گونه‌های جدید ویروس کرونا؛ نکات ضروری که باید بدانید

گونه‌های جدید ویروس کرونا؛ نکات ضروری که باید بدانید

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

قدرت انتقال گونه‌های جدید ویروس کرونا و تردیدها از اثربخشی برخی واکسن‌های تولیدی در برابر آن‌ها همچنان نقش پر رنگ عامل انسانی و اهمیت اقدامات پیشگیرانه را برجسته می‌سازد.

پس از گذار از ۱۲ ماه دشوار از پیچیدن آوازه ویروس ناشناخته کرونا در جهان و نامگذاری آن به عنوان بیماری همه‌گیر ویروس کووید ۱۹، مدت زیادی از شادمانی دستیابی دانشمندان به کشف تاریخ ‌ساز واکسن کووید ۱۹ نگذشته بود که این ویروس هزار چهره، روی تازه‌ای از خود را به نمایش گذاشت.

هر چند تا پیش از این نسبت دادن واژه کرونا به جغرافیایی خاص مرسوم نبود اما شنیدن عبارت‌های «کرونای انگلیسی»، «کرونای برزیلی» و «کرونای آفریقایی» در هفته‌های اخیر بیانگر این مهم است که فارغ از اسارت در دام واژگان، هدف جهان تنها رهایی از این ویروس است حال با هر اسم و شکلی که باشد. پرسش‌هایی که اکنون مطرح است اینکه آیا این انواع تغییر یافته ویروس (واریانت) می توانند در میزان سرایت پذیری، علائم بالینی، شدت بیماری‌زایی، تشخیص، درمان و همچنین ساخت واکسن علیه این ویروس تاثیرگذار باشند.

نمونه گیری در منزل

گونه‌های جدید ویروس کرونا چگونه ظهور کردند؟

گونه‌های جدید ویروس کرونا بسیار زیادی از ابتدای شیوع آن به وجود آمده است بر اساس اطلاعات تارنمای سازمان جهانی بهداشت، از زمان شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹، جهش‌های زیادی در آن رخ داده است و با توجه به ماهیت ویروس‌ها، وقوع چنین جهش‌هایی بی سابقه و یا غیر قابل انتظار نیست. به گفته دکتر ویلیام شافنر (William Schaffner) متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل آمریکا، ویروس‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و در نتیجه جهش‌های جدید همیشه وجود دارد. هرچند اکثر تغییرات کوچک ژنتیکی تاثیری در رفتار ویروس ندارند.

برخی از جهش‌ها برای ویروس زیانبار هستند، یعنی توانایی تکثیر آن را مختل و باعث به اصطلاح مرگ آن می‌شوند. این در حالیست که برخی از این جهش‌ها ممکن است مزیت‌های خاص و ویژه‌ای را برای زندن ماندن بیشتر نصیب گونه‌های جدید ویروس کرونا کند که از جمله آنها بالابردن سرعت انتشار و انتقال است.

به عقیده شافنر، انواع جدید کشف شده در انگلستان، آفریقای جنوبی و برزیل به دلیل انتشار آسان تر مورد توجه قرار گرفته‌اند، بنابراین آنها می توانند به سرعت جایگزین انواع دیگر ویروس شوند و به گونه‌های غالب تبدیل شوند. گونه‌های شناسایی شده ویروس کرونا جهش‌های متعددی را به خصوص در بخش اسپایک پروتئینی پشت سر گذاشته‌اند که این امر سبب می‌شود با سرعت بیشتر جذب گیرنده‌های سلولی شوند و سلول‌های بیشتری را درگیر کنند.

گونه‌های جدید ویروس کرونا و واکسیناسیون افراد

مطالعات اولیه نشان می‌دهد که هر دو واکسن آمریکایی فایزر بیون‌تک و مودرنا در برابر گونه جهش یافته بریتانیایی موثر خواهند بود. هنری والک از اعضای مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا اما با استناد به اطلاعات موجود می‌گوید: متخصصان معتقدند که واکسن‌ها در برابر گونه‌های جدید ویروس کرونا نیز موثر هستند. با این حال، به نظر می رسد گونه‌های جدید ویروس کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده هنوز از حیث تاثیر پذیری نسبت به واکسن در مقایسه با نوع بریتانیایی وضعیت ناشناخته و پیچیده‌تری دارد.

