برخی سوالات کلیدی در مورد واکسن کووید 19 و پاسخ آن ها

برخی سوالات کلیدی در مورد واکسن کووید 19 و پاسخ آن ها

اگر مورد واکسن کووید 19 سوالاتی در ذهن خود دارید خواندن این مقاله می تواند به برخی از این سوالات پاسخ دهد. بررسی های اخیر بنیاد خانواده کایزر نشان داد که 15 درصد از افراد ساکن در مناطق روستایی و 18 درصد از ساکنان مناطق شهری در ایالات متحده وقتی از آنها سوال می شود که آیا واکسن کووید 19 را تزریق خواهند کرد یا خیر تردید هایی را در این زمینه نشان دادند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی از افراد تمایل کمتری به صف واکسیناسیون دارند، از جمله سوالات طولانی درباره ایمنی، عوارض جانبی و چگونگی عملکرد واکسن ها در برابر ویروس های جدید. علاوه بر این، موانع دسترسی به واکسن ها برای بسیاری از افراد، به ویژه برای اعضای سیاه پوست و سایر جوامع حاشیه ای همچنان یک مشکل مهم است.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

آیا این امکان وجود دارد که با تزریق واکسن کووید 19 به ویروس کرونا مبتلا شوم؟

“قظعا و مطمئنا این امکان وجود ندارد که شما با تزریق واکسن کووید 19 به این بیماری مبتلا شوید. هیچ مکانیزمی در این زمینه وجود ندارد و قطعا در زمان تولید واکسن همه این خطرات به صورت کامل آزمایش و بررسی شده اند. دلیلش هم این است که واکسن کل ویروس را ندارد ، بنابراین نمی تواند باعث عفونت شود. در عوض، این واکسن به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا ابزاری را برای مقابله با عفونت های آینده ایجاد کند.

آیا واکسن کووید 19 می تواند باعث ناباروری شود؟

هیچ مدرکی برای اثبات ادعای اینكه این واكسن می تواند روی باروری تأثیر بگذارد وجود ندارد و این موضوعی نیست كه مردم نگران آن باشند. “ما اطلاعات قوی و صریح داریم كه هیچ كدام از واكسن های موجود در بازار تاثیری در باروری ندارند.”

اگر قبلاً به بیماری کرونا کبتلا شده باشم آیا باید واکسن بزنم؟

مقامات بهداشت از همه افرادی که یک بار به بیماری کرونا مبتلا شده اند می خواهد که باز هم واکسینه شوند، زیرا ما در حال حاضر نمی دانیم دقیقاً چه مدت مصونیت پس از بهبودی از یک عفونت ادامه دارد. آخرین تحقیقات نشان می دهد که مصونیت می تواند 8 ماه یا بیشتر طول بکشد، اما به گفته کارشناسان تحقیقات بیشتری لازم است. تاكسون گفت: “ما از مردم می خواهیم كه واكسن بزنند تا ما و شما به عنوان فرد اطمینان بیشتری داشته باشیم كه برای مدت طولانی تری از شما محافظت می شود.”

در مورد انواع ویروس کرونا چطور؟

تاكسون نگران است كه انواع ویروس كرونا تهدیدی جدی باشد. وی گفت ، رسیدن به ایمنی تنها راه کنترل همه گیری است. “مصونیت ” یک اصطلاح علمی است. این بدان معناست که افراد کافی در جمعیت نسبت به بیماری مصونیت دارند تا از شیوع آن جلوگیری کنند. “بنابراین ، این مهم ترین لحظه در کل بیماری همه گیر است. ما خیلی به خط پایان نزدیک شده ایم. “تاکسون گفت.

“ما در یک مسابقه کاملاً مساوی تا خط پایان هستیم تا ببینیم آیا می توانیم افراد کافی را برای ایجاد مصونیت واکسیناسیون کنیم، قبل از این که انواع مختلف به دست بیایند یا انواع جدیدی ظاهر شوند که در برابر واکسن هایی که در حال حاضر داریم مقاوم باشند “.

