برای نمونه برداری از کودکان چه نکاتی را باید رعایت نمود؟

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

کودکان به دلیل بیماری و یا برای تست چکاپ، باید آزمایش خون انجام دهند اما مشکلی که اغلب کارشناسان در آزمایشگاه با آن مواجه هستند این است که نمی توانند کودکان را کنترل نموده و در نتیجه کار بسیار سخت خواهد شد. ممکن است در حین نمونه برداری، کودک دست خود را تکان داده و رگ پاره شود. به همین دلیل لازم است کارشناسان آزمایشگاهی بدانند نمونه برداری از کودکان با بزرگسالان متفاوت بوده و باید نکاتی را رعایت کنند تا هم نمونه برداری درست پیش رفته و هم به کودک آسیب وارد نشود به خصوص اینکه نحوه آزمایش بر روی کیفیت نمونه تاثیر خواهد گذاشت. توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا در مورد نمونه برداری از کودکان اطلاعات بیشتری داشته باشید.

نمونه برداری از کودکان یکی از مهم ترین چالش هایی است که اکثر والدین هنگام مراجعه بع پزشم و درخواست آزمایش توسط او با آن مواجه می شوند. اکثر کودکان به دلیل ذهنیت منفی که در مورد آزمایشگاه و نمونه برداری دارند، و گاها به دلیل اینکه برای اولین بار در این گونه فضاها قرار می گیرند، دچار ترس و وحشت می شوند. کودکان معمولاً نسبت به بزرگسالان به آزمایشات کمتری نیاز دارند، اما مواردی وجود دارد که کودکان برای انجام آنها به آزمایشات آزمایشگاهی و دست کمک نیاز دارند. شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا هر گونه درد یا ناراحتی جسمی و همچنین هرگونه ترس، اضطراب یا واکنش های عاطفی که ممکن است هنگام جمع آوری نمونه رخ دهد، را کنار بگذارد.

در زیر برخی از توصیه های کلی در زمینه کمک به کودکان در این روش های پزشکی و همچنین برخی نکات خاص در مورد نمونه های خون ، ادرار و مدفوع و مجموعه های نمونه کشت گلو آورده شده است. برخی از توصیه های کلی که در مورد نمونه برداری از کودکان باید بدانید عبارتند از:

کودک را آماده کنید : با آرامش نحوه جمع آوری نمونه و دلیل آن را توضیح دهید ، به کودک فرصت دهید تا قبل از اینکه کسی بدن او را لمس کند ، با این ایده سازگار شود.

تمرین را تشویق کنید : در خانه یا در محیطی که برای کودک راحت است روش هایی را برای تمرین کودک پیشنهاد دهید. کودک می تواند برخی از تکنیک ها را در خانه تمرین کند یا با عروسک یا اسباب بازی به عنوان بیمار بازی کند.

به كودك كمك كنید تا آن را در دیدگاه خود قرار دهد : بخشی از رویه ای را كه كودك می تواند برای او پیدا كند ، با مواردی كه كودك بر آن تسلط یافته است یا با آن آشنا است ، بیان كنید. به عنوان مثال ، توضیح دهید که این کار به همان سرعتی که شما برای بالا رفتن از پله در خانه طول می کشد یا در مدت زمان کمتری از خواندن آهنگ خاصی به پایان می رسد.

