تاثیر ویتامین ها بر عوارض کرونا

تاثیر ویتامین ها بر عوارض کرونا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

آمار ابتلا به کووید ۱۹ و عوارض کرونا هر روز در حال افزایش است و همه روزه چند هزار کشته در سراسر دنیا بر جای می گذارد. ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 می شود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان، کشور چین، نا شناخته بود. تب، ، خستگی و سرفه‌های خشک رایج ‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید 19 هستند.

مطالعات اخیر نشان داده است که عوارض کرونا در افراد با ضعف ایمنی و سو تغذیه بیشتر از سایر افراد است.ویروس ها بدون همکاری و مشارکت بدن میزبان امکان تکثیر و بیماری زایی ندارند. افراد با کمبود مواد مغذی و ضعف سیستم ایمنی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های ویروسی و نیز تشدید شرایط بیماری پس از ابتلا به آن قرار دارند. بنابراین بررسی وضعیت تغذیه ای و بر طرف کردن کمبودهای تغذیه ای برای پیشگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی و درمان آنها ضروری به نظر می رسد.

نمونه گیری در منزل

ویتامین ها چگونه باعث کاهش عوارض کرونا می شود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در ارتباط با تاثیر پیشگیرانه ویتامین ها وجود داشته باشد این است که این مواد چگونه باعث کاهش عوارض کرونا می شود؟ در پاسخ به این می توان گفت که ویتامین ها نقش مهمی در پیشگیری از کووید ۱۹ و تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. و در صورت کمبود آن ها در بدن علائم متفاوتی را به دنبال دارند. علائم کمبود ویتامین در بدن گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و غیر قابل جبران است. در این میان نشانه های کمبود هر ویتامین در نقاط خاصی از بدن ظاهر می شود. چکاپ ویتامین ها ممکن است به دلایل مختلفی و بر اساس تشخیص پزشک معالج درخواست می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• سنجش سیستم دفاعی بدن در مواردی که فرد از سرماخوردگی های مکرر یا بیماری های عفونی زیادی که مبتلا می شود، شکایت دارد.

• تشخیص افتراقی بیماری راشیتسم و استئومالاسی

• در ریزش شدید مو و در تغییرات پوستی مانند خشکی ، پوسته پوسته شدن و ترک های نامشخص

• بررسی علت بعضی از کم خونی ها

• در خستگی ها و کج خلقی ها و غیره

تاثیر ویتامین D بر عوارض کرونا

کاهش مرگ و میر و عوارض کرونا با ویتامین D3 و علت آن یکی از سوالاتی می باشد که ممکن است برای شما پیش آمده باشد. همان طور که در بالا اشاره شد بر اساس یک پژوهش جدید که به تازگی به انجام شده است، بیماران مبتلا به کرونا که به اندازه کافی ویتامین دی (D) مصرف کنند، خطر مرگ آن‌ها به میزان ۵۲ درصد به نسبت افرادی که از کمبود این ویتامین رنج می‌برند، کمتر خواهد بود. به طوری که تحقیقات نشان داده است که با کاهش سطح ویتامین D3 احتمال مرگ و میر در بیماران مبتلا و افراد مبتلا به نوع شدید آن بیشتر می شود.

بنابر تحقیقات ویتامین D3 نقش حیاتی در تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش مرگ و میر و عوارض کرونا دارد. به طوری که ویتامین D3 تولید دیفنسین و کاتلیسیدین را به عنوان آنتی بیوتیک های اندوژنوس تحریک می کند که نه تنها عفونت های میکروبی بلکه اثرات مخربی بر عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا دارد. شایان ذکر است، که تولید کاتلیسیدین وابسته به دوز سرمی2D OH)) 1a,25 است و دوز ng/ml30 برای تولید کاتلیسیدین لازم است و دوزهای بالاتر از40 ng/mlهمچنین علاوه بر این کارآمد نیست. همچنین تحقیقات نشان داده است که میزان کافی از ویتامین دی می‌تواند عوارضی از جمله «توفان سیتوکین» (آزادسازی زیاد و سریع پروتئین‌ها در خون) و در نهایت مرگ بر اثر کرونا کووید۱۹ کاهش دهد.

تاثیر ویتامین D بر عوارض کرونا

برای کاهش عوارض کرونا، آزمایش ویتامین D را انجام دهید:

همان طور که بیان شد کمبود ویتامین D با کاهش عوارض کرونا همراه است ولی برای جبران این ویتامین هرگز نباید قرص ها یا آمپول آن را به صورت خودسر مصرف کرد. به طوری که مصرف بیش از حد این مکمل با مسمومیت دارویی ممکن است همراه باشد. مسمومیت ویتامین D می تواند علائم غیر اختصاصی، مانند بی‌ اشتهایی، کاهش وزن، پر ادراری و آریتمی قلب، داشته باشد. مهم تر این که، ممکن است باعث بالا رفتن میزان کلسیم موجود در خون شود که باعث انباشته شدن توده های کلسیم در رگ و بافت ها و در نتیجه آسیب دیدن قلب، عروق و کلیه می‌شود. برای مصرف ویتامین D باید ابتدا آزمایش ویتامین D را انجام داد . سپس تحت نظر پزشک مکمل ها را با دوز تعیین شده ، در زمان مشخص تهیه و مصرف کرد.

