آزمایشاتی که برای سلامتی پروستات باید انجام دهند

در کنار یکسری آزمایشاتی که عمومی بوده و همه افراد لازم است در دوران زندگی انجام دهند، گروهی از آزمایشات فثط مختص خانم ها و یا آقایان است. برای مثال مردان لازم است توجه زیادی به سلامت پروستات خود داشته باشند چون بیماری های مرتبط با پروستات بر روی قدرت حنسی آن ها تاثیر گذاشته و عواقب بسیار سنگینی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم برای شما بیان کنیم که چرا و چه زمان لازم است آزمایش پروستات انجام گیرد. البته به این موضوع توجه داشته باشید که به محض رویت برخی از علائم، حتما باید سریعا به متخصص مراجعه نموده و معاینات لازم انجام گیرد. فراموش نکنید که هر گونه تاخیر در این زمینه، می تواند اوضاع بیماری پروستات را بدتر کند.

در مورد پروستات و آزمایش پروستات بدانید پروستات و بیماری های مربوط به آن مواردی هستند که بسیاری از مردم در سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم کرده و از آن رنج می برند. خبر خوشحال کننده در مورد این است که این بیماری درصد بسیار بالایی برای درمان این بیماری شانس وجود دارد. در حالت کلی مشکلات مربوط به این بیماری بعد از دهه پنجاه زندگی افراد ایجاد می گردد و یک خبر خوشحال کننده در مورد این بیماری وجود دارد و آن این است که روش‌های درمانی بسیار مختلفی برای از بین بردن مشکلات پروستات وجود دارد.

در صورتی که شما از آن می خواهید در مورد بیماری های مربوط به پروستات و آزمایش پروستات اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و اطلاعات ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه نمایید:

همه آنچه در مورد پروستات و آزمایش پروستات باید بدانید

تعریف پروستات:

در تعریف این بیماری باید بگویم که پروستات یک غده کوچک در بدن آقایان به حساب می آید که از طریق آن منی تولید می گردد این غده در زیر مثانه و در مقابل راست روده قرار گرفته است. در اطراف غده پروستات لوله ای وجود دارد که ادرار و منی را از بدن افراد خارج می نماید. هر چه سن افراد بالاتر می رود این غده رشد می کند و در صورتی که پروستات بیش از اندازه بزرگ شود می‌تواند مشکلات بسیار زیادی در زمینه سلامتی برای افراد ایجاد نماید.

مهمترین علائم مشکلات مربوط به پروستات:

در مورد پروستات و آزمایش پروستات بدانید در صورتی که در بدن فردی که علائم وجود داشته باشد لازم است تا فرصت به پزشک مراجعه کرده برای درمان خود اقدام نماید. یکی از این موارد احتیاج زیاد به ادرار به صورت مکرر را پشت سر هم می باشد که در طی آن فرد باید در چندین نوبت در طول شبانه روز برای ادرار کردن به دستشویی مراجعه کنند و همچنین در طول شب نیز چندین بار از خواب بیدار شده و ادرار نماید.

در صورتی که در ادرار و منی فرد خون وجود داشته باشد و یا در هنگام ادرار کردن دچار درد شدید شود و یا در هنگام انزال فرآیند انزال به صورت دردناک صورت پذیرد. این غده در بدن فرد با مشکل مواجه است.

از دیگر مواردی که به وجود این بیماری در بدن یک فرد منجر می شود چکه کردن ادرار و یا سفتی و یا درد در پایین کمر ناحیه مقعد بالای ران باسن و لگن و غیره اشاره نمود. در حالت کلی سرطان پروستات در میان مردان بسیار رایج می باشد و اینکه یک فرد به این سرطان مبتلا شود موارد مختلفی بر آن اثر گذار می باشد.

