میزان اثربخشی واکسن کرونا روسی

میزان اثربخشی واکسن کرونا روسی

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

همه اخیرا شاهد خبر واردات واکسن کرونا روسی بوده ایم. اما سوالی که ممکن است برای ما پیش آمده باشد میزان اثربخشی این واکسن، نوع آن، چگونگی اثر و حتی مدت زمان مصونیت بدن در صورت تزریق می باشد. ویروس کووید ۱۹ همانند هر عامل عفونی دیگر در هنگام ورود به بدن ، سیستم ایمنی ما با استفاده از مواد تولیدی و سلول های ایمنی سعی در از بین بردن، کاهش عوارض عامل عفونی می‌ باشد. ویروس ها ذره های عفونی هستند که به آن ها انگل درون سلولی اجباری گفته می شود به طوری که اگر چه باکتری ها، تک یاخته ها و غیره توانایی رشد در خارج سلول را دارند ولی ویروس ها تنها قابلیت تکثیر در درون سلول با استفاده از تمهیدات درون سلولی را دارند.

آن چه که مسلم است هدف از وارد کردن واکسن کرونا روسی نجات جان میلیون ها انسان است که از زمان شیوع این ویروس به خطر افتاده است. همان طور که می دانیم ایران نیز دارای تحقیقات و اقداماتی در خصوص بررسی ویروس کووید ۱۹ و واکسنی برای مقابله با آن بوده است. تولید این واکسن بسیار امیدبخش می باشد ولی نکته ای که به آن باید توجه داشت تولید یک واکسن یک اقدام زمان بر می باشد ولی به علت شدت گرفتن این بیماری در کشورمان انتظار برای تولید و اثر بخشق واکسن کووید ۱۹ غیر منطقی به نظر می رسد بنابراین با وارد این واکسن سعی در جلوگیری از خسارات بیشتر این ویروس کرده ایم.

نمونه گیری در منزل

میزان اثر بخشی واکسن کرونا روسی

آن چه که باید در مورد واردات واکسن کرونا روسی توجه داشت این است که واردات این واکسن تنها تا اطمینان از واکسن ایرانی ادامه خواهد داشت به طوری که نگاه اصلی ما به تامين واکسن از توليدکنند گان داخلی است، به لحاظ ميزان بسيار بالايي که بايد براي کشور تامين کنيم؛ اما تا زماني که از توليد داخلي مطمئن شويم و توليد کنندگان‌ مان بتوانند در حجم انبوه نياز کشور را برطرف کنند، به واردات هم فکر می کنیم.

همچنین در مورد واکسن کرونا روسی باید گفت برای اطمینان از بی خطر بودن و اثر بخشی این ویروس باید مورد بررسی قرار می گرفت که بر اساس مستندات واکسن “اسپوتنیک V” که بطور کامل از طرف شرکت سازنده روسی ارسال شده بود، توسط همکارانمان در حوزه بیولوژیک سازمان غذاودارو، مطالعه و مورد بررسی دقیق قرار گرفت و پس از تکمیل پرونده در قسمتهای کیفی، پیش بالینی و بالینی نهایتا جهت اظهار نظر نهایی کارشنایی به کمیسیون ماده ۲۰ ارجاع شد که پس از بررسی توسط خبرگان کمیسیون قانونی ماده ۲۰ مجوز مصرف اضطراری این واکسن صادر شد.

همچنین همزمان با واکسن کرونا روسی نماینده موسسه واکسن سازی “باهارات هند” پرونده واکسن ساخته شده در این کشور را ارائه کرده است که همکارانمان در حال مطالعه و بررسی آن هستند. بنابراین تا کنون تنها پرونده این دو واکسن خارجی به طور کامل برای سازمان غذا و دارو ارسال شده و قابلیت بررسی داشته ‌اند. توجه داشته باشید که هر گونه واکسن داخلی و یا خارجی در صورت تصمیم به تزریق باید چندین تایید از وزارت بهداشت، غذا و دارو و غیره دریافت کنند. بنابراین واکسن قابل تزریق به طور حتم دارای اثر بخشی مناسب خواهد بود.