برای انجام آزمایش ویتامین D3 نیاز به یک آزمایش خون ساده است که به صورت وریدی از شخص گرفته می شود. برای انجام این آزمایش بهتر است در اوایل صبح اقدام به دادن نمونه خون نماید و توصیه می شود حداقل دو ساعت ناشتا بودن را رعایت کنید. همچنین از مصرف مکمل های غذایی نیز اجتناب کنید تا نتیجه آزمایش با کمترین میزان خطا به دست آید.

تاثیر ویتامین B12 بر عوارض کرونا

ویتامین B12 یکی دیگر از ویتامین های تقویت کننده و کاهنده عوارض کرونا می باشد. کمبود این ویتامین موجب کم‌خونی، احساس ضعف، افسردگی، زخم دهان و زبان، اختلالات روحی، کاهش حافظه، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن و بوی بد دهان می شود. بیماران مبتلا به کووید-19 که کم‌خونی و بیماری‌های التهابی روده دارند باید حتما ویتامین B12 را به صورت تزریقی یا خوراکی مصرف کنند اما با توجه به شرایط پیش آمده به دلیل ازدحام و تراکم احتمالی جمعیت در مراکز ارائه خدمات، توصیه محققین به مصرف نوع خوراکی است. همچنین به منظور تامین نیاز بدن به ویتامین های گروه B در هنگام تب بهتر است از منابع سبزی های برگ سبز، جوانه ها، لبنیات، گوشت، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها که جزو بهترین منابع این ویتامین به شمار می روند، استفاده کرد.

با توجه به این که کمبود ویتامین B12 دارای عوارض کرونا برای فرد مبتلا ایجاد می کند، استفاده از منابع غذایی حیوانی این ویتامین شامل گوشت قرمز، ماهی، ماکیان، تخم مرغ و لبنیات مفید و موثر بوده و به مبتلایان به این بیماری توصیه می شود. ویتامین B12 در بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن، از جمله سنتز DNA و تشکیل سلول های قرمز خونی نقشی اساسی دارد و چربی ها و پروتئین ها را به انرژی در بدن تبدیل و به تجزیه کربوهیدرات ها کمک می کند.

تاثیر ویتامین B12 بر عوارض کرونا

تاثیر ویتامین B6 بر عوارض کرونا

مطالعات اخیر محققان دانشگاه هیروشیما در ژاپن بیانگر آن است که علاوه بر شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از تجمع‌های دوستانه و خانوادگی، مواد غذایی نیز به عنوان اولین جبهه دفاعی در مقابل عوارض کرونا می باشند. این مطالعه به بررسی اثر ویتامین B6 بر اثرات کووید ۱۹ پرداخته است. این ویتامین نقش مهمی در سطح انرژی و ایمنی بدن دارد و کمبود آن به خستگی، درد مزمن و کمبود انرژی منجر می‌شود. مصرف روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌ گرم از این ویتامین توصیه شده است. مصرف این ویتامین به ویژه برای کودکان و سالمندان ضروری است.

ویتامین B6 با اثرات ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی، قادر به کنترل عوارض کرونا است که این کار را با کنترل طوفان سایتوکین و ترومبوز انجام می دهد و می‌تواند علائم کووید ۱۹ را کاهش دهد. سینه مرغ، دانه آفتابگردان، نخود، لوبیا، پسته، دانه کنجد و گوشت گاو حاوی این ویتامین هستند. طوفان سایتوکین (cytokine storm) یک واکنش غیرطبیعی ایمنی است. این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می‌تواند با علایم مانند تب، خستگی، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد. از طرفی بر اساس تحقیقات قبلی، ‌ترومبوز (لخته‌شدن خون) یکی دیگر از عوارض کووید ۱۹ است که با انسداد مویرگ‌ها، احتمال آسیب‌های قلبی، کلیه، ریه و کبد را افزایش می‌دهد.

مواد غذایی حاوی ویتامین C برای کاهش عوارض کرونا

ویتامینC نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند بنابراین نقش بسیار پر رنگی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد و به پیشگیری و درمان بیماری‌ های مختلف کمک خواهد کرد. این بیماری‌ ها شامل :

سرطان (پیشگیری و درمان) بیماری های قلبی-عروقی تحلیل اعضای بدن مرتبط با سنآب مروارید و سرماخوردگی است.

میوه های همچون پرتقال، لیموشیرین، لیمو ترش ، نارنگی حاوی ویتامین C هستند. همچنین سبزیجات هر چه رنگ سبزتر داشته باشند دارای ویتامین C بیشتری می باشد.

