شایعه عقیم شدن پس از تزریق واکسن کووید ۱۹

شایعه عقیم شدن پس از تزریق واکسن کووید ۱۹

ثبت آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

از زمان شیوع ویروس جدید خانواده کرونا و توزیع واکسن کووید ۱۹ شایعاتی زیادی از جمله عقیم شدن پس از تزریق این واکسن به گوش می رسد. شایعاتی که پایه و اساس علمی نداشته و فقط جهت جذب مخاطب پخش می شود. ویروس کووید ۱۹ یکی از اعضای خانواده کرونا ویروس ها می باشد. ویروس ها را بر اساس ویژگی های شیمیایی و توالی یابی ژنوم به چند خانواده تقسیم بندی می کنند.

اگر چه عقیم شدن یکی از عوارض واکسن کووید ۱۹ نمی باشد ولی این عارضه یکی از نشانه های ویروس کووید ۱۹ می باشد به طوری که این ویروس با از بین بردن سلول ‌های بیضه که مسئولیت تولید اسپرم تازه را دارند، باعث عقیم شدن آقایان شود. علاوه بر کرونا ، ویروس های دیگری نیز مانند اوریون قبل از این شاهد تاثیر آن ها بر باروری مردان بوده ایم. به طوری که بیماری اوریون می ‌تواند بر توان باروری آقایان تاثیر بلند مدت بگذارد و باعث ناتوانی در تولید اسپرم در آن ‌ها شود ولی محققان می‌گویند هم اکنون شاهد چنین تاثیری بر قدرت باروری آقایان از سوی کووید ۱۹ هستیم. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آیا کرونا ویروس می تواند باعث عقیم شدن شود؟ مراجعه فرمایید.)

نمونه گیری در منزل

شایعه عوارض واکسن کووید ۱۹ مانند عقیم شدن

واکسن کووید ۱۹ همانند این ویروس بسیار پر حاشیه بوده که علیه آن شایعه های فروانی گفته شده است که هیچ کدام پایه و اساس علمی ندارند بنابراین در خصوص انتخاب منبع اطلاعاتی خود دقت داشته باشید و هر خبری را بدون منبع معتبر قبول نکنید. توجه به این شایعات شاید باعث استرس شما و یا این که احتمال ابتلا را افزایش داده اند اما سازمان جهانی بهداشت (WHO) با طرح این شایعات به واقعیت آن ها اشاره کرده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند اشتباه رایج و شایعه در مورد ویروس کووید ۱۹ که باید واقعیت آن ها را بدانیم مراجعه فرمایید.)

متخصصان سازمان بهداشت جهانی خطر ناباروری و عقیم شدن در اثر دریافت واکسن کووید ۱۹ را رد کرده و آن را شایعه دانسته و تاکید کرده اند که بر همه مراحل ساخت واکسن ها نظارت کامل صورت گرفته و از بی خطر بودن آنها برای انسان اطمینان حاصل شده است. اولین نکته در اطمینان از شایعه بودن این مسئله باید بدانیم این است که تولید یک واکسن از جمله واکسن کرونا در طی چندین مرحله انجام می شود. بنابراین امکان ایجاد خطر برای انسان تا حدود بسیار زیادی کم می می شود و احتمال به وجود آمدن عارضه وخیمی مانند عقیم شدن توسط این واکسن غیر ممکن‌ است.

مراحل واکسن کرونا

در ادامه به مراحل واکسن کرونا اشاره خواهیم کرد.

مراحل واکسن کرونا

1. آزمایش پیش بالینی واکسن کرونا

دانشمندان از راه های مختلفی برای ساخت واکسن کووید ۱۹ استفاده می کنند. به صورت کلی این واکسن از هر راهی که ساخته شده باشد، باید در ابتدا بر روی حیواناتی نظیر موش یا میمون آزمایش شود تا ببینند واکنش ایمنی ایجاد می کند یا خیر و این حیوانات را در برابر ابتلا به بیماری ایمن می کند یا خیر. همچنین عوارض خود واکسن و آسیب های احتمالی آن نیز روی این حیوانات بررسی می شود. اگر واکسن ایمنی لازم را در حیوانات ایجاد کرد، و خطر و عوارض شدیدی نیز برای حیوان به همراه نداشت، وارد مرحله بعدی می شود.

2. فاز اول آزمایش ایمنی واکسن کرونا

پس از بررسی های حیوانی، دانشمندان واکسن کووید ۱۹ را روی تعداد کمی از انسان ها آزمایش می کنند تا ایمنی و دوز آن را بسنجند و تحریک سیستم ایمنی توسط واکسن به تایید برسد. به دلیل تفاوت هایی که بین سیستم ایمنی حیوانات و انسان وجود دارد، کارایی واکسن در حیوانات و همچنین عدم ایجاد عوارض جدی توسط واکسن در حیوانات، به این معنی نیست که این واکسن در انسان ها نیز تاثیر مشابهی خواهد داشت. به همین دلیل در این مرحله واکسن ساخته شده باید بر روی تعداد کم و مشخصی از انسان ها نیز آزمایش شود.

