آزمایشات طب کار و مزایای آن

آزمایشات طب کار و مزایای آن

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

داشتن تصویری دقیق از سلامت کارکنان برای همه کارفرمایان بسیار ارزشمند است. این امر به وسیه آزمایشات طب کار میسر می شود. نیروی کار مناسب و آگاه برای هر کسب و کار یا سازمانی ضروری است تا منابع و قابلیت عملیاتی خود را به حداکثر برساند. آگاهی از وضعیت جسمانی کارکنان و کمک به بهبود آن، افراد را در موقعیت بسیار بهتری قرار می دهد تا سلامت و سبک زندگی بهتری را انتخاب کنند.

آنی آزما با توجه به این سیاست از سلامت و رفاه کارکنان شما در غالب آزمایشات طب کار حمایت می کند و به مجموعه شما این امکان را می دهد تا در بدو استخدام نیروی کار شرکت خود افراد را آگاهانه و با علم به وضعیت جسمانی که دارند انتخاب کنید و با انجام تست های دوره ای طب کار به شما کمک می کند تا از وضع جسمانی نیروی کار خود مطلع باشید.

این تست‌ها استقلال شخصی را در مورد مسائل کلیدی سلامتی ارتقا می‌دهند و افراد را قادر می‌سازد تا تصمیم‌های منطقی زندگی بگیرند. همراه با مشاوره و پشتیبانی کارشناسان ما، آنها یک مزیت ایده آل در محل کار و راهی عالی برای کارفرمایان برای تبلیغ پیام سالم به کارکنان، تشویق حفظ کارکنان و نشان دادن تعهد طولانی مدت به نیروی کار خود هستند.

نمونه گیری در منزل

امکانات آنی آزما برای انجام آزمایشات طب کار

پوشش کامل

آزمایشات طب کار در آن آزما طیف وسیعی از مسائل و بیماری های مختلف از بررسی های ساده کمبود ویتامین تا آزمایش سرطان را پوشش می دهد.

راحتی

کلیه تست های مورد نیاز برای آزمایشات طب کار به راحتی و توسط متخصصین آزمایشگاه گرفته می شود و همه افراد می توانند این تست ها را انجام دهند.

گزارشات جامع

پس از انجام آزمایش خون کارکنان، جواب آزمایش را دریافت کنید. روندها، مناطق اقدام و تهدیدهای پیش رو را کشف کنید.

ادغام برنامه سلامتی

آزمایش خون ما را در استراتژی‌های غربالگری سلامت موجود، روزهای سلامتی و برنامه‌های سلامتی خود بگنجانید.

در آزمایشات طب کار چه تست هایی انجام می شود؟

برخی از تست هایی که در آزمایشات طب کار انجام می شود عبارتند از:

آزمایش خون

آزمایش خون یک تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی از چیزهایی است که ممکن است در خون شما یافت شود. ممکن است برای پیگیری میزان کنترل بیماری مانند دیابت یا کلسترول بالا، آزمایش خون انجام دهید. همچنین ممکن است آنها را برای معاینات معمول یا زمانی که مریض هستید انجام دهید. آزمایش خون بسیار رایج است. آنها توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به موارد زیر سفارش می شوند:

 • دریابید که اندام هایی مانند کلیه ها، کبد، قلب یا تیروئید چقدر خوب کار می کنند
 • کمک به تشخیص بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، بیماری عروق کرونر قلب و HIV/AIDS
 • دریابید که آیا داروی شما در بهبود شما موثر است یا خیر
 • خونریزی یا اختلالات لخته شدن خون را تشخیص دهید
 • دریابید که آیا سیستم ایمنی شما در مبارزه با عفونت ها مشکل دارد یا خیر
 • تشخیص کم خونی، مانند کم خونی فقر آهن، کم خونی خطرناک، کم خونی آپلاستیک یا کم خونی همولیتیک
 • تغییرات هموگلوبین مانند هموگلوبین S، C یا E را پیدا کنید، که در افراد آفریقایی، مدیترانه ای یا آسیای جنوب شرقی رایج است.
 • بیماری‌های مزمن را کنترل کنید
 • مشکلات سلامتی را در مراحل اولیه پیدا کنید

انواع آزمایش خون رایج عبارتند از:

1- شمارش کامل خون که آزمایش CBC نیز نامیده می شود

2- آزمایشات شیمیایی خون

3- آزمایش آنزیم خون

3- آزمایش خون برای خطر بیماری قلبی

آزمایش خون می تواند اطلاعات زیادی را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بدهد. او می تواند ببیند که آیا عناصر خاصی در خون شما در محدوده طبیعی قرار دارند یا خیر. اما در بسیاری از موارد، آزمایش‌های خون تنها بخشی از اطلاعاتی است که پزشک متخصص شما برای تشخیص یک بیماری به آن نیاز دارد. ممکن است نیاز باشد که انواع دیگری از آزمایشات را نیز انجام دهید.

