اهمیت انجام چکاپ سالمندان برای حفظ سلامتی

آزمایش به موقع راز سلامتی سالمندان

چکاپ سالمندان یکی از روش های بسیار مهمی است که جهت مراقبت از سلامتی فردی مد نظر قرار می گیرد. به هر میزان که سن یک فرد بالاتر می رود اهمیت مراقبت از سلامتی و انجام چکاپ و آزمایش های مهم افزایش می یابد. بعضی از بیماری ها دارای علائم مخفی می باشند تنها این علائم زمانی بروز می یابند که بیماری پیشرفته شده باشد. لذا انجام آزمایش جهت اطلاع از سلامتی عمومی بدن اهمیت بسیار بالایی دارد. به همین جهت پیشنهاد می‌ شود تا افراد مسن با انجام چکاپ کامل سلامتی بدن خود را تضمین کنند. این آزمایش ها روشی بسیار مهم جهت افزایش طول عمر و سلامتی و تندرستی افراد مسن محسوب می شوند.

مزایای انجام به موقع چکاپ سالمندان

با افزایش سن و ضعیف شدن بدن احتمال بروز هر بیماری وجود دارد. لذا سالمندان باید با انجام چکاپ به‌ موقع سلامتی بدن خود را در برابر بیماری های مختلف مانند افزایش کلسترول بد و فشار خون و قند خون تضمین نمایند. این آزمایش ها یک نوع مراقبت پیشگیرانه هستند که به درک و کنترل بیشتر بیماری کمک زیادی می کنند. معاینه منظم یکی از نکات بسیار مهمی است که سالمندان باید در برنامه روزمره خود قرار دهند.‌

 دیابت و بیماری هایی نظیر فشارخون و کلسترول خون اغلب در سالمندان مشاهده می شود‌. لذا برای جلوگیری از بروز این بیماری ها که تاثیرات زیادی در کاهش سیستم ایمنی بدن سالمندان دارند انجام چکاپ سالمندان و آزمایش های منظم و به موقع اهمیت بالایی کسب می کند. زیرا با انجام آزمایش های سالمندان تمام بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند شناخته شده و کنترل و درمان می شوند.

چرا سالمندان باید آزمایش چکاپ کامل دهند

سالمندان نیاز به مراقبت بیشتری دارند. زیرا در سنی هستند که احتمال بروز بیماری هایی نظیر کم خونی و بیماری قلبی، پوکی استخوان، فراموشی، زوال عقل و غیره وجود دارد‌. از این رو جلوگیری از بیماری هایی که می تواند سیستم ایمنی بدن سالمندان را ضعیف و ناتوان کند اهمیت بسیار بالایی دارد. چکاپ سالمندان به این دلیل مهم است که تمام بیماری هایی که سالمندان را تهدید می ‌کند را شناسایی کرده و پزشک متخصص با توجه به وضعیت بالینی بیمار برای کنترل و درمان این بیماری ها دارو تجویز می کند.

 در این صورت اگر سالمندان در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند می توانند از اقدامات پیشگیرانه بهره بگیرند و با شناخت سریع بیماری خود را قبل از اینکه دیر شود درمان کنند. در این صورت کنترل بیشتری برای درمان بیماری به دست می آورند. آزمایش چکاپ در منزل یکی از خدمات بسیار مهم است. سالمندانی که علاقه‌ای به مراجعه به این مراکز ندارند می توانند از آن بهره بگیرند.

معاینه سالمندان جهت پیشگیری و درمان بیماری ها
انجام به موقع معاینه چشم، گوش و حلق و بینی

معاینه سالمندان جهت پیشگیری و درمان بیماری ها

لیست آزمایش چکاپ برای سالمندان

چکاپ سالمندان شامل چکاپ چربی و فشار خون، چکاپ روماتولوژیست و اورولوژیست، تست کم خونی و دیابت، چکاپ سلامتی قلب و عروق، چکاپ سلامت دهان و دندان و تست گوش حلق و بینی می باشد. لیست آزمایش های چکاپ کامل مردان شامل شمارش سلول های خون، آزمایش سدیم، پتاسیم و کلسیم، تست آنزیم های کبدی، آزمایش قند ناشتا، آزمایش اسید اوریک و کراتین و آزمایش پروستات و غیره است.

