افسانه ها و حقایقی درباره واکسن های کووید 19

افسانه ها و حقایقی درباره واکسن های کووید 19

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

اکنون که واکسن های کووید 19 مجاز و توصیه شده در ایران وجود دارد، داشتن اطلاعات دقیق در مورد این واکسن حیاتی است و می تواند به جلوگیری از افسانه ها و شایعات رایج کمک کند. در حال حاضر، 90 نوع واکسن کووید 19 در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. استفاده از واکسن شاید بهترین امید ما برای پایان دادن به همه‌گیری جهانی این بیماری باشد چرا که اگر واکسیناسیون به خوبی انجام شود به “ایمنی جمعی” منجر خواهد شد کرونا، دیگر مانند اکنون ترسناک و مرگبار نخواهد بود.

از وقتی که کرونا به پدیده ای جهانی تبدیل شد، شرکت های واکسن سازی جهان در صدد تولید واکسنی برای پایان دادن به این پاندمی شدند. هم اکنون تعداد زیادی واکسن کووید 19 از کشورها و شرکت های مختلف روند آزمایش های خود را دنبال می کنند؛ از جمله این واکسن ها می توان به محصولات شرکت های سانوفی، والنوا، کیورواک و واکسن های روسی کووی‌واک و اپی‌واک‌کرونا اشاره کرد. در حال حاضر، 90 واکسن در کارآزمایی های بالینی تحت آزمایش هستند. حداقل 77 واکسن پیش‌بالینی نیز در سوژه های حیوانی تحت مطالعه قرار دارند.

نمونه گیری در منزل

از کجا باید بدانم اطلاعاتم در مورد واکسن های کووید 19 دقیق است؟

دانستن اینکه به کدام منابع اطلاعاتی می توانید اعتماد کنید دشوار است. قبل از بررسی اطلاعات واکسن در اینترنت، بررسی کنید که اطلاعات از یک منبع معتبر گرفته شده و به طور منظم به روز می شوند.

آیا اگر دوست داشته باشم روزی بچه دار شوم، آیا واکسن های کووید 19 برای من ایمن است؟

بله. اگر اکنون می خواهید باردار شوید یا می خواهید در آینده باردار شوید، ممکن است واکسن های کووید 19 را هنگامی که در دسترس شما قرار می گیرد، تزریق کنید.

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسیناسیون ویروس کرونا مشکلی در بارداری از جمله ایجاد جفت ایجاد می کند. علاوه بر این، هیچ مدرکی وجود ندارد که مشکلات باروری از عوارض جانبی هر واکسنی از جمله واکسن های کووید 19 باشد.

مانند همه واکسن ها، دانشمندان اکنون واکسن های کووید 19 را با دقت برای عوارض جانبی مطالعه می کنند و مطالعه آنها را برای سال های طولانی ادامه خواهند داد.

آیا تزریق واکسن های کووید 19، DNA من را تغییر می دهد؟

خیر. واکسن های کووید 19 به هیچ وجه تغییری در DNA شما ایجاد نمی کنند. در حال حاضر دو نوع واکسن کووید 19 وجود دارد که مجاز به استفاده در دنیا هستند: واکسن های پیام رسان RNA (mRNA) و واکسن ناقل ویروسی. واکسنهای mRNA و واکسن های ویروسی کووید 19 دستورالعملهای (ماده ژنتیکی) را به سلول های ما می دهند تا محافظت در برابر ویروس عامل COVID-19 را شروع کنند.

با این حال ، این ماده هرگز وارد هسته سلول نمی شود ، جایی که DNA ما در آن نگهداری می شود. این بدان معناست که مواد ژنتیکی موجود در واکسن ها به هیچ وجه نمی توانند بر DNA ما تأثیر بگذارند یا با آن ارتباط برقرار کنند. همه واکسن های کووید 19 برای ایجاد ایمنی در برابر بیماری با دفاع طبیعی بدن کار می کنند.

تزریق واکسن های کووید 19

آیا واکسن های کووید 19 می تواند من را به این بیماری مبتلا کند؟

خیر. هیچ یک از واکسن های مجاز و توصیه شده کووید 19 یا واکسن های کووید 19 که هم اکنون در دنیا در حال تولید هستند، حاوی ویروس زنده ای نیستند که باعث ایجاد کرونا شود. این بدان معنی است که واکسن کووید 19 نمی تواند شما را با این ویروس بیمار کند.

