اگر دوز دوم واکسن کرونا را نزنید، چه اتفاقی می‌ افتد؟

اگر دوز دوم واکسن کرونا را نزنید، چه اتفاقی می‌ افتد؟

بحث واکسیناسیون کرونا مخصوصا دوز دوم واکسن کرونا موضوع پیچیده‌ای است. این بیماری با سایر بیماری‌هایی که در زندگی خود تجربه کرده‌ایم کاملا متفاوت است و بزرگترین تفاوت آن، مربوط به جهش‌های ژنتیکی است که در ویروس کرونا اتفاق افتاده و باعث بروز سویه‌های جدید از این عامل بیماریزا می‌شود. بنابراین واکسن‌ها نتوانسته‌اند جلوی ابتلا به بیماری را بگیرند اما خوشبختانه قدرت ایمنی بدن انسان را بالا برده و خطر مرگ و عوارض شدید ناشی از کرونا را بسیار پایین می‌آورند.

از آنجایی که واکسن کرونا قدرت مقابله با همه سویه‌ها را ندارد، به همین دلیل تزریق در چند مرحله باید انجام گیرد تا بدن مقاومت نسبتاً خوبی به دست بیاورد. سؤالی که اغلب مردم مطرح می‌کنند این است که اگر دوز دوم واکسن کرونا را نزنیم، چه اتفاقی می‌افتد. حتماً این مطلب را مطالعه کنید به خصوص کسانی که دوز اول را زده‌اند و برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا هنوز مردد هستند.

دریافت دوز دوم واکسن کرونا

اگر بیمار شدید و قصد دارید دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کنید باید مطمئن شوید که علائم شما برطرف شده است و شرایط قرنطینه را به پایان رساندید. واکسیناسیون ایمن‌ترین راه محافظت در برابر ویروس کروناست و برای ایجاد بیشترین محافظت در برابر ویروس کرونا اکثر واکسن‌ها با دو دوز طراحی شده‌اند. ایمونولوژیست‌ها به روش دریافت دوزهای متعدد «تقویت‌کننده اولیه» می‌گویند. در واقع با دوز اول سیستم ایمنی بدن را آموزش می‌دهید و آن را با اولین واکسیناسیون آماده می‌کنید. پس از آنکه سیستم ایمنی بدن زمان لازم برای پاسخ به مرحله اولیه را پیدا کرد، دوباره به چالش کشیده می‌شود و پاسخ ایمنی که اولین بار آموخته است با دریافت دوز دوم تقویت می‌شود.

اکثر (هرچند نه همه) انواع واکسن کرونا یا دیگر نمونه‌های واکسن از حداکثر تقویت‌کننده برای حداکثر محافظت استفاده می‌کنند. برخی حتی به دوزهای بیشتری نیاز دارند و این امر به این دلیل است که ایمنی می‌تواند با گذشت زمان کاهش یابد یا همان‌طور که در مورد واکسن آنفلوآنزا رخ می‌دهد، ویروس ایجاد کننده بیماری تغییر ‌می‌کند و واکسن اصلی دیگر محافظت خوبی ارائه نمی‌دهد. بر اساس نتایج تحقیقات مختلف در مورد واکسن‌های کووید-۱۹ دریافت دوز دوم دفاع شما در برابر بیماری را افزایش می‌دهد و عدم دریافت دوز دوم منجر خواهد شد خطر ابتلا به بیماری افزایش یابد.

آزمایش چکاپ زنان

بیشترین کارایی واکسن کرونا چه زمانی است؟

در ابتدا مزایای تقویت اولیه با واکسن کرونا در آزمایش‌های بالینی مشاهده شد. مطالعات اولیه بر روی واکسن‌های تایید شده کنونی کووید-۱۹ پاسخ‌های ایمنی را در افرادی که یک یا دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند مقایسه کرده است. نتایج نشان داد که پس از دوز دوم، افراد مقادیر بیشتری آنتی‌بادی برای مقابله با ویروس داشتند که نشان می‌دهد مصرف بیش از یک دوز احتمالا اثر واکسن را افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، با استفاده از واکسن آکسفورد/ آسترازنکا، محافظت در برابر کووید-۱۹ علامتی از ۲۲ روز پس از اولین دوز ۷۶ درصد تخمین زده شد و هنگامی که دوز دوم ۱۲ هفته پس از دوز اول تجویز شد، میزان محافظت به ۸۱ درصد افزایش یافت.

