Mch در آزمایش خون ، مولفه ای نیازمند توجه!

Mch در آزمایش خون

Mean Corpuscular Hemoglobin یا همان mch در آزمایش خون به محاسبه مقدار متوسط هموگلوبین در گلبول قرمز خون افراد اطلاق می‌ شود. هموگلوبین به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده خون، کار اکسیژن رسانی از ریه‌ ها به سایر نقاط بدن را انجام می دهد. عدم توازن در mch  به معنای وجود مشکل در بدن انسان است که از طریق آزمایش خون می ‌توان به آن پی برد.

علت پایین بودن mch در آزمایشات

عوامل مختلفی باعث پایین بودن mch می ‌شوند که می ‌توان به از دست دادن خون بر اثر حادثه و کمبود آهن اشاره نمود. وجود بیماری کم خونی میکروسیتیک یکی دیگر از عوامل پایین بودن mch است. تحت این شرایط گلبول های  قرمز خون به طور غیر طبیعی در سطح کوچکی هستند که خود باعث کمتر شدن هموگلوبین در خون می ‌شود.

هموگلوبینوپاتی که نوعی اختلال خونی است از دیگر علل پایین بودن mch در آزمایش خون  به شمار می رود. تغییر ساختار هموگلوبین و کم خونی ناشی از فقر آهن از نشانه های این مشکل در خون است.

بیشتر بخوانید: از mchc در آزمایش خون چه می دانید؟

m.c.h c در چکاپ چیست؟

میزان غلظت هموگلوبین، یا به زبان ساده‌ تر میانگین غلظت هموگلوبین در سلول‌ های خونی با نام MCHC در آزمایش خون شناخته می‌ شود. هموگلوبین به عنوان یک پروتئین، کار اکسیژن رسانی از ریه‌ ها را به سایر قسمت‌ های بدن بر عهده دارد. عدم توازن در سطح mch در آزمایش خون باعث ایجاد مشکلات متعددی برای فرد خواهد شد.

 علت بالا بودن mch (هموگلوبین) چیست؟

همان طور که پایین بودن سطح mch خون نشان از بروز مشکلات در بدن است، بالا بودن آن نیز اخطار وجود بیماری می دهد. بالا بودن  mch در خون به دلیل وجود یک بیماری نادر خونی به نام پلی سیستمی است.

علت  بروز این مشکل تولید بیش از اندازه گلبول قرمز در خون اعلام شده است. غلظت خون از جمله موارد شایع این بیماری بوده که در صورت بالا بودن بیش از اندازه ، موجب بروز لخته و سکته خواهد شد. نداشتن سبک زندگی سالم مانند مصرف کم آب و استعمال دخانیات از جمله موارد فاحش در بروز این بیماری است.

هشدار های بدن به بالا یا پایین بودن Mch خون
هشدار های بدن به بالا یا پایین بودن Mch خون

چه زمانی باید آزمایش mch انجام داد؟

به طور معمول این آزمایش در چک آپ های سالیانه انجام می ‌شود. mch در آزمایشات بخشی از آزمایش مربوط به سلول‌ های خونی است که در صورت وجود مشکل، دکتر اقدام به تجویز این آزمایش می‌ نماید. انجام این آزمایش به ویژه برای کودکان که در سنین رشد هستند، بسیار مهم و پر اهمیت است؛ چرا که باعث بررسی بهتر تغذیه و پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی کودکان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: mch در آزمایش خون چیست و افزایش یا کاهش آن به چه معناست؟

انجام MCV در آزمایش خون  به چه دلیل است؟

MCV در آزمایش خون به بررسی میانگین حجم جسمی خون یا کورپوسکلار گفته می شود که با همین نام در نتایج آزمایشگاه درج می شود. به بیان ساده پزشک با تجویز این آزمایش می‌ تواند اندازه متوسط گلبول‌ های قرمز خون فرد را مورد اندازه‌ گیری و محاسبه قرار دهد. گلبول‌ های قرمز در بدن وظیفه خون رسانی به سایر نقاط بدن را دارند که باعث تولید مثل رشد و سالم ماندن سلول‌ ها می ‌شود. به همین دلیل mch در آزمایش خون به عنوان اصلی ترین مؤلفه این امر اهمیت بسزایی دارد.

