ویروس کرونا در حال تغییر است: آنچه در مورد گونه های جدید می دانیم

ویروس کرونا در حال تغییر است: آنچه در مورد گونه های جدید می دانیم

همانطور که انتظار می رفت ویروس کرونا دائما در حال جهش و تغییر است. جهش های متعدد ویروس به نام واریانت، متخصصان پزشکی را نگران می کند. در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که این تغییرات در اثربخشی واکسن ها تأثیر بگذارد یا بیماری شدیدتری ایجاد کند. واریانت جدید کرونا با جهش E۴۸۴Q در هند شناسایی شده که ظاهرا هم شدت بیماری‌زایی بیشتری دارد و هم احتمالا توانایی فرار از سیستم ایمنی و شاید واکسن.

هنوز موردی از ویروس کرونا جهش یافته هندی در ایران شناسایی نشده است اما این ویروس به علت احتمال بیماری زایی بیشتر و احتمال فرار از سیستم ایمنی و بی اثری واکسن بر این ویروس، نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

بیماری کرونا ویروس (COVID-19) یک بیماری عفونی است که توسط ویروس کرونا ایجاد شده است. بیشتر افرادی که با COVID-19 بیمار می شوند علائم خفیف تا متوسطی را تجربه می کنند و بدون درمان خاصی بهبود می یابند. ویروس عامل COVID-19 عمدتا از طریق قطره هایی ایجاد می شود که فرد آلوده هنگام سرفه ، عطسه یا بازدم ایجاد می کند. این قطرات بیش از حد سنگین هستند که در هوا آویزان نشوند و به سرعت روی کف یا سطح آنها می ریزند. اگر در مجاورت فردی با COVID-19 باشید یا با لمس یک سطح آلوده و سپس چشم ، بینی یا دهان ، می توانید با تنفس در ویروس آلوده شوید.

آزمایش هورمونی زنانه

از زمان شروع همه گیری ، SARS-CoV-2 جهش یافته است

اکثر جهش ها بی فایده هستند و قابل شناسایی نیستند، اما هر چند وقت یک بار، جهش های مختلف باعث ایجاد آلودگی جدید و متفاوت در افراد و بیمار شدن آنها می شود. این چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم. با توجه به گسترش سریع انواع جدید، متخصصان می گویند که سویه های جدید حاوی جهش هایی هستند که می تواند اتصال ویروس به سلول های ما را آسان کند.

ابتدا نسخه D614G به بازار آمد که در ماه مه در استرالیا و هند به نمایش درآمد. در ماه دسامبر، دانشمندان نوع B.1.1.7 را در انگلستان و به دنبال آن نسخه B.1.351 را در آفریقای جنوبی و انواع جدید آن را در لس آنجلس و اوهایو کشف کردند. به نظر می رسد همه این انواع ویروس کرونا از نسخه های قبلی قابل انتقال هستند. اکنون، برخی از دانشمندان گمان می کنند که نوع B.1.1.7 نه تنها مسری تر، بلکه کشنده تر نیز باشد.

تحقیقات در مورد B.1.1.7 محدود است و تعداد کمی از بیماران را شامل می شود. کارشناسان موافقت می کنند که مدارک بیشتری لازم است تا بدانیم آیا این نوع ارتباط با نرخ بالاتر مرگ و میر ارتباط دارد یا خیر. کارشناسان انتظار ندارند که انواع مختلف ویروس کرونا بتوانند از دست واکسن ها در امان بمانند. واکسن ها پاسخ ایمنی گسترده ای ایجاد می کنند، بنابراین حتی اگر یک نوع از اثر بخشی واکسن را کم کند، باز هم نوعی محافظت ایجاد می کند. واکسن های پیام رسان RNA (mRNA) نیز می توانند به راحتی اصلاح شوند تا انواع جدید را هدف قرار دهند.

