در سه ماهه اول بارداری چه آزمایشی باید انجام داد ؟

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی برای خانم ها است. در این زمان شما بانوان مسئول سلامت خود و نوزاد درون رحمتان هستید و باید مراقبت های لازم را داشته باشید. اما آیا شما می دانید چگونه می توان از سلامت جسمی و عقلی نوزاد در دوران باردرای مطمئن شد؟ خوشبختانه امروزه آزمایشات و تست هایی ابداع شده است که این امکان را به متخصصین می دهد سلامت جنین را در این زمان تشخیص دهند. با وجود آزمایش بارداری می توان از به دنیا آمدن فرزندان ناقص جلوگیری نمود. پزشک شما از شما میخ واهد آزمایشات سه ماهه اول بارداری را انجام دهید که این تست ها، بسیار مهم بوده و نباید نسبت به آن ها بی تفاوت بود. دقیقا در مزان گفته شده، آزمایشات را انجام دهید. آیا در مورد این تست ها و دلیل انجام هر کدام آگاهی دارید؟

آزمایش بارداری در 12 هفتگی زمانی انجام می شود که حدود 12 هفته از بارداری می گذرد. در این زمان رشد بیشتر اندام ‌های او تکمیل شده است و شکل‌گیری جنین دیگر تقریبا تکمیل شده است و زیبایی او دو چندان شده است اما همچنان رشد و تکمیل اندام ‌های او ادامه دارد. در این هفته جنین شبیه یک کودک زیبا و کوچک است اما مانند تمام هفته‌ های قبل همچنان در حال رشد است اما شکل کلی او مشخص شده است.

در واقع، در این هفته جنین کاملا شبیه بچه انسان با تمام ویژگی‌های خاص او است. در این هفته او نسبت به هفته ‌های قبل بیشتر رشد کرده است و بیشتر تکان می ‌خورد و می ‌توان گفت اندازه او تقریبا دو برابر شده است. طول بدن او از سر تا پا حدود 6.35 سانتی‌متر است.

در این زمان سر او تقریبا نصف طول بدنش را تشکیل می ‌دهد و به جای تکیه بر شانه ‌هایش بر گردنش تکیه می ‌کند. وزن او حدود 14 گرم یا کمی بیشتر است اما خوشبختانه او مهم ‌ترین و بحرانی ‌ترین مراحل رشد خود را پشت سر گذاشته است و رشد بیشتر قسمت‌ ها و اندام ‌های بدن او کامل شده است.

آزمایش بارداری در 12 هفتگی شامل برخی تست ها می باشد که برای ارزیابی سلامتی جنین و مادر او همچنین بررسی احتمال وجود برخی مشکلات و ناهنجاری ها در مادر باردار و البته جنین داخل شکم او می باشد. در قسمت قبلی آزمایش بارداری در 12 هفتگی (لینک به مقاله آزمایش بارداری در سه ماهه اول) به برخی از این تست ها اشاره شد و اکنون در مورد بقیه این تست ها توضیحاتی را خدمت شما ارائه می دهیم.

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

شمارش کامل سلول های خونی (CBC) در آزمایش بارداری در 12 هفتگی

شمارش کامل سلول های خونی (CBC) در آزمایش بارداری در 12 هفتگی آزمایشی است که سلول های در حال گردش در خون را ارزیابی می کند. خون شامل سه نوع سلول معلق در مایعی به نام پلاسما است: گلبول های قرمز (RBCs) ، گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها (PLT). برای شناسایی و جلوگیری از بروز مشکلات ، ممکن است قبل از بارداری ، در صورت امکان ، در ابتدای بارداری و یک یا چند بار در دوران بارداری و در غالب آزمایش بارداری در 12 هفتگی انجام شود. نتایج آزمایش های اولیه را می توان با مقادیر بعدی مقایسه کرد تا به دنبال تغییراتی باشند که می تواند یک مسئله پزشکی را نشان دهد.

