آزمایش عفونت های ویروسی

آزمایش عفونت های ویروسی

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

آزمایش عفونت های ویروسی برای یافتن ویروس های عامل عفونت انجام می شود. ویروس ها فقط در سلول های زنده رشد می کنند. ویروس‌ها با تخریب یا آسیب رساندن به سلول‌هایی که آلوده می‌کنند، آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، تغییر ماده ژنتیکی (DNA) سلول‌هایی که آلوده می‌کنند، یا ایجاد التهابی که می‌تواند به یک عضو آسیب برساند، باعث بیماری می‌شوند. ویروس ها باعث بسیاری از بیماری ها مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، تبخال، آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا (آنفولانزا) و برخی از انواع سرطان می شوند.

آزمایش ایدز در منزل

آزمایش عفونت های ویروسی برای چه مواردی استفاده می شود؟

آزمایش عفونت های ویروسی ممکن است برای ویروس هایی مانند:

 • هرپس سیمپلکس.
 • ابله مرغان. این امر توسط نوعی ویروس تبخال به نام ویروس واریسلا-زوستر (VZV) ایجاد می شود. ممکن است یک آزمایش ویروسی انجام شود تا مشخص شود که آیا فرد پس از تزریق واکسن آبله مرغان از ابتلا به آن مصونیت پیدا کرده است یا خیر.
 • (RSV): ویروس سنسیشیال تنفسی .
 • ویروس اپشتین بار
 • سیتومگالوویروس (CMV).
 • روتاویروس
 • هپاتیت
 • زگیل تناسلی (ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV).
 • آنفولانزا (آنفولانزا).
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV).
 • و ویروس BK

انواع آزمایش عفونت های ویروسی

انواع آزمایش عفونت های ویروسی

برای بررسی ویروس ها می توان از چندین نوع آزمایش استفاده کرد:

تست آنتی بادی

آنتی بادی ها موادی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با یک عفونت ویروسی خاص ساخته می شوند. آنتی بادی ها به سلول آلوده به ویروس می چسبند و باعث از بین رفتن ویروس می شوند. این آزمایش به دنبال آنتی بادی برای یک عفونت ویروسی خاص است. به طور کلی بر روی نمونه خون انجام می شود. اگر آنتی بادی پیدا شود، این آزمایش عفونت ویروسی می تواند نشان دهد که آیا فرد اخیراً آلوده شده است یا در گذشته.

تست تشخیص آنتی ژن ویروسی

آنتی ژن های ویروسی در سطح سلول های آلوده به یک ویروس خاص رشد می کنند. آزمایش تشخیص آنتی ژن ویروسی بر روی نمونه ای از بافتی که ممکن است عفونی شده باشد انجام می شود. همچنین آنتی‌بادی‌های دارای برچسب خاص (با رنگ یا ردیاب) که به آن آنتی‌ژن‌های ویروسی متصل می‌شوند با نمونه مخلوط می‌شوند. آنتی بادی های برچسب گذاری شده را می توان با استفاده از نور مخصوص (یا روش دیگر) مشاهده کرد. اگر آنتی بادی های برچسب زده شده به سلول ها متصل شوند، سلول ها به ویروس آلوده می شوند.

کشت ویروسی

این آزمایشی برای یافتن ویروسی است که می تواند باعث عفونت شود. نمونه‌ای از مایع یا بافت بدن به سلول‌های خاصی که برای رشد ویروس استفاده می‌شوند، اضافه می‌شود. اگر هیچ ویروسی سلول ها را آلوده نکند، کشت منفی است. اگر ویروسی که می تواند باعث عفونت شود سلول ها را آلوده کند، کشت مثبت است. کشت ویروسی ممکن است چندین هفته طول بکشد تا نتایج را نشان دهد.

آزمایش تشخیص DNA یا RNA ویروسی

این نوع آزمایش با استفاده از نمونه‌ای از بافت یا خون یا مایعات دیگر (مانند مایع نخاعی)، ماده ژنتیکی (DNA یا RNA) یک ویروس خاص را جستجو می‌کند. این آزمایش می‌تواند دقیقاً ویروس عامل عفونت را نشان دهد.