انواع ویروس کرونا

در مورد عوارض جانبی واکسن کووید 19 چطور؟

تاكسون توضيح داد: “من به طور كلي از اصطلاح” عوارض جانبي ” در مورد واکسن کووید 19 استفاده نمي كنم، زيرا به نظر مي رسد اين چيزي غير طبيعي است.” وی گفت: “آنچه كه بیشتر افراد به آن اشاره می كنند [وقتی می گویند دچار آن شده اند] عوارض جانبی [در واقع] واكسن است كه همان کاری را انجام می دهد كه قصد انجام آن را دارد یعنی تقویت سیستم ایمنی بدن است.”

تاكسون اظهار داشت: اگرچه افراد ممكن است برای مدت كوتاهی با علائم شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی احساس ناخوشایندی داشته باشند، اما این علائم صرفاً نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی به واكسن و ایجاد ایمنی برای مبارزه با ویروس است.

وی همچنین اشاره کرد که در بیشتر موارد، این ناراحتی در مقایسه با جدی بودن ابتلا به کووید 19 ، که باعث کشته شدن بیش از 578،000 نفر فقط در ایالات متحده شده ، کم رنگ است.

تعلیق واکسن کووید 19 به چه معناست؟ آیا این خطرناک است؟

تاكسون مراكز كنترل و پيشگيري بيماري ها (CDC) و سازمان غذا و دارو (FDA) را به علت توقف واكسن جانسون و جانسون چند هفته پس از ظهور گزارشات لخته شدن خون نادر ، تحسين كرد.

وی توضیح داد: “با احتیاط فراوان، دانشمندان موارد را به دقت ارزیابی كردند تا تعداد كلی حوادث مربوط به واكسن [و] مشخصات جمعیت افراد مبتلا را تعیین كنند.”

وی گفت: “[آنها] توانستند راهنمایی را پیشنهاد دهند كه افراد بالقوه در معرض خطر را مطلع كند زیرا آنها تصمیمات شخصی خود را در زمینه استفاده از ریسك در مورد استفاده از واكسن کووید 19 Johnson & Johnson اتخاذ می كنند.”

این واکسن اکنون هشدار دهنده خطر نادر لخته شدن خون را به همراه دارد. این لخته ها بیشتر در زنان 18 تا 49 سال گزارش شده است.

CDC می گوید افراد این گروه باید توجه داشته باشند كه واكسن کووید 19 دیگری نیز در دسترس هستند كه هیچ گزارشی در مورد چنین لخته های خون ندارند. تاكسون افزود: “ما اعتقاد داریم كه بررسی دقیق علمی داده ها و شفافیت فرآیند، اعتماد به نفس مردم آمریكا در مورد كل واكسیناسیون را تقویت می كند.”

چگونه می توان از موثر و بی‌ضرر بودن واكسن کووید 19 مطمئن شد؟

کارآزمایی بالینی واکسن‌های در دست ساخت هنوز در جریان هستند اما نتایج اولیه بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسند. البته هنوز باید منتظر نتایج نهایی مرحله سوم آزمایش این واکسن‌ها باشیم تا از سلامت و تاثیر آنها مطمئن شویم. باید در نظر داشت مجوز استفاده از این واکسن‌ها فقط وقتی صادر می‌شوند که نتیجه آزمایش‌ها نشان دهند این واکسن‌ها به اندازه کافی بی‌ضرر و موثر هستند.

آیا به عنوان بخشی از مطالعه، به شرکت کنندگان در مطالعه ویروس SARS-CoV-2 یا COVID-19 داده می شود؟

خیر. در بیشتر تحقیقات از طرحی استفاده می شود که به عنوان مطالعات “تصادفی، کنترل شده با دارونما” شناخته می شود. محققان از افرادی را که بیشتر در معرض عفونت SARS-CoV-2 و بیماری COVID-19 قرار دارند، دعوت به همکاری کردند. برخی از شرکت کنندگان واکسن را دریافت می کنند و برخی دیگر دارونما، که یک محلول نمکی استریل است و هیچ واکسنی در آن وجود ندارد.

محققان انتظار دارند این افراد در زندگی روزمره در معرض ویروس قرار بگیرند و ممکن است برخی از آنها بیمار شوند. آنها دو گروه را مقایسه کردند تا متوجه شدند تعداد افراد بیمار در گروهی که واکسن دریافت کرده اند کمتر از گروهی است که دارونما دریافت کردند. از این طریق به اثر بخشی واكسن کووید 19 پی بردند.