علاوه بر واکسن کرونا روسی ، در داخل کشور تاکنون ۱۴ شرکت درخواست اخذ موافقت اصولی برای تولید واکسن کووید ۱۹ را داده اند، اظهار کرد: از این تعداد ۳ شرکت تقریباً مراحل اصلی را طی کرده‌اند که شرکت “شفا فارمد” پرونده کاملی ارائه داده و وارد فاز یک مطالعه بالینی شده است و به زودی این فاز نیز به پایان میرسد، موسسه واکسن سازی “رازی” نیز به زودی وارد فاز اول مطالعات بالینی خواهد شد که امیدواریم تائیدیه های آزمایشگاهی لازم را اخذ کند.

میزان اثر بخشی واکسن کرونا روسی

چه تعداد واکسن کرونا روسی وارد خواهد شد؟

اولین محموله واکسن کرونا روسی خوشبختانه وارد کشور شده است و واردات این محموله به نوعی آغاز کار بود. اولین محموله وارد شده و از این به بعد قراردادمان برای واردات سایر محموله ها از کشور روسیه اجرایی می شود. طبیعی است که گروه‌هایی که در حال حاضر در اولویت هستند، به عنوان اولین گروه‌هایی که در حال حاضر دریافت‌کننده این واکسن هستند، واکسن را دریافت خواهند کرد.

همچنین به سرعت محموله‌ های بعدی واکسن کرونا روسی وارد خواهد شد. به طور که قرارداد کشور با طرف روس برای دریافت واکسن اسپوتنیک وی دو میلیون عدد واکسن است البته بقیه منابع معتبری هم که شناسایی شده را مدنظر خواهیم داشت. کمپانی‌ هایی که می‌ توانند در تعداد بالا واکسن کرونا را تولید کنند در کشورهایی مانند چین، هند و کوبا که با کوبا کار مشترکی در زمینه تولید واکسن داریم،نیز ممکن است ایران واکسن وارد کند تا نیاز کشور را به هر طریق تا تولید کامل و تایید وزارت بهداشت رفع کند.

با توجه به این که واکسن کرونا روسی دارای دو دوز می باشد به طوری که واکسن کرونا باید در دو دوز در یک فاصله زمانی برای هر نفر تزریق شود و با توجه به این که ۲۰ هزار دوز اسپوتنیک در مرحله نخست وارد ایران شده است می توان نتیجه گرفت که این محموله برای ۱۰ هزار نفر می باشد. بنابراین برای واکسیناسیون جامع کشور باید این واکسن نیز دوباره از روسیه و یا کشور هایی دیگر وارد شود‌ که البته محموله‌های بعدی هم طی یکی دو ماه آینده از بقیه سبد منابع وارداتی دریافت خواهد شد تا به تولید داخلی خودمان در حجم و تعداد مورد نیاز برسیم، ادامه خواهیم داد البته بار اصلی در زمینه تامین واکسن از منابع داخلی خواهد بود.

اثربخشی ۹۱ درصدی واکسن کرونا روسی

طبق تحقیقات گسترده، واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» اعلام کرد که این واکسن ۹۱.۶ درصد در مقابل بیماری کووید۱۹ مقاومت می‌ کند. به طوری که این واکسن مقابله با ویروس کرونا، روی افراد بالای ۶۵ سال اثر دارد و از سالخوردگان در مقابل حمله ویروس کرونا محافظت می‌ کند. همچنین هنوز هیچ گزارشی از اثرات جانبی و خطرناک واکسن اسپوتنیک گزارش نشده است. مسکو برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه، برنامه‌ ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده‌ اند. «اسپوتنیک وی» در موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه ساخته شده است.

اگر چه ایران یکی از اولین کشورهایی است که قرار است دوزهای واکسن کرونا روسی «اسپوتنیک وی» را دریافت کند ولی مسکو برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه، برنامه‌ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده‌اند. سفیر ایران در مسکو روز دوشنبه اعلام کرد که در اولین محموله، میزان ده هزار دوز از این واکسن به ایران ارسال خواهد شد و تا آخر بهمن ماه قرار است ۱۰۰ هزار دوز واکسن وارد ایران شود.