آزمایش خون

آماده شدن برای آزمایش خون

برای اکثر انواع آزمایش خون، نیازی به آماده سازی نیست. این آزمایش ها برای این است که ببینند خون شما در شرایط عادی چگونه است. برای برخی از آزمایشات خون، شما مجبور خواهید بود برای مدت معینی قبل از آزمایش خون غذا نخورید (ناشتا). این معمولاً به معنای عدم خوردن یا نوشیدن چیزی بعد از نیمه شب قبل از آزمایش است. این آزمایشات اغلب برای صبح زود برنامه ریزی می شوند. پزشک متخصص شما به شما اطلاع می‌دهد که آیا باید قبل از آزمایش خون ناشتا باشید.

آزمایش CBC

شمارش کامل خون (CBC) در آزمایشات طب کار یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی شما و تشخیص طیف گسترده ای از اختلالات از جمله کم خونی، عفونت و لوسمی استفاده می شود.

یک آزمایش شمارش کامل خون چندین جزء و ویژگی های خون شما را اندازه گیری می کند، از جمله:

 • گلبول های قرمز که حامل اکسیژن هستند
 • گلبول های سفید که با عفونت مبارزه می کنند
 • هموگلوبین، پروتئین حامل اکسیژن در گلبول های قرمز
 • هماتوکریت، نسبت گلبول های قرمز خون به جزء مایع یا پلاسما در خون شما
 • پلاکت ها که به لخته شدن خون کمک می کنند

افزایش یا کاهش غیرطبیعی تعداد سلول ها همانطور که در شمارش کامل خون آشکار می شود ممکن است نشان دهنده این باشد که شما یک بیماری زمینه ای دارید که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

شمارش کامل خون یک آزمایش خون رایج است که به دلایل مختلفی انجام می شود:

برای بررسی سلامت کلی خود پزشک شما ممکن است یک شمارش کامل خون را به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی معمول برای نظارت بر سلامت عمومی شما و غربالگری انواع اختلالات مانند کم خونی یا لوسمی توصیه کند.

برای تشخیص یک وضعیت پزشکی. اگر ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی دارید، ممکن است پزشک شما آزمایش کامل خون را پیشنهاد دهد. شمارش کامل خون ممکن است به تشخیص علت این علائم و نشانه ها کمک کند. اگر پزشک شما مشکوک به عفونت باشد، این آزمایش می تواند به تایید آن تشخیص نیز کمک کند.

برای نظارت بر وضعیت پزشکی اگر یک اختلال خونی برای شما تشخیص داده شده است که بر تعداد سلول های خونی تأثیر می گذارد، پزشک ممکن است از شمارش کامل خون برای نظارت بر وضعیت شما استفاده کند.

برای نظارت بر درمان پزشکی اگر داروهایی مصرف می کنید که ممکن است بر تعداد سلول های خونی تأثیر بگذارند، ممکن است از شمارش کامل خون برای نظارت بر سلامت شما استفاده شود.

پانل لیپید

پانل لیپید یک آزمایش خون رایج در آزمایشات طب کار است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از آن برای نظارت و غربالگری خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی استفاده می کنند. این پانل شامل سه اندازه گیری سطح کلسترول و اندازه گیری تری گلیسیرید است. پانل لیپید مقدار مولکول های چربی خاصی به نام لیپیدها را در خون شما اندازه گیری می کند. در بیشتر موارد، پانل شامل چهار اندازه گیری مختلف کلسترول و اندازه گیری تری گلیسیرید شما است.

وجود چربی های زیاد (کلسترول و تری گلیسیرید) در خون شما می تواند منجر به تجمع در رگ های خونی و شریان ها شود که می تواند باعث آسیب شود و خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را افزایش دهد. به همین دلیل، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از پانل های چربی برای کودکان و بزرگسالان برای ارزیابی خطر بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری قلبی، حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) و سکته مغزی استفاده می کنند.

پانل لیپید

نام‌های رایج دیگر پانل لیپیدی عبارتند از:

 • پروفایل چربی.
 • تست لیپید
 • پانل کلسترول
 • پانل خطر کرونری
 • پانل چربی ناشتا یا پانل چربی غیر ناشتا.

پانل لیپیدی پنج نوع مختلف چربی را از نمونه خون اندازه گیری می کند، از جمله:

کلسترول تام: این سطح کلسترول شما است – ترکیبی از LDL-C، VLDL-C و HDL-C.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول بد” شناخته می شود. می تواند در رگ های خونی شما جمع شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL): این نوعی از کلسترول است که معمولاً در مقادیر بسیار کم وجود دارد، زمانی که نمونه خون یک نمونه ناشتا است، زیرا بیشتر از غذایی است که اخیراً خورده اید. افزایش این نوع کلسترول در نمونه ناشتا ممکن است نشانه ای از متابولیسم غیر طبیعی لیپید باشد.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): این نوعی از کلسترول است که به عنوان “کلسترول خوب” شناخته می شود. این به کاهش تجمع LDL در رگ های خونی شما کمک می کند.

تری گلیسیرید: این نوعی چربی از غذایی است که می خوریم. مقادیر بیش از حد تری گلیسیرید در خون شما با بیماری های قلبی عروقی و التهاب پانکراس مرتبط است.

