افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

در حالی که ویروس کرونا همچنان در حال خبرسازی در دنیا می باشد، افسانه های زیادی نیز در مورد آن ایجاد شده است. در این مقاله، ما سعی داریم موضوعات نادرستی که در مورد ویروس کرونا گفته می شود، را بیان می کنیم تا با شناخت حقایق موجود در مورد این ویروس، از اطلاعات اشتباه در مورد ویروس کرونا در امان بمانید. (برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد ویروس کرونا، می توانید به مقاله ویروس کرونا چیست و چه علائمی دارد مراجعه فرمایید.)

کرونا ویروس جدید، که اکنون با نام SARS-CoV-2 یا ویروس کووید-19 شناخته می شود ، از ووهان ، چین ، به همه قاره های کره زمین به جز قطب جنوب گسترش یافته است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) به طور رسمی طبقه بندی وضعیت خود را از وضعیت اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین المللی به همه گیری در 11 مارس 2020 تغییر داد.

ویروس کرونا مسئول میلیون ها عفونت در سطح جهان است و باعث کشته شدن تعداد زیادی از افراد در قاره های مختلف شده است. ایالات متحده متضررترین کشور دنیا در این مورد است. مثل همیشه ، وقتی کلمه “همه گیری” در عناوین ظاهر می شود ، مردم دچار وحشت می شوند – و با ترس اطلاعات نادرست و شایعات و افسانه های مختلفبه به وجود می آیند. در اینجا ، برخی از معمول ترین افسانه هایی که هم اکنون در رسانه های اجتماعی و فراتر از آن منتشر می شود ، را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

1. اسپری کردن کلر یا الکل بر روی پوست باعث از بین رفتن ویروس ها در بدن می شود

استفاده از الکل یا کلر روی بدن می تواند آسیب زیادی بر روی پوست و بدن ایجاد کند، به خصوص اگر وارد چشم یا دهان شود. اگرچه افراد می توانند از این مواد شیمیایی برای ضد عفونی سطوح استفاده کنند ، اما نباید از آنها روی پوست خود استفاده کرد. این محصولات نمی توانند ویروس ها را در بدن از بین ببرند.

2. فقط افراد مسن و افراد دارای سن بالا در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند

ویروس کووید 19 مانند سایر کرونا ویروس ها می تواند افراد در هر سنی را آلوده کند. با این حال ، بزرگسالان مسن و افراد با شرایط بهداشتی و بیماری خاص، مانند دیابت یا آسم ، به احتمال زیاد به بیماری شدید تری دچار می شوند.

3. کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی شوند

همه گروه های سنی می توانند به ویروس کرونا یا SARS-CoV-2 مبتلا شوند. تاکنون بیشتر موارد در بزرگسالان وجود داشته است ، اما کودکان مصون نیستند. در حقیقت ، شواهد اولیه نشان می دهد كه كودكان نیز به همان اندازه احتمال دارد كه به این بیماری مبتلا شوند، اما علائم آنها ممکن است از شدید کمتری برخوردار باشد. در 15 مه 2020 ، سازمان بهداشت جهانی تفسیری درباره یک بیماری التهابی منتشر کرد که کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار داد ، که ممکن است با COVID-19 ارتباط داشته باشد.

این بیماری که به آن التهاب مولتی سیستم نیز گفته می شود دارای ویژگی هایی شبیه به بیماری کاوازاکی و سندرم شوک سمی است. دانشمندان در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد این بیماری دارند ، اما تحقیقات از ماه مه 2020 نشان می دهد که این بیماری نادر است ، “احتمالاً بیش از 1 از 1000 کودک در معرض SARS-CoV-2 را تحت تأثیر قرار نمی دهد.”

4- کووید 19 درست مثل آنفولانزا است

SARS-CoV-2 باعث بیماری می شود که دارای علائمی مانند آنفولانزا ، مانند درد ، تب و سرفه است. به طور مشابه ، هم ویروس کرونا و هم آنفولانزا می توانند خفیف ، شدید یا در موارد نادر کشنده باشند. هر دو همچنین می توانند منجر به ذات الریه شوند. با این حال ، مشخصات کلی کووید 19 جدی تر است. کشورهای مختلف میزان مرگ و میرهای مختلف را گزارش کرده اند و به نظر می رسد میزان تلفات این پرونده در ایالات متحده آمریکا حدود 6 درصد است. اگرچه دانشمندان هنوز در حال بررسی میزان دقیق مرگ و میر هستند ، اما به احتمال زیاد چندین برابر بیشتر از آنفولانزای فصلی است.