واکسن های کووید 19 به سیستم ایمنی بدن ما می آموزد که چگونه ویروس عامل کرونا را بشناسد و با آن مبارزه کند. گاهی اوقات این روند می تواند علائمی مانند تب ایجاد کند. این علائم طبیعی هستند و نشانه هایی از بدن هستند که در برابر ویروس ایجاد کننده ویروس کرونا محافظت می کنند.

بعد از واکسیناسیون بدن به ایجاد ایمنی بدن (محافظت در برابر ویروسی که باعث کووید 19 می شود) چند هفته طول می کشد. این بدان معناست که ممکن است شخصی به ویروسی که باعث ویروس کرونا می شود دقیقاً قبل یا دقیقاً پس از واکسیناسیون آلوده شده و همچنان بیمار باشد. این موضوع به این دلیل است که واکسن وقت کافی برای محافظت نداشته است.

آیا شخص دیگری که واکسن کووید 19 دریافت کرده است می تواند یکی از اجزای واکسن را بریزد و بر چرخه قاعدگی من تأثیر بگذارد؟

آیا واکسن تزریقی می تواند باعث شود بقیه افراد به بیماری کرونا مبتلا شوند؟

خیر. در نزدیکی کسی که واکسن کرونا را دریافت کرده است، انتقال بیماری یا ابتلا به ویروس کرونا در شما نمی تواند تأثیر بگذارد. افرادی که واکسن ویروس کرونا دریافت کرده اند نمی توانند هیچ یک از اجزای واکسن را به بقیه افراد انتقال یا آزاد کنند. علاوه بر این، هیچ یک از واکسن های مجاز برای استفاده در دنیا حاوی ویروس زنده نیست، بنابراین انتقال بیماری به دیگران امکان پذیر نیست.

اگر یک بار به بیماری کرونا مبتلا شده و خوب شده باشم، آیا باز هم لازم است واکسیناسیون کرونا را انجام دهم؟

بله، بدون توجه به اینکه قبلاً کووید 19 داشته اید، باید واکسینه شوید. به این دلیل که متخصصان هنوز نمی دانند چه مدت پس از بهبودی از بیماری کرونا از شما در برابر بیماری محافظت می شود. حتی اگر قبلاً از بیماری کرونا بهبود یافته باشید، ممکن است – گرچه نادر است – مجدداً به ویروس عامل کووید 19 آلوده شوید. اگر تحت درمان کووید 19 با آنتی بادی مونوکلونال یا پلاسمای بهبودی هستید، باید 90 روز قبل از دریافت واکسن کرونا صبر کنید.

اگر مطمئن نیستید که چه روش درمانی دریافت کرده اید یا اگر سوالات بیشتری در مورد واکسن کرونا دارید، با پزشک خود صحبت کنید. متخصصان هنوز در مورد مدت زمان محافظت واکسن در برابر ویروس کووید 19 در شرایط واقعی بیشتر می آموزند.

آیا تزریق واکسن های کووید 19 برای فرزند من ایمن است؟

بله. مطالعات نشان می دهد که واکسن های کووید 19 ایمن و موثر هستند. مانند بزرگسالان، کودکان ممکن است بعد از واکسیناسیون ویروس کرونا عوارض جانبی داشته باشند. این عوارض ممکن است بر توانایی آنها برای انجام فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد، اما باید در طی چند روز از بین بروند. کودکان 12 سال به بالا حتما باید واکسیناسیون کرونا را مانند بقیه افراد انجام دهند. واکسن کووید 19 تحت نظارت شدید، از جمله مطالعات روی کودکان 12 سال به بالا ، استفاده شده است. کودک شما نمی تواند بیماری کرونا را در اثر تزریق هر گونه واکسن کووید 19 دریافت کند.

واکسیناسیون کرونا می تواند از کودک شما در برابر ابتلا به بیماری کرونا محافظت کند. اگرچه تعداد كمتری از كودكان در مقایسه با بزرگسالان مبتلا به ویروس کرونا هستند، اما كودكان می توانند به ویروس عامل کووید 19 آلوده شوند، به COVID-19 مبتلا شوند و ویروس عامل کووید 19 را به دیگران منتقل كنند. واکسینه شدن کودک به محافظت از کودک و خانواده کمک می کند. واکسیناسیون هم اکنون به افراد 12 سال به بالا توصیه می شود. در حال حاضر واکسن کووید 19 Pfizer-BioNTech تنها واکسنی است که در اختیار کودکان 12 سال به بالا قرار دارد.

