با اهمیت تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا آشنا شوید.

تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا

احتمالا همه شما با مفهوم آزمایش تری گلیسیرید آشنا هستید.  تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا اهمیت بسیار زیادی دارد. آزمایش تری گلیسیرید بخش مهمی از چکاپ های کامل بدن می باشد. به طور کلی هر فرد باید در بازه ی ۶ ماهه یا یک ساله این آزمایش را انجام دهد. آزمایش تری گلیسیرید همراه با آزمایش کلسترول از مهمترین آزمایش ها هستند که گاهی به نام آزمایش چربی خون نیز شناخته می‌ شوند. تری گلیسیرید بالا مشکلات زیادی برای بدن انسان به دنبال دارد و سبب افزایش خطر ابتلا به چربی خون و انواع بیماری‌های قلبی و عروقی می شود. به طور کلی چربی خون بالا سبب افزایش احتمال سکته مغزی می شوند.

تری گلیسیرید چیست؟

تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا سبب اندازه گیری سطح چربی در خون می شود. کالری هایی که در بدن اضافه می آیند و استفاده نمی شوند به عنوان گلیسیرید ذخیره می شوند. تری گلیسیرید  نیز در خون گردش کرده و سبب فراهم آوردن انرژی لازم برای عملکرد بهتر عضلات می شود. در واقع بعد از مصرف غذا در صورتی که کالری بیشتر از نیاز بدن مصرف شود سبب افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود و تری گلیسیرید اضافی وارد خون می شود. این میزان تری گلیسیرید اضافی سبب افزایش در خطر قرار دادن فرد در معرض حمله و سکته های قلبی می شود. بنابراین انجام آزمایش تری گلیسیرید خون بسیار مهم تلقی می شود.

تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا سبب کمک به پزشک در تعیین خطر ابتلا به بیماری های قلبی در انسان ها می شود.

افرادی که مصرف غذاهای فست فودی آن ها همانند سیب زمینی سرخ شده و سایر غذاهای چرب بسیار بالا است باید به سراغ این آزمایش بروند. لیپید و چربی موجود در غذا های فست فودی سبب مسدود کردن عروق در انسان می شود این موضوع در نهایت به گرفتگی قلب و حمله قلبی منجر می شود. همچنین این آزمایش همراه با آزمایش چکاپ کامل بدن مواردی نظیر وجود التهاب در لوزالمعده، سطح کلسترول و غیره را تشخیص می دهد.

با توجه به این موارد بزرگسالان باید هر چند وقت یکبار به طور منظم به سراغ انجام این آزمایش بروند. در تعریف تری گلیسیرید باید بگوییم که نوعی چربی است که در خون انسان وجود دارد و کالری های اضافی که در بدن مصرف نمی شوند تبدیل به تری گلیسیرید می‌ شوند. به یاد داشته باشید که ‌تفسیر ‌آزمایش ‌تری ‌گلیسیرید بهتر است توسط پزشک انجام شود.

اهمیت آزمایش تری گلیسیرید
پزشک با کمک این آزمایش خطر بروز بیماری قلبی را تشخیص می دهد.

اهمیت آزمایش تری گلیسیرید

نتیجه‌ی آزمایش تری گلیسیرید تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا

در حقیقت تری گلیسیرید یک منبع بزرگ انرژی برای بدن انسان ها به شمار می رود. در بدن انسان باید مقدار نرمالی از چربی وجود داشته باشد. افزایش سطح چربی در بدن خطرناک است بنابراین باید همیشه در حد میانه قرار داشته باشد. بر اساس آزمایش تری گلیسیرید میزان سطح چربی اضافه تشخیص داده می شود. پزشک نیز برای درمان بیمار نسخه ای تجویز می کند‌. میزان طبیعی تری گلیسیرید در صورت ناشتا باید میزان معینی باشد. البته میزان آن روز به روز ممکن است متفاوت باشد. بعد از مصرف غذایی این میزان افزایش پیدا می کند. اگر از حالت طبیعی خارج باشد لب مرز است. اگر بین 200 تا 499 باشد بالا می باشد. تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا توسط پزشک انجام می شود. تری گلیسیرید با ذخیره در سلول های چربی در صورت نیاز برای انرژی بین وعده های غذایی آزاد می شود.

نتیجه آزمایش تری گلیسیرید
قبل از آزمایش تری گلیسیرید باید ناشتا باشید.

