تشخیص کووید 19 : چه انتظاری باید داشته باشم؟

تشخیص کووید 19 : چه انتظاری باید داشته باشم؟

ابتلا به بیماری کووید 19 از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. اگر تشخیص کووید-19 در شما داده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ در صورت مثبت بودن تست کرونا (COVID-19) یا داشتن علائم ویروس کرونا سعی کنید در خانه بمانید و از تماس با دیگران خودداری کنید. اگر بیماری کرونا دارید، می‌توانید تا 10 روز از زمان شروع عفونت، ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید. بسیاری از افراد پس از 5 روز دیگر این بیماری را به دیگران انتقال نمی دهند ولی رعایت پروتکل های بهداشتی و توصیه های پزشکی برای جلوگیری از ابتلا نزدیکان الزامی می باشد.

آزمایش چکاپ مردان

اگر تست کرونای شما مثبت شده یا علائم ویروس کرونا را دارید باید:

سعی کنید در خانه بمانید و به مدت 5 روز از تماس با افراد دیگر خودداری کنید

اجتناب از ملاقات با افراد در معرض خطر ابتلا به کووید 19 به مدت 10 روز، به خصوص اگر سیستم ایمنی آنها به این معنی باشد که آنها در معرض خطر بالاتر بیماری جدی ناشی از کووید-19 هستند، حتی اگر واکسن کووید-19 داشته باشند.

مراحل ابتلا به ویروس کووید 19 چیست؟

سه مرحله کلی عفونت با SARS-Cov-2، ویروس کووید 19 که باعث کووید 19 می شود، وجود دارد.

دوره نفهتگی

این زمان بین عفونت و ظهور علائم است. به طور کلی، ممکن است دو تا 14 روز پس از عفونت، علائم را مشاهده کنید. دوره کمون در افراد متفاوت است و بسته به نوع آن متفاوت است. حتی اگر در دوره کمون علائمی نداشته باشید، در این مرحله می توانید ویروس کووید 19 را به فرد دیگری منتقل کنید.

به همین دلیل است که اگر مشکوک هستید که در معرض فردی مبتلا به کووید-19 قرار گرفته‌اید، باید خود را قرنطینه کنید، مراقب علائم باشید و چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض آن آزمایش انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید از شیوع کووید 19 جلوگیری کنید. لطفا دستورالعمل های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) را برای ایزوله سازی و قرنطینه مرور کنید.

مراحل ابتلا به ویروس کووید 19 چیست؟

کووید 19 حاد

هنگامی که علائم ظاهر شد، وارد مرحله حاد شده اید. ممکن است تب، سرفه و سایر علائم کووید 19 داشته باشید. در صورت ابتلا به بیماری کووید 19 ویروس خفیف یا متوسط، بیماری فعال می تواند یک تا دو هفته طول بکشد، اما موارد شدید ممکن است ماه ها طول بکشد. برخی از افراد بدون علامت هستند، به این معنی که هرگز علائمی ندارند اما کووید 19 دارند.

در صورت بروز علائم یا مشکوک بودن به عفونت بدون علامت، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید، دستورالعمل های آزمایش را دنبال کنید و تمام دستورالعمل های ایزوله سازی و ایمنی را دنبال کنید.

بهبودی COVID-19

علائم پس از کووید-19، مانند سرفه طولانی مدت، تب خاموش و روشن، ضعف، و تغییرات در حواس بویایی یا چشایی شما، می تواند برای هفته ها یا حتی ماه ها پس از بهبودی از بیماری حاد باقی بماند. علائم پایدار گاهی اوقات به عنوان طولانی کووید 19 شناخته می شود.

نتایج آزمایش ممکن است برای هفته‌ها تا چند ماه پس از عفونت مثبت باقی بماند، اما این لزوماً به این معنی نیست که شما هنوز عفونی هستید. بیشتر افراد فراتر از دوره احتیاطی توصیه شده دیگر عفونی نیستند. اگر شرایطی دارید که باعث سرکوب شدید سیستم ایمنی می‌شود، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مشخص کند چه مدت باید ایزوله شوید و چگونه تشخیص دهید که دیگر به طور بالقوه برای دیگران مسری نیستید.

علائم بیماری کووید 19 چیست؟

علائم می تواند شدید، خفیف یا به طور کلی وجود نداشته باشد. برخی از افراد از مبتلا به کووید 19 بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر با عوارض طولانی مدت باقی می مانند و برخی دیگر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند یا به دلیل عوارض ناشی از کووید 19 می میرند. اگر هر یک از علائم زیر را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. او می گوید که آیا به آزمایش نیاز دارید یا خیر و توصیه می کند که چه کاری باید انجام دهید.