شرکت داروسازی آمریکایی مودرنا اعلام کرد واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی داشته و این شرکت در تلاش است تا با اصلاح و نسخه به روز شده مودرنا برای سازگاری با گونه آفریقایی و ایجاد دوزهای تقویت کننده برای افرادی که قبلا واکسن اصلی را دریافت کرده اند، میزان مصونیت و ایمنی‌زایی در برابر این گونه را افزایش دهد.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت اخیرا (۸ فوریه) ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌های دریافتی از آفریقای جنوبی مبنی بر اثربخشی ناچیز واکسن آسترازنکا در برابر گونه آفریقایی گفت: آنچه در خصوص واکسن آسترازنکا در آفریقای جنوبی رخ داد یک یادآوری برای ماست که بدانیم برای کنترل زنجیره شیوع ویروس کرونا بیش از همه باید به اقدامات بهداشتی اثبات شده اتکا کنیم.

گونه‌های جدید ویروس کرونا و واکسیناسیون افراد

گونه‌های جدید ویروس کرونا و خطر ابتلای دوباره به کرونا

به دنبال شناسایی گونه‌ جهش‌یافته برزیلی کرونا در پرو، کارشناسان انستیتوی ملی بهداشت وابسته به وزارت بهداشت پرو هشدار دادند که ابتلای افراد به ویروس کرونا موجب مصونیت این افراد از ابتلا به انواع جهش یافته نخواهد بود. پژوهشگران می‌گویند عفونت قبلی کرونا به معنای دچار نشدن قطعی شما به کرونا نیست و خطر ابتلای‌ دوباره به میزان قابل توجهی وجود دارد. صفحه توییتری نشریه دیلی میل نیز پیشتر به نقل از دکتر فائوچی، رییس مرکز بیماری‌های عفونی آمریکا نوشت: اگر یک بار به کرونا مبتلا شده‌اید، در مقابل گونه‌های جدید ویروس کرونا ایمن نیستید.

گونه جهش یافته انگلیسی (B.۱.۱.۷)

۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی (۲۴ آذر ماه) مقام‌های بهداشتی انگلیس، شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا در جنوب شرقی این کشور را گزارش کردند. این ویروس در حال حاضر در حدود ۶۰ کشور جهان و ۲۳ ایالت آمریکا در حال گردش است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، ممکن است گونه انگلیسی در ماه مارس (اسفند/ فروردین) به نوع غالب ویروس در این کشور تبدیل شود.

مطالعات اپیدمیولوژیک و یافته های بالینی نشان می‌دهد که نوع انگلیسی این ویروس سرایت پذیری بالاتری نسبت به ویروس های قبلی دارد اما شدت بیماری‌زایی، نرخ مرگ و میر و وقوع عفونت مجدد ناشی از آن همچنان در دست بررسی است. بر اساس تحقیقات دانشمندان، قدرت سرایت پذیری گونه انگلیسی ۴۰ تا ۷۰ درصد بیش از ویروس سنتی کووید_۱۹ است.

بر اساس آمار منتشر شده در ماه ژانویه، از هر ۵۰ نفر، یک نفر در انگلیس به گونه جدید کرونا مبتلا شده است. با این حال بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پیشتر اعلام کرد شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌یافته کرونا که در این کشور ثبت‌شده، ممکن است با مرگ‌ومیر بیشتر مرتبط باشد.

 

گونه جهش یافته آفریقایی (۵۰۱Y.V۲)

۱۸ دسامبر (۲۸ آذر ماه) مقام‌های بهداشتی کشور آفریقای جنوبی شناسایی نوعی جدید از این بیماری را به سازمان جهانی بهداشت گزارش کردند که این واریانت جدید سه استان این کشور را فراگرفت و بعد از مدتی زمان کوتاهی به واریانت غالب در کل این منطقه تبدیل شد.

آنچه در بیماران مبتلا به این نوع ویروس قابل توجه است، میزان بالای ویروس شناسایی شده در بیماران مبتلا است که می‌تواند ناشی از انتقال بهتر ویروس به داخل سلول و تکثیر بالاتر این واریانت باشد. از طرفی این گونه‌های جدید ویروس کرونا حاوی جهشی است که به ویروس اجازه می‌دهد برخی از آنتی بادی‌های تولید شده توسط واکسن را دور زند و این موضوع موجب نگرانی دانشمندان شده است. این واریانت تاکنون در بیش از ۲۰ کشور جهان شناسایی شده است.