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

5- همه افراد مبتلا به ویروس کرونا می میرند

این موضوع صحت ندارد. همانطور که در بالا اشاره کردیم ، COVID-19 فقط برای درصد کمی از افراد کشنده است. در گزارش های اخیر ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین به این نتیجه رسیده است که 80.9٪ از موارد ویروس کرونا خفیف بوده است. WHO همچنین گزارش می دهد که حدود 80٪ از افراد شکلی نسبتاً خفیف از این بیماری را تجربه می کنند که نیازی به درمان تخصصی در بیمارستان نخواهد داشت.علائم خفیف ممکن است شامل تب ، سرفه ، گلو درد ، خستگی و تنگی نفس باشد.

6. گربه ها و سگ ها ویروس کرونا را منتشر می کنند

در حال حاضر ، شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد ویروس کرونا می تواند گربه ها و سگ ها را آلوده کند. با این حال ، در هنگ کنگ ، یک پومراییایی که صاحب آن به COVID-19 مبتلا بود نیز دچار ویروس شد. سگ هیچ علامتی از خود نشان نداد. دانشمندان در حال بحث درباره اهمیت این مورد در شیوع این بیماری هستند. به عنوان مثال ، پروفسور جاناتان بال ، استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام در انگلستان ، می گوید:”ما باید بین عفونت واقعی و فقط تشخیص وجود ویروس تفاوت قائل شویم.

من هنوز هم فکر می کنم که این مسئله تا چه اندازه به شیوع آن مربوط می شود ، جای سوال دارد ، زیرا بیشتر شیوع جهانی ناشی از انتقال انسان به انسان است. “وی ادامه می دهد: “ما باید اطلاعات بیشتری کسب کنیم ، اما نیازی به وحشت کردن نیست – من شک دارم که به دلیل سطح پایین ویروس ممکن است در سگ یا انسان دیگری گسترش یابد. عامل اصلی شیوع این بیماری ، انسان است. “

7. ماسک صورت همیشه در برابر ویروس از فرد محافظت می کند

کارکنان بهداشت و درمان از ماسک های حرفه ای صورت ، که کاملاً دور صورت هستند ، استفاده می کنند تا خود را از ابتلا به عفونت محافظت کنند. ماسک های یکبار مصرف و پارچه ای می توانند فرد را در برابر قطرات آلوده محافظت کنند، اما هیچکدام نمی توانند در برابر ذرات هوایی محافظت کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که همه افراد ماسک های صورت پارچه ای را در مکان های عمومی بپوشند و با حفظ فاصله 6 فوت (2 متر) از دیگران، تا حد امکان از ذرات عفونی در امان بمانند.

این امر به کند شدن شیوع ویروس از افراد بدون علامت و کسانی که نمی دانند که به ویروس کرونا مبتلا شده اند کمک کند. در هنگام پوشیدن ماسک ، لازم است با اقدامات احتیاطی دیگر مانند عدم لمس صورت و تمرین مسافت اجتماعی ادامه یابد. ماسک های جراحی و دستگاه تنفس N95 محافظت بیشتری می کند ، اما این موارد فقط برای کارمندان مراقبت های بهداشتی بهتر است استفاده شود.

8- استفاده از سشوار كرونا ویروس را می كشد

خشک کن های دستی باعث از بین رفتن کرونا ویروس نمی شوند. بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس ، شستن دست ها با صابون و آب یا مالش دادن دست با الکل است.

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

9. ویروس کرونا فقط یک شکل جهش یافته از سرماخوردگی است

کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که همگی پروتئین های نیزه ای شکل روی سطح خود دارند. برخی از این ویروس ها از انسان به عنوان میزبان اصلی خود استفاده می کنند و باعث سرماخوردگی می شوند. سایر ویروس های کرونا ویروس ها، مانند SARS-CoV-2 ، در ابتدا حیوانات را آلوده می کنند و سپس به انسان انتقال می یابند. هم سندرم تنفسی حاد خاورمیانه (MERS) و هم سندرم حاد تنفسی یا سارس (SARS) در حیوانات شروع شده و به انسان منتقل می شود.

10- برای گرفتن ویروس باید 10 دقیقه با کسی باشید که به ویروس کرونا مبتلا می باشد

هرچه فرد بیشتر با فردی باشد که مبتلا به این ویروس است، احتمال ابتلا به ویروس نیز بیشتر است اما ابتلا به آن در کمتر از 10 دقیقه نیز امکان پذیر است.

11- شستشوی بینی با محلول نمکی در برابر ویروس کرونا باعث محافظت می شود

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شستشوی بینی با محلول نمکی در برابر عفونت های تنفسی محافظت می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که این روش ممکن است علائم عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد ، اما دانشمندان دریافته اند که می تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

12. می توانید با غرغره کردن با سفید کننده از خود محافظت کنید

مردم هرگز نباید سفید کننده را در دهان خود بگذارند. هیچ شرایطی وجود ندارد که غرغره کردن سفید کننده به سلامتی فرد منتهی شود. سفید کننده خورنده است و می تواند صدمات جدی ایجاد کند.