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

انواع نمونه برداری از کودکان و نکاتی که در مورد هر کدام باید بدانید

نمونه برداری از کودکان انواع مختلفی دارد و شما باید در هر کدام از آن ها یک سری نکات خاص را در نظر داشته باشید. انواع نمونه برداری از کودکان عبارتند از:

نمونه برداری از کودکان از مویرگ و رگ وریدی

از آنجا که رگ های کودکان کوچک تر است و باید میزان خون خارج شده به دقت کنترل شود ، هنگام نمونه برداری از کودکان از مویرگ و رگ وریدی، باید مراقبت بیشتری شود. یک تکنسین باتجربه تر معمولاً درگیر و توسط یک دستیار کمک می شود. برای کودکان بالای دو سال ، رگ در شیار آرنج محلی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

تعیین کنید آیا کودک می خواهد مشارکت کند : یکی از اساسی ترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که تعیین کنید آیا کودک می خواهد در روند خونگیری شرکت کند یا خیر. بعضی از کودکان می خواهند تماشا کنند. دیگران ترجیح می دهند از دور نگاه کنند. اگر کودک نمی خواهد تماشا کند ، تمرکز متفاوتی را در ذهن داشته باشید ، مانند دیدن کتاب جالبی که به همراه آورده اید یا خواندن یک آهنگ مورد علاقه. می توانید بپرسید ، “آیا می خواهید ببینید پرستار چگونه این کار را می کند ، یا می خواهید با من به این کتاب نگاه کنید؟”

تمرین : راهی را که کودک می تواند از قبل در خانه تمرین کند ، پیشنهاد دهید. به عنوان مثال ، کودک می تواند بی حرکت بودن را تمرین کند و شما می توانید با گفتن “به من نشان دهید چگونه بی حرکت می مانید ، اکنون به من نشان دهید که چگونه تکان می خورید ، اکنون به من نشان دهید که چگونه دوباره بی حرکت هستید” تمرین را مرور کنید. تمرین می تواند به کودک کمک کند که احساس ترکیب و کنترل بدن خود را داشته باشد. کودک حتی ممکن است از نشان دادن توانایی خود افتخار کند.

آنها را برای “اوچ” آماده کنید : به کودک بگویید که کمی ممکن است درد داشته باشد، اما خیلی زود تمام می شود و درد از بین می رود. قبل از ورود به اتاق ، در مورد اینکه کودک چه کسانی را می بیند (برخی افراد با لباس فرم) و اینکه قرار است چه کاری انجام دهند صحبت کنید تا کودک انتظارات واقعی داشته باشد. اشکالی ندارد که به کودکان بگویید خون گرفتن حتی برای بزرگسالان نیز دشوار است ، اما از اظهارنظرهایی مانند “خوب باش” که می تواند کودک را شرمنده کند ، از ملامت کودک پرهیز کنید.

با کودک خود همراه باشید : به والدین معمولاً توصیه می شود هنگام نمونه برداری از کودکان پیش کودک بمانند و به کودک خود کمک کنند. والدین می توانند رودررو با کودک باشند، در حالی که کودک دراز می کشد ، راحتی جسمی ، حواس پرتی و کمک را فراهم می کند.

تا 3 بشمارید و احساس دور شوید : دمیدن احساس دور بودن یک روش مفید است. بازدم آهسته به پر و شل ماندن رگ ها کمک می کند ، که خون گرفتن را آسان تر می کند. هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی به کودک کمک می کند. اجازه دادن به کودک برای شمردن تا 3 یا انتخاب شخصی برای انجام شمارش (مثلاً والدین ، پرستار یا تکنسین) کنترل بیشتری به کودک می دهد. کودکی که شمارش را انجام می دهد قادر است قبل از گفتن آخرین شماره از آمادگی ذهنی خود اطمینان حاصل کند و تکنسین تمایل کمتری برای وارد کردن زودرس سوزن خواهد داشت.

فقط از یک انگشت انتظار نداشته باشید : والدین اغلب این اشتباه را دارند که به فرزندان خود می گویند آزمایش خون آنها فقط از طریق انگشت انجام می شود و نمونه برداری از کودکان به وسیله سرنگ نیست. تعجب از رویکرد متفاوت می تواند کودک را عصبی کند. بیشتر آزمایشات تشخیصی به نمونه بیشتری نیاز دارند که از رگ به دست می آید نه از مویرگ. اگر نمونه مورد نیاز کم باشد، می توان از سر انگشت هم نمونه برداری کرد اما شما باید بدانید هنگام صحبت با کودک از کدام روش استفاده می شود تا بیشترین اطمینان را داشته باشید.

