تست پاپ اسمیر و نکاتی که باید بدانید

تست پاپ اسمیر و نکاتی که باید بدانید

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز می گویند، آزمایشی است که برای تشخیص سلول های غیرطبیعی دهانه رحم که سرطانی هستند یا ممکن است سرطانی شوند، استفاده می شود. دهانه رحم قسمت پایینی رحم است که به واژن متصل می شود. آزمایش پاپ اسمیر با نمونه برداری از سلول ها از سطح دهانه رحم در طول معاینه لگنی با استفاده از یک سواب یا برس کوچک انجام می شود.

پاپ اسمیر در درجه اول به عنوان آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. شرایط بهداشتی اضافی، از جمله عفونت، التهاب، و انواع دیگر سرطان نیز ممکن است با استفاده از این آزمایش شناسایی شوند. آزمایش پاپ اسمیر تغییرات غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم را مشخص می کند.

آزمایش چکاپ زنان

کاربردهای پاپ اسمیر در مراقبت های پزشکی

پاپ اسمیر کاربردهای مختلفی در مراقبت های پزشکی دارد، از جمله:

غربالگری: پاپ اسمیر اغلب برای غربالگری سرطان دهانه رحم در افراد بدون علامت استفاده می شود. این می تواند سرطان دهانه رحم و همچنین تغییرات سلول های دهانه رحم را که در صورت عدم درمان ممکن است سرطانی شوند، شناسایی کند. هنگامی که به عنوان یک آزمایش غربالگری استفاده می شود، آزمایش پاپ اسمیر ممکن است به تنهایی یا همراه با آزمایش سویه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود، استفاده شود.

تشخیص: می توان از پاپ اسمیر برای کمک به تعیین علت اصلی علائم واژن، از جمله خونریزی یا ترشح غیر طبیعی واژن استفاده کرد.

مانیتورینگ: پاپ اسمیر ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری برای نظارت بر ناهنجاری های سلولی دهانه رحم یا سایر یافته های شناسایی شده در پاپ اسمیر اولیه استفاده شود.

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزی را بررسی می کند؟

آزمایش پاپ اسمیر شامل گرفتن نمونه ای از سلول ها از دهانه رحم و بررسی آن ها در زیر میکروسکوپ برای وجود علائم ناهنجاری است. نتایج پاپ اسمیر نشان می دهد که آیا سلول های دهانه رحم طبیعی، غیرطبیعی به نظر می رسند یا نتیجه آزمایش نامشخص است. نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر با توجه به نوع ناهنجاری تشخیص داده شده و همچنین نوع سلولی که در آن ناهنجاری پیدا شده است، توصیف می شود.

آزمایش پاپ اسمیر چه چیزی را بررسی می کند؟

چه زمانی باید پاپ اسمیر بدهم؟

غربالگری سرطان دهانه رحم با تست پاپ برای هر کسی که دهانه رحم دارد، از جمله زنان و مردان تراجنسیتی که دهانه رحم دارند، مناسب است. زمانی که فرد مبتلا به دهانه رحم باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهد به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و سابقه غربالگری سرطان دهانه رحم بستگی دارد. یک پزشک همچنین ممکن است آزمایش پاپ اسمیر را در زمانی که بیمار باردار است سفارش دهد. غربالگری سرطان دهانه رحم ممکن است شامل آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش HPV یا آزمایش همزمان با هر دو آزمایش باشد.

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده غربالگری منظم سرطان دهانه رحم را بین سنین 21 تا 65 توصیه می کند:

سنین 21 تا 29 سال: اکثر افراد دارای دهانه رحم بین 21 تا 29 سال باید هر سه سال یکبار با آزمایش پاپ اسمیر به تنهایی غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند.

سنین 30 تا 65 سال: برای افراد دارای دهانه رحم بین 30 تا 65 سال، چندین گزینه برای غربالگری سرطان دهانه رحم وجود دارد. افراد در این گروه سنی ممکن است هر سه سال

یکبار با آزمایش پاپ اسمیر به تنهایی، هر پنج سال یک بار با آزمایش HPV به تنهایی، یا هر پنج سال یک بار با آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV غربالگری شوند.

بیماران باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مزایا و معایب استراتژی های غربالگری مختلف بحث کنند تا تصمیم بگیرند که کدام رویکرد برای وضعیت آنها بهترین است.

