برای تشخیص ویروس کرونا چه آزمایشاتی انجام می شود؟

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

تقریبا یک سال است که کرونا از چین شروع شده و از آنجا به سایر کشورهای جهان عزیمت کرده است. متاسفانه هنوز در این مدت یکسال هیچ راه مقابله ای برای این ویروس شناخته نشده و به همین دلیل در دنیا به ویژه در کشور خودمان همچنان افرادی به دام مرگ مبتلا می شوند. این مسئله بسیار مهم است که فرد مبتلا به کووید 19 از دیگران جدا باشد چرا که کرونا کشنده است. اما از انجایی که علائم کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا است، چگونه می توان این ویروس را از سایرین تشخیص داد؟ برای این منظور آزمایشاتی وجود دارد که هر کدام درجه دقت خاص خود را داشته و تایید می کنند آیا شما با کرونا درگیر شده اید یا خیر. در این مقاله جزئیاتی از آزمایشاتی که برای کرونا انجام می شود را بیان خواهیم کرد.

احتمالاً اخیراً چیزهای زیادی در مورد آزمایش کرونا ویروس شنیده اید. اگر فکر می کنید بیماری کووید 2019 (COVID-19) دارید و به آزمایش نیاز دارید ، بلافاصله با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ، داروسازی محلی ، یا بخش بهداشت محلی تماس بگیرید. FDA تمام ساعات شبانه روز تلاش کرده است تا در دسترس بودن محصولات حساس پزشکی ، از جمله آزمایش های مربوط به کرونا ویروس ، برای مبارزه با بیماری همه گیر کووید 19 را افزایش دهد. در مورد انواع مختلف تست ها و مراحل انجام شده بیشتر در این مقاله خواهید خواند.

کرونا ویروس کووید 19 به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، دارای قدرت انتشار و همچنین میزان مرگ و میر بسیار بالایی می باشد. واژه “کرونا ویروس” از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است.

این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو کرونا ویروس را “ویروس تاج‌دار“ نیز می‌نامند. پس از ورود به سلول میزبان ، ذره ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول می شود

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

انواع آزمایش کرونا ویروس

دو نوع آزمایش کرونا ویروس مختلف وجود دارد:

  • تست های تشخیصی
  • آزمایش های آنتی بادی

یک آزمایش تشخیصی در آزمایش کرونا ویروس می تواند نشان دهد که آیا شما یک عفونت ویروسی فعال با ویروس کووید 19 دارید و باید برای قرنطینه یا جداسازی خود از دیگران قدم بردارد یا خیر. در حال حاضر دو نوع آزمایش تشخیصی وجود دارد که ویروس را تشخیص می دهد – آزمایش های مولکولی مانند آزمایش RT-PCR که ماده ژنتیکی ویروس را تشخیص می دهد و آزمایش های آنتی ژن که پروتئین های خاصی را در سطح ویروس تشخیص می دهند.

آزمایش آنتی بادی در آزمایش کرونا ویروس به دنبال آنتی بادی هایی است که توسط سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به یک تهدید مانند ویروس خاص ساخته می شود. آنتی بادی ها می توانند به مبارزه با عفونت ها کمک کنند. آنتی بادی ها پس از عفونت می توانند چندین روز یا چند هفته طول بکشند تا تولید شده و در خون باقی بمانند و ممکن است بعد از بهبودی چندین هفته یا بیشتر در خون شما بمانند.

به همین دلیل ، آزمایش های آنتی بادی نباید برای تشخیص عفونت با ویروس کرونا فعال استفاده شود. در این زمان محققان نمی دانند که آیا وجود آنتی بادی ها به این معنی است که شما در آینده از کرونا ویروس مصون هستید یا خیر اما تحقیقات بیشتر در حال انجام است.