آیا ظهور سویه‌های جدید خطرناک است؟

اکنون دلیل دیگری وجود دارد که افراد باید دوز دوم دریافت کنند؛ انواع جدید کروناویروس نگران‌کننده ظهور کردند. این سویه‌ها، اشکال ویروس کرونا با جهش‌های ژنتیکی هستند و ممکن است باعث انتقال بیشتر، حساسیت کمتر به اثرات محافظتی واکسن‌ها، تشخیص سخت‌تر یا ایجاد بیماری‌های شدیدتر شوند. شواهد قوی وجود دارد که دریافت دوز دوم واکسن کرونا محافظت شما در برابر بیماری را افزایش می‌دهد و از ایجاد یک بیماری جدی جلوگیری می‌کند. در همین حال، تسلط جدید نوع دلتا باعث شده است که حفاظت پایین‌تر با یک دوز حتی کمتر از قبل وجود داشته باشد. بنابراین دریافت دوز دوم واکسن بسیار مهم است.

سویه‌های جدید خطرناک کرونا

آیا با دریافت دوز اول خطر ابتلا به کووید-۱۹ کاهش می‌یابد؟

در حالی که ممکن است پس از اولین دوز مقداری محافظت ایجاد شود اما هنوز موارد ناشناخته زیادی وجود دارد که آیا مصونیت شما کوتاه‌مدت باشد یا خیر. نتایج تحقیقات در دنیای واقعی بر روی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی نشان داد که ۸۰ درصد اثربخشی در یک دوره ۳ ماهه در افرادی که فقط یکبار واکسن فایزر دریافت کردند، وجود دارد. این میزان در افرادی که هر دو دوز را دریافت کردند ۹۰ درصد بود.

در حالی که این نتایج، خبر فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود زیرا نشان می‌دهد، واکسن کرونا در خارج از آزمایش‌های بالینی خوب عمل می‌کنند اما نباید تنها به دوز اول اطمینان کرد. اگر از برنامه مطالعه شده که در حال حاضر توصیه می‌شود پیروی کنید، بهترین محافظت را دریافت خواهید کرد.

آیا امکان ابتلا به کرونا بعد از دریافت دوز اول و دوم وجود دارد؟

در حالی که واکسن‌ها در پیشگیری از کووید-۱۹ بسیار موثر هستند چند نکته را باید در مورد خطر عفونت در زمان‌های مختلف فرآیند واکسیناسیون در نظر داشت. در حالی که سیستم ایمنی بدن شما در حال محافظت در برابر این بیماری است، ممکن است قبل از ۲ هفته بعد از دوز دوم به کووید-۱۹ مبتلا شوید بنابراین شما می‌توانید بین دوزها یا بلافاصله بعد از تزریق دوم، آلوده و حتی بیمار شوید. به علاوه، علائم کووید -۱۹ ممکن است حتی ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مدتی طول بکشد تا ظاهر شود.

اگر در این مدت بیمار می‌شوید به این معنی است که احتمال دارد قبل از اولین تزریق خود به عفونت مبتلا شده باشید. اگر بیمار شدید و قصد دارید دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کنید باید مطمئن شوید که علائم شما برطرف شده است و شرایط قرنطینه را به پایان رساندید.

حتی بعد از دریافت دو دوز واکسن کرونا احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد چون با وجود موثر بودن، واکسن‌ها محافظت ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کنند. اگرچه ابتلا به بیماری بعد از دریافت دو دوز واکسن نادر است اما برخی موارد وجود دارد. با این حال، بسیاری از این موارد بدون علامت بوده است.

اگر زمان دریافت دوز دوم واکسن کرونا را از دست دادید چه باید بکنید؟

شاید فرض کنید به دلیل از دست دادن زمان دریافت دوز دوم دیگر واکسن از شما محافظت نمی‌کند. با این حال، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید که می‌توانید دوز دوم را در مدت ۶ هفته (به جای ۳ یا ۴ هفته) از اولین دوز خود دریافت کنید. اگرچه ما اطلاعاتی در مورد اثربخشی واکسن کرونا در بازه زمانی ۶ هفته‌ای نداریم اما بهتر است آن را دیر دریافت کنیم تا اصلا دریافت نکنیم و نیازی نیست که دوزهای خود را از نو شروع کنید.