اگر بیماران یکی از عوامل خطر زیر را داشته باشند، ممکن است نیاز به غربالگری بیشتر برای سرطان دهانه رحم داشته باشند:

 • سابقه پاپ اسمیر غیر طبیعی
 • اچ‌آی‌وی
 • مادری که در دوران بارداری در معرض دی اتیل استیل‌بسترول (DES) قرار گرفت
 • یک سیستم ایمنی ضعیف
 • گروه های دیگر نیازی به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم ندارند. این گروه ها عبارتند از:
 • بیمارانی که زیر 21 سال سن دارند
 • بیمارانی که بیش از 65 سال سن دارند، در گذشته غربالگری کافی انجام داده اند و در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیستند.
 • افرادی که هیسترکتومی انجام داده اند و سابقه پاپ اسمیر غیرطبیعی یا سرطان دهانه رحم ندارند.

تست پاپ اسمیر خود را کجا انجام بدهم؟

آزمایش پاپ اسمیر معمولاً توسط پزشک سفارش داده می شود و در یک محیط پزشکی مانند مطب پزشک یا کلینیک بهداشتی انجام می شود. تجزیه و تحلیل نمونه سلول های دهانه رحم در یک آزمایشگاه پزشکی انجام می شود. به دلیل شرایط خاصی که در طی فرآیند نمونه برداری وجود دارد، ممکن است احساس راحتی نداشته باشید. آنی آزما این مشکل را برای شما حل کرده است.

متخصصین ما در آنی آزما ضمت گذرانیدن کلیه دوره های لازم جهت برداشت نمونه برای تست پاپ اسمیر، حاضرند این تست را در منزل یا هر مکانی که شما راحت هستید، انجام دهند. پس دیگر لازم نیست نگران مراجعه حضوری و درآورن لباس هایتان در محیط بیمارستان یا آزمایشگاه باشید. آنی آزما با درنظر گرفتن شرایط شما حاضر است این آزمایش در محیط منزل شما انجام دهد.

گرفتن پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر به نمونه ای از سلول ها از دهانه رحم نیاز دارد. این سلول ها با خراش دادن آرام دهانه رحم با یک سواب یا برس کوچک به دست می آیند.

گرفتن پاپ اسمیر

قبل از آزمایش

قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر، مهم است که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، اگر در گذشته آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی انجام داده اید یا ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید. در حین قاعدگی نباید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید، بنابراین بهتر است این آزمایش را حدود پنج روز پس از آخرین روز پریود خود برنامه ریزی کنید. اقدامات احتیاطی اضافی قبل از آزمایش شامل اجتناب از فعالیت های زیر در طی دو تا سه روز قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر است:

 • استفاده از تامپون
 • داشتن رابطه جنسی
 • دوش کردن
 • استفاده از کرم های واژینال یا فوم های ضد بارداری
 • اگر درست قبل از انجام پاپ اسمیر مثانه خود را خالی کنید، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

در طول آزمایش

آزمایش پاپ اسمیر ممکن است در طول معاینه لگن انجام شود. معاینه لگن شامل دراز کشیدن روی میز معاینه با پاهایتان به صورت رکابی است در حالی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرج، واژن، دهانه رحم، راست روده و لگن شما را معاینه می کند. در طی تست پاپ اسمیر، ابزاری به نام اسپکولوم به آرامی وارد واژن می شود و به پزشک اجازه می دهد تا دهانه رحم را ببیند.

هنگامی که ارائه دهنده می تواند دهانه رحم را ببیند، نمونه کوچکی از سلول ها را با خراش دادن آرام دهانه رحم با یک برس، کاردک یا سوهان به دست می آورد. این بخش از پاپ اسمیر تنها چند ثانیه طول می کشد. اکثر بیماران در حین انجام تست پاپ اسمیر درد یا ناراحتی اندکی را تجربه می کنند. برخی ممکن است احساس فشار یا گرفتگی موقتی مشابه دردهای قاعدگی را تجربه کنند.

بعد از آزمایش

در حالی که ممکن است پس از انجام آزمایش پاپ اسمیر برای مدت کوتاهی خونریزی واژینال را تجربه کنید، اما پس از اتمام آزمایش پاپ اسمیر هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت ها وجود ندارد.

نتایج پاپ اسمیر

دریافت نتایج آزمایش

نتایج آزمایش پاپ اسمیر اغلب در عرض یک تا سه روز در دسترس است. نتایج ممکن است به صورت الکترونیکی یا پستی برای بیمار ارسال شود. مطب پزشک همچنین ممکن است با بیمار تماس بگیرد تا در مورد نتایج آزمایش پاپ اسمیر صحبت کند یا قرار ملاقات بعدی را ترتیب دهد.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج پاپ اسمیر برای ارزیابی طبیعی، غیرطبیعی یا رضایت بخش گزارش می شود. یک نتیجه طبیعی پاپ اسمیر که منفی نیز نامیده می شود، نشان می دهد که هیچ شواهدی از سلول های غیر طبیعی در نمونه یافت نشد. یک نتیجه غیر طبیعی یا مثبت در پاپ اسمیر نشان می دهد که سلول های غیر طبیعی در نمونه شناسایی شده اند و ممکن است نیاز به درمان یا آزمایش اضافی باشد. درمان سلول های غیرطبیعی دهانه رحم از پیشرفت سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند.

