10 راهکار برای سلامت روان در دوران کرونا

10 راهکار برای سلامت روان در دوران کرونا

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

از زمان شروع کرونا، تحقیقات متخصصان برای درمان و سرکوبی این ویروس هر روز بیشتر از قبل شده است. اما در این میان متخصصان علم روانشناسی هنوز برای افزایش آرامش و حفظ سلامت روان مردم دست به کار نشده‌اند. در واقع مسأله‌ای که در این میان نادیده گرفته شده، سلامت روان در دوران کرونا است. درست است که متخصصان در گفتگو‌های پزشکی همواره مردم را به آرامش دعوت می‌کنند اما به هر حال این موضوع انکار نشدنی است که ترس از کرونا باعث از بین رفتن آرامش شده و لازم است به صورت جدی در این مورد صحبت گردد. ما در این مقاله ۱۰ راهکار برای حفظ سلامت روان در زمان کرونا را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کرده و برای آرامش خود و خانواده در دوران کرونا تلاش کنید.

نمونه گیری در منزل

راهکار‌هایی برای حفظ آرامش در دوران کرونا

برای اینکه اهمیت سلامت روان در ایام کرونا را بهتر نشان دهیم اجازه دهید چند مثال برای شما عزیزان ذکر کنیم. ما تا به حال با افرادی برخورد داشته‌ایم که تنها به دلیل ترس و نگرانی، دچار این ویروس شد‌اند. در واقع اجازه دهید اینگونه بیان نماییم که این دسته از افراد حتی اگر نوع خفیفی از ویروس کرونا را در بدن خود داشته باشند، ولی به دلیل ترس و نگرانی، دچار علائم حاد و حتی عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌شوند. در یک مقاله به طور مفصل درمورد تأثیر استرس بر احتمال ابتلا به کرونا صحبت کردیم و مشخص شد که استرس از طریق تضعیف تکثیر سلول‌های ایمنی بدن، باعث کاهش قوای ایمنی بدن خواهد شد. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله راهکار‌هایی را برای شما توضیح می‌دهیم که به حفظ آرامش در دوران کرونا کمک خواهد کرد.

– ورزش کردن

شاید الان که بحث ورزش به میان آمد، دچار یک تضاد در ذهن خود شده باشید که متخصصان از یک سو ما را به ورزش دعوت می‌کنند و از سوی دیگر توصیه دارند که تا حد امکان از مکان‌های شلوغ دوری کنیم. به هر حال ورزش کردن به معنی رفتن به زمین‌های ورزشی یا سالن‌های ورزشی است. اما لازم است بگویم که شما می‌توانید با حرکات موزون، حرکات کششی در خانه و انجام یوگا، به سلامت جسم خود و در نتیجه سلامت روان کمک کنید. برای ورزش کردن حتماً نیازی نیست که در جمع‌های بزرگ شرکت کرده و فعالیت‌های شدید ورزشی داشته باشید. شما با یک حرکت ساده می‌توانید در طول هفته چندین بار ورزش داشته باشید و این حرکات در داخل خانه قابل اجرا هستند.

ورزش کردن در دوران کرونا

– انجام تمرین‌های آرام بخش

به جای اینکه به فکر مصرف دارو‌های آرام بخش باشید، تمرین‌های تنفسی و مراقبه را آغاز نمایید. جالب است بدانید که طی تحقیقات به عمل آمده، آواز خواندن،آرامش روانی زیادی را برای افراد به همراه دارد. از طرف دیگر بهترین موسیقی آرام بخش، گوش دادن به موسیقی‌های اصیل و بامحتوا است. براساس سلیقه خود چند موسیقی مناسب بی‌کلام و باکلام را انتخاب کنید و در طول روز به آن‌ها گوش دهید. موسیقی‌ها باید آرام بخش باشند.

– مطالعه کردن

منظور از مطالعه کردن، خواندن کتاب شعر یا گوش دادن به کتاب‌های صوتی است. در این زمینه لازم است این نکته را بیان کنیم که از خواندن اخبار‌های استرس‌آور چه در روزنامه و چه در دنیای مجازی، خودداری کنید. خواندن هر کدام از این خبر‌ها به صورت ناخواسته شوک بزرگ را به شما وارد می‌کند. البته این بدان معنا نیست که ما به طور کلی از احوال دنیای خود به دور باشیم ولی لزومی ندارد هر روز چنین خبر‌ها را با جزئیات دنبال نمایید. بهتر است سراغ کتاب‌های شعر، کتاب‌های هنری و حتی کتاب‌های علمی بروید و در واقع یک سرگرمی مفید برای خود درست کنید.