انواع مختلف آزمایش کرونا ویروس

تست آنتی بادی تست آنتی ژن تست مولکولی  
تست سرولوژی ، سرولوژی ، آزمایش خون ، آزمایش سرولوژی آزمایش تشخیصی سریع

(برخی از تست های مولکولی نیز تست تشخیصی سریع هستند)

تست تشخیصی ، آزمایش ویروسی ، تست مولکولی ، تست تقویت و افزایش اسید نوکلئیک (NAAT) ، تست  LAMP ، تست RT-PCR همچنین با عناوین مقابل شناخته می شود…
نمونه برداری از انگشت یا ورید بازو سواپ گلو یا بینی سواب بینی یا گلو (بیشتر آزمایشات)

بزاق (چند آزمایش)

نمونه چگونه برداشته می شود...
چند روز (در برخی مناطق)

یا 1 الی 3 روز

یک ساعت یا کمتر چند روز (در برخی مناطق)

یا تا یک هفته

چه مدت طول می کشد تا نتایج بدست بیایند…
بعضی اوقات آزمایش آنتی بادی دوم برای نتایج دقیق تر لازم است. نتایج مثبت معمولاً بسیار دقیق است اما نتایج منفی ممکن است با آزمایش مولکولی تأیید شود. این تست به طور معمول بسیار دقیق است و معمولاً نیازی به تکرار و انچام آزمایش دیگر نیست. آیا آزمایش دیگری مورد نیاز است…
اگر در گذشته به کرونا ویروس آلوده شده باشید، نشان می دهد عفونت کرونا ویروس فعال را تشخیص می دهد عفونت کرونا ویروس فعال را تشخیص می دهد این آزمایش چه چیزی را نشان می دهد…
در زمان آزمایش عفونت کروناویروس فعال را تشخیص می دهد یا نشان می دهد که COVID-19 ندارید به طور قطع عفونت کرونا ویروس را رد می کند. آزمایش های آنتی ژن در مقایسه با تست های مولکولی احتمالاً یک عفونت کرونا ویروس فعال را از دست نمی دهند. اگر آزمایش آنتی ژن نتیجه منفی نشان دهد اما شما دارای علائم COVID-19 هستید ، ارائه دهنده خدمات درمانی ممکن است آزمایش مولکولی را سفارش دهد. نشان می دهد که آیا تا به حال کووید 19 داشته اید یا به کرونا ویروس در گذشته مبتلا شده اید یا خیر این آزمایش چه کاری می تواند انجام دهد…

تست های جدید تشخیصی آزمایش کرونا ویروس با روش ها و فواید جایگزین در دسترس است.

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

تست های تشخیصی سریع و مورد استفاده در آزمایش کرونا ویروس از یک نمونه مخاطی از بینی یا گلو استفاده می کند ، اما می تواند در مطب یا کلینیک پزشک محل جمع آوری نمونه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و نتایج ممکن است در عرض چند دقیقه در دسترس باشد. اینها ممکن است تست های مولکولی یا آنتی ژن باشد.

آزمایش های خانگی ، که فقط با نسخه پزشک در دسترس است ، به بیمار امکان می دهد نمونه را در خانه جمع آوری کرده و مستقیماً برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه بفرستد.

آزمایشات بزاق در آزمایش کرونا ویروس به بیمار اجازه می دهد تا به جای اینکه بینی یا گلو خود را مجاب کند ، داخل لوله قرار بگیرد. آزمایش بزاق برای بعضی از افراد راحت تر است و ممکن است برای کارکنان مراقبت های بهداشتی که می توانند دورتر از جمع آوری نمونه باشند راحت تر باشد.

تست های مولکولی

بسیاری از شرکت ها و آزمایشگاه ها، آزمایش کرونا ویروس را برای تشخیص کووید 19 بر اساس تشخیص ماده ژنتیکی ویروس در نمونه ای از بینی یا گلو بیمار انجام داده اند. این مراحل ممکن است با دسترسی به فناوری جدید تغییر کند ، اما در حال حاضر مراحل معمولی در آزمایش مولکولی عبارتند از:

– پزشک ، داروساز یا سایر متخصصان بهداشت ، آزمایش کووید 19 را سفارش می دهند. تمام تست های کووید 19 ، از جمله آنهایی که با کیت مجموعه خانگی استفاده می شوند ، نیاز به یک نسخه یا سفارش از یک متخصص بهداشتی دارند.