3. فاز دوم آزمایش جامع واکسن کرونا

در این مرحله دانشمندان واکسن کووید ۱۹ را بر روی تعداد زیاد تری و روی صدها نفر در گروه های جداگانه، مثلا کودکان و افراد مسن، آزمایش می کنند تا ببینند عملکرد آن متفاوت است یا خیر. این آزمایش بیشتر ایمنی و توانایی واکسن در تحریک سیستم ایمنی را می سنجد. در ماه ژوئن، اداره کل غذا و داروی آمریکا اظهار داشت واکسن ویروس کرونا باید دست کم از 50% از کسانی که واکسن زده اند محافظت کند تا موثر تلقی شود.

علت رد این شایعه در مورد واکسن کووید ۱۹ این است که در این واکسن نسل جدید از ویروس کووید ۱۹ کامل استفاده نشده است بلکه تنها از جزئی از ویروس (قسمتی از ماده ژنتیکی ویروس که در داخل سلول های بدن قادر به تولید پروتئین های سطحی می کند) را در داخل یک حامل یا کریر ویروس آدنو ویروس که دارای توانایی بیماری زائی در انسان نیست وارد می شود.

در واقع هدف واکسن کرونا ،تولید آنتی ژن های سطحی ویروس و شناسایی این آنتی ژن توسط سیستم ایمنی بدن و در نهایت تولید آنتی بادی علیه این آنتی ژن می باشو. همان طور که مسلم است یک پروتئین سطحی ویروس توانایی ایجاد بیماری و عوارضی را در بدن ندارد و علائمی که ما بعد از تزریق ما ممکن است شاهد آن باشیم نشان گر واکنش سیستم ایمنی ما علیه آن آنتی ژن است نه خود ویروس.

اگر چه ممکن است ویروس کرونا باعث عقیم شدن مردان شود ولی عارضه ای چنینی برای واکسن کووید ۱۹ ممکن نیست. یکی از علل احتمالی عقیم شدن توسط این ویروس، تب بالا افراد در پی ویروس کووید ۱۹ می باشد. تب بالا به مدت طولانی بر ارگان های بسیاری آسیب وارد می کند که یکی از این ارگان ها بیضه ها می باشد. سلول های بیضه تولید کننده اسپرم می باشند که در صورت لقاح با تخمک باروری حاصل می شود. در تب های بالا گاهی ممکن است بر سلول های تولید کننده اسپرم بیضه آسیب وارد شود که این آسیب باعث ناباروری فرد شود. البته هنوز مشخص نیست این ناباروری دائمی یا موقتی است یا نه.

تغییر ژنتیکی سلول های بدن ما با تزریق واکسن؛ شایعه دیگر در مورد واکسن کووید ۱۹

یک شایعه دیگر در مورد واکسن کووید ۱۹ وجود دارد این است که این واکسن باعث تغییر ژنتیکی سلول های بدن ما می شود. اما باید توجه داشته باشیم هیچ راهی وجود ندارد که واکسن های mRNA بتوانند دی ان ای سلول های انسانی ما را تغییر دهند. از آنجا که فقط بخشی از پروتئین ساخته می شود، هیچ ضرری برای فرد واکسینه شده نخواهد داشت.به گزارش سیناپرس، در ضمن از آنجا که واکسن های mRNA حاوی ویروس زنده نیستند،

تغییر ژنتیکی سلول های بدن ما با تزریق واکسن کرونا

خطر ایجاد بیماری در فرد واکسینه شده را نیز ندارند. همچنین از آن جا که mRNA حاصل از واکسن، هرگز وارد هسته سلول نمی شود، بر دی ان ای فرد تأثیر نگذاشته و با آن ارتباط برقرار نمی کند. قابل ذکر است، واکسن های فایزر – بایوتک و مدرنا با استفاده از فناوری mRNA تولید شده اند و در دوز دوز با فاصله سه هفته در عضله فوقانی بازو تزریق می شوند.

به طور کلی این همه واکسن ها از جمله واکسن کووید ۱۹ برای انسان ها بی خطر هستند. به گزارش سیناپرس، تمام اجزای سازنده هر واکسنی به سختی مورد آزمایش قرار می گیرند تا محققان و پزشکان مطمئن شوند که هر آن چه در آن واکسن مورد استفاده قرار گرفته و یا دوز مورد نظر از آن هنگام تزریق، برای انسان بی خطر باشد. همچنین واکسن ها حاوی تعدادی عنصر مختلف هستند و هر یک از آنها آزمایش می شوند. بنابراین همه ما باید اطمینان داشته باشند چرا که پیش از استفاده هر واکسنی، آنها را روی حیوانات آزمایشگاهی از قبیل موش ها و سپس روی حیواناتی دیگر با شباهت های ژنتیکی مانند میمون ها آزمایش می کنند.

در نهایت با توجه به نتایج رضایت بخش این آزمایش ها، پیش از ارائه مجوز روی هزاران نفر از انسان ها تست می شود که در صورت موثر بودن و ایجاد ایمنی لازم، مجاز به استفاده آن برای عموم خواهد بود. در حقیقت ایمنی مهمترین بخش آزمایش های بالینی واکسن ها به حساب می آیند.

