سلامتی بعد از ابتلا به بیماری کرونا

بهبودی از ویروس کرونا

متاسفانه ویروس منحوس کووید 19 تمام دنیا را به هم ریخته و استرس شدیدی را در زندگی انسان ها حاکم کرده است. اکنون همه انسان ها نگران این موضوع هستند که ویروس وارد بدنشان شده و مثل سایر قربانی ها، سرنوشت زندگی آن ها نیز به مرگ ناشی از کرونا ختم شود. اما اگر شما به هر دلیل به این بیماری مبتلا شدید، نباید روحیه خود را ببازید. شما می توانید با مراقبت های لازم است خود سلامتی را به دست بیاورید. درست است که در حال حاضر کرونا به عنوان بدترین و خطرناک ترین ویروس شناخته شده و هنوز راه درمان برای آن شناخته نشده است اما همه ما با رعایت پرتکل های بهداشتی و مراقبت از خود در حین بیماری، می توانیم سلامت خود را به دست بیاوریم. البته استرس بدترین سمی است که قدرت دفاعی بدن را ضعیف می کند.

در حدود 8 از 10 نفر كه مبتلا به ویروس کرونا هستند، فقط بیماری خفیفی خواهند داشت. اما دقیقا این موضوع به چه معنی است؟ موارد خفیف ویروس کرونا هنوز هم می تواند عوارض و علائم بسیار شدید و خطرناکی داشته باشد. اما شما باید بتوانید بدون مراجعه به بیمارستان در خانه استراحت کرده و به طور کامل بهبود یابید. در این مقاله آنچه که باید انتظار داشت و چگونه می توانید از خود مراقبت کنید به صورت کوتاه برای شما توضیح داده شده است.

ویروس کرونا (بیماری کرونا ویروس 2019) بیماری ناشی از عفونت با یک کرونا ویروس تازه ظهورکرده به نام SARS-CoV-2 (سندرم حاد تنفسی شدید کروناویروس 2) است. کرونا ویروس ها گروهی از ویروس ها است که معمولاً در حیوانات یافت می شود. این نوع ویروس بیشتر به عنوان عوامل عفونی حیوانات شناخته می شوتد و معمولا نمی توانند به طور مستقیم انسان را آلوده کنند، اما بعضی اوقات ویروس تغییر می کند (جهش می یابد) و این امر می تواند توانایی ایجاد عفونت را در انسان ها ایجاد کند. چهار کرونا ویروس در گردش با بیماری خفیف تنفسی (“سرماخوردگی”) با انتقال انسان به انسان شناخته شده است.

ویروس کرونا می تواند بسته به سطح و شرایط ، ساعت ها یا حتی روزها در محل عفونی باقی بماند ، به همین دلیل ضد عفونی کردن سطوح یک توصیه کلیدی است. به طور متوسط ، هر فرد مبتلا به ویروس کووید 19 تصور می شود كه حداقل دو یا چند نفر دیگر را آلوده كند. این میزان انتقال نسبت بالایی از عفونی بودن در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ، میزان عفونی بودن و مسری بودن آنفولانزای فصلی به طور معمول کمتر از 1 است.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا و علائم و ویژگی های منحصر به فردی که در این ویروس وجود دارد، می توانید به مقاله ویروس کرونا چیست و چه ویژگی هایی دارد، مراجعه نمایید.)

بهبودی از ویروس کرونا

میزان بهبودی از کرونا ویروس

دانشمندان و محققان دائماً عفونت ها و میزان بهبودی افراد از آن ها را پیگیری می کنند. اما آنها داده هایی راجع به موارد تأیید شده دارند ، بنابراین نمی توانند افرادی را که آزمایش ویروس کرونا را انجام نمی دهند ، حساب کنند. کارشناسان همچنین اطلاعاتی در مورد نتیجه هرگونه عفونت ندارند. با این حال ، برآوردهای اولیه پیش بینی می کنند که میزان کلی بهبودی از ویروس کرونا بین 97٪ و 99.75٪ است.