گونه جهش یافته برزیلی (P.۱)

اوایل ژانویه (دی ماه) مدتی پس از شناسایی دو گونه جهش یافته انگلیسی و آفریقایی خبر کشف نمونه تازه‌ای از ویروس کرونا در چهار فرد مبتلای برزیلی در فرودگاه توکیو ژاپن منتشر شد. این گونه از ویروس کرونا، ۱۲ جهش در پروتئین اسپایک خود دارد. ویروس از پروتئین اسپایک برای راه یافتن به داخل سلول‌های بدن استفاده می‌کند. «لوئیس اِنریکه ماندِتا» وزیر بهداشت پیشین برزیل در مصاحبه ای تلویزیونی هشدار داد، در صورت عدم اعمال تدابیر مقتضی، این گونه جدید ویروس کرونا در طول ۶۰ روز به یک «ابَرهمه‌گیری» در این کشور تبدیل خواهد شد.

گونه جهش یافته برزیلی (P.۱)

با توجه به شناسایی گونه برزیلی کرونا و درک این مسئله که ویروس آزادانه در حال چرخش است، مقایسه آمارهای ابتلا به کرونا و مرگ و میر در این کشور پهناور آمریکای جنوبی، زنگ خطر جهش ویروسی خارج از کنترل را به صدا درآورده است. گونه جهش یافته برزیلی تا کنون در هشت کشور جهان شناسایی شده و عامل شیوع افسار گسیخته بیماری در شهر مانائوس در ایالت آمازونیا برزیل اشت. در پایان اینکه اگر چه ویروس جهش یافته و گونه‌های جدید ویروس کرونا مسری تر است اما نباید فراموش کرد که همچنان نقش عامل انسانی و اقدامات مقابله ای و پیشگیرانه تعیین کننده است.

پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا چگونه امکان پذیر است؟

برای پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا و انتقال آن، این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

1. دستان خود را مرتبا و با دقت بشویی

از آب گرم و صابون استفاده کنید و دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه مالش دهید. کف مچ دست ، بین انگشتان و زیر ناخن های خود را به صورت کامل بشورید. همچنین می توانید از صابون ضد باکتری و ضد ویروس استفاده کنید. هنگامی که نمی توانید دست خود را به درستی بشویید از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. دستان خود را چند بار در روز، به خصوص پس از لمس هر چیز، از جمله تلفن یا لپ تاپ شستشو دهید.

2. برای پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا از دست زدن به صورت خودداری کنید

ویروس کرونا می تواند تا 72 ساعت در برخی از مناطق زنده بماند. اگر سطحی را لمس کنید می توانید ویروس را روی دست خود داشته باشید.

 • دسته پمپ بنزین
 • تلفن همراه شما
 • دستگیره در

از لمس هر قسمت از صورت یا سر خود، از جمله دهان، بینی و چشم خودداری کنید. از گاز گرفتن ناخن ها نیز خودداری کنید. این کار می تواند به ویروس کرونا فرصتی بدهد تا از دستان شما به داخل بدن برود.

3. دست دادن و در آغوش گرفتن مردم را فعلاً متوقف کنید

به همین ترتیب، از دست زدن به افراد دیگر خودداری کنید. تماس پوست به پوست می تواند ویروس کرونا را از یک شخص به شخص دیگر منتقل کند.

4- برای پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید

موارد شخصی را به اشتراک نگذارید مانند:

 • تلفن ها
 • لوازم آرایشی
 • شانه

همچنین مهم نیست که وسایل غذایی و نی را به اشتراک نگذارید. به کودکان بیاموزید که فنجان ، قاشق و سایر ظروف قابل استفاده مجدد را فقط برای استفاده شخصی خود اختصاص دهند.

5- هنگام سرفه و عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید

ویروس کرونا به مقدار زیاد در بینی و دهان یافت می شود. این بدان معناست که هنگام سرفه، عطسه یا مکالمه با قطرات هوا به افراد دیگر منتقل می شود. همچنین می تواند بر روی سطوح سخت بنشیند و تا 3 روز در آنجا بماند. از دستمال یا عطسه در آرنج خود استفاده کنید تا دستان شما تا حد ممکن تمیز باشد. بدون توجه به عطسه یا سرفه ، دستان خود را با دقت بشویید.