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

این نکته را در نظر داشته باشید که انجام خونگیری در منزل به خصوص در کودکان به دلیل شرایط مناسب و راحتی که در منزل شما برای کودکتان وجود دارد، برای نمونه برداری از کودکان می تواند گزینه ایده آلی باشد. در این حالت کودک شما بدون اینکه استرس ناشی از حضور در یک مکان جدید مانند بیمارستان یا اتاق نمونه برداری آزمایشگاه را تجربه کند، می تواند به صورت راحت تر آزمایشات خود را انجام دهد.

نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش ادرار

کودکان گاهی اوقات از جمع آوری ادرار در ظرف آزمایش خودداری می کنند ، به خصوص اگر ایده برای آنها جدید باشد در نتیجه نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش ادرار می تواند کار بسیار دشواری باشد. کمکی که ممکن است لازم باشد به نظر می رسد ورود به حریم خصوصی است و مداخله با این عملکرد گزینه نامناسبی به نظر می رسد. مقاومت کودک می تواند روند جمع آوری را طولانی کند ، و این امر باعث استرس بیشتر کودک و والدین می شود ، بنابراین شما می خواهید کودک را آماده کرده و به راحتی او را در روند کار راهنمایی کنید. این روش به خودی خود دردناک نیست مگر اینکه عفونت یا بثوراتی وجود داشته باشد.

در اینجا چند پیشنهاد برای به حداقل رساندن استرس لحظه ای برای نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش ادرار ارائه شده است.

پیش بینی : در صورت درخواست آزمایش ادرار ، در صورت نیاز به نمونه ادرار ، از آزمایشگاه سوال کنید (به عنوان مثال ، هنگامی که به عفونت ادراری مشکوک هستید) همچنین ممکن است بخواهید بدانید که آیا این نمونه باید “به صورت استریل” (نمونه ای استریل) تهیه شده باشد ، بنابراین می توانید کودک را برای پاک کردن با دستمال های کودک آماده کنید.

تمرین : اجازه دهید کودک شما قبل از نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش ادرار تمرین کند. اگر قبل از مراجعه به مطب می دانید که به یک نمونه ادرار نیاز است ، روز قبل یا صبح همان زمان را برای آماده سازی کودک خود اختصاص دهید. از کودک بپرسید آیا می تواند این ترفند را انجام دهد: اجازه دهید کمی ادرار به توالت برود ، سپس جریان را متوقف کنید و دوباره شروع کنید. به كودك بگویید كه در كلینیك یا مطب پزشك از او خواسته می شود كه این كار را انجام دهد.

سطح راحتی آنها را بالا ببرید : توضیح دهید که حتی بزرگسالان در صورت نیاز پزشکان به این روش ، نمونه ادرار را جمع می کنند یا حتی در صورت نیاز به یک نمونه استریل ، حتی مادران باید از حوله ها استفاده کنند. به آنها اطمینان دهید این یک روش طبیعی است که کار سختی نیست.

نوشیدن مقادیر کافی مایعات : تشویق کودک به نوشیدن مایعات قبل از مراجعه به آزمایشگاه می تواند به کودک در ادرار کردن در زمان نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش ادرار کمک کند.

ساده سازی : از وسایل مورد نیاز برای آسان ترین حالت جمع آوری نمونه سوال کنید. ظرفی که در توالت قرار داده شده است ، مانند یک تختخواب ، می تواند برای کودک ساده تر و آشنا تر از گرفتن ادرار در یک ظرف مخصوص باشد.