Moderna روز دوشنبه ، 25 ژانویه اعلام کرد که آزمایش های اخیر نشان می دهد که واکسن ها بر روی انواع مختلف ویروس کرونا اثربخشی مناسبی دارند، اما آنها قبلاً در حال کار بر روی یک تقویت کننده برای محافظت در برابر گونه B.1.351 هستند.

از زمان شروع همه گیری ، SARS-CoV-2 جهش یافته است

ویروس کرونا موجود در انگلیس

تصور می شود که بسیاری از این انواع جدید به دلیل جهش در پروتئین اسپایک، بخشی از ویروس که به سلول های انسان متصل می شود، بیشتر قابل انتقال هستند. تصور می شود که نوع B.1.1.7 ویروس کرونا، که در اصل در انگلستان یافت می شود، 50 درصد بیشتر از انواع قبلی مسری است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) پیش بینی می کنند که تا ماه مارس فشار اصلی در ایالات متحده باشد.

اگرچه در ابتدا متخصصان اظهار داشتند كه هیچ دلیلی بر تهاجمی تر بودن انواع مختلف ویروس کرونا وجود ندارد، اما شواهد جدید از انگلستان نشان می دهد موارد ناشی از نوع B.1.1.7 ممكن است كشنده تر باشد (تا 30 درصد) و باعث بیماری شدیدتر شود.

با این حال، کارشناسان می گویند داده ها محدود است و عدم اطمینان زیادی وجود دارد که دقیقاً بدانید هریک از انواع جدید چقدر قابل انتقال و ویروس است. CDC در حال حاضر شواهد را بررسی می کند تا تعیین کند که آیا نوع کشف شده برای اولین بار در انگلستان تهاجمی تر است یا خیر.

ویروس کرونا موجود در آفریقای جنوبی

نوع B.1.351 موجود در آفریقای جنوبی دارای جهش هایی در پروتئین اسپایکی خود است، جایی که با سلول های انسانی پیوند می خورد. همه ویروس ها اغلب جهش می یابند، اما جهش ها معمولاً کاربردی نیستند و تأثیر قابل توجهی بر رفتار ویروس ندارند. اما با جهش ویروس ها، احتمال زنده ماندن آنها افزایش می یابد. بنجامین نویمان، دکترای ویروس شناسی در دانشگاه A&M تگزاس در Texarkana ، گفت: هر گونه ای که متنوع تر باشد، احتمال زنده ماندن آن بیشتر است.

نویمان گفت: “بیشتر تغییرات برای هر ویروس بد است، اما در مجموع، جمعیت ویروس های ضعیف تر اما متنوع تر، نسبت به جمعیت مشابه ویروس های یکسان، بیشتر زنده می مانند.”

گاهی اوقات ، این جهش ها می توانند عملکرد ویروس را بهبود بخشند، همانطور که ممکن است با انواع جدیدی که در انگلستان و آفریقای جنوبی شناسایی شده است، شاهد هستیم.

نیومن گفت: “دقیقاً مانند اینکه یک مهندس خوب معمولاً می تواند راهی برای بهینه سازی ماشین پیدا کند، جهش ها نیز می توانند سرعت عملکرد قسمت های مختلف ویروس کرونا را تغییر دهند.”

همچنین این نگرانی وجود دارد که جهش در انواع جدید بتواند از اثر بخشی واکسن های ما بکاهد.

Moderna در بیانیه ای در تاریخ 25 ژانویه گفت كه گرچه واكسن آن احتمالاً بر علیه نوع كشف شده در آفریقای جنوبی عمل خواهد كرد، اما ممكن است در برابر سایر انواع ویروس موفقیت چندانی نداشته باشد. Moderna در حال کار بر روی یک تقویت کننده COVID-19 است که می تواند نوع موجود در آفریقای جنوبی را هدف قرار دهد.

Pfizer در تاریخ 28 ژانویه گفت که واکسن آنها در این نوع از ویروس تأثیر کمتری خواهد داشت.

