تفاوت کرونا و سرماخوردگی چیست؟

تفاوت کرونا و سرماخوردگی چیست؟

با دیدن آبریزش بینی و عطسه، به فکر سرماخوردگی یا حساسیت فصلی نباشید. این نشانه‌ها را به حساب کرونا بگذارید. متأسفانه باور اشتباهی در میان مردم به‌وجود آمده است که مثلاً به محض این‌که با یک آبریزش بینی یا عطسه روبرو می‌شوند، می‌گویند به دلیل قرار گرفتن در زیر باد کولر، این علائم در آنها بروز پیدا کرده است. آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و سردرد، از جمله علائم بیماری کرونا است.

عده‌ای تصور می‌کنند که سرما خورده‌اند و دچار کرونا نشدند، اما باید بدانند این نشانه‌های کرونا است. بنابر این، باید توجه داشت به محض دیدن چنین علائمی، فرد سریع به پزشک مراجعه و در نهایت، اقدام به قرنطینه‌سازی خود کند. کسانی که سابقه آلرژی دارند، به خوبی می‌دانند آبریزش بینی و عطسه در آنها به ‌صورت مرتب است، اما فردی که یک‌باره دچار این علائم می‌شود، باید بداند دچار بیماری کرونا شده است.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

قدرت انتقال ویروس دلتا زیاد است و افراد خانواده به‌ صورت دسته‌جمعی، مبتلا به کرونا می‌شوند. بنابر این، یک تن، چند تن را آلوده می‌کند. باید هر کدام از علائم سرماخوردگی ظاهری را به حساب کرونا بگذاریم و میزان مثبت شدن آزمایش کرونا ۵۰ تا ۶۰ درصد است و نباید به هیچ‌وجه، ساده‌انگاری کنیم. قرار گرفتن در زیر باد کولر یا پنکه، تنها سبب تحریک مخاط بینی می‌شود، اما اگر تب، سردرد شدید، سرفه و اسهال شدید داشتید، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که سی‌تی‌اسکن بدون تجویز پزشک، عواقب جبران‌ناپذیری دارد و می‌تواند فرد را مستعد سرطان تیروئید یا سرطان سینه کند؛ بنابر این، هرگز اقدام به انجام سی‌تی‌اسکن بی‌مورد نکنید.

جدا از افزایش نرخ انتقال، آنچه باعث خطرناک تر شدن دلتا و دلتا پلاس می شود، این است که آنها ممکن است بیماران را در معرض خطر سایر مشکلات سلامتی طولانی مدت قرار دهند، اگرچه اطلاعات مربوط به آن هنوز مقدماتی است. “سوال این است که این گونه نه تنها مسری است بلکه ممکن است بیماری های شدیدتری ایجاد کند؟ آیا به احتمال زیاد به یک عفونت شدید مبتلا می شوید؟ به طور کلی، داده ها نشان می دهد که واکسیناسیون هنوز معتبرترین راه برای جلوگیری از به ابتلا یا انتقال هر گونه ویروس کووید 19 است. هیرشورک افزود: “واکسن های موجود در ایجاد محافظت در برابر نوع دلتا کرونا ویروس موثر هستند.” وی ادامه داد: “در افراد واکسینه شده، بدون توجه به فشار، برخی از عفونت های موفقیت آمیز همچنان وجود خواهد داشت.

با این حال، این مسئله همچنان وجود دارد که در افراد واکسینه شده علائم بسیار خفیف است یا بیماران بدون علامت هستند و فقط با غربالگری تشخیص داده می شوند. وی افزود که از کل افرادی که در ماه گذشته با کووید 19 در بیمارستان ها بستری شده اند، کمتر از 1 درصد به طور کامل واکسینه شده اند.

علائم ویروس دلتا کرونا مانند علائم سرماخوردگی هستند

واریانت دلتا در ویروس کرونا قدرت انتقال بالاتر دارد و بر اساس شواهد، این واریانت توانسته است در بسیاری از کشور‌های جهان، سوش غالب شود. در ایران، هنوز آمار دقیقی درباره این واریانت منتشر نشده است، اما به نظر می‌رسد به سوش غالب تبدیل شود. در هیچ‌یک از موج‌های ابتلا به بیماری، فقط سوش غالب نقش ایفا نمی‌کند، بلکه تعامل و ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر و رعایت کمتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مانند ماسک نزدن یا رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی نیز دست به دست هم می‌دهند و موج ابتلا را ایجاد می‌کنند.