نکته اصلی این است که اگر دوز دوم خود را به موقع دریافت نکرده‌اید آن را در اسرع وقت دریافت کنید. اگر به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در مرحله واکسیناسیون، دومین تزریق خود را انجام ندادید هنوز توصیه می شود که دوز دوم را دریافت کنید. همان‌طور که در بالا ذکر شد، قبل از دریافت دوز دوم باید منتظر بمانید تا از بیماری بهبود یافته و شرایط قرنطینه را برآورده کنید. با این حال، اگر ارائه‌دهنده واکسن به شما توصیه کرد که از واکسن دوم به دلیل واکنش آلرژیک خودداری کنید، باید دستورالعمل‌های وی را دنبال کنید.

دوز دوم واکسن کرونا

اگر دوز دوم را دریافت نکنید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر از تزریق دوز دوم خود صرف‌نظر کنید، پاسخ کوتاه این است که حداکثر محافظت در برابر کووید-۱۹ را دریافت نمی‌کنید. همه داده‌های کارآزمایی بالینی بر اساس افرادی است که هر دو دوز را دریافت کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، نه فایزر و نه مدرنا یک دوز را به‌عنوان بخشی از آزمایش‌های خود مطالعه نکرده‌اند بنابراین نمی‌دانیم که در صورت عدم تزریق دوز دوم، ایمنی بدن چقدر طول می‌کشد. اگر قبلا به کووید-۱۹ مبتلا شدید ممکن است فکر کنید که نیازی به تزریق دوز دوم ندارید. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر کووید-۱۹ داشته‌اید، اولین دوز شما سطوح آنتی‌بادی مشابه دوز دوم را برای افرادی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده‌اند تولید می‌کند. با این حال، قبل از تغییر توصیه‌ها تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

چه زمانی بعد از ابتلا به کووید-۱۹ واکسن کرونا دریافت کنیم؟

اگر فردی از کووید-۱۹ بهبود یافته است، حداقل ۳۰ روز منتظر بماند سپس واکسن کرونا دریافت کند. لازم به ذکر است افرادی که قبل از دریافت دوز اول واکسن به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند باید قبل از دریافت واکسن ۳۰ روز صبر کنند و برای افرادی که بعد از دوز اول و قبل از دوز دوم به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، دستورالعمل‌های مشابه نیز صادق است و بعد از ابتلا حداقل ۳۰ روز پس از بهبودی از بیماری برای دریافت دوز دوم صبر کنند به این معنی که ممکن است دوز دوم خود را پس از ۴۲ روز توصیه شده توسط وزارت بهداشت ملی دریافت کنید.

نکته مهم این است که مدت زمان انتظار بستگی به نوع بیماری کووید -۱۹ دارد، این مدت زمان ۱۰ روز پس از آزمایش مثبت کووید-۱۹ برای افرادی که هیچ علامتی ندارند و برای افراد تحت درمان با آنتی‌بادی مونوکلونال یا پلاسما این مدت ۹۰ روز اعلام شده است.

چه زمانی بعد از مواجه شدن با فرد کرونایی واکسن کرونا دریافت کنیم؟

اگر در تماس مستقیم با فردی هستید که تست کووید- ۱۹ وی مثبت شده است دوره قرنطینه ۱۰ روزه خود را شروع کنید. اگر دوره قرنطینه ۱۰ روزه خود را تکمیل کرده‌اید و به کووید-۱۹ مبتلا نشده‌اید می‌توانید واکسن دریافت کنید. بعد از دریافت واکسن به طور کلی، اگر در منطقه‌ای هستید که تعداد زیادی از موارد ابتلا به کووید -۱۹ در آن وجود دارد، استفاده از ماسک را در محیط‌های شلوغ در فضای باز و زمانی که در تماس نزدیک با دیگران هستید که کاملا واکسینه نشده‌اند، در نظر بگیرید. اگر بیماری دارید یا از داروهایی استفاده می‌کنید که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند ممکن است حتی در صورت واکسیناسیون کامل از شما محافظت نشود.