پزشک از پانل های لیپیدی برای کمک به ارزیابی سلامت قلبی عروقی افراد با تجزیه و تحلیل کلسترول خون و کمک به تشخیص سایر بیماری ها استفاده می کنند.

دلایلی که پزشک ممکن است پانل لیپیدی سفارش دهد عبارتند از:

 • به عنوان یک آزمایش روتین برای تعیین اینکه آیا سطح کلسترول شما نرمال است یا در دسته بندی مرزی، متوسط یا پرخطر قرار می گیرد.
 • اگر در آزمایش قبلی نتایج غیرطبیعی داشتید یا اگر سایر عوامل خطر بیماری قلبی را دارید، سطح کلسترول خود را کنترل کنید.
 • برای نظارت بر پاسخ بدن خود به درمان، مانند داروهای کلسترول یا تغییر سبک زندگی.
 • برای کمک به تشخیص سایر شرایط پزشکی، مانند بیماری کبد.

پانل ویتامین

ویتامین ها موادی هستند که بدن شما برای رشد و تکامل طبیعی به آنها نیاز دارد. بدن شما معمولاً می تواند تمام ویتامین ها را از غذاهایی که می خوریم دریافت کند. انواع مختلف ویتامین ها نقش های متفاوتی در بدن دارند و فرد برای سالم ماندن به مقادیر متفاوتی از هر ویتامین نیاز دارد. شایع ترین علت کمبود ویتامین مربوط به رژیم غذایی است.

علاوه بر فاکتورهای غذایی، برخی شرایط پزشکی می توانند بر جذب ویتامین ها تأثیر بگذارند، حتی اگر دریافت ویتامین در رژیم غذایی کافی باشد. این بسته به طور ویژه برای آزمایش کمبودهای رایج ویتامین، به ویژه ویتامین D و ویتامین B12 طراحی شده است. ویتامین D به بدن کمک می کند کلسیم و فسفر را جذب کند و استخوان ها و دندان ها را قوی نگه دارد.

این تست در تشخیص و نظارت بر پاسخ درمانی در شرایطی مانند راشیتیسم، پوکی استخوان، استئومالاسی یا در افراد دارای عوامل خطر مانند سن بالا، قرار گرفتن در معرض محدود در معرض آفتاب، چاقی یا افرادی که جراحی معده دارند، مفید است. ویتامین B12 در گوشت یافت می شود، بنابراین گیاهخواران بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B12 هستند. این آزمایش همچنین به افرادی که علائمی مانند ضعف، رنگ پریدگی، خستگی، مشکل در تنفس، گزگز و بی حسی در دست ها و پاها دارند که ممکن است نشانه کمبود ویتامین B12 باشد توصیه می شود.

پانل ویتامین

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار برای بررسی نمونه ادرار شماست. این مورد از آزمایشات طب کار برای تشخیص و مدیریت طیف گسترده ای از اختلالات، مانند عفونت های دستگاه ادراری، بیماری کلیوی و دیابت استفاده می شود. آزمایش ادرار شامل بررسی ظاهر، غلظت و محتوای ادرار است. به عنوان مثال، عفونت دستگاه ادراری می تواند ادرار را به جای شفاف شدن، کدر به نظر برساند. افزایش سطح پروتئین در ادرار می تواند نشانه ای از بیماری کلیوی باشد. نتایج غیرمعمول آزمایش ادرار اغلب نیاز به آزمایش بیشتری برای یافتن منبع مشکل دارند.

آزمایش ادرار یک آزمایش رایج است که به چند دلیل انجام می شود:

برای بررسی سلامت کلی خود آزمایش ادرار ممکن است بخشی از یک معاینه پزشکی معمول، چکاپ بارداری یا آمادگی قبل از جراحی باشد. یا ممکن است برای غربالگری انواع اختلالات، مانند دیابت، بیماری کلیوی یا بیماری کبد، زمانی که در بیمارستان بستری می شوید، استفاده شود.

برای تشخیص یک وضعیت پزشکی. اگر درد شکم، کمردرد، تکرر ادرار یا دردناک، وجود خون در ادرار یا سایر مشکلات ادراری دارید، ممکن است آزمایش ادرار درخواست شود. آزمایش ادرار می تواند به تشخیص علت این علائم و نشانه ها کمک کند.

برای نظارت بر وضعیت پزشکی اگر بیماری‌های پزشکی مانند بیماری کلیوی یا عفونت دستگاه ادراری تشخیص داده شده است، پزشک ممکن است آزمایش ادرار را به طور منظم برای نظارت بر وضعیت و درمان توصیه کند.

سایر آزمایش‌ها، مانند آزمایش بارداری و غربالگری دارویی، ممکن است به نمونه ادرار تکیه کنند، اما این آزمایش‌ها به دنبال موادی هستند که در یک آزمایش معمولی ادرار گنجانده نشده‌اند.

نمونه گیری در منزل

تست اعتیاد

تست آخر در آزمایشات طب کار ، تست اعتیاد می باشد که از نمونه ادرار انجام می شود و در صورت مصرف مواد یا برخی داروها در جواب آزمایش مشخص می شود.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.