سرعت درگیری ریه در کرونای دلتا بیشتر است

سرعت درگیری ریه در کرونای دلتا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

سرعت درگیری ریه در مبتلایان به کرونای دلتا بالاتر از سایر انواع این ویروس است، اما اینکه میزان مرگ و میر در این سویه بیش‌تر باشد، هنوز به اثبات نرسیده است. تنها موردی که در سویه‌های مختلف ویروس کرونا اهمیت دارد، میزان شیوع، سرایت‌پذیری و افزایش تعداد بیماران بستری در این سویه‌ها است. آن‌چه در رابطه با ویروس کرونای دلتا در کشورهای خارجی مشاهده شده، نشان می‌دهد که سرعت انتشار کرونای دلتا بسیار بیش‌تر از سایر انواع است، همچنین علائم آن نیز بسیار متفاوت‌تر خواهد بود.

در نوع دلتا افراد مبتلا دارای علائمی از جمله آبریزش بینی، عطسه و گلودرد، همانند سرماخوردگی هستند، گفت: سرعت درگیری ریه در مبتلایان به کرونای دلتا بالاتر از سایر سویه‌ها است، اما اینکه میزان مرگ و میر در این سویه بیش‌تر باشد، هنوز به اثبات نرسیده است. معمولا در موج‌های کرونا مرگ و میر با تاخیر رخ می‌دهد. واکسن بر تمامی گونه های جهش‌ یافته ویروس کرونا تاثیر دارد و تاکنون اطلاعاتی در خصوص عدم تاثیر واکسن بر نوع کرونای دلتا بدست نیامده است.

در مجموع ثابت شده است که واکسن بر روی انواع جهش‌ها حتی نوع دلتا موثر است چرا که قطعه‌ای که برای واکسن انتخاب می‌شود معمولا اپیتوپ‌های زیادی را در بر می‌گیرد و صرفا یک نوع آنتی بادی تولید نمی‌شود. اپیتوپ‌ها در واقع مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را برای پاسخ دادن تحریک می‌کنند و در یک واکسن انواع اپیتوپ‌ها استفاده شده و بدیهی است که بر روی نوع دلتا نیز اثربخش است، گرچه این احتمال وجود خواهد داشت که در نوع واکسنی که تزریق می‌شود، میزان اثربخشی متفاوت باشد، اما در مجموع، واکسن بر روی انواع ویروس جهش یافته اثرگذار است چرا که تزریق واکسن کرونا عامل مهمی در کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلا به ویروس کروناست.

نمونه گیری در منزل

احتمال ابتلای کسانی که دوز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند نیز به کرونای دلتا وجود دارد و تجربه نشان داده که دو هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا بیش‌ترین ایمنی در برابر ویروس در فرد ایجاد می‌شود، اما مواردی از ابتلا به کرونا پس از تزریق واکسن نیز مشاهده شده و این افراد با درگیری شدید ریه بستری شده‌اند. اگر ۷۰ درصد افراد جامعه واکسینه شوند، آن‌گاه ایمنی جمعی ایجاد حاصل می‌شود، پس تا زمانی که این اتفاق رخ نداده تمامی افراد باید ماسک بزنند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

تاکنون درمان اختصاصی برای درمان ویروس کرونا یافت نشده و بنابر آخرین یافته های علمی و پزشکی برای نوع کرونای دلتا نیز درمان خاصی وجود نداشته و تفاوتی با نوع دیگر ویروس ندارد و همان داروهایی که برای انواع ویروس کرونا وجود دارد برای درمان نوع دلتا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارشاتی که از این نوع بیماری دریافت شده علائم نوع کرونای دلتا نسبت به گذشته کمی شدیدتر است و هنوز گزارشات کافی مبنی بر شدیدتر بودن علائم وجود ندارد. برای شدیدتر بودن علائم احتیاج به مطالعات بیشتری از سوی پزشکان و محققان است و می توان ادعا کرد که نوع دلتا هنوز اثبات شده نیست.