انواع سلولی که معمولاً در نتایج پاپ اسمیر توصیف می شوند شامل سلول های سنگفرشی و غده ای هستند. سلول های سنگفرشی نوعی سلول هستند که قسمت بیرونی دهانه رحم را می پوشانند. تغییرات غیر طبیعی در سلول های سنگفرشی به چند دسته تقسیم می شوند:

سلول های سنگفرشی آتیپیک (ASC)

سلول های سنگفرشی آتیپیک شایع ترین یافته غیر طبیعی در پاپ اسمیر هستند. سلول‌های سنگفرشی آتیپیک ممکن است به‌عنوان سلول‌های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASC-US) یا سلول‌های سنگفرشی آتیپیک گزارش شوند که نمی‌توانند ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه بالا (ASC-H) را رد کنند. هر دو نتیجه نشان می‌دهند که سلول‌های دهانه رحم در زیر میکروسکوپ غیر طبیعی به نظر می‌رسند، اما معنای تغییرات سلولی نامشخص است. نتیجه ASC-H نشان می دهد که سلول ها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطانی شدن نسبت به نتیجه ASC-US باشند.

ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی با درجه پایین (LSIL)

گاهی اوقات به نام دیسپلازی خفیف، نتیجه LSIL نشان می دهد که پاپ اسمیر تغییرات خفیف سلولی را تشخیص داده است. نتیجه LSIL ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد، زیرا این تغییرات اغلب توسط سیستم ایمنی، به ویژه در افراد جوان تر برطرف می شود.

ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی با درجه بالا (HSIL)

که گاهی اوقات دیسپلازی متوسط یا شدید نامیده می شود، یافته HSIL نشان می دهد که تغییرات سلولی تا حدودی تا بسیار غیر طبیعی تشخیص داده شده است. این تغییرات در صورت عدم درمان بیشتر از LSIL ها به سرطان تبدیل می شوند.

کارسینوم درجا (CIS)

نتیجه CIS نشان می دهد که تغییرات سلولی شدیدتری در طی تست پاپ اسمیر مشاهده شده است. این تغییرات شبیه سرطان دهانه رحم به نظر می رسد، اما هنوز به خارج از سطح دهانه رحم گسترش نیافته است. اگر CIS درمان نشود احتمالاً به سرطان تبدیل می شود.

نتایج پاپ اسمیر

کارسینوم سلول سنگفرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی نوعی سرطان دهانه رحم است. یافتن کارسینوم سلول سنگفرشی در تست پاپ اسمیر برای بیمارانی که به طور منظم غربالگری سرطان دهانه رحم را دریافت می کنند بسیار نادر است. این نتیجه نشان می‌دهد که سلول‌های سنگفرشی غیرطبیعی عمیق‌تر در دهانه رحم یا سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته‌اند.

سلول های غده ای در بافتی یافت می شوند که قسمت داخلی دهانه رحم را می پوشاند.

تغییرات غیر طبیعی سلولی در سلول های غدد به دسته های زیر تقسیم می شوند:

سلول‌های غده‌ای آتیپیک (AGC): نتیجه AGC نشان می‌دهد که سلول‌های غده‌ای غیرطبیعی زیر میکروسکوپ دیده می‌شوند، اما معنای این تغییرات سلولی نامشخص است.

آدنوکارسینوم آندوسرویکال در محل (AIS): این نتیجه به این معنی است که تغییرات سلولی شدیدتری پیدا شده است اما هنوز به خارج از بافت غددی دهانه رحم گسترش نیافته است.

آدنوکارسینوم: آدنوکارسینوم نوعی سرطان دهانه رحم است که از سلول های غده ای شروع می شود. در حالی که به ندرت در آزمایش پاپ در افرادی که به طور منظم غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام می دهند، یافت می شود، نتیجه آدنوکارسینوم نشان می دهد که سلول های غده ای غیرطبیعی عمیق تر در دهانه رحم یا سایر قسمت های بدن پخش شده اند.