همه آنچه در مورد پروستات و آزمایش پروستات باید بدانید

یکی از این موارد است که در صورتی که مردان از سن ۵۰ سالگی عبور کنند تا حدود زیادی در معرض ابتلا به این سرطان قرار می‌گیرند. از دیگر مواردی که باعث به وجود آمدن این نوع سرطان می گردد سابقه خانوادگی می باشد که در طی آن در صورتی که پدر و برادر شما این سرطان را داشته باشد احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما نیز به این بیماری مبتلا شوید. (در مورد پروستات و آزمایش پروستات بدانید)

همچنین رژیم غذایی نیز می‌تواند تا حدود زیادی در ایجاد سرطان پروستات مشکل ساز شود و در حالت کلی مردانی که رژیم غذایی با چربی بالا را در دستور کار قرار می دهند تا حدود زیادی نسبت به افراد دیگر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. نژاد یکی دیگر از مواردی است که باعث به وجود آمدن این سرطان در آقایان می شود. این سرطان در مردان آفریقایی امریکایی بسیار رایج بوده و بعد از آن مردمان آسیای اسپانیایی و غیر کمترین میزان این سرطان را به خود می بینند.

بهترین روش تشخیص برای سرطان پروستات:

یک فرد که نسبت به وجود بیماری سرطان پروستات مشکوک می شود باید به پزشک مراجعه کند و پزشک درباره مشکلات پزشکی و تاریخچه خانواده فردی سوال پرسیده و همچنین تست فیزیکی انجام می‌دهد تا وجود سرطان پروستات در بدن فرد و یا نداشتن آن اطمینان حاصل کند.

در طی انجام تست فیزیکی که توسط پزشک صورت می‌پذیرد پزشکی مورد نظر یک روکش روی بیضه فرد گذاشته موارد مربوط به پروستات فرد به طور کامل آنالیز و بررسی گردد. وجود ناحیه سخت و یا رشد بیش از حد پروستات و یا وجود بافت سفت در ناحیه این غده و یا هر گونه درد که ناشی از فشار دادن به لحاظ کردن این غده باشد می‌تواند بسیار خطرناک بوده و زمینه وجود این سرطان در بدن فرد را هشدار دهد.

روش های درمانی مختلف برای درمان سرطان پروستات:

در حالت کلی جهت به کارگیری روش‌های درمانی مختلف جهت درمان این سرطان باید این موضوع را در نظر بگیریم که سرطان تنها در قسمت خاصی از پروستات واقع شده است و یا تمام آن را در بر گرفته است و یا به دیگر بخش‌های بدن نیز سرایت کرده است.( در مورد پروستات و آزمایش پروستات بدانید)

از دیگر پارامترهایی که در هنگام درمان سرطان پروستات باید به آن توجه کنیم، سن و سلامت کلی بدن فرد می باشد. در نتیجه پزشک با توجه به تمامی موارد بهترین روش درمانی را برای درمان سرطان پروستات در بدن فرد مورد نظر در نظر می گیرد.

همچنین در صورتی که علائم این بیماری در بدن یک فرد بسیار حاد نباشد پزشک مورد نظر ممکن است به این صبر کرده ببین مشکلش حاد تر می شود و یا خیر همچنین توصیه می کند که به صورت برنامه‌ریزی شده برای معاینه به پزشک مراجعه نماید. همچنین با استفاده از یکسری داروها می‌توان به کاهش سایز این غده و انقباض ماهیچه‌های آن کمک کرد. همچنین جراحی یکی دیگر از مواردی است که در موارد حاد پزشک مورد نظر به آن روی آورده و با استفاده از آن سعی می‌کند تا مجاری ادراری را بازتر کرده و در نتیجه فرد بتواند راحت در ادرار نماید.