ارتباط آلودگی هوا با عوارض شدیدتر کرونای دلتا

بر اساس نتایج یک مطالعه افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی هوای بیشتری دارد، بیشتر احتمال دارد درصورت ابتلا به کرونای دلتا به موارد شدید این بیماری مبتلا شوند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، هوایی که مردم تنفس می‌کنند و میزان آلودگی آن با عوارض شدیدتر ابتلا به کووید-۱۹ ارتباط دارد. محققان در این مطالعه متوجه شدند زندگی در مناطقی که هوای آلوده تری دارد از جمله در مجاورت لوله های تخلیه فاضلاب و در مجاورت خیابان هایی که ترافیک سنگین دارد باعث می شود افراد پس از ابتلا به کرونای دلتا با احتمال بیشتر برای بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان و نیاز به دستگاه های کمک تنفسی روبرو شوند.

ارتباط آلودگی هوا با عوارض شدیدتر کرونای دلتا

دکتر «آنیتا شلال» از بیمارستان «هنری فورد» در دیترویت در آمریکا و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: نکته اصلی این است که زندگی در محله ای که هوای آلوده دارد، خود یک عامل خطرساز مستقل برای ابتلا به موارد شدید کرونای دلتا است. شال گفت: براساس اعلام «انجمن ریه آمریکا»، دیترویت دوازدهمین شهر آلوده در آمریکاست. از آنجا که جمعیت های کم درآمد غالبا در مناطق آلوده تر زندگی می کنند، این مطالعه همچنین «نابرابری های سیستمی را که ممکن است منجر به تفاوت فاحش در عواقب ابتلا به کووید-۱۹ در خطوط مختلف نژادی و قومی شود، مورد توجه قرار داده است. شلال گفت: جوامع رنگین پوست بیشتر در مناطقی در حوالی آلودگی صنعتی زندگی می کنند و در مشاغلی فعالیت دارند که آنها را در معرض آلودگی هوا قرار می دهد.

دکتر تئودور مانیاتیس، مدیر پزشکی در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند در شهر نیویورک، گفت: ریه ها در شرایط «تعادل ظریف» کار می کنند که به راحتی توسط هوای آلوده آسیب می بیند. «هر چیزی که تعادل ریه ها» را بر هم زند احتمال خطر عفونت های ریوی را افزایش می دهد و توانایی ریه ها را برای از بین بردن چنین عفونت هایی کاهش می دهد. محققان در این مطالعه، داده هایی را در مورد محل زندگی شرکت کنندگان و نیز داده های سازمان حفاظت از محیط زیست و سایر منابع را در زمینه سطوح آلاینده های محلی از جمله ذرات آلاینده ۲.۵ میکرومتری ازن و رنگ سرب جمع آوری کردند. آنها از این داده ها برای کشف ارتباط میان عواقب ابتلا به کرونای دلتا و قرار گرفتن در معرض انواع آلاینده ها استفاده کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در مناطقی با سطوح بالاتر ذرات آلاینده های ۲.۵ میکرومتری و رنگ سرب زندگی می کردند، در مقایسه با افرادی که در محله های آلوده زندگی نمی کنند، بیشتر به دستگاه کمک تنفسی نیاز داشتند و بیشتر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری می شوند.

در حقیقت، هر افزایش جزیی در تماس طولانی مدت با ذرات آلاینده ۲.۵ میکرومتری هوا با بیش از سه برابر شدن احتمال استفاده از دستگاه کمک تنفسی و دو برابر شدن احتمال بستری شدن در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان همراه بود. محققان گفتند: بر اساس نتایج این مطالعه افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی هوای بیشتری دارد، بیشتر احتمال دارد درصورت ابتلا به کووید-۱۹ به موارد شدید این بیماری مبتلا شوند. با این حال کارشناسان خاطرنشان کردند که یافته های این مطالعه تا زمانی که در یک مجله معتبر پزشکی منتشر نشود، مقدماتی محسوب می شود. قرار است نتایج این تحقیق جدید به صورت آن لاین در نشست سالانه کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی اروپا ارائه شود.