به گزارش South China Morning Post مدیریت امکانات بیمارستانی هنگ کنگ اعلام کرده که بیمارانی که پس از ابتلا به ویروس جدید از کووید 19 بهبود می ‌یابند در آینده هنگام راه رفتن سریع دچار اختلال در عملکرد ریه و احساس نفس تنگی شدید خواهند شد. این نتیجه گیری بر اساس مطالعه وضعیت گروهی از ۱۲ بیمار که درمان شده اند فراهم شده است. به گفته مارگارت اوون زنگ، رئیس مرکز عفونت ‌های بیمارستانی هنگ کنگ، دو یا سه نفر از آن ‌ها دیگر قادر به انجام وظایفی که قبلاً می ‌توانستند انجام دهند، نمی‌ باشند.

در برخی از بیماران (پس از بهبودی) ممکن است ۲۰ تا ۳۰ درصد عملکرد ریه ‌ها کاهش یابد. رئیس مرکز عفونت‌ های بیمارستانی هنگ کنگ افزود: این بیماران پس از بهبودی باید معاینه بیشتری را برای تعیین میزان ضعف عملکرد ریوی انجام دهند. همچنین برای تقویت ریه ‌ها به آن ‌ها فیزیوتراپی نیز تجویز می ‌شود. تجزیه و تحلیل نتایج تموگرافی کامپیوتری ریه‌های ۹ بیمار تحت معالجه در بیمارستان پرنسس مارگارت علائمی شبیه به علائم “شیشه‌ های مکدر” را نشان داد، که نشان دهنده آسیب به اندام ‌های داخلی است.”

وی به بیمارانی که بهبود یافتند برای تحریک سیستم قلبی عروقی و کمک به ریه ‌ها و سیستم تنفسی شان، تمرینات ورزشی از جمله شنا کردن را توصیه نموده است. مارگارت اوون زنگ در پاسخ به اینکه آیا بیماری در فرد بهبود یافته ایمنی ایجاد می‌کند یا خیر، گفت: “هنوز زود است بتوان با قطعیت پاسخ این سئوال را داد. این ویروس از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ شایع شده، ولی تجربه‌ ای که از سایر ویروس ‌ها از جمله انواع دیگر ویروس کرونا داریم، این است که بدن فرد بهبود یافته آنتی بادی‌ هایی تولید می‌ کند که او را در برابر این بیماری محافظت می ‌کند.”

بهبودی از ویروس کرونا

نتیجه کالبدشکافی یک بیمار ۸۵ ساله درگذشته به علت بیماری ویروس کرونا در ووهان چین نیز آسیب گسترده و بازگشت ‌ناپذیر ریه را نشان می‌دهد. به گزارش «دیلی میرور»، این آسیب ریوی که در پزشکی به آن «فیبروز ریوی» می‌گویند با ایجاد بافت جوشگاهی در سراسر ریه همراه است و ریه را از کار می ‌اندازد. به گفته دکتر پنگ ژیونک، رئیس بخش مراقبت‌ های ویژه در بیمارستان ژون ژنان در شهر ووهان کالبد شکافی این فرد فوت ناشی از ویروس کرونا نشان می ‌دهد این ویروس باعث آسیب جبران ناپذیری به ریه ‌ها و سیستم ایمنی بدن می‌ شود. حتی اگر چنین بیماری نیز درمان شود و زنده بماند، آسیب به بافت ریه تا با او باقی خواهد ماند و او را دچار تنگی نفس خواهد کرد.

دکتر پنگ ژیونگ گفت: «تأثیر ویروس کرونا بر روی بدن انسان شبیه به ترکیبی از عفونت‌ های حاد تنفسی ویروسی ( به طور خاص سندرم حاد سارس و ایدز ) است، زیرا هم به ریه‌ ها و هم به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌ رساند.»

