rbc در آزمایش خون چیست و در چه زمانی درخواست می شود؟

rbc در آزمایش خون

RBC به معنی شمارش گلبول های قرمز خون است و پزشکان از این تست برای تعیین تعداد گلبول های قرمز و تشخیص بیماری احتمالی استفاده می ‌کنند. rbc در آزمایش خون از این نظر مهم است که گلبول های قرمز مسئولیت رساندن اکسیژن به سلول های بدن را بر عهده دارند. در این آزمایش، تعداد گلبول های قرمز خون بر حسب میلیون بر میکرولیتر اندازه گیری می شود.

در صورتی که پزشک در معاینات بالینی و با توجه به شرح حال بیمار، به مواردی همچون کم خونی یا پرخونی شک کند، rbc در آزمایش خون را تجویز می کند. به این دلیل که RBC و CBC یا شمارش کامل خون اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پزشک قرار می دهد، همیشه این دو مورد جزو آیتم های چکاپ در نظر گرفته می شوند.

در این مقاله از آنی آزما قصد داریم به بررسی بیشتر این تست بپردازیم. اگر شما می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

در چه زمانی انجام آزمایش خون RBC تجویز می‌ شود؟

آیا با مشاهده برگه آزمایش از خود پرسیده اید که rbc در آزمایش خون به چه معناست؟ اگر به تازگی آزمایش خون انجام داده اید، احتمالاً متوجه وجود آیتم های مختلفی در آن شده اید. ممکن است این سوالات برای شما به وجود آمده باشد که پایین بودن rbc نشانه چیست؟ میزان نرمال rbc و wbc چه محدوده ای است؟

همچنین شاید بخواهید بدانید که Mcv در آزمایش خون چیست؟ اگر پزشک برای شما تست هماتوکریت را تجویز کرده باشد، حتما از خود پرسیده اید که Hct در آزمایش خون چه معنایی دارد و با چه هدفی تجویز می شود؟ پاسخ این سوال در مقالات دیگر آنی آزما ارائه شده است. می توانید برای مطالعه به صفحه مطلب مد نظر مراجعه نمایید؛ ولی در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم rbc در تست خون می پردازیم.

rbc در آزمایش خون
rbc در آزمایش خون

اگر فردی با علائمی از قبیل ضربان نامنظم قلب، خستگی مزمن، تنگی نفس، سردرد، بی قراری و تحریک پذیری، تغییر رنگ پوست و متمایل شدن به آبی، تنفس نامنظم و غیره به پزشک مراجعه کند، احتمالاً پزشک برای تشخیص قطعی انجام تست خون و ارزیابی rbc در آزمایش خون را تجویز خواهد کرد.

تست RBC به عنوان بخشی از آزمایش CBC یا شمارش کامل خون است. در آزمایش سی بی سی، تمام اجزای خون مورد ارزیابی قرار می گیرند و طبیعتاً گلبول های قرمز نیز به عنوان بخشی از اجزای خون در این آزمایش مورد بررسی قرار می گیرند.

در تست CBC، مواردی از قبیل هموگلوبین خون، تعداد پلاکت های خونی، تعداد گلبول های سفید خون، هماتوکریت و غیره در تست های مجزا اندازه گیری می شوند.

اگر پزشک در معاینات بالینی، شک کند که گلبول های قرمز خون فرد در سطح نرمالی قرار ندارند، انجام این تست را تجویز می کند.

شمارش گلبول های قرمز خون
شمارش گلبول های قرمز خون

بالا یا پایین بودن rbc در آزمایش خون به چه معناست؟

حال این سوال به وجود می آید که بالاتر یا پایین تر بودن rbc نسبت به حد نرمال چه معنایی دارد؟ ممکن است از خود پرسیده باشید که آیا بیشتر بودن گلبول های قرمز نسبت به حد نرمال مشکل ساز است؟ در ابتدا باید بدانیم که ممکن است بالا بودن rbc موقتی و به مواردی از قبیل مصرف داروها، صعود به ارتفاعات، سیگار کشیدن، وقفه تنفسی در زمان خواب، بیماری کلیوی و غیره مرتبط باشد.

البته باید بدانیم که در برخی موارد، بالا بودن این فاکتور به دلایلی مانند کم آب بودن بدن، بیماری های ژنتیکی مرتبط با مغز استخوان، سرطان سلول های کلیوی، بیماری های قلبی مادرزادی و غیره رخ می دهد. در چنین مواردی، تشخیص قطعی بر عهده پزشک متخصص است.

کلام آخر

اگر پزشک برای شما تست rbc در آزمایش خون را تجویز کرده و شما برای مراجعه به آزمایشگاه فرصت کافی ندارید، می توانید در اسرع وقت با همکاران ما در آنی آزما تماس بگیرید.

پرسنل مجرب آنی آزما
پرسنل مجرب آنی آزما

همکاران مجرب و متخصص ما، پس از ثبت سفارش و در اولین فرصت به محل مد نظر شما مراجعه کرده و نمونه گیری را با رعایت همه موارد بهداشتی انجام می دهند. سپس، نمونه ها به بهترین آزمایشگاه های مجهز به بهترین امکانات ارسال می شود و جواب آزمایش در اسرع وقت به شما اطلاع داده می شود.

 

خدمات مرتبط:

تست AMH

چکاپ ویژه قلب

مقالات مرتبط:

ast در آزمایش خون چیست؟

انواع آزمایش خون برای تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.