اثربخشی ۹۱ درصدی واکسن کرونا روسی

استفاده از آدنوویروس در واکسن کرونا روسی

در واکسن کرونا روسی ، از وکتور آدنو ویروس استفاده شده است. این واکسن را موسسه پژوهشی گمالیا ساخته و در ساخت آن از فناوری ویروس حامل استفاده شده که از نظر فناوری شبیه به واکسن‌های استرازنکا/دانشگاه آکسفورد و واکسن تک ‌نوبتی شرکت بلژیکی یانسن (متعلق به شرکت آمریکایی جانسون و جانسون) است. در فناوری ویروسِ حامل، یک ویروس بی‌خطر را حامل یک پیام ژنتیکی و وارد بدن می‌کنند. سیستم ایمنی وقتی این ویروس را شناسایی می‌کند، این پیام را هم می‌خواند و به خاطر می‌سپارد و خود آماده مقابله با این پیام ناشناخته می‌کند. وقتی ویروس کرونا که هنوز برای سیستم ایمنی بسیاری از انسان‌ها ناشناخته است وارد بدن شود، سیستم ایمنی از روی همان پیام، ویروس را شناسایی می‌کند و بر ضد آن وارد عمل می‌شود.

واکسن کرونا روسی اسپوتنیک V بر اساس non-replicating Viral-vector است. یعنی همان روش واکسن آکسفورد-آسترازنکا. با این تفاوت که در واکسن انگلیسی از آدنوویروس شمپانزه هم برای priming و هم boosting استفاده می شود، اما در واکسن روسی از دو وکتور یا برداز بدین منظور استفاده می شود. پرایمینگ با وکتور آدنوویروسی ۲۶ انسانی و بوستر (یادآور) با آدنوویروس ۵ انسانی. در همه این پلتفرم ها همان ژن S ویروس استفاده شده ولی بنظر می رسد روسها در این زمینه خوش ذوقی به خرج دادند. چون ژن S ویروس کرونا در وکتور ادنوویروسی حمل می شود،‌ پس از بار اول تزریق، بدن بر علیه پروتئین های ادنوویروس شمپانزه انتی بادی می ‌سازد و وقتی دوز دوم را با همان وکتور شمپانزه بزنند، ما بر علیه آن ایمنی داریم و از این رو اثربخشی حداکثری آن کم می ‌شود.

استفاده از آدنوویروس در واکسن کرونا روسی

طریقه تزریق واکسن کرونا روسی

واکسن کرونا روسی در دو نوبت تزریق می‌شود به فاصله ۲۱ روز و بر خلاف دیگر واکسن‌ های دونوبتی کرونا، نوبت اول و دوم با هم فرق دارند، با این ایده که تفاوت دو نوبت هم اثربخشی آن را زیاد می‌کند هم دوام تاثیر آن را. واکسن روسی برخلاف واکسن‌های فایزر و مدرنا که از فناوری جدید تر mRNA استفاده کرده‌اند نیاز به نگهداری در سرمای زیاد ندارد و در یخچال معمولی می‌ توان آن را نگهداری کرد.

نحوی اثربخشی واکسن کرونا روسی

هدف واکسن کرونا روسی همانند هر واکسن دیگری تحریک سیستم ایمنی بدن علیه ویروس و کارآزموده کردن آن می باشد. به طوری که در همه واکسن ها قسمتی از عامل عفونی وارد بدن می شود و عامل عفونی بدون آن که بتواند مشکلی در بدن ایجاد کند سیستم ایمنی شناسایی و علیه آن تولید انتی بادی و دیگر سلول های ایمنی می کند. به طور کلی واکسن روسی به این صورت در بدن عمل می کند:

-محققان ژن پروتئین سطحی ویروس کووید ۱۹ (اسپایک) را وارد آدنو ویروس به عنوان وکتور (حامل) می کنند و به این صورت پروتیین های اختصاصی ویروس کووید ۱۹ بر سطح یک ویروس بی ضرر به نام آدنو ویروس ظاهر می شود.