 • تب یا لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • خستگی
 • دردهای عضلانی یا بدن
 • سردرد
 • از دست دادن جدید چشایی یا بویایی
 • گلو درد
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

کووید 19 ی شدید – چه زمانی باید با 115 تماس بگیرید

در صورت مشاهده هر گونه علائم شدید، از جمله:

 • دشواری در تنفس
 • درد یا فشار مداوم در قفسه سینه
 • سردرگمی جدید
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • لب ها یا صورت کبود می شوند

اگر در معرض کووید-19 قرار گرفته اید یا تشخیص داده شده اید که به آن مبتلا شده اید، حتماً به اورژانس یا اعزام کننده 911 اطلاع دهید.

علائم کووید 19 چقدر طول می کشد؟

کسانی که مبتلا به کووید 19 ی خفیف هستند، معمولاً طی یک تا دو هفته بهبود می یابند. برای موارد شدید، بهبودی می‌تواند شش هفته یا بیشتر طول بکشد و برای برخی ممکن است علائم پایدار با یا بدون آسیب به قلب، کلیه‌ها، ریه‌ها و مغز وجود داشته باشد.

علائم کووید 19 چقدر طول می کشد؟

آیا می توانم بیش از یک بار به بیماری کووید 19 مبتلا شوم؟

بله. اگر قبلاً کووید-19 داشته اید، عفونت مجدد به ویروس کووید 19 ، به ویژه با یکی از انواع ویروس کووید 19 ، امکان پذیر است. بهترین محافظت این است که به طور کامل واکسینه شوید و در صورت واجد شرایط بودن، یک تقویت کننده دریافت کنید، در مکان های عمومی ماسک بپوشید، فاصله فیزیکی را رعایت کنید و دست های خود را مرتب بشویید.

آیا به کووید 19 مبتلا شده باشم، حتما به آسیب ریوی مبتلا خواهم شد؟

برخی از بیماران مبتلا به کووید 19 دچار ذات الریه می شوند. ذات الریه ویروسی، از جمله ویروس پنومونی ناشی از COVID-19، با آنتی بیوتیک قابل درمان نیست. برخی از موارد شدید کووید-19 ممکن است نیاز به حمایت ونتیلاتور داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که بدن اکسیژن کافی دریافت می کند. سایر داروها از جمله داروهای ضد ویروسی نیز ممکن است تجویز شوند.

افراد بالای 65 سال و کسانی که شرایط سلامت خاصی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات الریه هستند و ممکن است موارد شدیدتری از COVID-19 را تجربه کنند. مطالعات نشان می دهد که در بیماران مبتلا به COVID-19، ذات الریه ممکن است به سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) تبدیل شود که در برخی از بیماران می تواند کشنده باشد.

درمان کووید19چگونه است؟

درمان بیماری کرونا شامل رسیدگی به علائم است. اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کووید 19 ویروس هستید، پزشک ممکن است یک یا چند درمان COVID-19 را توصیه کند، اما برای اکثر افراد مبتلا به کووید-19 خفیف، استراحت و نوشیدن مایعات فراوان بهترین روش است. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند از داروهای بدون نسخه برای تب استفاده کنید. موارد شدیدتر نیاز به مراقبت های بیمارستانی از جمله حمایت تنفسی، تهویه مکانیکی یا سایر درمان های پزشکی دارند.

بعد از کووید-19، چه زمانی بودن در کنار افراد دیگر برای من بی خطر است؟

اگر به کووید-19 مبتلا شده اید یا در معرض فردی آلوده قرار گرفته اید، بسیار مهم است که خود را از دیگران جدا کنید تا بیشتر کووید-19 را گسترش ندهید. CDC توصیه هایی در مورد انزوا و قرنطینه ارائه می دهد. کروناویروس‌ها، مانند کووید 19، به‌خاطر میخ‌های تاج‌مانند روی سطوحشان به نام پروتئین سنبله شناخته می‌شوند، به این ترتیب ویروس به سلول‌های میزبان می‌چسبد و آن‌ها را آلوده می‌کند.

برخی جهش‌ها در پروتئین اسپایک پتانسیل افزایش توانایی ویروس برای گسترش یا ایجاد بیماری شدیدتر را دارند. علاوه بر این، این جهش‌ها می‌توانند به ویروس اجازه دهند تا از آنتی‌بادی‌های محافظ ناشی از عفونت قبلی و/یا واکسیناسیون و شناسایی با روش‌های آزمایشی فرار کند. اینها انواعی هستند که دانشمندان مشتاقانه دنبال می کنند.

اگر من مبتلا به کووید-19 هستم، چگونه می توانم خانواده ام را ایمن تر نگه دارم؟

چندین راه برای کمک به محافظت از خانواده وجود دارد:

مطمئن شوید که همه اعضای خانواده شما به طور کامل واکسینه شده اند و در صورت واجد شرایط بودن یک تقویت کننده دارند.