شایعه ابتلا به کرونا با تزریق واکسن کووید ۱۹

ابتلا به کرونا با تزریق واکسن کووید ۱۹ شایعه دیگری در مورد این واکسن است که به گوش می خورد. مردم اغلب به اشتباه معتقدند که واکسن باعث ایجاد بیماری در فرد می‌شود. این امکان پذیر نیست. ویروس خود بخشی از واکسن نیست. تنها چیزی که در واکسن گنجانده شده است، پروتئین سنبله است، چگونه بدن شما ویروس را تشخیص می‌دهد. این هیچ جنبه دیگری از ویروس را شامل نمی‌شود که باعث بیماری کووید۱۹ شود. در حالی که مردم اغلب فکر می‌کنند «مصونیت طبیعی»، چیزی که بعد از ابتلا به بیماری ایجاد می‌شود بهتر است اما متخصصان می‌گویند این درست نیست.

برای حفظ سلامت جسم و روان خود باید از شایعات واکسن کووید ۱۹ دوری کرد

به دلیل جدید و پر مخاطب بودن اخبار واکسن کووید ۱۹ افراد سودجوی بسیاری برای اهداف خود به دنبال شایعه پراکنی های مختلف هستند. شایعه هایی که افراد را دچار اضطراب و استرس می کند. همان طور که می دانیم استرس و اضطراب باعث کاهش سیستم ایمنی بدن ما می شود که این روزها این تضعیف بسیار خطرناک است. استرس کرونا یا به طور کلی استرس ناشی از هر عامل دیگری به سلامت کلی بدن شما آسیب می رساند. استرس یک عکس العمل ذهنی و فیزیکی نسبت به تجربه های زندگی است و هر کس می تواند در هر زمان استرس را بروز دهد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله چند راهکار برای کاهش استرس کرونا مراجعه فرمایید.)

برای حفظ سلامت جسم و روان خود باید از شایعات واکسن کووید ۱۹ دوری کرد

تا زمان توزیع واکسن کووید ۱۹ چه کاری باید انجام دهیم؟

بسیاری از افداد تصور می کنند تزریق واکسن کووید ۱۹ تنها راه پیشگیری از آن است ولی برای پیصیگیری از این بیماری حتی پس از تزریق نیز باید اقداماتی را انجام دهیم تا سلامتی خود و سایرین را حفظ کنیم. در ادامه به اقدامات پیشگیری از کرونا را قبل از تزریق و حتی پس از دریافت واکسن کرونا اشاره می کنیم:

 • حداقل امکان از مراجعه حضوری به درمانگاه ها خودداری کنید و به صورت تلفنی یا آنلاین با پزشک خود مشورت کنید و توصیه های لازم را انجام دهید.
 • آزمایش ها و چکاپ های خود را می توانید بدون حضور در آزمایشگاه و به صورت نمونه گیری در منزل انجام دهید.
 • از انجام جشن ها و دید و بازدید های غیر ضروری جدا خوددرای کنید.
 • امروزه آنلاین شاپ ها متنوعی وجود دارد که می توانید لباس ها و وسایل مورد نظر فرزندتان را بدون نیاز حضوری در مغازه ها تهیه کنید و خرید خود لذت ببرید
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید
 • از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودتان اجتناب کنید
 • مایعات کافی و به ویژه گرم مصرف کنید.
 • به میزان کافی بخوابید. ( تحقیقات اخیر نشان داده است که ملاتونین عامل مهمی در کاهش عوارض این ویروس دارد.)
 • درجه حرارت بدن خود را خود را بسنجید و در صورت بالا بودن دمای بدن، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • هرگز بدون ماسک از منزل خارج نشوید
 • به طور مرتب ماسک خود را تعویض کنید.
 • هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
 • در صورت سرفه یا عطسه دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خودتان بگیرید و سپس آن دستمال را به سرعت دور بیندازید.
 • اشیا و سطوحی که با آن‌ها سروکار دارید را دائماً پاک و ضدعفونی کنید.
 • بیشتر استراحت کنید و با جنین داخل شکمتان صحبت کنید
 • به تغذیه خود اهمیت دهید و از مواد غذایی غنی از ویتامین ها استفاده کنید‌
 • در خانه نرمش های ملایم انجام دهید و قدم بزنید‌

نمونه گیری در منزل

همان طور که در بالا اشاره شد استفاده از نمونه گیری در منزل و تست کرونا در منزل یک روش ساده در عین حال کاربردی می باشد که شما می توانید با آن از شیوع ویروس کووید ۱۹ در این مراکز پرخطر پیشگیری کنید. تمامی مراحل آزمایش در منزل آنی آزما به صورت آنلاین غیر حضوری در آزمایشگاه انجام می گیرد به طوری که با پذیرش آنلاین می توانید بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه مد نظرتان و منتظر ماندن در صف های طولانی پذیرش خود را انجام دهید. همچنین براب پاسخ به هر گونه سوالی را در این ارتباط را می توانید با همکاران ما در واتس آپ در ارتباط باشید.

درخواست آزمایش

 • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.