به گفته پنگ با توجه به نتایج این کالبد شکافی لازم است در مراحل اولیه بیماری اقدامات درمانی برای جلوگیری از ایجاد فیبروز بازگشت ‌ناپذیر ریه انجام شود.

هنگام بهبودی از بیماری حاصل از ویروس کرونا چه مواردی را احساس خواهید کرد؟

همه کسانی که به بیماری با عامل عفونی SARS-CoV-2 مبتلا می شوند، متوجه علائم آن نخواهند شد. اگر به این بیماری مبتلا شوید، ممکن است 2 تا 14 روز بعد از عفونت، علائم شما ظاهر شود. و این علائم می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. شایع ترین علامت این بیماری تب است که در بیشتر بزرگسالان 39 درجه سانتیگراد یا بالاتر است.

تقریباً از هر 10 نفر، 9 نفر که تست مثبت برای این بیماری دارند ، تب و درجه حرارت بالایی در بدن خود دارند. تب بالا نشانه این است که بدن شما در تلاش است تا با مهاجمان خارجی و عوامل میکروبی مقابله کند. حدود 70 درصد افرادی که مریض می شوند سرفه خشک دارند. در این نوع سرفه هیچ مخاط یا خلطی ایجاد نمی شود. اما حدود یک سوم سرفه افراد سرفه همراه با مخاط دارند.

همچنین ممکن است احساس خستگی کنید. معمولاً ممکن است گلو شما درد داشته باشد و سر شما درد کند. عضلات و مفاصل شما ممکن است صدمه دیده و ممکن است دچار لرز ، حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال شوید. برخی از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا بودند، گفتند که در تنفس عمیق مشکل دارند و احساس می کنند یک باند محکم به سینه آن ها بسته شده است.

برخی دیگر بیماری را به سرماخوردگی تشبیه کرده اند. با این وجود دیگران گفتند که این شدید ترین بیماری است که تاکنون احساس کرده اند. از دست دادن حس بویایی و چشایی در بعضی موارد گزارش شده است. اما محققان هنوز ارتباط این موضوع را با ویروس کرونا را کشف نکرده اند. ممکن است دچار تنگی نفس شوید، انگار که برای جواب دادن به تلفن دویده باشید. در این صورت با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد آنچه باید انجام دهید بپرسید.

علائم و نشانه های مشترک ویروس کووید 19 با سایر بیماری های تنفسی از جمله آنفولانزای فصلی همپوشانی دارد. تب ، سرفه و خستگی در این بیماری رایج است.

بهبودی از ویروس کرونا

CDC درصد علائم و نشانه های مشاهده شده در بیماران مبتلا به ویروس کووید 19را به این صورت تأیید کرده است.

 • تب (83-99٪)
 • سرفه (59-82٪)
 • خستگی (44-70)
 • از دست دادن اشتها (آنورکسیا) (40-84٪)
 • تنگی نفس (31-40)
 • تولید خلط (28-33)
 • درد وناراحتی عضلانی (میالژی) (11-35٪)

نکته مهم این است که بسیاری از مبتلایان به عفونت فعلی ممکن است بدون علائم (بدون علامت) باقی بمانند یا فقط علائم خفیفی ایجاد کنند و می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند. آزمایش هر دو بیمار علامت دار و همچنین افراد با قرار گرفتن در معرض بیماران شناخته شده یا بسیار محتمل برای کاهش فرصت های انتقال لازم است.

(جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم ویروس کرونا و مواردی که در صورت ابتلا به این ویروس وجود دارد، می توانید به مقاله علائم ویروس کرونا، مراجعه نمایید.)