تاثیر ویتامین E بر کاهش عوارض کرونا

ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است، که می تواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت ها و عوارض کرونا مقابله کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به دفاع از سلول های در برابر مولکول های سمی رادیکال های آزاد کمک می کنند، که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها را افزایش دهد.بیشتر ما باید ویتامین E کافی از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنیم و متخصصان می گویند که بدن بیشتر از مکمل ها می تواند از غذاهای غنی از ویتامین E مزایای آنتی اکسیدانی دریافت کند. اگر مکمل ویتامین E مصرف می کنید ، اطمینان حاصل کنید که بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف نکنید ، زیرا می تواند شرایطی مانند بیماری قلبی را بدتر کند.

خوردن غذاهای سالم و دریافت ویتامین های مناسب در رژیم غذایی می تواند به حمایت از سیستم ایمنی بدن و کاهش عوارض کرونا کمک کند، اما این تنها بخشی از تصویر است. داشتن خواب کافی، ورزش منظم و به حداقل رساندن استرس نیز از کلیدهای سلامتی ایمنی هستند. مصرف مکمل های ویتامین ممکن است برای دفع بیماری مفید باشد و به شما در بهبود سریعتر کمک کند، اما همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مصرف آنها برای بدن شما مناسب هستند.

تاثیر ویتامین E بر کاهش عوارض کرونا

بهترین زمان مصرف ویتامین ها برای پیشگیری از عوارض کرونا چه زمانی است؟

برای استفاده از ویتامین ها و مکمل ها زمان مناسب استفاده از هر کدام برای کاهش عوارض کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی مصرف ویتامین های محلول در چربی همراه غذا و ویتامین دیگر به تنهایی و در ساعات اول صبح برای جذب بهتر توصیه می شود. ویتامین های محلول در چربی شامل A, D, E, K می باشد که بهترین زمان مصرف این ویتامین ها همراه با یکی از وعده های غذایی اصلی (ناهار یا شام) است چرا که وجود مقداری چربی در غذا برای جذب این ویتامین ها ضروری است. زیاده روی در مصرف این چهار ویتامین عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت فراوانی به همراه دارد.

از مصرف خودسرانه مکمل ها برای کاهش عوارض کرونا اجتناب کنید

اضطراب از ابتلا و عوارض کرونا امری طبیعی می باشد ولی گاهی افراد در اثر این اضطراب اقدام به عمل های مانند مصرف خودسرانه مکمل ها می کنند. مصرف خودسرانه مکمل‌های غذایی ممنوع است، هیچ فردی نباید مصرف مواد غذایی تازه و مورد نیاز بدن را کنار بگذارد و برای تامین نیازهایش فقط به استفاده از مکمل‌ها روی آورد. مصرف خودسرانه مکمل‌های غذایی ممنوع است، هیچ فردی نباید مصرف مواد غذایی تازه و مورد نیاز بدن را کنار بگذارد و برای تامین نیازهایش فقط به استفاده از مکمل‌ها روی آورد.

مصرف ویتامین‌ها و املاح در شرایط خاصی می تواند بسیار مفید و موثر باشد، اما هر یک از افراد در موقعیت‌های خاصی باید بر اساس نظر پزشک معالج یا متخصص تغذیه از مکمل‌ها کمک بگیرند تا نیازشان تامین شود. مصرف خودسرانه ویتامین ها می تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد. این خطر در کودکان، بانوان باردار و سالمندان از بقیه افراد بیشتر است. همچنین این خطر در افرادی که چند نوع مکمل ویتامین را مصرف می کنند افزایش می یابد

اگر دچار علائم مشکوک به کووید ۱۹ هستید و نگران انتقال این ویروس در مراکز پرخطر مانند بیمارستان ها، آزمایشگاه ها هستید، برای انجام آزمایش کرونا و یا هر تست دیگری که مایل به انجام آن هستید می توانید نمونه گیری را در منزل انجام دهید و دیگر مجبور به انتظار در صف های طولانی پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی نباشید. نمونه گیری در منزل آنی آزما به صورت غیر حضوری در آزمایشگاه و آنلاین انجام می شود.

آزمایش در منزل

تمامی مراحل آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه ها می باشد. به این صورت که برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافی است وارد صفحه اصلی آنی آزما شوید و پذیرش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. نمونه گیری در منزل خود را انتخاب و حتی آزمایشگاهی که می تواهید نمونه شما آزمایش شود را خودتان می توانید انتخاب کنید. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال با همکاران ما می توانید در تماس باشید. پس از انجام پذیرش ، همکاران ما با شما جهت آزمایش در منزل تماس خواهند گرفت. سپس نمونه گیری در منزل و آزمایش کرونا در منزل وسط کادر مجرب و آموزش دیده انجام می شود و نمونه سریعا به آزمایشگاه مد نظر شما برای انجام آزمایش انتقال داده می شود و در نهایت جوابدهی تست شما به صورت آنلاین در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.