تفاوت کرونا و سرماخوردگی

سوش دلتا کرونا قدرت انتقال بالاتر دارد و ۶۰ درصد بیشتر از سوش انگلیسی (یا آلفا) و بیش از دو برابر بیشتر از سوش اولیه ویروس کرونا قدرت انتقال دارد. این قدرت انتقال، موجب رخ دادن خیز جدید شده است. یکی از اثرات این قدرت بالای انتقال ویروس، آن است که ابتلای درون خانوادگی را شدیدتر می‌کند و اگر فردی مبتلا باشد، سایر اعضای خانواده او با سرعت بیشتر مبتلا خواهند شد.

علائم کرونا دلتا شبیه به سرماخوردگی شدید است و علائمی مثل از دست دادن بویایی، بر خلاف گونه‌های کرونا در واریانت دلتا کمتر دیده می‌شود و در مقابل، با علائمی مانند آبریزش بینی، سرفه و سردرد که نشانه غالب بوده، همراه است. در ابتدای ابتلا به این گونه جدید، علائم تنفسی کمتر دیده می‌شود. بنابر این، مردم باید بیشتر حساس باشند و اگر علائم سرماخوردگی دارند، بیشتر از گذشته، احتمال مبتلا شدن به کرونا بدهند. در این فصل سال، خیلی انتظار ویروس سرماخوردگی نداریم. اگر کسی نشانه‌های سرماخوردگی دارد، به احتمال زیاد، به کرونا مبتلا شده است و باید جهت جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری، کارهای لازم را انجام دهد.

نوع دلتا کرونا ویروس چیست؟

نوع دلتا کرونا ویروس نسخه ای از ویروس کرونا است که از ابتدای کشف آن در هند در بیش از 80 کشور دیده شده است. با توجه به داده های بهداشت عمومی انگلستان، نوع دلتا اکنون به صورت بالقوه مسئول بیش از 90 درصد موارد جدید در انگلستان است. در ایالات متحده، اعتقاد بر این است که عامل تقریبا 25 درصد از کل موارد جدید بیماری است، اما این درصد به سرعت در حال رشد است.

تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع دلتا کرونا ویروس نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع دلتا کرونا ویروس نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

تمام موجودات و تمامی سلول‌ها، ویروس‌ها، میکروب‌ها و … همواره در حال جهش هستند و این رنگ عوض کردن صرفا مختص کرونا نیست و دامنه وسیعی را در حوزه ویروس‌ها در بر می‌گیرد. بنابراین جهش یافتن ویروس کرونا خیلی عجیب نیست و مدام در حال تغییر و جهش است، اما در این خصوص که بازی کرونا چه زمانی تمام خواهد شد و چه زمان به نقطه پایان نزدیک می‌شویم باید گفت برای پایان پاندمی تسریع در واکسیناسیون نیاز است و هرچقدر افراد بیشتری در برابر این ویروس واکسینه شوند فرصت جهش برای ویروس کرونا کاهش یافته و علاوه بر اینکه با جهش های جدیدی مواجه نخواهیم شد، نقطه اتمامی برای این پاندمی شکل خواهد گرفت.

در گذشته نیز برای اینکه مردم مجاب به انجام واکسیناسیون برای مقابله با پاندمی‌ها شوند، مشکلات فراوانی وجود داشت و امروز نیز در شرایط کرونایی، تاریخ در حال تکرار شدن است و هستند افرادی که هنوز از واکسن ترس دارند و این در حالی است که افراد از دوران کودکی واکسن‌های متعددی را تزریق می کنند و اینکه امروز عده‌ای دچار تردید برای دریافت واکسن کووید ۱۹ هستند برای محققین و پزشکان جای تامل دارد.

دلتا کرونا ویروس

تفاوت علائم سرماخوردگی با علائم کرونا

اگر چه در نگاه اول بین علائم کرونا و علائم سرما خوردگی تشابه هایی دیده شود ولی این دو بیماری تفاوت هایی با هم دارند. شدت ، شیوع، طولانی بودن کرونا نسبت به سرما خوردگی از تفاوت های بارز این دو بیماری می باشد. علائم کووید ۱۹ معمولا ۲ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می‌شوند. مهم‌ترین علائم این بیماری که در صورت ابتلا به هر کدام از آنها باید در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید. به طور کلی در ادامه علائم مهم و بارز این بیماری ذکر می کنیم:

 • تب
 • تنگی نفس
 • سردرد
 • کیپ شدن بینی
 • آبریزش
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی و بی حالی
 • درد عضلانی
 • خلط
 • سرفه های خونی
 • گلودرد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • صورت یا لب های کبود

سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعدا سرفه شروع می شود. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف می نماید.