– عدم توجه به شایعات

مشکلی که در بین مردم ما وجود دارد این است که به گفته‌های یکدیگر بیشتر از اخبار و اطلاعات علمی توجه می‌کنند و متأسفانه زمانی یک شایعه در کشور شکل می‌گیرد تا زمان که متخصصان در این زمینه بتوانند آن را خنثی کنند، این شایعه با سرعت پخش شده و افراد زیادی آن را می‌شنوند. متأسفانه برخی از شایعات، آسیب‌های روحی شدیدی را به مردم وارد می‌کنند. از زمانی که کرونا شیوع پیدا کررده است، بازار داغ شایعات نیز افزایش یافته و همین موضوع باعث افزایش ترس و نگرانی در بین مردم شده است. بنابراین هر شایعاتی که شنیدید، برای تأیید یا رد آن به سراغ منابع علمی معتبر بروید.

– کاهش استفاده از دنیای مجازی

متأسفانه تحقیقات نشان داده است که مردم در طول روز ساعت‌ها وقت خود را برای جستجو کردن در دنیای مجازی صرف می‌کنند. حتی این موضوع برای افراد شاغل نیز صدق کرده و اصلاً مناسب نیست. به جای اینکار، در طول چند ساعت مطالعه مفید داشته باشید و تنها هفته‌ای یک یا دو بار به سراغ منابع علمی معتبر بروید و آخرین یافته‌های پزشکی را مطالعه نمایید.

کاهش استفاده از دنیای مجازی

– استفاده از منابع علمی معتبر

همانگونه که گفته شد تنها راه رسیدن به حقایق در مورد کرونا، رفتن به سراغ منابع علمی معتبر است. بنابراین به هر مطلبی که در دنیای مجازی منتشر می‌شود اعتماد نکرده و برای اینکه بتوانید مطالب علمی را پیدا کنید، به سراغ سایت‌های خارجی و یا سایت‌های داخلی که شامل کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌ها هستند بروند. این قبیل سایت‌های داخلی یافته‌های جهانی را ترجمه کرده و با زبان شیوا در اختیار مردم قرار می‌دهند. برای مثال اگر در سایت آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما جستجو کنید، مقالات علمی متعددی را درمورد ویروس کرونا شاهد خواهیم بود که براساس یافته‌های پزشکی از دنیا ارائه شده‌اند.

– دوری از افراد استرسی

شاید شما در بین دوستان و اعضای خانواده خود افرادی را دارید که به شدت دچار استرس، اضطراب و ترس دارند. بهتر است رابطه خود را با آن‌ها کم کنید به خصوص اگر می‌دانید به صورت ناخواسته استرس زیادی را به شما وارد می‌کنند.

– انجام بازی‌های ذهنی

یکی از راه‌های حفظ سلامت روان در ایام کرونا، مشغول کردن ذهن به اموری است که باعث می‌شوند حواس شما از استرس و ترس پرت شود. برای مثال سراغ بازی‌های ذهنی همانند حل معما، ساختن پازل، سودوکو و یا بازی‌هایی همانند رنگ‌آمیزی تصاویر بروید.

– ایجاد سرگرمی برای خود

به طور کلی استرس و اضطراب در بین افرادی که در طول روز عمده وقت خود را بیکار هستند، بیشتر خواهد بود. بنابراین به فکر این باشید که یک سرگرمی یا مشغله درست برای خود ایجاد نمایید. هر چه بیشتر مشغول باشید فرصت کمتری برای استرس و اضطراب خواهید داشت.

ایجاد سرگرمی برای خود

– رفتن به تفریح و گردش

درست است که در ایام کرونا باید فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنیم اما تفریح کردن در بیرون شهر و در طبیعتی بکر واقعاً توصیه شده و به حفظ آرامش در دوران کرونا کمک خواهد کرد. بنابراین هر از گاهی با افراد‌ خانواده و دوستان خود به گردش بروید.

نمونه گیری در منزل

سخن پایانی

شاید اکنون که این مقاله را مطالعه می‌کنید علائم کرونا را نشان داده‌اید. به جای این که بی‌دلیل دچار استرس و اضطراب شوید، در اولین قدم تست کرونا در منزل با آنی آزما را انجام دهید. شاید این علائم مربوط به سرماخوردگی بوده و شما جهت به خود استرس وارد کرده‌اید. در واقع یکی از راه‌های رسیدن به آرامش در دوران کرونا این است که مدیریت درستی نسبت به شرایط خود داشته باشید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.