-واکسن کرونا روسی به فرد تزریق می شود و بدن پروتئین های اسپایک شناسایی و تولید به تولیدآنتی بادی می کند. سپس لنفوسیت های تی (T cell) علیه این پروتئین ها حساس شده و شروع به از بین بردن سلول هایی می شود که آلوده به این ویروس هستند.

– در دوز بعدی که به آن دوز یادآور می گویند انتی بادی بیشتر و با میل ترکیبی بالاتر تولید و ترشح می شود و به این ترتیب بدن نسبت به ویروس کووید ۱۹ ایمنی بیشتری پیدا می کند.

– اگر ویروس کووید ۱۹ وارد بدن فرد شود آنتی بادی ها و سلول های خاطره ای که از قبل وجود داشته است شروع به از بین بردن این ویروس می کنند.

تزریق واکسن کرونا روسی

تا زمان تزریق واکسن کرونا روسی چه باید کنیم؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) برای جلوگیری از عفونت با ویروس کووید 19 پیروی از این اقدامات احتیاطی تا زمان تزریق واکسن کرونا روسی را توصیه می کنند:

– از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید. این به معنای جلوگیری از تماس نزدیک (در حدود 6 پا یا 2 متر) با هر کسی که مریض است یا دارای علائم است، می باشد. همچنین از شرکت در رویداد های بزرگ و اجتماعات گسترده خودداری کنید.

– در مکان های عمومی از ماسک های صورت استفاده کنید. پوشش چهره با پارچه در مکان هایی مانند فروشگاه مواد غذایی ، جایی که جلوگیری از تماس نزدیک با دیگران دشوار است ، محافظت بیشتری می کند. آنها به ویژه در مناطقی با گسترش اجتماعی مداوم پیشنهاد می شوند. این توصیه به روز شده مبتنی بر داده هایی است که نشان می دهد افراد مبتلا به COVID-19 می توانند ویروس را قبل از اینکه متوجه شوند به آن مبتلا هستند منتقل کنند. استفاده از ماسک در عموم ممکن است به کاهش شیوع بیماری در افرادی که علائم ندارند کمک کند. ماسک های پارچه ای غیر پزشکی برای عموم توصیه می شود. ماسک های جراحی و دستگاه تنفس N-95 از نظر کمبودی که برخوردار هستند و باید برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی رزرو شوند.

– بهداشت خوب را تمرین کنید. تا زمانی که واکسن ویروس کرونا در دسترس باشد، دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون و آب بشویید ، یا از یک ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید که حداقل 60٪ الکل داشته باشد. هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با آرنج یا یک دستمال بپوشانید. دستمال استفاده شده را دور بیندازید. از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید. در صورت بیمار بودن ، از به اشتراک گذاشتن ظروف ، لیوان ، ملافه و سایر وسایل خانگی خودداری کنید. روزانه سطوح لمسی بالا را تمیز و ضد عفونی کنید.

نمونه گیری در منزل

– اگر بیمار هستید در خانه بمانید. اگر احساس خوبی ندارید ، در خانه بمانید مگر اینکه مراقبت های پزشکی را انجام دهید. از رفتن به محل کار ، مدرسه و مناطق عمومی خودداری کنید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنید. اگر بیماری پزشکی مزمن دارید و احتمال ابتلا به بیماری جدی بیشتر است ، در مورد راه های دیگر محافظت از خود با پزشک مشورت کنید.

اگر قصد انجام آزمایش کرونا و یا هر آزمایش دیگر را دارید و به دنبال یک روش ساده و کاربردی برای آن هستید، مجموعه آنی آزما بهترین انتخاب می باشد به این صورت که تمامی مراحل نمونه گیری ، پذیرش ، جوابدهی آن در منزل را ممکن ساخته است. پس برای آزمایش کرونا در منزل و نمونه گیری در منزل به سایت آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.