بهبودی از ویروس کرونا

زمان بهبودی از ویروس کرونا

ممکن است 2 هفته طول بکشد که بدن شما از بیماری بهبود یابد. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ، این میانگین زمان بهبودی برای موارد خفیف است. برای مبتلایان به موارد شدید یا بحرانی ، بهبودی تا 6 هفته طول می کشد. دستورالعمل های CDC می گویند اگر بیمار شوید، باید خود را در خانه قرنطینه کنید تا اینکه همه این موارد درست باشد:

 • شما 72 ساعت (3 روز) بدون استفاده از داروی کاهش دهنده تب، تب نداشته باشید
 • علائم شما بهتر شده باشد، اگرچه ممکن است کاملاً از بین نرفته باشد
 • حداقل 7 روز از شروع علائم شما می گذرد یا دو تست منفی ویروس کرونا را به فاصله 24 ساعت از هم داده باشید

بهبودی پس از ابتلا به بیماری شدید با ویروس کرونا

در حدود 14٪ افرادی که کرونا ویروس جدید دارند ، برای کمک به تنفس خود باید در بیمارستان بمانند. این امر ممکن است برای 2 هفته یا بیشتر طول بکشد. برخی از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شدید هستند عارضه ای به نام سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) دریافت می کنند که می تواند به ریه های شما آسیب برساند و نفس کشیدن را برای شما بسیار سخت می کند. اگر به شدت بیمار هستید،

ممکن است در بخش مراقبت های ویژه (ICU) به درمان نیاز داشته باشید. بسیاری از بیمارانی که وقت خود را در بخش مراقبت های ویژه می گذرانند ، از دست دادن وزن و قدرت عمومی دارند. ممکن است بعد از آن نیز دچار مشکلات حافظه شوید. تیم پزشکی شما برای درمان یا مدیریت این علائم از جمله تمرین هایی برای تقویت قدرت با شما همکاری خواهد کرد.

چشم انداز بهبودی

دانشمندان هنوز در حال بررسی این هستند که چگونه سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا پاسخ می دهد و آیا بعد از بهبودی می توانید دوباره به ویروس مبتلا شوید یا خیر. یک مطالعه اولیه در مورد میمون ها نشان داد که این حیوانات پس از بهبودی برای بار دوم آلوده نشده اند. اما ممکن است شما ویروس ها را به مدت چند هفته در بدن خود داشته باشید ، بنابراین ایده خوبی است که از توصیه های رسمی در مورد شستن دست ها ، تمیز نگه داشتن سطوح و در صورت امکان ماندن در خانه پیروی کنید.

بهبودی از ویروس کرونا

چگونه احساس بهتری داشته باشیم

هیچ درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد. برخی از کارهایی که می توانید برای تسریع در بهبودی خود انجام دهید شبیه به مراقبت های فردی در بیماری هایی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی است. غذاهای سالم بخورید. اگر احساس می کنید نیاز به غذا خوردن دارید، بدن خود را با ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز خود تقویت کنید. خوردن غذاهای قندی یا بسیار فرآوری شده مانند کوکی ها و نوشابه ها را محدود کنید.

اگر اشتها ندارید ، لازم نیست سعی کنید غذا را به زور بخورید. مایعات زیادی بنوشید. این کار را انجام دهید حتی اگر احساس نمی کنید که نیاز به نوشیدن آب دارید. آب همیشه انتخاب خوبی است. تب خود را پایین بیاورید. در صورت داشتن درجه حرارت بالا یا درد بدن ، استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. مراقب باشید بیش از 3،000 میلی گرم در هر 24 ساعت مصرف نشود.

داروهایی که می توانید مصرف کنید شامل استامینوفن به تنهایی و همچنین داروهایی مانند قرص های سرماخوردگی و آنفولانزا و شربت ها است. استراحت کنید. بدانید که در نهایت احساس بهتری خواهید داشت. اگر علائم شما بدتر شد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر شما نیز فکر می کنید که ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید، می توانید آزمایش ویروس کووید 19 را به صورت غیر حضوری و آزمایش در منزل انجام دهید. برای این کار فقط کافیست تا به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کنید و پس از پر کردن فرم پذیرش، آزمایشات خود را به صورت نمونه برداری در منزل انجام دهید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.