– شما یا یک متخصص بهداشت و درمان برای جمع آوری مخاط از بینی یا گلو خود از یک سواب مخصوص استفاده می کنید.

– شما یا یک متخصص مراقبت بهداشتی ، سواب را در یک ظرف استریل قرار داده و آن را برای انتقال به یک آزمایشگاه آب بندی می کنید.

– در طی حمل و نقل ، بیشتر سواب های آزمایش مولکولی باید در یک محدوده دمای خاص نگهداری شوند تا آزمایش دقیق باشد. نمونه باید طی 72 ساعت به آزمایشگاه برسد.

– یک تکنسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با سواب مخلوط می کند تا مواد ژنتیکی هر ویروسی را که ممکن است در سواب باشد استخراج کند. این تکنسین آزمایشگاه از مواد شیمیایی ویژه ای به نام آغازگرها و کاوشگرها و یک دستگاه پیشرفته برای انجام چندین چرخه کنترل گرمایش و سرمایش استفاده می کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و سپس میلیون ها نسخه از DNA تهیه کند.

– بعضی از آزمایشات فقط از یک چرخه گرم کردن برای تهیه نسخه DNA استفاده می کنند. هنگامی که DNA به پروب های خاص متصل می شود ، نوع خاصی از نور تولید می شود که توسط دستگاه قابل مشاهده است و آزمایش نتیجه ای “مثبت” برای عفونت با SARS-CoV-2 ، ویروسی که باعث کووید 19 می شود ، نشان می دهد.

– تست های تشخیصی مولکولی در آزمایش کرونا ویروس که ماده ژنتیکی ویروس را تشخیص می دهند ، معمولاً برای تشخیص کووید 19 یا عفونت کروناویروس فعال استفاده می شوند. اما هیچ تست 100٪ دقیق نیست.

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

برخی از مواردی که ممکن است روی دقت تست تأثیر بگذارد عبارتند از:

ممکن است شما ویروس داشته باشید ، اما سواب ممکن است آن را از بینی یا گلو شما جمع نکند.

نمونه سواب یا مخاط ممکن است به طور تصادفی توسط ویروس هنگام جمع آوری یا تجزیه و تحلیل آلوده شود.

سواب بینی یا گلو ممکن است در دمای صحیح قبل از تجزیه و تحلیل نگهداری نشود.

مواد شیمیایی مورد استفاده برای استخراج مواد ژنتیکی ویروس و ساخت نسخه های ویروس DNA ممکن است به درستی کار نکنند.

تست های آنتی ژن

آزمایش های آنتی ژن معمولاً یک عفونت کرونا ویروس فعال سریعتر از آزمایش های مولکولی را تشخیص می دهد ، اما آزمایش های آنتی ژن احتمال بیشتری برای از دست دادن یک عفونت فعال دارند. اگر یک آزمایش آنتی ژن نتیجه منفی نشان دهد که شما یک عفونت کروناویروس فعال ندارید ، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است یک آزمایش مولکولی را برای تأیید نتیجه سفارش دهد.

تست های آنتی بادی (سرولوژی)

آزمایش های آنتی بادی ممکن است نتایج سریع به همراه داشته باشند، اما نباید برای تشخیص عفونت فعال استفاده شود. آزمایش های آنتی بادی فقط آنتی بادی هایی را شناسایی می کنند که سیستم ایمنی بدن در پاسخ به ویروس ایجاد می کنند، نه خود ویروس را. تولید آنتی بادی های کافی برای شناسایی در یک آزمایش ممکن است چند روز طول بکشد.