13. آنتی بیوتیک ها ویروس کرونا را می کشند

آنتی بیوتیک ها فقط باکتری ها را از بین می برند. آنها ویروس ها را نمی کشند.

14- اسکنرهای حرارتی می توانند ویروس کرونا را تشخیص دهند

اسکنرهای حرارتی می توانند تشخیص دهند که آیا فرد تب دارد یا خیر. اما شرایط دیگر مانند آنفولانزای فصلی نیز می تواند تب ایجاد کند. علاوه بر این ، علائم COVID-19 می تواند 2-14 روز پس از عفونت ظاهر شود ، به این معنی که شخصی که ویروس دارد می تواند برای چند روز قبل از شروع تب ، دمای طبیعی داشته باشد.

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

15. سیر در برابر کرونا ویروس ها باعث محافظت می شود

برخی تحقیقات نشان می دهد که سیر ممکن است رشد برخی از انواع باکتری ها را کند کند. با این حال ، کووید 19 ناشی از یک ویروس است ، و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سیر باعث محافظت افراد در برابر کرونا ویروس می شود، وجود ندارد.

16. کالاهای چینی می توانند ویروس کرونا را گسترش دهند

دانشمندان معتقدند كه از تحقيقات قبلي در مورد کرونا ویروس های مشابه ، از جمله مواردي كه باعث SARS و MERS مي شوند و شبيه SARS-CoV-2 هستند ، ويروس نمي تواند بر روي کالاها و بسته ها براي مدت زمان طولاني زنده بماند. CDC توضیح می دهد که “به دلیل عدم بقای این کرونا ویروس ها روی سطوح ، احتمالاً انتشار آن ها از محصولات یا بسته بندی هایی که طی مدت چند روز یا هفته ها در دمای محیط ارسال می شوند ، وجود ندارد.”

17. داروهای خانگی می توانند در برابر این ویروس باعث درمان و محافظت فرد شوند

هیچ داروی خانگی نمی تواند در برابر COVID-19 محافظت کند. این امر به ویتامین C ، روغن های گیاهی، کلوئید نقره ای ، روغن کنجد ، سیر ، پاک کننده ماهی ، گیاه مریم گلی و هر 15 دقیقه یک بار آب ریختن می رسد. بهترین روش ، اتخاذ یک رژیم شستشوی خوب و عدم مراجعه به مکان هایی است که ممکن است افراد بیمار وجود داشته باشند.

18- می توانید از خوردن غذای چینی به ویروس کرونا مبتلا شوید

در صورتی که مواد غذایی مورد استفاده در این غذاها و غذاهای دیگر سالم باشند و به خوبی شسته شده باشند، امکان انتقال این ویروس از طریق غذا وجود ندارد.

افسانه هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد

19- امکان ابتلا به کرونا از طریق ادرار و مدفوع وجود دارد

بعید نیست که این واقعیت داشته باشد ، اما هنوز به صورت علمی به اثبات نرسیده است. طبق گفته پروفسور جان ادموندس ، از دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن در U.K:”این یک فکر خیلی دلپذیر نیست ، اما هر بار که بلعیده می شوید ، مخاط را از دستگاه تنفسی فوقانی خود بلعیده اید. در حقیقت ، این یک مکانیسم دفاعی مهم است. این ویروس ها و باکتری ها را در روده ما فرو می برد و در شرایط اسیدی معده های ما دفع نمی شود.

“وی گفت: “با مکانیسم های تشخیصی بسیار حساس مدرن ، می توانیم این ویروس کرونا را در مدفوع تشخیص دهیم. معمولاً ویروس هایی که می توانیم از این طریق تشخیص دهیم ، برای دیگران عفونی نیست ، زیرا آنها توسط روده ما از بین رفته اند. “با این حال ، شایان ذکر است که برخی تحقیقات نتیجه گرفته اند که ویروس های مشابه با SARS-CoV-2 ممکن است در مدفوع باقی بمانند. یک مقاله تحقیقاتی اخیر در JAMA همچنین نتیجه می گیرد که SARS-CoV-2 در مدفوع وجود دارد.

. اگر شما نیز فکر می کنید که ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید، می توانید آزمایش آنتی بادی ویروس کرونا را به صورت غیر حضوری و آزمایش در منزل انجام دهید. برای این کار فقط کافیست تا به سایت آزمایشگاه آنی آزما مراجعه کنید و پس از پر کردن فرم پذیرش، آزمایشات خود را به صورت نمونه برداری در منزل انجام دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.