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

کنار آمدن با درد : اگر ادرار به دلیل عفونت یا بثورات پوستی دردناک باشد ، چندین راهکار وجود دارد. یکی این است که به کودک پیشنهاد دهید “با نگه داشتن نفس خود، درست هنگامی که ادرار شروع به جریان می کند ، احساس خود را از بین ببرد”. معرفی این ایده از قبل به کودک فرصت می دهد تا تکنیک را تمرین کند. همچنین می توانید تمرکز خود را روی قسمت دیگری از بدن بگذارید ، مثلاً احساس دست والدین خود را روی پیشانی خود داشته باشید. چکاندن آب خنک بر روی قسمت تحریک شده دقیقاً با شروع ادرار می تواند تسکین دهنده باشد (اما در صورت نیاز به نمونه استریل نمی توان از آن استفاده کرد)

شیر آب را باز کنید : صدای آب جاری می تواند به کودک کمک کند ادرار کند.

خونسرد باشید : برای نوجوان که ممکن است از حمل نمونه ادرار در سالن خجالت بکشد ، می توانید کیسه یا استتار مناسب دیگری بخواهید.

توجه کنید : وقتی آزمایش برای آلبومین یا پروتئین در ادرار است ، به کودک بگویید پرستار باید یک نوار کاغذی مخصوص برای آزمایش رنگ در ادرار فرو کند. از کودک بخواهید حدس بزند نوار به چه رنگی در می آید و از پرستار سوال کنید که آیا کودک می تواند غوطه ور شدن نوار را تماشا کند. یا از کودک بخواهید حدس بزند که ادرار در ظرف چه رنگی است: زرد طلایی ، زرد کمرنگ ، شفاف و غیره.

در این نوع نمونه برداری از کودکان نیز انجام آزمایش ادرار در منزل و نمونه دادن کودک در دستشویی منزل شما و همچنین تمامی آزمایش ها به خصوص تست کرونا می تواند به صورت آزمایش در منزل بسیار راحت تر و کم دردسرتر از مراجعه حضوری به آزمایشگاه باشد.

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش مدفوع

اکثر کودکان با این پیشنهاد که نیاز به تهیه نمونه مدفوع برای انجام آزمایش دارند ، دچار “خجالت” می شوند ، حتی اگر بتوانند این کار را در سرویس بهداشتی انجام دهند. خوشبختانه نمونه مدفوع به طور معمول برای کودکان مورد نیاز نیست.

به جز نوزادانی که می توان نمونه آنها را از پوشک جمع آوری کرد، روش کار نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش مدفوع همانند بزرگسالان است. با این حال ، کودک احتمالاً به یک بزرگسال احتیاج دارد تا آنها را در مورد نحوه جمع آوری نمونه راهنمایی کند و نمونه را به یک ظرف مناسب برای انتقال به آزمایشگاه آماده کند.

در اینجا چند نکته برای انجام راحت تر نمونه برداری از کودکان برای انجام آزمایش مدفوع آورده شده است.

شرمساری را بپذیرید : با گفتن جمله ای از جمله “می دانم این ممکن است برای شما شرم آور باشد ، اکراه کودک را بپذیرید”. برای بزرگسالی که مجبور به انجام آن است نیز می تواند شرم آور باشد ، اما ما به این نیاز داریم … “جمله ای از این قبیل به کودک اجازه می دهد احساسات خود را ابراز کند و در پذیرش کمک مورد نیاز در این شرایط راحت تر شود.

نکاتی برای کمک به نمونه برداری از کودکان

ساده سازی : قرار دادن راحت یک ورق پلاستیک روی کاسه توالت ، اما در زیر صندلی توالت ، به کودک اجازه می دهد تا با دفع مدفوع نسبتاً عادی عمل کند. کودک می تواند قبل از قرار دادن ادرار یا دستمال توالت در کاسه توالت ، یک بزرگسال را صدا کند تا پلاستیک و نمونه آن را خارج کند. در بیشتر موارد ، لازم نیست نگران باشید که آیا نمونه توسط ادرار آلوده شده است یا خیر.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.