کرونای دلتا کدام گروهای سنی را بیشتر درگیر می کند؟

در گونه کرونای دلتا ، هر فرد بیمار می تواند ویروس کرونا را به هشت تا ۱۲ نفر منتقل و آن ها را بیمار کند و قدرت سرایت پذیری آن سه برابر است. قدرت انتقال گونه یوهان ویروس کرونا به ازای هر یک بیمار دو تا پنج نفر و در گونه انگلیسی به ازای هر فرد بیمار تا هشت نفر بوده است. اما در گونه دلتا ویروس کرونا، هر فرد بیمار می تواند ویروس کرونا را به هشت تا ۱۲ نفر منتقل و آن ها را بیمار کند و قدرت سرایت پذیری آن سه برابر است. علائمی که در ویروس دلتا مشاهده می شود شدیدتر و قدرت مرگ و میر آن نسبت به گونه های انگلیسی و یوهان بیشتر است.

کرونای دلتا و ریه

تا زمانی که ۹۰ تا ۹۵ درصد جامعه واکسن را دریافت نکرده باشند، از نظر ما ایمنی ایجاد نشده و حتی این افراد نباید ماسک ها را کنار بگذارند و در تجمعات شرکت کنند. در حال حاضر هیچ واکسنی به صورت ۱۰۰ درصد قدرت ایمنی را در افراد ایجاد نمی کند مگر اینکه ۱۰۰ درصد جامعه واکسن را دریافت کرده باشند و از سوی دیگر در تعدادی از افراد با وجود اینکه واکسن کرونا را دریافت کرده اند مشاهده شده که به علت سهل انگاری دوباره بعد از گذشت دو تا سه هفته بعد از تزریق به کرونا مبتلا شده اند و از آنجایی که آنتی بادی و آنتی ژن با یکدیگر در بدن آن ها وارد شده حال این افراد نیز بدتر شده است.

مهم ترین راه جلوگیری از ابتلا به دلتا ویروس (کرونای هندی) جلوگیری از حضور در تجمعات و دورهمی ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. گونه یوهان بیشتر افراد مسن، گونه انگلیسی افراد مسن و جوانان اما گونه دلتا، کودکان، جوانان و میانسالان را درگیر می کند. در حقیقت گونه دلتا بسیار جهش یافته و همه گروه های سنی را درگیر می کند.

بی حالی کودک مهم ترین ملاک برای احتمال ابتلای آنان به کرونای دلتا است

تنگی نفس، تب های ۳۸.۵ درجه، کم اشتهایی به ویژه در کودکان شیرخوار و بی تابی و تداوم این موارد از جمله علائمی است که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کرد. با توجه به درگیری بیشتر کودکان در کرونای دلتا، بی حالی آنان مهم ترین ملاک ابتلا به این ویروس است. با وجود اینکه گونه دلتای ویروس کرونا کودکان را بیشتر درگیر بیماری می کند اما هنوز هم برخی معتقند که کودکان و نوجوانان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند. این درحالی است که در پیک پنجم بیماری سنین بیشتر از جمله زیر ۱۲ سال و نونهالان بیشتر از همه گیری های گذشته به بیماری مبتلا می شوند اما در بررسی محققان مشخص شدت درگیری کودکان و نوجوانان هنگام ابتلا کمتر از بزرگسالان است.

۴۰ تا ۵۰ درصد از این افراد هنگام ابتلا علامت خاصی نداشته و بدون علامت هستند و بیشتر موارد با علامت های بسیار حفیفی از جمله گرفتگی بینی، سرفه های تک تک، آبرزیش بینی و مشکلات گوارشی ( اسهال و استفراغ) دوره بیماری را سپری می کنند.