گلبولهای قرمز حاوی هموگلوبین هستند، پروتئینی که رنگ قرمز را به خون می دهد. این ماده به اکسیژن موجود در ریه های شما متصل می شود ، آن را در بدن منتقل می کند و آن را به سلول ها و بافت ها رها می کند. در دوران بارداری ، هموگلوبین یک مادر باید اکسیژن کافی را برای تأمین نیازهای او و جنین خود منتقل کند. اگر یک مادر از نظر گلبول های قرمز و یا هموگلوبین دارای مقادیر کافی نیست ، گفته می شود که کم خونی دارد. یکی از راه های تشخیص کم خونی در بارداری انجام آزمایش بارداری در 12 هفتگی می باشد.

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

بسیاری از زنان باردار نوعی کم خونی را تجربه می کنند. در حالی که کم خونی خفیف می تواند شما را دچار احساس خستگی و ضعف کند ، کم خونی شدید در یک زن باردار می تواند باعث شود که جنین خیلی کم اکسیژن مصرف کند و این امر می تواند مانع از رشد طبیعی جنین شود.

همه خانم ها هنگام زایمان مقدار کمی خون از دست می دهند. اگرچه این مسئله معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند ، حتی مقدار کمی از دست دادن خون می تواند برای خانم های دارای کم خونی مضر باشد. یک پزشک مراقبت های بهداشتی ممکن است بخواهد سطح هموگلوبین موجود در خون یک زن باردار را قبل از زایمان بداند تا تأثیر احتمالی از دست دادن خون مورد انتظار را ارزیابی کند.

گلبول های سفید به محافظت بدن در برابر عفونت ها و همچنین عملکردهای ایمنی دیگر کمک می کند. ارزیابی WBCها در دوران بارداری یک زن می تواند به تشخیص عفونت ها کمک کند تا قبل از ایجاد مشکلات سلامتی قابل توجهی در مادر یا کودک ، درمان و رفع شود.

پلاکت ها قطعات سلولی خاصی در خون هستند که به تشکیل لخته ها برای جلوگیری از خونریزی کمک می کنند. زنانی که پلاکت کم دارند ، یا پلاکت هایی دارند که به درستی برای تشکیل لخته عمل نمی کنند ، در هنگام زایمان در معرض خطر خونریزی خطرناک هستند. آزمایش پیگیری ممکن است برای تعیین گزینه های درمانی در صورت شناسایی مشکل پلاکت مورد نیاز باشد.

آزمایش بارداری در 12 هفتگی و انجام تست CBC به تشخیص این مشکلات و پیشگیری از عوارض خطرناک آن کمک شایانی می نماید. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش CBC و کاربرد های بالینی آن می توانید به مقاله آزمایش CBC چیست و تفسیر نتیجه آزمایش CBC مراجعه فرمایید.)

ایمنی در برابر ویروس سرخچه (سرخک آلمانی) در آزمایش بارداری در 12 هفتگی

سرخچه در اثر ویروسی ایجاد می شود که توسط شخص با سرفه یا عطسه از فرد به فرد دیگر منتقل می شود. هر گونه تماس با ترشحات بینی یا گلو فرد آلوده می تواند ویروس را گسترش دهد. زنانی که یا به عفونت سرخچه مبتلا شده اند و یا واکسیناسیون دریافت کرده اند ، آنتی بادی را در خون خود دارند که معمولاً برای بار دوم از ابتلا به این عفونت جلوگیری می کند. این آنتی بادی همچنین نوزاد متولد نشده را در برابر ویروس محافظت می کند. این حفاظت ایمنی در برابر ویروس سرخچه نامیده می شود. یکی از راه های بررسی وجود یا عدم وجود این ایمنی انجام آزمایش بارداری در 12 هفتگی و تست روبلا می باشد.

عفونت سرخچه در دوران کودکی معمولاً باعث علائم خفیفی می شود. اما اگر یک زن در 3 ماه اول بارداری خود به سرخچه آلوده شود و ایمنی به ویروس نداشته باشد ، کودک در معرض نقص جدی هنگام تولد قرار دارد.