اثر بخشی واكسن کووید 19

تفاوت بین ایجاد ایمنی بعد از ابتلا به بیماری کووید 19 با زدن واکسن موثر، چیست؟

مصونیت طبیعی با ابتلا به کرونا و ایمنی اکتسابی با زدن واکسن ایجاد می‌شود. واکسنی که ۹۰ درصد موثر است یعنی بیشتر افرادی که واکسینه شوند تا حدی مصونیت پیدا می‌کنند. سوال اصلی این است که این مصونیت چقدر دوام دارد؟ دانشمندان هنوز پاسخ این سوال را نمی‌دانند، چه درمورد مصونیت طبیعی چه در مورد مصونیت با زدن واکسن.

واکسن‌ها از چه چیزی تشکیل شده‌اند و آیا بی‌ضرر هستند؟

واکسن‌های مدرنا و فایزر حاوی مقدار کد ژنتیکی هستند که در آزمایشگاه تولید شده‌اند و رمز ساخت پروتئینی به نام پروتئین شاخکی هستند. این پروتئین روی ویروس کرونا قرار دارد و ویروس با استفاده از همین پروتئین به سلول‌های بدن انسان می‌چسبد. واکسن حاوی این کد ژنتیکی، باعث تغییر ژنتیکی در سلول‌های انسان نمی‌شود اما سیستم ایمنی را فعال و قادر به مقابله با ویروس کرونا می‌کند.

آیا واکسن‌های کرونا برای افراد مبتلا به بیماری های تضیف کننده سیستم ایمنی مناسب است؟

برای افراد که سیستم ایمنی‌شان به دلیل بیماری یا به دلیل دارو ضعیف و سرکوب شده، بعضی واکسن‌های حاوی ویروس زنده یا ضعیف شده توصیه نمی‌شوند، زیرا سیستم ایمنی این افراد ضعیف است و این احتمال وجود دارد که ویروس ضعیف بتواند تکثیر شود و ایجاد بیماری کند. اما تزریق واکسن‌هایی که از ویروس ضعیف شده استفاده نمی‌کنند مانند واکسن آنفلوآنزا مشکلی ندارد. بیشتر واکسن‌های کرونا هم که در دست ساخت هستند از ویروس زنده و ضعیف استفاده نمی‌کنند. با این حال باید منتظر تکمیل بررسی‌ها و مشخص شدن دستورالعمل استفاده از این واکسن‌ها باشیم.

آیا واکسن‌های کرونا برای زنان باردار و جنین مناسب است؟

واکسن هنگامی مجوز استفاده می‌گیرد که نهادهای مرجع از بی‌ضرر بودن آنها مطمئن شوند. فعلا مشخص نیست که واکسن کرونا برای زنان باردار هم توصیه شود یا خیر. با اینکه زنان باردار در بین گروه‌های آسیب‌پذیر قرار گرفته‌اند اما شواهدی نیست که آنها به بیماری شدیدتری مبتلا می‌شوند. علاوه بر این، تزریق برخی واکسن‌ها مثل واکسن آنفلوآنزا در دوران بارداری بی خطر است.

آیا تزریق یک بار واکسن ایمنی ایجاد میکند یا باید مثل واکسن آنفلوآنزا هر سال تزریق شوند؟

این احتمال وجود دارد که واكسن کووید 19 به یادآور نیاز داشته باشد. هنوز معلوم نیست مصونیت این واکسن‌ها چقدر دوام دارد اما کارشناسان حدس می‌زنند که مصونیت به مرور زمان کاهش پیدا کند و مثل واکسن آنفلوآنزا نیاز به تزریق هر ساله باشد.