6. سطوح را تمیز و ضد عفونی کنید

از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل برای تمیز کردن سطوح سخت و پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا در خانه خود استفاده کنید:

 • میزهای پیشخوان
 • دستگیره در
 • مبلمان
 • اسباب بازی

همچنین تلفن ، لپ تاپ و هر چیز دیگری که به طور منظم استفاده می کنید را چندین بار در روز تمیز کنید. بعد از آوردن مواد غذایی یا بسته بندی به خانه، این بسته ها را ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن عمومی در بین سطح ضد عفونی کننده، از محلول های سرکه سفید یا پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

7. فاصله جسمی (اجتماعی) را جدی بگیرید

اگر ناقل ویروس کرونا هستید، به مقدار زیادی در آب دهان (خلط) شما پیدا می شود. این امر حتی اگر علائمی نداشته باشید ممکن است اتفاق بیفتد. فاصله فیزیکی (اجتماعی) نیز به معنای ماندن در خانه و کار از راه دور در صورت امکان است. اگر مجبورید برای وسایل ضروری بیرون بروید ، از افراد دیگر 6 فوت (2 متر) فاصله داشته باشید. می توانید ویروس را با مکالمه با شخصی که از نزدیک با شما صحبت می کند منتقل کنید.

فاصله جسمی (اجتماعی) را جدی بگیرید

8. گروهی در یک مکان جمع نشوید

حضور در یک گروه یا جمع این احتمال را ایجاد می کند که با کسی در تماس نزدیک باشید که ویروس کرونا مبتلا است و ناقل بیماری است. این مکان ها شامل پرهیز از حضور در مساجد نیز می باشد، زیرا ممکن است مجبور شوید در کنار گروه زیادی از افراد بنشینید یا بایستید.

9. از خوردن و آشامیدن در مکان های عمومی خودداری کنید

اکنون زمان بیرون رفتن برای غذا خوردن نیست. این به معنای پرهیز از حضور در رستوران، کافی شاپ و غذاخوری های دیگر است. ویروس از طریق غذا، ظروف، و فنجان ها قابل انتقال است. همچنین ممکن است از طریق افراد دیگر در محل به طور موقت منتقل شود. در صورتی که چاره دیگری ندارید، غذاهایی را انتخاب کنید که کاملاً پخته شده و می توانند دوباره گرم شوند.

گرمای زیاد (طبق یک مطالعه اخیر آزمایشگاهی که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است حداقل 132 درجه فارنهایت / 56 درجه سانتیگراد) به از بین بردن ویروس های کرونا کمک می کند. این بدین معنی است که ممکن است بهترین کار این باشد که از غذاهای سرد در رستوران ها و همه غذاهای بوفه ها و سالاد باز استفاده نکنید.

10. مواد غذایی تازه را بشویید

قبل از خوردن غذا یا تهیه همه محصولات را زیر آب روان بشویید. طبق توصیه متخصصین استفاده از صابون، شوینده یا محصولات تجاری را برای مواردی مانند میوه ها و سبزیجات توصیه نمی کنند. حتما قبل و بعد از دست زدن به این موارد دست ها را بشویید.

نمونه گیری در منزل

11. ماسک (خانگی) بزنید

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که تقریباً همه در محیط های عمومی که ممکن است از نظر جسمی مشکل ساز باشد، مانند فروشگاه های مواد غذایی، از ماسک صورت پارچه ای یا پزشکی استفاده کنند. این ماسک ها در صورت استفاده صحیح می توانند مانع از انتقال ویروس کرونا هنگام تنفس، گفتگو، عطسه یا سرفه از افراد بدون علامت و یا تشخیص داده نشده شوند و در پیشگیری از گونه‌های جدید ویروس کرونا اهمیت ویژه ای دارد. این امر به نوبه خود باعث کند شدن انتقال ویروس می شود.

شخصی که ماسک می‌زند و فاصله اجتماعی را رعایت می‌کند، از سرایت بیماری جلوگیری می‌کند؛ خواه ناقل گونه برزیلی باشد یا انگلیسی. نکته حائز اهمیت اینکه نباید در ماموریت ویروس کرونا در جهان همچون یک کاتالیزور با سهل انگاری در رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، او را یاری دهیم.

در صورتی که مایل هستید انواع آزمایش در منزل و همچنین آزمایش کرونا در منزل زا انجام دهید به سایت آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.