عوارض تزریق واکسن های کووید 19

آیا تزریق واکسن های کووید 19 عوارض جانبی هم دارد؟

بعد از واکسیناسیون ممکن است عوارض جانبی داشته باشید که نشانه های طبیعی آن است که بدن شما را محافظت می کند. عوارض جانبی شایع عبارتند از درد ، قرمزی و تورم در بازوی محل تزریق واکسن، و همچنین خستگی، سردرد، درد عضلانی، لرز، تب و حالت تهوع و درد در بقیه اعضای بدن. این عوارض جانبی می تواند توانایی شما در انجام فعالیت های روزمره را تحت تأثیر قرار دهد ، اما باید در طی چند روز برطرف شود.

تاكسون توضيح داد: “من به طور كلي از اصطلاح” عوارض جانبي ” در مورد واکسن های کووید 19 استفاده نمي كنم، زيرا به نظر مي رسد اين چيزي غير طبيعي است.” وی گفت: “آنچه كه بیشتر افراد به آن اشاره می كنند [وقتی می گویند دچار آن شده اند] عوارض جانبی [در واقع] واكسن است كه همان کاری را انجام می دهد كه قصد انجام آن را دارد یعنی تقویت سیستم ایمنی است.”

تاكسون اظهار داشت: اگرچه افراد ممكن است برای مدت كوتاهی با علائم شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی احساس ناخوشایندی داشته باشند، اما این علائم صرفاً نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی بدن به واكسن و ایجاد ایمنی برای مبارزه با ویروس است. وی همچنین اشاره کرد که در بیشتر موارد، این ناراحتی در مقایسه با جدی بودن ابتلا به کووید 19 ، که باعث کشته شدن بیش از 578،000 نفر فقط در ایالات متحده شده ، کم رنگ است.

آیا واکسن‌های کرونا برای افراد مبتلا به بیماری های تضیف کننده سیستم ایمنی مناسب است؟

برای افراد که سیستم ایمنی‌شان به دلیل بیماری یا به دلیل دارو ضعیف و سرکوب شده، بعضی واکسن‌های حاوی ویروس زنده یا ضعیف شده توصیه نمی‌شوند، زیرا سیستم ایمنی این افراد ضعیف است و این احتمال وجود دارد که ویروس ضعیف بتواند تکثیر شود و ایجاد بیماری کند. اما تزریق واکسن‌هایی که از ویروس ضعیف شده استفاده نمی‌کنند مانند واکسن آنفلوآنزا مشکلی ندارد. بیشتر واکسن‌های کرونا هم که در دست ساخت هستند از ویروس زنده و ضعیف استفاده نمی‌کنند. با این حال باید منتظر تکمیل بررسی‌ها و مشخص شدن دستورالعمل استفاده از این واکسن‌ها باشیم.

با توجه به اینکه بعضی از این واکسن‌ها باید در دمای بسیار پایین نگهداری شوند، چه مشکلاتی در راه انتقال و توزیع این واکسن ها وجود دارد؟

تقریبا تمام واکسن‌ها از تولید تا هنگام مصرف باید سرد بمانند و حفظ زنجیره سرمایی در سلامت و کارایی واکسن بسیار اهمیت دارد. واکسن‌های مدرنا و فایزر قبل از استفاده باید در سرمای زیر صفر نگهداری شوند، بنابراین انبار کردن و حمل و نقل آن باید با دقت انجام ‌شود. یخ این واکسن‌ها قبل از تزریق باید باز شود و چند روز قبل از تزریق می‌توان آنها را در یخچال معمولی نگهداری کرد.

واکسن فایزر باید در دمای حدود منفی ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود و واکسن مدرنا در منفی ۲۰ درجه سانتیگراد. هر دو واکسن بعد از رسیدن به کلینیک گرم و در یخچال نگهداری ‌می‌شوند. واکسن فایزر ماندگاری کوتاه‌تری دارد و فقط پنج روز در یخچال قابل نگهداری است اما واکسن مدرنا را تا چهار هفته می‌توان نگهداری کرد. این موارد از نقاط ضعف واکسن فایزر و مدرنا محسوب می‌شوند و علاوه بر اینکه هزینه را بشدت بالا می‌برد، در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده وسیع از چنین واکسن‌هایی بسیار دشوار میشود بخصوص در کشورهای گرمسیر یا مناطق صعب‌العبور یا کشورهایی که زیرساخت‌های توسعه کافی نیستند.