تمام زنانی که در اولین بار حاملگی را در نظر می گیرند یا کسانی که برای اولین بار باردار هستند باید آزمایش شوند تا ببینند آیا این مصونیت را دارند یا خیر. نمونه خون آزمایش می شود تا ببینید مقدار کافی آنتی بادی در خون وجود دارد تا از زن باردار و جنین محافظت کند. اگر یک زن آنتی بادی کافی نداشته باشد و در حال حاضر باردار نباشد ، ممکن است واکسیناسیون سرخچه به او داده شود. او باید حداقل 28 روز قبل از بارداری صبر کند.

واکسن سرخچه نوع تضعیف ویروس زنده است و نباید به زنی که در حال حاضر باردار است ، داده شود. اگر یک زن باردار آنتی بادی کافی برای محافظت از خود و نوزاد خود نداشته باشد ، پزشک معالج به او توصیه می کند از تماس با هرکسی که علائم سرخجه در تمام مدت بارداری خود دارد ، خودداری کند. بدیهی است تنها راه اندازه گیری آنتی بادی های بدن او انجام آزمایش بارداری در 12 هفتگی و تست روبلا می باشد.

او باید در مورد بهترین زمان برای واکسیناسیون پس از تولد نوزاد با پزشک معالج خود مشورت کند و از طریق واکسیناسیون سرخچه کودک بعدی وی محافظت شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست روبلا و آزمایش تورچ می توانید به مقاله آزمایش های بارداری و تست روبلا و تورچ مراجعه فرمایید.)

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

آزمایش کشت ادرار برای بررسی باکتری های بدون علامت آزمایش بارداری در 12 هفتگی

چندین سازمان بهداشتی از جمله کار گروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) ، انجمن بیماری های عفونی آمریکا (IDSA) ، آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) و کالج آمریکایی زنان و زایمان و مامایی (ACOG) توصیه می کنند که زنان باردار از نظر وجود باکتری در ادرار که بدون علامت است با استفاده از کشت ادرار بین 12 تا 16 هفته یا در اولین ملاقات قبل از زایمان ، غربالگری شوند (در صورت مراجعه بعد از آن (ACOG)توصیه می کند که ویزیت قبل از تولد را انجام داده و در سه ماهه سوم تکرار کنید). این غربالگری با استفاده از آزمایش کشت ادرار برای بررسی باکتری های بدون علامت آزمایش بارداری در 12 هفتگی انجام می شود.

باکتریوری بدون علامت در دوران بارداری وقتی مقدار قابل توجهی از باکتری ها توسط کشت ادرار یافت می شوند ، تشخیص داده می شود ، اما مادر باردتر هیچ علامتی در ارتباط با عفونت مجاری ادراری مانند درد یا فوریت ادرار کردن را تجربه نمی کند. این وضعیت تقریباً در حدود 2٪ -10٪ از زنان باردار در ایران رخ می دهد و می تواند منجر به عفونت جدی تر کلیه شود و همچنین خطر زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد.

انجام آزمایش کشت ادرار برای بررسی باکتری های بدون علامت آزمایش بارداری در 12 هفتگی یکی از موثرترین راه های تشخیص این عفونت می باشد. درمان با آنتی بیوتیک های مناسب توصیه می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش کشت ادرار می توانید به مقاله آزمایش ادرار مراجعه فرمایید.)

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

آزمایش های انتخابی

آزمایش های انتخابی را در زیر بخوانید:

آزمایش قند خون یا هموگلوبین A1c برای زنان در معرض خطر دیابت نوع 2

گاهی اوقات یک پزشک معالج متخصص در آزمایش بارداری در 12 هفتگی، برای ابتلا به دیابت از قبل از بارداری و در حین بارداری، غربالگری می شود، به خصوص اگر این خانم از نظر خطر ابتلا به دیابت ، مانند سابقه خانوادگی ، در معرض خطر قرار داشته باشد. یک آزمایش قند خون ناشتا ، آزمایش تحمل گلوکز 2 ساعته یا یک آزمایش هموگلوبین A1c در آزمایش بارداری در 12 هفتگی ممکن است برای شناسایی دیابت در زنان باردار استفاده شود. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله آزمایشات گلوکز و آزمایش قند خون مراجعه کنید.)