شما باید تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افراد واکسینه نشده ازجمله استفاده از ماسک مناسب تا زمانی که توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی توصیه دیگری نشده باشد را ادامه دهید. اگر به‌طور کامل واکسینه شده‌اید، برای به حداکثر رساندن محافظت در برابر نوع دلتا و جلوگیری از احتمال انتقال آن به دیگران، در صورتی که در ناحیه‌ای با انتقال شدید یا زیاد هستید، از ماسک در محیط‌های عمومی استفاده کنید.

تا چه زمانی ایمن باقی خواهیم بود؟

هنوز مشخص نیست مدت زمان حفاظت با واکسن کرونا چه میزان است اما نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که محافظت در برابر ویروس ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. این کاهش حفاظت باعث شده است که CDC به گروه‌های خاصی توصیه کند که حداقل ۶ ماه پس از اتمام سری اولیه واکسیناسیون خود، دوز تقویت کننده دریافت کنند.

ابتلای افراد واکسینه‌ نشده هر 16 ماه به کرونا

نتایج ما بر اساس زمان متوسط ‌کاهش ایمنی در چندین فرد آلوده است. هر یک از این افراد ممکن است با توجه به وضعیت ایمنی، مصونیت، سن و عوامل متعدد دیگر، مدت طولانی‌تر یا کوتاه‌تری از مصونیت را تجربه کنند. در حالی‌که کارشناسان هشدار می‌دهند که شیوع کووید-۱۹ در میان دانش‌آموزان مدارس، افراد مسن را در معرض خطر قرار می‌دهد، گزارش‌های مربوط به عفونت مکرر نیز افزایش یافته است. با افزایش مبتلایان به کووید -۱۹ در انگلستان، مردم به‌طور فزاینده‌ای گزارش می‌دهند که برای دومین یا حتی سومین بار به این بیماری مبتلا شدند.

تجزیه و تحلیل جدید نشان داده است که افراد واکسینه نشده باید انتظار داشته باشند که به‌طور متوسط ‌هر ۱۶ ماه یکبار به ویروس کووید -۱۹ آلوده شوند. با نزدیک شدن به فصل زمستان، دانشمندان هشدار می‌دهند که چنین عفونت‌های مجدد می‌تواند بر عملکرد سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) فشار زیادی وارد کند و برخی خواستار گسترش برنامه واکسیناسیون برای همه دانش‌آموزان مدرسه ازجمله دو دوز برای نوجوانان هستند.

خطرات نزدن دوز دوم واکسن کرونا

چه زمانی تعداد بیشتری از افراد مبتلا به عفونت مجدد خواهند شد؟

استفان گریفین، استادیار ویروس‌شناسی دانشگاه لیدز انگلستان گفت: اگر شیوع بیماری در سطح بالایی قرار داشته باشد و مکرر در معرض ویروس قرار بگیرید، همان‌طور که در مدارس مشاهده می‌کنید، با وجود واکسیناسیون مضاعف، تعداد بیشتری از افراد مبتلا به عفونت مجدد خواهند شد. در سال گذشته، دانشمندان تصور می‌کردند، اگرچه عفونت‌های مجدد ممکن است رخ دهد اما نسبتا غیر معمول است زیرا فقط تعداد کمی عفونت مجدد در سراسر جهان ثبت شده است.

اکنون می‌دانیم که ایمنی طبیعی در برابر سارس-کوو-۲ ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ با گذشت زمان کاهش می‌یابد؛ نتیجه یک تحقیق دانمارکی نشان داد که افراد زیر ۶۵ سال حداقل ۸۰ درصد از حفاظت را به مدت حداقل ۶ ماه دارند، در حالی که افراد بالای ۶۵ سال تنها ۴۷ درصد مصونیت داشتند. وی خاطرنشان کرد: ورود نوع دلتا وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.

وضعیت کارکنان مراقبت‌های بهداشتی

دنی آلتمن، استاد ایمونولوژی در کالج امپریال لندن گفت: در کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که ما در حال مطالعه آنان بودیم، بسیاری از افراد دارای سطوح نسبتا مناسب آنتی‌بادی‌هایی بودند که با گذشت زمان کاهش یافت این افراد یا قبلا آلوده شده یا دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده و یا به کووید علامتی مبتلا شده بودند. داده‌های ONS منتشر شده در ۶ اکتبر می‌گوید که در بین ۲۰هزار و۲۶۲ انگلیسی که از جولای ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ مبتلا به کووید ۱۹شدند، ۲۹۶ مورد عفونت مجدد وجود داشت. با این حال، به نظر می‌رسد خطر عفونت مجدد از ماه مه ۲۰۲۱ که دلتا به‌عنوان نوع غالب شناسایی شد، افزایش یافته است و اطلاعات بیشتر از ایالات‌متحده، درحالی که ایالات مختلف ردیابی و گزارش میزان آلودگی مجدد را آغاز کرده‌اند، این ایده را تایید می‌کند که خطر ابتلا به عفونت مجدد با دلتا بسیار بیشتر است.