واکسن شرکت استرازنکا و دانشگاه آکسفورد هر چند کارایی کمتری در نتایج اولیه نشان داده (هفتاد درصد)، اما این از کارایی متوسط واکسن آنفلوآنزا بیشتر است، علاوه بر اینکه این واکسن ارزانتر است و نیاز به نگهداری در دمای بسیار پایین ندارد.

انتقال و توزیع این واکسن کرونا

آیا پس از تزریق واكسن های کووید 19 دیگر نیازی به استفاده از ماسک یا رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیست؟

حتی پس از تزریق واكسن های کووید 19 استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ضرورت دارد. زیرا هنوز آزمایش انسانی این واکسن‌ها به پایان نرسیده و تولید آن در حدی نیست که برای بیشتر جمعیت دنیا کافی باشد. مدتی طول می‌کشد تا هر کشوری بیشتر جمعیتش را واکسینه کند. به علاوه کووید 19 یک همه‌گیری جهانی است، یعنی این کافی نیست که ما واکسن زده باشیم و خیالمان از کرونا راحت شده باشد.

اگر جمعیت زیادی در دنیا واکسینه نشوند کرونا همچنان در گردش خواهد بود و اگر جهش قابل‌ملاحظه‌ای بکند کسانی که واکسن زده اند نیز ممکن است دیگر مصونیت کافی نداشته باشند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت به نظر می‌رسد حداقل یک سال دیگر استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی ضروری باشند.

اگر فکر می کنید علائم ویروس کرونا دارید چه کاری باید انجام دهید؟

همه افراد مبتلا به عفونت SARS-CoV-2 احساس بیماری نخواهند کرد. حتی ممکن است برخی از افراد ویروس منقبض شده و علائمی نداشته باشند. هنگامی که علائمی وجود دارد ، آنها معمولاً خفیف بوده و به آرامی ظاهر می شوند. به نظر می رسد کووید 19 علائم شدیدتری را در بزرگسالان مسن و افرادی که بیماری های زمینه ای زمینه ای دارند، مانند بیماری های مزمن قلب یا ریه، ایجاد می کند. اگر فکر می کنید علائم COVID-19 دارید ، این پروتکل را دنبال کنید:

با دکتر تماس بگیرید اگر علائم خفیفی دارید ، با یک دکتر تماس بگیرید. برای کاهش انتقال ویروس، بسیاری از کلینیک ها مردم را ترغیب می کنند تا به جای مراجعه به کلینیک، از طریق گفتگوی زنده تماس بگیرند یا از آن استفاده کنند. یک پزشک علائم شما را ارزیابی می کند و با مقامات محلی بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) کار می کند تا تشخیص دهد آیا شما نیاز به آزمایش دارید.

نمونه گیری در منزل

در خانه بمان اگر علائم کووید 19 یا نوع دیگری از عفونت ویروسی دارید ، در خانه بمانید و استراحت کافی داشته باشید. حتما از افراد دیگر دور باشید و از به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند نوشیدن لیوان، ظروف، صفحه کلید و تلفن خودداری کنید.

COVID-19 اکنون بسیار رایج است که احتمال قرار گرفتن در معرض آن وجود دارد. اگر احساس بیماری می کنید ، تصور کنید که ممکن است به کووید 19 مبتلا باشید و حتماً از راهنمایی های بهداشت عمومی (مانند استفاده از ماسک و جدا کردن) پیروی کنید.

پهمچنین باید هر دارویی را که در نهایت پزشک توصیه یا تجویز می کند ، مصرف کنید. تعداد فزاینده ای از درمان های موثر برای کمک به رفع علائم ویروس کرونا در دسترس هستند.

برای راحتی شما عزیران آنی آزما تمامی آزمایش های شما را در منزل یا محل کار انجام میدهد. برای انجام آزمایش در منزل یا آزمایش کرونا در منزل می توانید به سایت آزمایشگاهی آنی آزما مراجعه کنید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.