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

چگونه می توان از آزمایش کرونا ویروس استفاده کرد

برای انجام آزمایش کرونا ویروس به صورت اورژانسی از دو روش می توانید استفاده کنید:

مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها و مراکز بیمارستانی

برای انجام آزمایش کرونا ویروس به صورت حضوری و با مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها و مراکز بیمارستانی شما باید خود را به نزدیک ترین بیمارستان یا آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت برسانید تا آزمایش های شما پس از نمونه برداری حضوری در آن مرکز انجام شود. این روش به خاطر مراجعه حضوری فرد و حضور در مراکز پرازدحام و شلوغ این روز ها مثل بیمارستان ممکن است در صورت ابتلا بیماری را به دیگران و افراد سالم و کادر درمانی انتقال دهد یا اینکه در صورتی که سالم باشد ممکن است در همین مراکز به بیماری ویروس کرونا مبتلا گردد.

برای انجام آزمایش کرونا ویروس به صورت حضوری و با مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها و مراکز بیمارستانی شما باید حتما در ابتدا توسط یک پزشک متخصص مثل متخصص عفونی ویزیت شده باشید و در صورتی که علائم اولیه این ویروس را داشته باشید به درخواست پزشک شما این آزمایش قابل انجام می باشد.

اساس آزمایش کرونا ویروس و انواع آزمایش های موجود

انجام آزمایش کرونا ویروس در منزل و به صورت غیر حضوری

آزمایش در منزل یکی از روش های ساده و بدون دردسر برای انجام کلیه آزمایش های شما، به خصوص آزمایش کرونا ویروس می باشد. در این روش دیگر نیازی نیست که شما به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نمایید و تنها کافیست از طریق سایت آزمایشگاه آنلاین آنی آزما، درخواست خود مبنی بر انجام آزمایش را پر کرده و در کوتاه ترین زمان و در مکان دلخواه شما، نمونه گیری شما انجام شود.

نمونه گیری در منزل توسط کادر متخصص و آموزش دیده آزمایشگاه انجام می شود. این افراد ضمن گذراندن دوره های علمی و عملی مورد نیاز برای انجام خونگیری صحیح و اصولی، با استفاده از کامل ترین ابزار و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای نمونه گیری، آزمایش شما را در زمان و محل دلخواه شما انجام می دهند. آزمایش در منزل روش نسبتا جدیدی است که به کمک افرادی می آید که امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه و دریافت جواب را ندارند و با کمک این راه می توانند با کمترین هزینه و در کمترین زمان آزمایش خود را با خیال راحت انجام دهند.

برای اکثر افراد این سوال پیش می آید که در صورتی که تست های من به صورت آزمایش در منزل انجام شود، تکلیف جواب های آن چگونه خواهد بود و یا در صورتی که مشکل یا سوالی برای فرد ایجاد شود، از چه راهی می توانند آنها را پیگیری نمایند. جواب تمام این سوالات بسیار ساده و راحت می باشد. برای این منظور شما به صورت اینترنتی آزمایشات خود را ثبت می نمایید و بای دریافت جواب های خود نیز به راحتی می توانید به صورت اینترنتی و در قسمت جوابدهی و با دریافت رمز عبور مخصوص خود جواب های آزمایش خود را مشاهده کرده و پرینت نمایید.

در صورتی که مشکل یا سوالی نیز برای شما پیش بیاید، قسمت پشتیبانی سایت آماده است تا در سریع ترین زمان به سوالات شما پاسخ داده و مشکلات شما را برطرف نماید.

آزمایش های شما در آزمایشگاه آنلاین آنی آزما با بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های آزمایشگاهی انجام می شود که مورد تایید پزشکان و متخصصان می باشد و جواب های این آزمایشگاه دارای اعتبار ویژه ای در نزد جامعه پزشکان می باشد و شما با خیال کاملا راحت می توانید تست های آزمایشگاهی خود را به دست متخصصان ما بسپارید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.