نتیجه آزمایش تری گلیسیرید

 آزمایش تری گلیسیرید خون در فواصل کوتاه‌تری برای چه کسانی اهمیت دارد؟

آزمایش تری گلیسیرید برای افرادی که میزان کربوهیدرات زیادی مصرف می کنند اهمیت بسیار زیادی دارد. بزرگسالان باید هر چند سال یک بار به سراغ آزمایش چربی خون بروند. از طرف دیگر افرادی که دارای بیماری قلبی هستند باید در فاصله کوتاه تری این آزمایش را انجام دهند. افرادی که دارای اضافه وزن هستند و از عادت غذایی بدی برخوردار می باشند باید این آزمایش را در مدت زمان کمتری انجام دهند. پزشک با تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا رژیم غذایی خوبی برای شما پیشنهاد می کند.  علاوه بر این، این آزمایش برای آن دسته از افرادی که دارای دیابت و فشار خون بالا هستند بسیار مهم تلقی می شود.

بعضی افراد از سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به بیماری‌ های قلبی برخوردار هستند. افرادی که سیگار می کشند و ورزش نمی کنند نیز بهتر است به سراغ این آزمایش بروند. مردانی که بالای ۴۵ سال و زنانی که بالای ۵۰ سال سن دارند نیز در معرض خطر بیماری قلبی می باشند‌. بعضی از افراد دارای یک سری علائم و نشانه های بیماری هستند بنابراین انجام این آزمایش برای آنها مهم تلقی می شود.

فواصل زمانی آزمایش تری گلیسیرید
باید در مدت زمان معین به صورت دوره ای این آزمایش را انجام دهند.

فواصل زمانی آزمایش تری گلیسیرید

با علائم تری گلیسیرید بالا آشنا شوید.

تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا برای بعضی از افراد که در آن ها تری گلیسیرید بالا بدون نشانه بروز می کند مهم است.احتمال دارد شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که هیچ نشانه ای از بروز این مشکل در بدنش وجود نداشته باشد. در برخی موارد نیز علت بالا بودن تری گلیسیرید مربوط به مشکلات ژنتیکی است. تجمع چربی در زیر پوست و چاقی از مواردی از این قبیل می باشد.از جمله علائم و نشانه های آن می توان به درد شدید در کبد یا تورم در کبد و طحال، ضربان قلب سریع، استفراغ، حالت تهوع، درد شکمی و تب و غیره اشاره کرد. البته این نشانه ها معمولاً در افرادی که دارای تری گلیسیرید بسیار بالا هستند مشاهده می شود. به علاوه یک سری از علائم آن با بیماری های دیگر مشترک می باشد. بنابراین پزشک باید در این افراد تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا را انجام دهد.

علائم تری گلیسرید
علائم این مشکل مختلف می باشد و در بعضی مواقع ممکن است علائم مشخص نباشد.

علائم تری گلیسرید

در مورد بهترین راه برای کاهش تری گلیسیرید چه می دانید؟

بهترین راه برای کاهش سطح تری گلیسیرید در خون انتخاب سبک زندگی سالم می باشد. تمرینات منظم و افزایش فعالیت بدنی در طول هفته تاثیر بسیار زیادی دارد. به طور کلی ورزش منظم سبب کاهش تری گلیسیرید شده و میزان کلسترول خوب را در بدن افزایش می‌ دهد. مصرف غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند را کاهش دهید یا از مصرف آن خودداری کنید. در این مورد می توانید با پزشک خود مشورت کنید. کاهش وزن تاثیر زیادی در کاهش این مشکل دارد. بنابراین با داشتن رژیم غذایی مناسب و کاهش کالری می توانید تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنید. پزشک با تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا در مورد میزان چربی بدنتان اطلاع می دهد.

از مصرف چربی بپرهیزید و سعی کنید از غذاهای سالم مصرف کنید. با انجام آزمایش می توانید مشکلات را در بدن پیدا کرده و سعی در کاهش آن کنید‌. از دیگر نشانه های تری گلیسیرید بالا می توان به سکته قلبی، مغزی و گرفتگی عروق اشاره کرد. در بعضی از کودکان که دارای تجربه تری گلیسیرید بالا هستند این مشکل بروز می کند. با شناخت علائم تری گلیسرید بالا می توانید در مورد این مشکل اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تفسیر آزمایش ‌چربی – ‌تری ‌گلیسیرید بالا
تفسیر آزمایش باید توسط فردی انجام گیرد که از دانش کافی برخوردار است.

تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا

جمع بندی

در این مطلب در مورد تری گلیسیرید بالا بحث کرده و در مورد آزمایش چربی اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. این آزمایش برای افرادی که در سن بالا قرار دارند و از اضافه وزن رنج می برند یا مصرف غذاهای چرب آن ها بالا است بسیار مهم تلقی می شود. در این مطلب در مورد افرادی که به طور ژنتیکی چاق هستند نیز بحث کرده و گفتیم تفسیر آزمایش چربی – تری گلیسیرید بالا برای آن ها مهم تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.