انواع مختلفی از نمونه ها برای آزمایش ویروسی از جمله خون، آزمایش ادرار و مدفوع، بافت اندام، مایع نخاعی و بزاق استفاده می شود. نوع نمونه مورد استفاده برای آزمایش به نوع عفونتی که ممکن است وجود داشته باشد بستگی دارد.

آزمایش عفونت های ویروسی به چه منظوری انجام می شود؟

این آزمایش ها برای موارد زیر انجام می شود:

 • باید عفونت ویروسی را پیدا کنید که علائم ایجاد می کند.
 • آزمایش عفونت های ویروسی فرد را پس از قرار گرفتن در معرض ویروس بررسی می کند. به عنوان مثال، یک آزمایش ویروسی ممکن است پس از اینکه یک متخصص بهداشتی به طور تصادفی با یک سوزن حاوی خون آلوده گیر کرد انجام شود تا ببیند آیا او به ویروس آلوده شده است یا خیر.
 • برای جلوگیری از اهدای خون آلوده، عفونت ویروسی را در اهداکننده خون بالقوه پیدا کنید.
 • عفونت ویروسی را در عضوی که قرار است پیوند شود پیدا کنید.
 • یک زن باردار را آزمایش کنید که در معرض خطر بالایی برای انتقال یک عفونت ویروسی جدی به نوزادش است.
 • بررسی کنید که آیا فرد نسبت به یک ویروس خاص مصونیت دارد یا خیر.

آماده شدن برای آزمایش عفونت های ویروسی

آماده شدن برای آزمایش عفونت های ویروسی به نوع عفونتی که ممکن است وجود داشته باشد و نمونه ای که آزمایش می شود بستگی دارد. متخصص بهداشت قبل از آزمایش هر دستورالعمل خاصی را به شما می دهد.

آماده شدن برای آزمایش عفونت های ویروسی

آزمایش عفونت های ویروسی چگونه انجام می شود؟

 • می توان نمونه ها را به روش های مختلفی جمع آوری کرد.
 • می توان نمونه خون را از ورید بازو گرفت.
 • نمونه بافت را می توان مستقیماً از عفونت گرفت، مانند سواب گلو یا خراش دادن پوست.
 • ممکن است نمونه ای از مدفوع، ادرار یا شستشوی بینی گرفته شود.
 • نمونه ای از مایع نخاعی را می توان از طریق سوراخ کمری (تپ نخاعی) برداشت.
 • ممکن است نمونه بیوپسی با استفاده از سوزن یا ابزار دیگر گرفته شود.

آزمایش عفونت های ویروسی چه احساسی دارد؟

میزان ناراحتی یا درد شما بستگی به روشی دارد که برای جمع آوری نمونه برای آزمایش استفاده می شود. به طور کلی، آزمایش ویروسی دردی ایجاد نمی کند یا درد بعد از آزمایش از بین می رود.

خطرات احتمالی آزمایش عفونت های ویروسی

به طور کلی، احتمال مشکلات از آزمون بستگی به روش مورد استفاده برای جمع آوری نمونه برای آزمایش دارد. پزشک شما می تواند در مورد خطرات خاص آزمایش با شما صحبت کند.

نتایج آزمایش عفونت های ویروسی

یک آزمایش عفونت های ویروسی برای یافتن ویروس های عامل عفونت انجام می شود. ممکن است حداقل 1 روز یا تا چند هفته طول بکشد تا نتایج آزمایش به دست آید. نتایج برخی از آزمایشات ویروسی (آزمایش آنتی بادی یا آنتی ژن) به صورت تیتر گزارش می شود. تیتر اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد قبل از اینکه آنتی‌بادی‌ها یا آنتی‌ژن‌های ویروسی دیگر شناسایی نشوند، چقدر نمونه را می‌توان رقیق کرد.