ویروس کرونا موجود در آفریقای جنوبی

واکسن ها و انواع جدید ویروس کرونا

واکسن های ساخته شده علیه ویروس کرونا پروتئین اسپایک ویروس را هدف قرار می دهند. اگر ساختار پروتئین اسپایک به شدت جهش پیدا کند، برخی از کارشناسان ترس از این دارند که واکسن به همان میزان کارآمد عمل نکند. اما واکسن پاسخ ایمنی گسترده ای ایجاد می کند که احتمالاً قادر به شناسایی و پاسخ به انواع مختلف آن خواهد بود.

“مطالعات ایمنی واکسن ها تا به امروز نشان می دهد که حتی جهش های ویروس تحت تأثیر ایمنی ناشی از واکسن کرونا است، بنابراین ما با پدیده هایی که واکسن آنفلوانزا نیاز به فرمولاسیون های جدید واکسن برای سویه های ویروسی مختلف داریم، روبرو نخواهیم شد. دکتر دیوید مولیگان، رئیس بخش جراحی پیوند و ایمونولوژی در پزشکی و استاد جراحی در دانشکده پزشکی یل گفت:

مولیگان گفت ، واکسن های mRNA همچنین سلول های B را فعال می کنند که توانایی تولید آنتی بادی را پس از 8 ماه دارند. مولیگان افزود، این امر نشان می دهد كه پس از واكسن زدن ، افراد دارای ایمنی طولانی مدت بوده و نیازی به تقویت كننده ندارند.

ایلهم مسائودی پاورز، دکتری و مدیر دانشگاه کالیفرنیا، مرکز تحقیقات ویروس ایروین گفت: حتی اگر یک واکسن 100 درصد با انواع در گردش خون مطابقت نداشته باشد، باز هم می تواند به جلوگیری از عفونت و بیماری کمک کند.

به عنوان مثال به واکسن آنفولانزا نگاه کنید. به گفته مسعودی پاورز، حتی در سال هایی که تزریق آنفولانزا مطابقت زیادی با سویه های در گردش خون ندارد، هنوز واکسن از محافظت جزئی برخوردار است.

“ایمنی ایجاد شده بر روی پروتئین اسپایک رمزگذاری شده توسط واکسن، مقداری از ایمنی بدن را فراهم می کند و به سیستم ایمنی بدن ما امکان می دهد تا پاسخ تولید شده توسط واکسن را تغییر دهد تا با ویروسی که در صورت بروز عفونت در آن روبرو می شویم، مطابقت بهتری داشته باشد.”

دکتر الن اف فاکسمن، ایمونولوژیست و پزشک طب ییل گفت: “من فکر می کنم که بعید است نوع دیگری وجود داشته باشد که واکسن کاملاً آن را بی تاثیر نکند.”

واکسن های کرونا در مقابل شاخه های جدید کرونا مقاوم هستند

واکسن‌های وکتور مانند اسپوتنیکV و واکسن دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا از ویروس‌های اصلاح شده و بی خطر به عنوان ابزاری (وکتور) برای حمل اطلاعات ژنتیک استفاده می‌کنند که در ایجاد ایمنی در برابر عفونت به بدن انسان کمک می‌کند. به گفته لوگونف در واکسیناسیون مجدد از همان واکسن اسپوتنیکV مبتنی بر وکتورهای آدنوویروس استفاده شده است. آزمایش بالینی نشان داده این امر روی تأثیرگذاری آن تأثیری نداشته است.

این در حالی است که برخی محققان درباره ریسک ایجاد ایمنی در بدن انسان نسبت به وکتور نیز هشدار داده‌اند. در این وضعیت بدن انسان سعی می‌کند وکتور را از بین ببرد. اما توسعه دهندگان اسپوتنیک V معتقدند این امر چالش‌های بلند مدت ایجاد نمی‌کند. لوگونف در این باره می‌گوید: معتقدیم واکسن‌های مبتنی بر وکتور برای واکسیناسیون‌های مجدد در آینده بهتر از واکسن‌های مبتنی بر پلتفرم‌های دیگر هستند.