با توجه به اینکه بعضی از این واکسن‌ها باید در دمای بسیار پایین نگهداری شوند، چه مشکلاتی در راه انتقال و توزیع این واکسن ها وجود دارد؟

تقریبا تمام واکسن‌ها از تولید تا هنگام مصرف باید سرد بمانند و حفظ زنجیره سرمایی در سلامت و کارایی واکسن بسیار اهمیت دارد. واکسن‌های مدرنا و فایزر قبل از استفاده باید در سرمای زیر صفر نگهداری شوند، بنابراین انبار کردن و حمل و نقل آن باید با دقت انجام ‌شود. یخ این واکسن‌ها قبل از تزریق باید باز شود و چند روز قبل از تزریق می‌توان آنها را در یخچال معمولی نگهداری کرد.

انتقال و توزیع واکسن کرونا

واکسن فایزر باید در دمای حدود منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود و واکسن مدرنا در منفی ۲۰ درجه سانتیگراد. هر دو واکسن بعد از رسیدن به کلینیک گرم و در یخچال نگهداری ‌می‌شوند. واکسن فایزر ماندگاری کوتاه‌تری دارد و فقط پنج روز در یخچال قابل نگهداری است اما واکسن مدرنا را تا چهار هفته می‌توان نگهداری کرد.

این موارد از نقاط ضعف واکسن فایزر و مدرنا محسوب می‌شوند و علاوه بر اینکه هزینه را بشدت بالا می‌برد، در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده وسیع از چنین واکسن‌هایی بسیار دشوار میشود بخصوص در کشورهای گرمسیر یا مناطق صعب‌العبور یا کشورهایی که زیرساخت‌های توسعه کافی نیستند.

واکسن شرکت استرازنکا و دانشگاه آکسفورد هر چند کارایی کمتری در نتایج اولیه نشان داده (هفتاد درصد)، اما این از کارایی متوسط واکسن آنفلوآنزا بیشتر است، علاوه بر اینکه این واکسن ارزانتر است و نیاز به نگهداری در دمای بسیار پایین ندارد.

آیا پس از تزریق واكسن کووید 19 دیگر نیازی به استفاده از ماسک یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیست؟

حتی پس از تزریق واكسن کووید 19 استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ضرورت دارد. زیرا هنوز آزمایش انسانی این واکسن‌ها به پایان نرسیده و تولید آن در حدی نیست که برای بیشتر جمعیت دنیا کافی باشد. مدتی طول می‌کشد تا هر کشوری بیشتر جمعیتش را واکسینه کند. به علاوه ویروس کووید 19 یک همه‌گیری جهانی است، یعنی این کافی نیست که ما واکسن زده باشیم و خیالمان از کرونا راحت شده باشد.

اگر جمعیت زیادی در دنیا واکسینه نشوند کرونا همچنان در گردش خواهد بود و اگر جهش قابل‌ملاحظه‌ای بکند کسانی که واکسن زده اند نیز ممکن است دیگر مصونیت کافی نداشته باشند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت به نظر می‌رسد حداقل یک سال دیگر استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی ضروری باشند.

آیا واکسن‌های کرونا از سرایت ویروس پیشگیری می‌کنند؟

این موضوع فعلا در دست بررسی است. برخی واکسن‌ها ممکن است جلوی سرایت را نگیرند اما شدت بیماری را کاهش میدهند.

نمونه گیری در منزل

واکسن های COVID-19 با چه سرعتی می توانند همه گیری را متوقف کنند؟

تأثیر واکسن های COVID-19 بر بیماری همه گیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل عواملی مانند اثر بخشی واکسن ها، سرعت تأیید، ساخت و تحویل آنها است. عامل مهم دیگر این است که واکسن به چند نفر تزریق میشود؟

اکثر دانشمندان پیش بینی می کنند، مانند اکثر واکسن های دیگر، واکسن های COVID-19 نیز 100٪ موثر نخواهند بود. WHO در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که واکسن های تأیید شده تا حد ممکن موثر هستند، بنابراین می توانند بیشترین تأثیر را در مهار بیماری همه گیر داشته باشند.

می توانید برای انجام انواع آزمایش در منزل مثل آزمایش کرونا در منزل به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

2 دیدگاه در برخی سوالات کلیدی در مورد واکسن کووید 19 و پاسخ آن ها

  • پشتیبان می‌گوید:

   سلام
   وقت بخیر
   در حال حاضر تهران و اطراف تهران، اصفهان و مشهد شهرهای تحت پوشش مجموعه آنی آزما می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.