علاوه بر تشخیص وجود تغییرات سلولی در بافت سنگفرشی و غده ای، آزمایش پاپ اسمیر ممکن است چندین نوع ناهنجاری دیگر را نیز تشخیص دهد:

سلول‌های آندومتر: آزمایش پاپ اسمیر ممکن است سلول‌های آندومتر را که سلول‌هایی از پوشش داخلی رحم هستند، شناسایی کند. در حالی که این سلول ها ممکن است در افراد سالم در طول قاعدگی وجود داشته باشند، نباید در نمونه دهانه رحم پس از یائسگی وجود داشته باشند. از آنجایی که این یافته ممکن است در بیماران جوان طبیعی باشد، سلول های آندومتر فقط در نتایج پاپ اسمیر برای بیماران 45 ساله و بالاتر گزارش می شود.

سایر انواع سرطان: اگرچه هدف اولیه آزمایش پاپ اسمیر نیست، اما گاهی اوقات این آزمایش می تواند سلول های سرطانی غیر مرتبط با سرطان دهانه رحم را شناسایی کند. آزمایش پاپ اسمیر ممکن است سلول های سرطانی لوله های فالوپ، تخمدان ها، آندومتر، صفاق، فرج یا واژن را تشخیص دهد.

عفونت یا التهاب: تست پاپ ممکن است شواهدی از عفونت و التهاب دهانه رحم را تشخیص دهد.

نتایج غیرنرمال در آزمایش پاپ اسمیر نشان می دهد که نمونه سلول های دهانه رحم به دست آمده برای آزمایش یا سلول های کافی برای بررسی روی لام نداشت یا کیفیت لام رضایت بخش نبود. نتایج نامطلوب ممکن است با تکرار پاپ اسمیر دنبال شود.

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

تست پاپ اسمیر 100% دقیق نیست. سلول های غیر طبیعی ممکن است در برخی افراد از بین بروند. خوشبختانه، سرطان دهانه رحم معمولاً به کندی ایجاد می‌شود و ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد تا سلول‌های غیرطبیعی به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. از آنجایی که تغییرات سلولی به کندی پیشرفت می کند، آزمایش پاپ اسمیر معمولی معمولاً می تواند تغییرات سلولی را قبل از تبدیل شدن به سرطان دهانه رحم تشخیص دهد.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

آزمایش بعدی پس از پاپ اسمیر به نتایج آزمایش و دلیل بیمار برای آزمایش بستگی دارد. برای افرادی که تحت غربالگری سرطان دهانه رحم قرار می گیرندکسانی که نتیجه پاپ اسمیر طبیعی دارند، مهم است که غربالگری سرطان را در فواصل منظم ادامه دهند. افرادی که نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر دریافت می‌کنند به آزمایش‌های بعدی و/یا درمان نیاز دارند تا دهانه رحم را از نظر علائم بیماری ارزیابی کنند.

برای ناهنجاری های جزئی مانند ASC-US، پزشک ممکن است آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و/یا انجام آزمایش پاپ اسمیر دیگر را در یک سال توصیه کند تا ببیند آیا این ناهنجاری بدون درمان برطرف می شود یا خیر.

برای نتیجه LSIL، پزشک ممکن است آزمایش های اضافی را برای بررسی ناهنجاری های جدی تر در قسمت دیگری از دهانه رحم توصیه کند. اگر بیمار ناهنجاری های شدیدتری از جمله ASC-H یا HSIL داشته باشد، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند. کولپوسکوپی روشی است که شامل استفاده از ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم است. پزشکان ممکن است در طی کولپوسکوپی بیوپسی را برای برداشتن بافت اضافی برای معاینه انجام دهند.

نمونه گیری در منزل

سوالاتی از پزشک در مورد نتایج آزمایش

پزشک شما می تواند به سوالات دقیق و مشخصی در مورد نتایج پاپ اسمیر شما پاسخ دهد. برخی از سوالاتی که ممکن است با پزشک خود مرور کنید عبارتند از:

 • آیا بخشی از نتیجه پاپ اسمیر من غیر طبیعی بود؟
 • اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی بود، می توانید توضیح دهید که چه چیزی پیدا شده است و چه معنایی می تواند داشته باشد؟
 • اگر نتایج پاپ اسمیر طبیعی بود، چه زمانی باید در آینده دوباره این آزمایش را انجام دهم؟
 • آیا آزمایشات بعدی وجود دارد که با توجه به نتیجه آزمایش من مفید باشد؟

آنی آزما این مشکل را برای شما حل کرده است. متخصصین ما در آنی آزما ضمت گذرانیدن کلیه دوره های لازم جهت برداشت نمونه برای تست پاپ اسمیر، حاضرند این تست را در منزل یا هر مکانی که شما راحت هستید، انجام دهند. پس دیگر لازم نیست نگران مراجعه حضوری و درآورن لباس هایتان در محیط بیمارستان یا آزمایشگاه باشید. آنی آزما با درنظر گرفتن شرایط شما حاضر است این آزمایش در منزل در محیط منزل شما انجام دهد.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.