به گفته او محققان متوجه شده‌اند آنتی بادی‌های مخصوص وکتورهای استفاده شده در واکسن (که به ایجاد واکنش بدن منجر می‌شوند) ۵۶ روز پس از واکسیناسیون از بین می‌روند. این نتیجه گیری براساس آزمایش بالینی واکسنی است که انستیتو گامالیا با استفاده از روشی مشابه برای مقابله با ابولا ساخته است.

واکسن های کرونا در مقابل شاخه های جدید کرونا مقاوم هستند

تحقیقات بیشتری در مورد ویروس کرونا مورد نیاز است

نویمان گفت که به نظر می رسد این انواع جدید ویروس کرونا با سرعت بیشتری در حال انتشار هستند و این همان چیزی است که می توانیم از آن اطمینان داشته باشیم. تحقیقات بیشتری لازم است تا نتیجه گیری شود که آیا گونه های جدید ممکن است بیشتر قابل انتقال باشند یا حتی کشنده تر باشند یا خیر. فاکسمن فکر می کند که ممکن است سازوکارهای دیگری مانند عادات و رفتارهای مردم نیز در این زمینه وجود داشته باشد.

علاوه بر این، ویروس در حال حاضر سریع تر منتقل می شود، زیرا شیوع آن از ماه مارس بیشتر است. وقتی درصد بیشتری از جمعیت آلوده می شوند ، ویروس ها زمان انتشار راحت تری دارند. فاکسمن گفت: “همه شواهد بر اساس اپیدمیولوژی است.” “این موارد مبتنی بر بررسی این واقعیت است که این سویه بیشتر از سایر سویه های ژنتیکی ویروس گسترش یافته است و نسبت بالایی از موارد بوده است.” فاکسمن افزود، ما هنوز اثبات نمی کنیم که ویروس در آلودگی سلول های ما از نظر بیولوژیکی بهتر است.

اگر سرانجام واکسن های RNA پیام رسان در برابر انواع موثرتر باشند ، می توان سریعاً دوباره آنها را هدف قرار داد تا توالی های جدید را هدف قرار دهد. فاکسمن با اشاره به اینکه این سناریو می تواند تأخیر در روند تولید و توزیع واکسن را ایجاد کند ، گفت: “این یک مزیت بزرگ در این نوع واکسن است.

نمونه گیری در منزل

برای کاهش شیوع ویروس کرونا و انتقال آن به سایرین باید جهت احتیاط از منزل خارج نشوید و آزمایش مولکولی کرونا در منزل انجام دهید. یکی از عاملین شیوع بالای ویروس کووید ۱۹ عدم توجه به علائم آن و خارج شدن از خانه حتی در صورت مشاهده علائم مرتبط با این ویروس است. اگر همه افرادی که احساس علائمی مانند تب، سردرد، بی حالی ، خستگی و غیره می کنند، از خانه خارج نشوند و قرنطینه بمانند و تست ها و خدمات درمانی دیگر را در خانه دریافت کنند بی شک شیوع این بیماری بسیار کاهش می یابد.

بنابراین ماندن در خانه و انجام آزمایش کرونا در منزل یکی دیگر از مزیت های این روش می باشد. در صورتی که شما نیز احتمال می دهید که علائم ابتلا به ویروس کرونا را داشته باشید، و می خواهید آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید تا از ابتلا خود و عزیزان خود مطمئن شوید، به راحتی می توانید با همکاران ما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما مراجعه نمایید تا به صورت نمونه برداری در منزل آزمایش ویروس کرونا را انجام دهید.

برای این کار به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه می نمایید و مراحل پذیرش غیر حضوری آزمایش را طی می نمایید. سپس بدون این که نیاز باشد به صورت حضوری به بیمارستان یا آزمایشگاه های دیگر مراجعه نمایید، همکاران ما به محلی که شما آدرس آن را در سایت آنی آزما تعیین کرده اید مراجعه می کنند تا به صورت غیر حضوری و با نمونه برداری یا نمونه گیری در منزل آزمایش های شما را انجام دهند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.