آزمایش های مهم پزشکی حداقل دوبار در سال انجام شود

آزمایش های مهم

آنالیز خون، تعیین کننده وضعیت سلامت بدن خواهد بود. آزمایش های مهم پزشکی که برای این منظور انجام می شود، گروهی فاکتورها را اندازه گیری ی کنند که از طریق آن بیماری های شناخته شده همانند چربی خون، دیابت، کمبود ویتامین D و… تشخیص داده می شود. جالب است بدانید که این بیماری ها، به عنوان بیماری پایه شناخته شده اند زیرا در صورت ابتلا، بیماری های دیگر به دنبال آن بروز خواهد کرد. با توجه به اینکه وضعیت خون در طول سال و براساس تغذیه، شرایط روحی و روانی و… تغییر می کند، لازم است آزمایش های مهم پزشکی حداقل دوبار در سال انجام شود تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنید. اغلب مردم برای عدم انجام این تست ها، کمبود وقت را بهانه می کنند اما آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما از طریق نمونه گیری در منزل و یا محل کار شما، راه را برای شما بسته و می توانید بدون صرف وقت، آزمایش های مهم پزشکی را انجام دهید.

آزمایش های مهم که سالی دوبار باید انجام داد

پزشکان معتقدند باید در دوره‌های زمانی مشخص برای انجام آزمایش های مهم پزشکی اقدام شود. آزمایش‌های پزشکی مخصوص سنین بالا نیستند و فرد باید از همان جوانی به فکر پایش سلامتی خود باشد. چکاپ‌های پزشکی منظم، در تمام گروه‌های سنی، کمک می‌کند زودتر از مشکلات جسمی اطلاع پیدا شود و در نتیجه بهتر با آن‌ها مقابله صورت گیرد.

با آزمایش ساده CBC یا بررسی کامل سلول ها و فاکتورهای خونی شروع می کنیم

در خون شما سلول های گلبول قرمز (حمل کننده اکسیژن)، گلبول های سفید (عامل امنیت بدن شما در برابر عفونت ها ) و همچنین پلاکت ها (سلول های لخته کننده خون ) وجود دارند. با آزمایش ساده CBC شما می توانید اطلاعات بسیار مهم درباره این سلول ها بدست آورید. در آزمایش CBC شما از میزان هماتوکریت که بیانگرنسبت گلبول های قرمز خون شما به کل حجم خون در گردش شما است ،مطلع می شوید. همچنین از میزان هموگلوبین خون خود مطلع می گردید که بیانگر اندازه پروتیین حمل کننده اکسیژن در بدن شما است و فاکتور مهمی در تعیین غلظت خون شما است.

در بعضی از مراجعین که به دنبال ورزش و فعالیت بدنی علایم خستگی بیش از حد در خود احساس می کنند شاید به نوعی کم خونی دچار شده باشند که این آزمایش ساده می تواند اطلاعات مفید ی به شما و پزشک معالجتان بدهد.

خوشبختانه قسمت قابل توجهی از کم خونی ها قابل درمان هستند و حتی با مصرف مکمل های ساده غدایی می تواند درمان شوند.

یکی دیگر از آزمایش های مهم بررسی میزان قند خونتان است

این تست همانند یک کاوشگردقیق میتواند دیابت را در مراحل ابتدایی شناسایی کند و از پیشرفت کنترل نشده این بیماری جلوگیری کند. بهترین استاندارد برای بررسی میزان قند خون شما ، نمونه خون ناشتا است .

همچنین می توان از آزمایش ۲ ساعت بعد از ناشتا اطلاعات بسیار با ارزشی از نحوه پاسخ بدن شما به بالا رفتن میزان قند خون به دنبال خوردن صبحانه و ترکیبات قندی بدست آورد. آزمایش دیگری بررسی HbA1C است که نشان دهنده میانگین قند خون شما در دو تا سه ماه اخیر می باشد.

این آزمایش می تواند اطلاعات مفیدی برای بیماران دیابتیک داشته و بررسی رژیم درمانی آنها را با دقت بیشتری انجام دهد. اگر شما در خانواده ای هستید که از نزدیکان شما به دیابت مبتلا می باشند با انجام این تست می توانید از میزان قند خون خود آگاه گردید.

خبر خوب اینکه اگر میزان قند خون شما بالاتر از حد معمول است ورزش و یا پیاده روی نسبتا تند به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می تواند کارایی بدن شما را در مقابله با افزایش قند خون بالاتر ببرد و میزان آنرا بصورت قابل توجهی کاهش دهد. با این حال اگر قند خونتان از حد معمول بالاتر است حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

آزمایش های مهم پزشکی

حواستان به چربی های خونتان هم باشد

اطلاع از نتایج آزمایشهای چربی های خون از نمونه ناشتا می تواند به پزشکان در رابطه با برنامه ریزی برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات قلبی عروقی بیماران کمک مهمی بکند. به طور کلی چربی خوب خون شما (HDL) بهتر است که بینmg/dl 50-45 باشد ولی چربی بد یا (LDL) شما بهتر است که کمتر ازmg/dl 130 باشد همچنین میزان تری گلیسیرید ناشتای شما باید کمتر از ۱۵۰mg/dl باشد. باید توجه داشت کسانی که در گذشته حملات قلبی داشته اند ، سیگاریها و یا کسانی که فشار خون بالایی دارند بهتر است که LDL خون آنها کمتر ازmg/dl 100 باشد.

اگر شما از فاکتورهای پر خطر خود آگاه هستید مثل آنچه که در بالا اشاره شد می توانید با پزشک خود مشورت کرده و با درخواست تست های اختصاصی دیگر از وضعیت قلب و عروق خود مطلع گردید. اگر می خواهید چربی خوب شماHDL بالاتر رود و چربی بد LDLکاهش یابد ورزش را فراموش نکنید.

مواظب علایم التهاب در بدن خود باشید

آزمایش دقیق CRP می تواند وجود التهاب در بدن شما را در مراحل ابتدایی بیماریهای مختلف مشخص کند. وجود التهاب های مختلف در عروق بدن که می تواند باعث اختلالات قلبی عروقی گردند توسط این آزمایش قابل ردیابی است اگر کسی کلسترول خونش بالا باشد و CRPاو هم از حد معمول بالاتر رود خطر حمله قلبی در او به مراتب بالاتر است نسبت به کسی که فقط کلسترول بالا یا CRP بالای دارد. بهتر است این آزمایش دو بار به فاصله یکماه انجام شود تا با بررسی بالا یا پایین رفتن آن بتوانید نتیجه بهتری نسبت به شرایط عمومی بدن خود داشته باشید. لازم به ذکر است افراد سیگاری که سیگار را ترک کرده اند میزان این فاکتور خونی در آنها کاهش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.