 آزمایش خون یکی از آسان ترین آزمایش هایی است که سالمندان برای اطلاع از وضعیت بدن انجام می دهند. در این آزمایش سطح گلبول های قرمز و گلبول های سفید و پلاکت ها اندازه گیری شده و بیماری های نظیر عفونت، کم خونی و علت ضعف شناسایی می شوند. آزمایش چربی خون هم در چکاپ سالمندان قرار دارد که در آن گلیسیرید و تری گلیسرید خون اندازه گیری می شود.

فواید انجام آزمایش خون برای سالمندان

آزمایش خون سالمندان جهت بررسی میزان قند خون انجام می گیرد. آن دسته از کسانی که اضافه وزن دارند در معرض ابتلا به بیماری دیابت هستند. لذا باید هر ۶ ماه یکبار با انجام آزمایش های دوره ای میزان قند خون بدنشان را بسنجند. گلیسیرید و تری گلیسیرید دو فاکتور بسیار مهمی هستند که سبب رسوب چربی در رگ های عروقی می شوند. از این رو سلامت سالمندان را با اختلال مواجه می‌ کنند و احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می دهند.

 با انجام چکاپ سالمندان این افراد می‌ توانند از تغییر سطح قند خون و چربی خون و میزان کراتین و اوره و هورمون، سطح کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فسفر بدن شان آگاه شوند. بیماری های زیادی وجود دارند که بر روی سلامت فردی تاثیرات زیادی می گذارند. به همین جهت سهل انگاری و بی توجه به تغییرات عادی بدن می‌ تواند زمینه‌ ساز بروز یک بیماری جدی باشد. انجام چکاپ برای سالمندان به این دلیل اهمیت دارد که سبب پیشگیری و جلوگیری و درمان به موقع بیماری ها می شود.

حفظ سلامتی سالمندان با انجام چکاپ کامل
معاینه چشم برای جلوگیری از آب مروارید

حفظ سلامتی سالمندان با انجام چکاپ کامل

با عوامل مهمی که سبب افزایش سیستم ایمنی بدن می شوند آشنا شوید

سبک زندگی درست، انجام آزمایش های به موقع و داشتن رژیم غذایی مناسب تاثیرات زیادی در افزایش طول عمر و سلامتی عمومی بدن سالمندان می گذارند. یکی از این موارد که اهمیت بسیار زیادی دارد انجام آزمایش و چکاپ سالمندان می باشد. بعضی از سالمندان به دلیل نداشتن تغذیه مناسب و عدم فعالیت بدنی به بیماری‌ های مختلفی مبتلا می شوند. لذا برای جلوگیری از عوامل آسیب زایی که سلامتی بدن را با مشکلات مختلفی مواجه می‌ کنند انجام آزمایش جهت پیشگیری و کنترل بیماری اهمیت بسزایی کسب کرده است.

آزمایشات روتین سالمندان شایع ترین مشکلاتی که سلامتی را تحت تاثیر خود قرار می دهند را شناسایی می کند. این مشکلات شامل فشار خون بالا و پایین، بیماری‌ های قلبی، بیماری ریوی، پوکی استخوان، دیابت و مشکلات شنوایی و بینایی است. داشتن عادت غذایی مناسب، انجام معاینات منظم به صورت ماهانه و سالانه، داشتن تناسب اندام و فعالیت های ورزشی مانند پیاده روی به حفظ سلامتی سالمندان کمک زیادی می کند.

مراقبت فردی با چکاپ سالمندان
مراقبت از سالمندان با انجام به موقع چکاپ

مراقبت فردی با چکاپ سالمندان

جمع بندی

چکاپ کامل سالمندان برای افزایش سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامتی و داشتن طول عمر بالا اهمیت بسیار زیادی دارد. با افزایش سن سالمندان به بیماری هایی نظیر چربی خون، فشار خون، کلسترول بالا، پوکی استخوان و بیماری های قلبی دچار می شوند. انجام آزمایش های به موقع به سالمندان در جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و شناخت سریع بیماری و کنترل و درمان آن کمک بسیار زیادی می‌ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.