در اوکلاهما که جمعیت آن حدود ۳.۹ میلیون نفر است، ۵۲۲۹ مورد عفونت مجدد در طول ماه سپتامبر گزارش شده است (معادل میزان عفونت مجدد ۱۱۵۲ در ۱۰۰هزار نفر) و عفونت‌های مجدد از ماه مه ۳۵۰ درصد افزایش یافته است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده (CDC) اعلام کرده است: عفونت مجدد یک مورد تایید شده در آزمایشگاه کووید-۱۹ است.

نمونه گیری در منزل

با کاهش ایمنی، عفونت‌های مجدد به‌طور فزاینده‌ای رایج می‌شوند

نتایج این تحقیق که در The Lancet Microbe منتشر شد، نشان داد که با کاهش ایمنی، عفونت‌های مجدد به‌طور فزاینده‌ای رایج می‌شوند، به ویژه هنگامی که تعداد عفونت‌ها زیاد است. محققان دانشکده بهداشت عمومی ییل ‌داده‌های مربوط به ایمنی طبیعی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا تخمین بزنند افرادی که واکسینه نشده‌اند چگونه به عفونت مجدد مبتلا می‌شوند. هدف کلی این مطالعه ارائه پاسخ به سوالاتی بود که در این برهه از زمان همه‌گیری نمی‌توان به صورت تجربی به آن پاسخ داد؛ مصونیت در برابر بیماری کووید بعد از ابتلا به بیماری چه مدت خواهد بود؟

در این مطالعه مشخص شد که ایمنی طبیعی تا حدی کوتاه است و در مدلی که همه یا مبتلا به کووید-۱۹ یا علیه آن واکسینه شده‌اند و افراد واکسینه نشده‌ مشخص شد که افراد واکسینه‌نشده انتظار داشته باشند که تقریبا هر ۱۶ تا ۱۷ ماه یکبار به ویروس کرونا آلوده شوند. یکی از محققان تحقیق، هایلی هاسلر گفت: نتایج ما بر اساس زمان متوسط ‌کاهش ایمنی در چندین فرد آلوده است. هر یک از این افراد ممکن است با توجه به وضعیت ایمنی، مصونیت، سن و عوامل متعدد دیگر، مدت طولانی‌تر یا کوتاه‌تری از مصونیت را تجربه کنند.

سایت آزمایشگاهی آنی آزما با توجه به نیازی که از گذشته تا امروز احتیاج بوده، تمام تلاش و دقت خود را به کار گرفته برای اینکه شما را در مسیر سلامتی یاری کند. فرصتی مناسب برای شما عزیزان، اگر امکان رفتن به آزمایشگاه را ندارید تنها با چند کلیک ساده آزمایشگاه را به خانه یا محل کار خود بیاورید تا بدون مراجعه حضوری و پرداخت هزینه اضافه آزمایش در منزل خود را مانند و تست کرونا در منزل انجام دهید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه واکسن کرونا امکان ایمنی کامل در برابر این ویروس را برای ما فراهم نمی‌کند، هدف از تزریق واکسن در دوره‌های زمانی مختلف، بحث یادآوری است. یعنی به بدن یادآوری می‌کنیم که مقاومت و انرژی خود را نسبت به این ویروس بالا ببرد. بنابراین اگر فاصله زمانی بین دو واکسن بیش از اندازه بگذرد، بحث یادآوری نیز به تأخیر افتاده و ممکن است واکسن یادآوری به خوبی عمل نکند. در نتیجه در صورتی که دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده‌اید، دقیقاً در بازه زمانی مشخص شده برای تزریق دوز دوم اقدام نمایند. مگر اینکه در این فاصله دچار کرونا شده باشید که باید اجازه دهید دوره نقاهت سپری شده و سپس تزریق نمایید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.