنترل
نرمال یا بالا بالا بالا پرکاری تیروئید ثانویه مربوط به غده هیپوفیز

میزان tsh در آزمایش خون، زمانی طبیعی است که هر سه گزینه موجود در جدول بالا، نرمال باشد.

بیشتر بخوانید: تمام چیزی که باید در مورد آزمایش تیروئید ناشتا بدانیم

Fsh و Ft4 در آزمایش خون و ارتباط آن ها با هورمون tsh

تا به اینجا، پاسخ پرسش tsh در آزمایش خون چیست، را دریافت کردید. اکنون بهتر است با دو هورمون دیگر که از غده هیپوفیز ترشح می شوند و در میزان ترشح هورمون tsh دخیل هستند، نیز آشنا شوید.

هورمون Fsh یکی از هورمون های ترشح شده توسط غده هیپوفیز است. آزمایش Fsh به منظور ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز از لحاظ نارسایی غدد جنسی، چرخه قاعدگی نامنظم یا متوقف شده، اختلالات هیپوتالاموس و تشخیص مشکلات تخمدان یا بیضه انجام می شود.

یکی از مواردی که در تفسیر آزمایش tsh بررسی می شود، میزان هورمون Fsh در خون است. افزایش سطح این هورمون در خون، می تواند ناشی از کاهش فعالیت غده تیروئید باشد. کاهش سطح هورمون Fsh نیز می تواند ناشی از پرکاری غده تیروئید باشد.

tsh در آزمایش خون چیست و بررسی تاثیر آن بر هورمون های Fsh و Ft4
tsh در آزمایش خون چیست و بررسی تاثیر آن بر هورمون های Fsh و Ft4

یکی دیگر از آزمایش هایی که پس از نتیجه غیر طبیعی تست tsh، انجام می شود، آزمایش Ft4 است. در این آزمایش میزان هورمون T4 آزاد مورد بررسی قرار می گیرد. آزمایش Ft4 برای بررسی عملکرد غده تیروئید و تشخیص بیماری های تیروئیدی انجام می شود.

اگر هورمون tsh به میزان کافی در خون وجود نداشته باشد یا عملکرد غده تیروئید با اختلال مواجه شود، علائمی مانند افزایش وزن، خشکی پوست، عدم تحمل سرما، ریزش مو و قاعدگی نامنظم در افراد بروز می کند.

بیشتر بخوانید: با آزمایش TSH و دلایل تجویز آن توسط پزشک آشنا شوید

جمع بندی

آزمایش tsh به منظور اندازه گیری این هورمون در خون انجام می شود. میزان tsh در آزمایش خون، می تواند بسیاری از بیماری های غده تیروئید را تشخیص دهد. غده تیروئید، غده ای پروانه ای شکل بوده و در قسمت جلویی گردن واقع شده است. وظیفه غده تیروئید، ترشح هورمون های تیروئیدی مانند T3 و T4 است.

اگر پزشک به وجود اختلالات تیروئید در بدن شما مشکوک شود، آزمایش هایی نظیر آزمایش tsh را تجویز می کند. اگر میزان این هورمون در خون شما کمتر یا بیشتر از حد طبیعی باشد، نشان دهنده وجود اختلالات تیروئید است.

انجام انواع آزمایش در خانه توسط تیم آنی آزما
انجام انواع آزمایش در خانه توسط تیم آنی آزما

اگر پاسخ سوال tsh در آزمایش خون چیست را نمی دانید، از آنی آزما کمک بگیرید. آنی آزما با خدمات آنلاین خود، گامی مهم در راستای ارتقای سلامت عمومی جامعه، برداشته است. در این روزهای شلوغ و پر مشغله، رفتن به آزمایشگاه برای انجام چکاپ های ماهانه و مراجعه مجدد برای دریافت جواب آن، بسیار مشکل است؛ بنابراین بسیاری از افراد از انجام آزمایش های خود، صرف نظر می کنند.

اگر شما هم جزو این افراد هستید، از آنی آزما کمک بخواهید. شما عزیزان می توانید با مراجعه به وب سایت آنی آزما و با چند کلیک ساده، آزمایشگاه را به خانه یا محل کار ببرید. علاوه بر این می توانید، جواب آزمایش خود را به صورت پیامکی دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.