هر فردی که تست کووید 19 او مثبت است باید تا حد امکان در یک اتاق دور از افراد دیگر در خانه خود بماند. در صورت وجود حمام جداگانه استفاده کنید.

اگر باید با افراد دیگر در یک اتاق باشید، شما و آنها باید از ماسک صورت استفاده کنید. شما اگر نمی توانید از ماسک صورت استفاده کنید (برای برخی، ماسک صورت ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود)، افرادی که با شما زندگی می کنند نباید با شما در یک اتاق باشند. اگر وارد اتاق شما شدند، باید از ماسک صورت استفاده کنند.

همه باید بهداشت را رعایت کنند، از جمله شستن مکرر دست ها به مدت حداقل 20 ثانیه و سرفه یا عطسه در آرنج یا دستمال کاغذی (و سپس دور انداختن دستمال کاغذی).

در اینجا اقدامات احتیاطی اضافی وجود دارد:

وسایل شخصی منزل مانند ظروف، لیوان نوشیدنی، فنجان، ظروف، حوله یا ملافه را با افراد دیگر یا حیوانات خانگی به اشتراک نگذارید. پس از استفاده از این وسایل، آنها را کاملا بشویید.

تمام سطوح “با لمس بالا” باید روزانه تمیز و ضد عفونی شوند، مانند پیشخوان، میز، دستگیره در، لوازم حمام، توالت، تلفن، صفحه کلید، تبلت و میز کنار تخت.

هر سطحی که ممکن است دارای خون، مدفوع یا سایر مایعات بدن باشد باید فوراً تمیز شود.

اسپری ها یا دستمال های پاک کننده و ضدعفونی کننده خانگی موثر هستند: به محصولات خاصی نیاز ندارید. برای استفاده ایمن و مؤثر، حتماً دستورالعمل‌های برچسب روی محصول تمیزکننده را دنبال کنید.

در صورت ابتلا به کووید-19 چگونه می توانم از حیوانات خانگی خود مراقبت کنم؟

در صورت ابتلا به کووید-19 چگونه می توانم از حیوانات خانگی خود مراقبت کنم؟

بر اساس ادعای CDC، ویروس ممکن است در طول تماس نزدیک از مردم به حیوانات سرایت کند، بنابراین بهتر است همان اقدامات ایمنی را با حیوان خانگی خود دنبال کنید که با مردم انجام می دهید.

از تماس با حیوان خانگی خود از جمله نوازش کردن، بغل کردن، بوسیده شدن یا لیسیدن و به اشتراک گذاشتن غذا خودداری کنید.

در صورت امکان، از یکی دیگر از اعضای خانواده خود بخواهید تا زمانی که بیمار هستید از حیوانات شما مراقبت کند.

اگر باید از آنها مراقبت کنید، ماسک صورت بزنید و دستان خود را قبل و بعد از آن بشویید.

آزمایش در منزل در آنی آزما در کوتاه ترین زمان 

متخصصین ما در آنی آزما در کوتاه ترین زمان و با رعایت کلیه شیوه نامه های بهداشتی نمونه برداری در منزل پی سی آر و تست کرونای شما را در محلی که شما تعیین می کنید انجام می دهند. افتخار ما در مجموعه آنی آزما این است که گامی کوچک در جهت افزایش رفاه شما عزیزان در شهر ساری برداشته ایم تا در سهولت و با کم ترین هزینه کلیه آزمایشات و تست های خود را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید. نمونه برداری در منزل یکی از خدمات جدیدی است که توسط آنی آزما در نظر گرفته شده است.

برخی از افراد به دلایل مختلف از جمه وضعیت بیماری خود و یا مشکلات جسمی ویا مشغله کاری قادر به حضور در آزمایشگاه نیستند. آنی آزما برای این دسته از افراد در شهر ساری خدمات ویژه ای را پیش بینی کرده است. شما به راحتی می توانید با تکمیل فرم درخواست، با اعزام نمونه بردار آزمایشگاه، نمونه های آزمایشگاهی مورد درخواست پزشک معالج را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا

نمونه برداری در منزل برای تست کرونا یکی از آزمایش هایی است که می توانید بدون دغدغه و هزینه های اضافی برای حمل و نقل و همچنین در کمترین زمان ممکن در شهر ساری انجام دهید و از سلامت خود و اعضای خانواده خود اطمینان حاصل کنید. اگر شما یا سایر اعضای خانواده در شرایط قرنطینه به سر می برید یا در هر صورت مایل به مراجعه به مراکز درمانی و انجام حضوری آزمایش ندارید تست کرونا در منزل راه حل بسیار مناسبی برای موضوع است.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.