بالا رفتن سطح قند خون ممکن است به معنای ابتلا به دیابت در خانم باشد. وی برای تأیید تشخیص ، آزمایش اضافی انجام می دهد و در صورت تشخیص ، درمان را برای مدیریت این شرایط دریافت می کند. مجموعه متفاوتی از آزمایشات برای تشخیص دیابت حاملگی استفاده می شود.

هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) برای زنان با سابقه بیماری تیروئید

آزمایش بارداری در 12 هفتگی برای بررسی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) در خانم های باردار کاربرد دارد. بارداری باعث ایجاد تغییرات عادی در عملکرد بسیاری از غدد درون ریز بدن می شود، اما تأثیر قابل توجهی در غده تیروئید دارد و باعث تولید هورمون هایی مانند تیروکسین (T4) و تریودوتیرونین (T3) می شود که برای رشد سالم جنین و سلامتی مادرحیاتی است.

در صورت حاملگی ، زنان با شرایط شناخته شده تیروئید معمولاً نیاز به نظارت دقیق دارند. یک پزشک متخصص ممکن است از آزمایش بارداری در 12 هفتگی برای بررسی هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) استفاده کند تا عملکرد تیروئید یک زن را در تمام دوران بارداری کنترل کند. TSH در پاسخ به سطح پایین T4 یا T3 توسط هیپوفیز، که یک غده کوچک در مغز است، تولید می شود. افزایش سطح TSH در خانم هایی که از داروهای جایگزین هورمون تیروئید استفاده می کنند ممکن است به معنای افزایش دوز هورمون آنها باشد.

برخی از تست های آزمایش بارداری در 12 هفتگی (یا حتی قبل از بارداری) برای بررسی افزایش TSH حتی اگر قبلا سابقه بیماری تیروئید نداشته باشند. این امر به این دلیل است که درصد قابل توجهی از زنان ممکن است دچار اختلال تیروئید اساسی باشند که مشکوک نیست و باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری خواهد شد. با این حال ، اکثر دستورالعمل ها این کار را ضروری نمی دانند.

آزمایش بارداری در سه ماهه اول (2)

پانل تورچ (TORCH ) اگر مادر مشکوک به قرار گرفتن در معرض عفونت ویروسی است

پانل تورچ در آزمایش بارداری در 12 هفتگی برای غربالگری برخی بیماری های عفونی است که در صورت ابتلا مادر در دوران بارداری ممکن است باعث نقص جنینی هنگام تولد شود، استفاده می شود. آزمایش خون که این پانل را تشکیل می دهد عبارتند از:

  • توکسوپلاسموزیس
  • سرخچه
  • سیتومگالوویروس (CMV)
  • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)

برخی از این موارد به صورت جداگانه ، قبل یا در اوایل بارداری در آزمایش بارداری در 12 هفتگی سفارش داده می شوند. پانل TORCH کامل کمتر درخواست داده می شود زیرا آزمایش های خاص و حساس تری برای تشخیص این عفونت ها در دسترس است.

سایر عفونت هایی که ممکن است هم زمان آزمایش شوند شامل سیفلیس ، هپاتیت B ، ویروس کوکساکی ، ویروس اپشتین بار ، ویروس واریسلا زوستر و پاروویروس B19 است.

اگر شما نیز تمایل دارید آزمایش بارداری در 12 هفتگی را در منزل خود و بدون مراجعه حضوری و در معرض آلودگی قرار گرفتن انجام دهید، می توانید به سایت آنی آزما مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم پذیرش، نسبت به انجام آزمایش در منزل با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی اقدام خواهد شد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.