همان طور که مشخص است علائم کرونا و علائم سرماخوردگی بسیار شبیه و نزدیک به هم هستند به صورتی که در بیشتر موارد تشخیص و افتراق این دو بیماری تنها با بررسی علائم بالینی کاری سخت و تقریبا نشدنی است. بهترین اقدام برای تشخیص و افتراق این دو بیماری، انجام تست کرونا می باشد. اما با توجه به شرایط کنونی و بالا بودن احتمال انتقال بیماری در مراکز پر ازدحام ، به خصوص آزمایشگاه ها و مراکز درمانی ، انجام این آزمایش در خانه بهترین اقدام است. برای انجام آزمایش کرونا در منزل تنها کافیست در سایت اصلی آنی آزما به صورت آنلاین پذیرش کنید. سپس همکاران ما برای نمونه گیری به آدرس مد نظر شما مراجعه می کنند.

طولانی شدن علائم کرونا در مقایسه با سرماخوردگی ها

علائم کرونا به طور عمده نسبت به سرماخوردگی ها طولانی تر می باشد. به طوری که معمولا سرماخوردگی ها بین یک هفته تا ۱۵ روز به طور معمول بهبودی شامل می شود ولی در ابتلا به ویروش کووید ۱۹ معمولا عفونت بیشتر از ۲۰ روز ادامه پیدا می کند. همچنین در این بیماری آنتی بیوتیک ها، بسیاری از دارو ها بی اثر می باشند. همچنین به طور کلی در سرماخوردگی ساده، معمولا خارش گلو وجود دارد، بینی آب ریزش دارد و بعدا سرفه شروع می شود. چندین روز طول می کشد تا علایم گلو درد، آب ریزش بینی، سرفه بلغم دار، یا سرفه های خشک، تب و سردرد ظاهر شده و خوب شوند. در این وضع گوش ها وزوز می کنند و فرد احساس ضعف می نماید.

علائم کرونا در مقایسه با سرماخوردگی

در گونه دلتا ویروس کرونا، هر فرد بیمار می تواند ویروس کرونا را به هشت تا ۱۲ نفر منتقل و آن ها را بیمار کند و قدرت سرایت پذیری آن سه برابر است. قدرت انتقال گونه یوهان ویروس کرونا به ازای هر یک بیمار دو تا پنج نفر و در گونه انگلیسی به ازای هر فرد بیمار تا هشت نفر بوده است. اما در گونه دلتا ویروس کرونا، هر فرد بیمار می تواند ویروس کرونا را به هشت تا ۱۲ نفر منتقل و آن ها را بیمار کند و قدرت سرایت پذیری آن سه برابر است. علائمی که در ویروس دلتا مشاهده می شود شدیدتر و قدرت مرگ و میر آن نسبت به گونه های انگلیسی و یوهان بیشتر است.

تا زمانی که ۹۰ تا ۹۵ درصد جامعه واکسن کرونا را دریافت نکرده باشند، از نظر ما ایمنی ایجاد نشده و حتی این افراد نباید ماسک ها را کنار بگذارند و در تجمعات شرکت کنند. در حال حاضر هیچ واکسنی به صورت ۱۰۰ درصد قدرت ایمنی را در افراد ایجاد نمی کند مگر اینکه ۱۰۰ درصد جامعه واکسن را دریافت کرده باشند و از سوی دیگر در تعدادی از افراد با وجود اینکه واکسن کرونا را دریافت کرده اند مشاهده شده که به علت سهل انگاری دوباره بعد از گذشت دو تا سه هفته بعد از تزریق به کرونا مبتلا شده اند و از آنجایی که آنتی بادی و آنتی ژن با یکدیگر در بدن آن ها وارد شده حال این افراد نیز بدتر شده است.

مهم ترین راه جلوگیری از ابتلا به دلتا ویروس (کرونای هندی) جلوگیری از حضور در تجمعات و دورهمی ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. گونه یوهان بیشتر افراد مسن، گونه انگلیسی افراد مسن و جوانان اما گونه دلتا، کودکان، جوانان و میانسالان را درگیر می کند. در حقیقت گونه دلتا بسیار جهش یافته و همه گروه های سنی را درگیر می کند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد. آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد.

با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.