بسته به نوع ویروس، ممکن است هفته ها طول بکشد تا آنتی بادی ها پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شوند. در این شرایط، نتایج آزمایش ممکن است در اوایل دوره عفونت منفی باشد. به این نتیجه آزمایش منفی کاذب می گویند. برای بررسی مجدد عفونت ویروسی ممکن است بعداً نیاز باشد نمونه خون دیگری گرفته شود. تیتر آنتی بادی که طی 3 هفته از نمونه اول تا نمونه دوم بالاتر می رود به این معنی است که عفونت اخیرا رخ داده است.

آزمایش عفونت های ویروسی

طبیعی (نتایج که عفونت ویروسی را نشان نمی دهند منفی نامیده می شوند): آزمایش آنتی بادی: هیچ آنتی بادی برای ویروس یافت نشد.
تست تشخیص آنتی ژن ویروسی: هیچ آنتی ژن ساخته شده توسط عفونت ویروسی یافت نشد.
کشت ویروسی: هیچ عفونت ویروسی در کشت دیده نمی شود.
آزمایش تشخیص DNA یا RNA ویروسی: هیچ DNA یا RNA ویروسی یافت نشد.
غیر طبیعی (نتایج نشان دهنده عفونت ویروسی مثبت نامیده می شود): آزمایش آنتی بادی: آنتی بادی برای یک ویروس یافت می شود. اما اگر آزمایش دوم آنتی بادی انجام دهید و نتایج بالاتر از آزمایش اول نباشد، ممکن است به این معنی باشد که عفونت در گذشته رخ داده است و اکنون مشکلی نیست.
تست تشخیص آنتی ژن ویروسی: آنتی ژن های ویروسی یافت می شود.
کشت ویروسی: تغییراتی در کشت ویروس رخ می دهد که نشان دهنده عفونت ویروسی است.
آزمایش تشخیص DNA یا RNA ویروسی: DNA یا RNA ویروسی یافت می شود.

چه چیزی بر آزمایش عفونت های ویروسی تاثیر می گذارد؟

دلایلی که ممکن است نتوانید آزمایش عفونت های ویروسی را انجام دهید یا اینکه چرا نتایج ممکن است مفید نباشد شامل مصرف داروهای ضد ویروسی است.

آزمایش مثبت کاذب

گاهی اوقات نتایج مثبت تست تشخیص آنتی بادی یا آنتی ژن توسط ارگانیسم هایی غیر از ویروس ایجاد می شود. این واکنش متقاطع نامیده می شود که منجر به نتیجه آزمایش مثبت کاذب می شود. آزمایشی که عفونت ویروسی را نشان می‌دهد ممکن است نیاز به تأیید با آزمایش‌های بیشتری داشته باشد.

گاهی اوقات یک نوزاد متولد نشده (جنین) یا نوزاد تازه متولد شده برای چندین نوع عفونت (از جمله عفونت های ویروسی) به طور همزمان آزمایش می شود. این آزمایش TORCH (برای توکسوپلاسموز، سایر عفونت ها، سرخجه، سیتومگالوویروس و تبخال) نامیده می شود. تست TORCH نشان می دهد که آیا جنین یا نوزاد تازه متولد شده به هر یک از این عفونت ها مبتلا هستند یا خیر.

آزمایش منفی کاذب

بسته به نوع ویروس، ممکن است هفته ها طول بکشد تا آنتی بادی ها پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شوند. در این موارد، نتایج آزمایش ممکن است در اوایل دوره عفونت منفی باشد. به این نتیجه آزمایش منفی کاذب می گویند. برای بررسی مجدد عفونت ویروسی ممکن است بعداً نیاز به نمونه خون دیگری گرفته شود. تیتر آنتی بادی که طی 3 هفته از نمونه اول تا نمونه دوم بالاتر می رود معمولاً به این معنی است که عفونت اخیراً رخ داده است.

آزمایش‌هایی در دسترس هستند که می‌توانند بسیاری از ویروس‌ها را از یک نمونه مایع بدن شناسایی کنند. به عنوان مثال، یک آزمایش می تواند 12 ویروس مختلف را که ممکن است باعث عفونت ریه شوند، شناسایی کند.