همه آنچه در مورد پروستات و آزمایش پروستات باید بدانید

هورمون درمانی برای درمان پروستات

یکی دیگر از روش‌های درمانی که جهت درمان این غده مورد استفاده قرار می گیرد هورمون درمانی می باشد. افرادی که از روش‌های درمانی دیگر مانند تشعشع درمانی استفاده کرده و ممکن است با استفاده از روش‌های دارویی درمان شوند و در نتیجه تولید تستوسترون در بدن آنها حفظ شده و سرطان به بدن ها بازنگردد. هورمون درمانی نیز می تواند تا حدود زیادی به درمان سرطان پروستات کمک کرده و ان غده را نرمال نماید.( در مورد پروستات و آزمایش پروستات بدانید)

استفاده از تشعشع برای درمان پروستات

یک روش درمانی بسیار کارآمد برای درمان سرطان پروستات استفاده از اشعه درمانی می باشد. در این روش درمانی از تشعشع برای کشتن سلولهای سرطانی و همچنین تومورهای در ابعاد کوچک استفاده می گردد. اشعه درمانی ممکن است با استفاده از دستگاه اشعه ایکس و یا قرص‌های کوچک رادیواکتیو انجام شود که این موارد در نزدیکی و یا داخل تومور قرار گرفته و درمان مورد نظر حاصل می گردد.

آزمایش پروستات

آزمایش پروستات آزمایش خونی است که بر طبق آن میزان آنتی ژن پروستات در خون یک فرد مورد تجزیه و تحلیل و اندازه گیری قرار می‌گیرد.  این آنتی‌ژن پروتئینی است که توسط بافت‌های سرطانی و غیرسرطانی پروستات که یک غده کوچک موجود در قسمت زیر مثانه مردان می باشد تولید می‌شود.

این آنتی‌ژن بیشتر در مایع منی وجود داشته و در قسمت پروستات تولید می گردد و تنها مقدار بسیار کمی از این ماده در جریان خون در بدن یک فرد وجود دارد. آزمایش پروستات می تواند مقادیر بسیار بالایی از آنتی ژن پروستات را شناسایی کرده و که از وجود سرطان در بدن یک فرد را نیز نشان دهد. در عین حال موارد این وجود دارد که التهاب و یا بزرگ شدن پروستات و افزایش سطح آنتی ژن پروستات می‌گردد با توجه به این موضوع تعیین دلیل این موضوع که میزان بالای آنتی ژن پروستات کمی پیچیده است.

لزوم انجام آزمایش پروستات

یکی از انواع بسیار متداول و رایج سرطان که باعث به وجود آمدن مرگ و میره های های بسیار زیادی ناشی از سرطان نیز می‌شود سرطان پروستات می باشد. با توجه به این موضوع در صورتی که برای این بیماری تشخیص زودهنگام ایجاد گردد و روش‌های درمانی مناسبی مورد استفاده قرار گیرد تا حدود بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند جانشان حفظ شده و نخواهند مرد.

در حالت کلی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در سطح بسیار بالایی از آنتی ژن پروستات را در بدن خود خواهند داشت و در عین حال در برخی شرایط می‌تواند از سطح بالای این ماده در شرایط غیر سرطانی در بدن یک فرد افزایش پیدا کند.

می توان این طور وانمود کرد که آزمایش پروستات میزان دقیق وجود آنتی ژن پروستات در بدن یک فرد مشخص می‌سازد ولی وجود این میزان از این ماده نمی‌تواند به عنوان معیارهای تشخیصی دقیق مورد استفاده قرار گیرد. این آزمایش تنها به عنوان یک ابزار غربالگری اولیه در جهت تشخیص سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد.

همه آنچه در مورد پروستات و آزمایش پروستات باید بدانید

یکی دیگر از آزمایش های غربالگری که در کنار این آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد آزمایش رکتال نام دارد. در این آزمایش پزشک با وارد کردن انگشت آغشته به ژل لوبریکانت قسمت پروستات در بدن فرد رسیده و با لمس کردن و یا فشار دادن پروستات در مورد این بیماری قضاوت می کند.

در صورتی که یک فرد که تحت آزمایش قرار گرفته است در حین آزمایش و لمس کردن پروستات درد شدیدی را احساس نماید تا حدود زیادی می توان گفت که در خطر ابتلا به بیماری سرطان قرار گرفته است. در عین حال باید بگویم که آزمایش آنتی ژن پروستات و همچنین آزمایش رکتال اطلاعات کافی در مورد تشخیص این سرطان به پزشک نخواهند داد و ممکن است نتایج غیر طبیعی در حین آزمایش ها ایجاد گردد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.