تشخیص سطح نرمال Mch در افراد با آزمایشات تکمیلی
تشخیص سطح نرمال Mch در افراد با آزمایشات تکمیلی

میزان نرمال mcv و mch  برای افراد

سطح نرمالmch  وmcv  در آزمایشات خون با توجه به برخی علائم همچون سن و جنسیت افراد شاید کمی متفاوت باشد. ولی به طور کلی مقدار نرمال mch در خون حدود  27-31pg عنوان شده است. سطح نرمال Mcv نیز بسته به سن افراد متفاوت خواهد بود. بر‌ این اساس میزان نرمال Mcv در بزرگسالان 80-96FL می باشد. سطح نرمال  mcv برای کودکان 80-95FL ذکر شده است.

بیشتر بخوانید: Mcv در آزمایش خون به چه معناست؟

علت پایین بودن mcv  وmch  در بدن

عوامل گوناگونی می ‌توانند باعث پایین بودن mcv و mch  در آزمایش خون افراد شوند.

  • پایین بودن سطح آهن خون
  • ابتلای افراد به بیماری سلیاک
  • عواملی همچون جراحی های دستگاه گوارش که بدن را دچار کاهش جذب آهن می کند.
  • زنان با میزان بالای قاعدگی

همه این موارد جزو عوامل پایین بودن  mch و mcv در آزمایشات مربوط  هستند.

کمبود mch  و مشکلات و علائم آن

از آنجایی که mch سطح هموگلوبین را در گلبول ‌های قرمز نشان می‌ دهد، کمبود آن باعث مشکلات جدی برای فرد می ‌شود.

  • تنگی نفس
  • کاهش توان فرد در کارهای روزمره
  • احساس خستگی مفرط
  • سرگیجه
  • احساس ضعف عمومی

همه این موارد از نشانه‌ های کمبود mch در آزمایش خون هستند.

جراحت یکی از علائم پایین بودن Mch
جراحت یکی از علائم پایین بودن Mch

Rdw در آزمایش خون

Red Cell Distribution Width   با نام مخفف Rdw در آزمایشات، میزان توزیع گلبول ‌های قرمز را از نظر حجم و اندازه در سطح خون می‌ سنجد. به زبان ساده، تفاوت در اندازه گلبول‌های قرمز توسط این آزمایش مورد بررسی قرار می ‌گیرد. به طور طبیعی اندازه قطر گلبول‌ های قرمز خون باید بین ۶ تا ۸ میکرو متر باشد. در صورتی که میزان گلبول ‌های قرمز خون در این شرایط زیاد باشد، میزان Rdw نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: درباره RDW در آزمایش خون بیشتر بدانیم

پایین بودن mcv و mch در کودکان، زنگ خطری برای والدین

همان طور که اشاره کردیم، mch در آزمایش خون به منظور بررسی و ارزیابی هموگلوبین در گلبول ‌های قرمز خون انجام می ‌شود. کمبود یا افزایش سطح mcv و mch به عنوان مولفه‌ های این آزمایش، نشان از وجود مشکلات در سلامتی افراد دارد. کمبود mcv و mch در کودکان با توجه به شرایط جسمی حساس ‌تر این قشر، دارای اهمیت بسیاری است؛ چرا که پایین بودن این دو مؤلفه به منزله وجود کم خونی و فقر آهن در بدن کودکان می باشد.

کلام پایانی

mch در آزمایش خون به منظور تشخیص کم خونی در بدن، توسط پزشک تجویز می‌ شود. ارزیابی سطح هموگلوبین در گلبول ‌های قرمز خون با انجام این آزمایش صورت می گیرد. در صورت پایین یا بالا بودن mch، پزشک یک سری آزمایش را برای تشخیص بهتر این مشکل تجویز خواهد کرد. شما برای انجام خدمات آزمایشی و اطلاعات کافی در این خصوص می توانید از سایت آنی آزما استفاده نمایید. مجموعه ما با ارائه خدمات پزشکی و آزمایشی در منزل، انجام این تست را آسان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.