مایع نخاعی در حین ضربه خوردن به ستون فقرات (پنکسیون کمری) جمع آوری می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مبحث پونچر کمر مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک آزمون خاص، نگاه کنید به:

 • تست ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV).
 • تبخال
 • ویروس هپاتیت A
 • آزمایش ویروس هپاتیت B
 • آزمایش ویروس هپاتیت C
 • ویروس پاپیلوم انسانی (HPV).
 • تست مونونوکلئوز

تست ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV).

تست کرونا

در صورت نداشتن علائم نیازی به تست کرونا نیست. برخی از علائم می‌تواند نشانه‌ای از سایر شرایط یا مسائل پزشکی باشد و ممکن است نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشید، حتی اگر به کووید 19 مرتبط نباشد. اگر احساس ناخوشایندی دارید و در مورد علائم خود مطمئن نیستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید یا با شماره 115 تماس بگیرید.

اگر کودک شما علائم کووید-19 را دارد، بررسی کنید که آیا نیاز به آزمایش دارد یا خیر. برای اطلاعات بیشتر، از: بیماری کرونا در کودکان بازدید کنید. آزمایش افراد علامت دار که در معرض خطر بالاتری هستند، بسیار مهم است. این افراد همچنان در اولویت قرار دارند و شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی، ارائه دهندگان خدمات ضروری و افرادی می شوند که در برابر عوارض ناشی از کرونا آسیب پذیر هستند.

کیت های تست آنتی ژن سریع

کیت های تست سریع آنتی ژن برای استفاده در خانه در دسترس هستند. از یک آزمایش آنتی ژن سریع برای اطلاع از ابتلا به کووید-19 استفاده کنید. نتایج در کمتر از 20 دقیقه آماده خواهد شد. در حال حاضر، افراد بالای 18 سال واجد شرایط دریافت کیت های تست سریع آنتی ژن به صورت رایگان در برخی از داروخانه های محلی هستند.

وب سایت انجمن داروسازی BC را برای لیستی از داروخانه هایی که در حال انجام آزمایش هستند، بررسی کنید. هر 28 روز یک کیت مجاز است. برای دریافت کیت آزمایش خود به شماره سلامت شخصی (PHN) خود نیاز دارید. آزمایش فقط باید توسط افرادی استفاده شود که علائم کرونا را نشان می دهند و می خواهند نتیجه مثبت یا منفی را تأیید کنند. این آزمایش ها برای شرایط سفر بین المللی مناسب نیستند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل

تست کرونا در منزل یکی از آزمایش هایی است که می توانید بدون دغدغه و هزینه های اضافی برای حمل و نقل و همچنین در کمترین زمان در آنی آزما انجام دهید و از صحت سلامت خود و اعضای خانواده خود را با آزمایش در منزل یا محل مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید. اگر شما یا سایر اعضای خانواده در شرایط قرنطینه به سر می برید یا در هر صورت مایل به مراجعه به مراکز درمانی و انجام حضوری آزمایش ندارید تست کرونا در منزل راه حل بسیار مناسبی برای موضوع است.

با انجام تست کرونا در منزل دیگر نیازی به خارج شدن از منزل و رها کردن قرنطینه ناست. همچنین همکاران آنی آزما در هنگام مراجعه جهت نمونه گیری تمامی موارد پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و سعی در حفظ سلامت شما دارند. همچنین جهت انجام تست کرونا در منزل به خاطر داشته باشید نمونه گیری توسط کادر متخصص و آموزش دیده آزمایشگاه انجام می شود.

این افراد ضمن گذراندن دوره های علمی و عملی مورد نیاز برای انجام خونگیری صحیح و اصولی، با استفاده از کامل ترین ابزار و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای نمونه گیری، آزمایش شما را در زمان و محل دلخواه شما انجام می دهند.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در آزمایش عفونت های ویروسی

 1. ساحل می‌گوید:

  سلام معنی Result150چیه تو رو خدا بگین رفتم دکتر میگه احتمال سقط جنین دیوونه ام کردن خونریزی هم دارم بعضی از متخصص ها هم میگن بارداری طبیعیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.