اگر والدین در کودک بی حالی و خوشحال نبودن را برای چند روز متوالی همراه با یکی از علائم از جمله کم اشتهایی، اسهال و استفراغ، گرفتگی بینی، سرفه های تک تک، آبرزیش بینی را مشاهده کردند ملاک را بر ابتلای کودک به کرونای دلتا قرار دهند نسبت به قرنطینه وی اقدام کنند. بعضا مشاهده می شود که والدین بجای قبول واقعیت توجیه هایی مثل اینکه کودک جلوی کولر بود، آبتنی کرده و یا تاثیرات هوای گرم را مطرح می کنند که این مساله نه تنها بعضا موجب وخامت حال می شود بلکه گاها موجب انتقال بیماری به بزرگسالان نیز خواهد شد.

بی حالی کودک و احتمال ابتلای به کرونای دلتا

این مساله بیشتر به حال عمومی و سرحال بودن کودک بستگی دارد به طوریکه اگر همه علائم را دارد و همچنان خوشحالی و بازیگوشی در آنان وجود دارد نیازی به مراجعه نیست. همچنین تنگی نفس، تب های ۳۸.۵ درجه، کم اشتهایی به ویژه در کودکان شیرخوار و بی تابی و تداوم این موارد از جمله علائمی است که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کرد. اعضای خانواده وقتی متوجه شدند که کودک دارای علائم ابتلا است در خانه حتما از ماسک استفاده کنند و چراکه کودکان همواره یکی از خطرناک ترین بیماران برای انتقال بیماری هستند. تهویه خانه، تا حد امکان دوری از بغل کردن کودک، کاهش دورهمی ها و قرنطینه کودک و اعضای خانواده از دیگر مواردی است که والدین هنگام مشاهده علائم باید برای حفط سلامتی خود و دیگران آن را انجام دهند.

باور اینکه کودکان به ویروس ضعیف تری مبتلا می شوند اشتباه است و ویروسی که بزرگسالان و کودکان به آن مبتلا می شوند یکسان است محققان معتقدند این سیستم ایمنی بدن آنان است که در مقابله با ویروس کرونا قوی ظاهر می شود. به همین دلیل باید توجه داشت که کودکان می توانند به واسطه همین ویژگی والدین و سایر اعضای خانواده را مبتلا کرده و حتی انان را به سمت مراقبت های ویژه و حتی مرگ نیز بکشانند. ویروس کرونا مخصوص سن خاصی از جامعه نیست و از این رو باید تمام گروه‌های سنی “کودکان، افراد مسن و زنان باردار” که در معرض خطرات ناشی از این بیماری هستند ضوابط بهداشتی را با دقت رعایت کنند.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل و محل کار با هدف تشخیص آسان طراحی شده است. به طوری که برای انجام آن دیگر لازم به خارج شدن از منزل برای مراجعه به یک آزمایشگاه نمی باشد. همچنین نمونه گیری در محل دارای مزیت های فراوان همچون عدم اتلاف وقت در میر رفت و آمد و انتظار برای پذیرش، نمونه گیری، جوابدهی ، کاهش هزینه های رفت و آمد، دوری از ترافیک ، عدم وجود آلودگی هوا و آلودگی های صوتی و غیره می باشد. یکی دیگر از مزیت های مهم تست در محل ، کاهش احتمال ابتلا به کرونا می باشد.

آزمایش خون در منزل به منظور آسان تر کردن انجام تست ها و درنهایت تشخیص انجام می گیرد. با شیوع شدیدتر کرونا و پاندمی‌ شدن این ویروس ، نیاز به قرنطینه و ماندن در خانه هر روز بیشتر احساس می شود. اما گاهی اوقات با وجود ضرورت قرنطینه به نظر می رسد افراد برای رفع نیاز های اساسی نیاز به خارج شدن از خانه و قرنطینه دارند برای مثال برای انجام آزمایش ها. اما با کمی تدبیر می توان به آسان ترین روش تست کرونا در منزل و محل کار را انجام داد بدون آن که هیچ نیازی به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و مراکز درمانی باشد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.