تمام آنچه لازم است در مورد آزمایش بارداری بدانید

از زمانی که عمل لقاح صورت می گیرد، لازم است مادران به طرق مختلف مطمئن شوند که باردرای رخ داده است. علت لزوم این امر این است که گاها به دلایل مشکلات و بیماری هایی که در یکی از والدین رخ داده است، علائم باردرای مثل تعویق در پریودی دیده می شود ولی بارداری انجام نشده است. در این زمان مطمئن ترین راه برای تاید بارداری، آزمایش بارداری است. برای مثال زمانی که از بی بی چک استفاده نموده و نشانه بارداری رویت گردید، باز هم برای اطمینان توصیه می کنیم آزمایش بارداری انجام گیرد. در آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما کلیه تست های مربوط به بارداری انجام می شود اما با توجه به اینکه لازم است والدین اطلاعات بیشتری از انواع تست ها و آزمایش بارداری داشته باشند، این مقاله برای شما عزیزان تدوین شده و به شما کمک خواهد کرد.

آزمایش بارداری مطمئن ترین راه برای تشخیص بارداری است. اولین نشانه بارداری به تعویق افتادن زمان پریودی است و دقیقا پس از این دوران است که شخص به باردار بودن خود شک می کند. برای این منظور دو راه حل وجود دارد. اولین و ابتدایی ترین آن آزمایش ادرار است که به صورت خانگی  و توسط شخص انجام می شود که ممکن است در برخی موارد با خطا نیز همراه باشد. آزمایش بارداری مطمئن ترین راه برای تشخیص و تایید بارداری است.

به تعویق افتادن دوران پریود شاید مهم ترین دلیل برای انجام تست بارداری باشد، اما توجه داشته باشید که همیشه اینگونه نیست و ممکن است دلایل مهم تر دیگری نیز داشته باشد. از جمله عواملی که می تواند باعث به تعویق افتادن دوران پریودی باشد می توان به این موارد اشاره کرد: استرس، تنبلی تخمدان، مصرف قرص های ضد بارداری، سندرم تخمدان پلی کیستیک، نوسان وزن، کارکرد غده هیپوفیز، یائسگی، دیابت و ناراحتی های تیروئید.

آنچه که از آن به عنوان آزمایش خون بارداری یاد می شود، در واقع همان تست بتا است  که در برگه آزمایش خون به صورت BHCG  نوشته می شود. در فرآیند بارداری هورمونی به نام HCG توسط جفت در بدن ترشح می شود.

بتا قسمتی از این هورمون  است که وجود میزان معینی از آن در خون باعث میشود تا آزمایش بارداری مثبت اعلام شود. هورمون HCG پس از گذشت  یازده روز از لقاح، در خون قابل اندازه گیری است.

چنانچه بخواهید به جای استفاده از آزمایش خون بارداری از آزمایش ادرار بارداری استفاده نمایید، بهتر است پس از گذشت چهارده روز اقدام به انجام تست ادرار نمایید. میزان هورمونHCG در هر دو تا سه روز ، دو برابر می شود و در هفته های 8 تا 11 حاملگی به حداکثر میزان خود می رسد و سپس کاهش می یابد.

در برخی مواقع امکان دارد ترشح هورمون HCG از این الگو پیروی نکند که در این صورت احتمال بارداری خارج رحمی وجود دارد و پزشک متخصص برای تشخیص این موضوع سونوگرافی را تجویز خواهد کرد.

آزمایش بارداری

 بهترین زمان آزمایش خون بارداری

هر زمانی که احساس کردید زمان پریودتان عقب افتاده است می توانید درخواست آزمایش خون بارداری دهید. معمولا پس از گذشت هفت تا دوازده روز پس از نزدیکی، بارداری اتفاق می افتد و  هورمون در خون تولید می شود. برای انجام آزمایش بارداری بهتر است تا زمان پریود خود صبور باشید.

در برخی از زنان حتی چند روز پس از به تعویق افتادن پریود نتیجه تست بتا منفی است، در حالی که باردار هستند ، اما سطح آن در خون پایین است و در مقابل افرادی هستند که پاسخ مثبت آزمایش خون بارداری خود را  حتی چند روز زودتر از موعد پریودی خود دریافت می کنند. اگر این آزمایش  به موقع انجام شود نتیجه آن تا  99 درصد قابل اطمینان است.

گاهی اوقات ممکن است با نتایج منفی کاذب روبرو شوید و آن زمانی است که باردار هستید اما خیلی زود برای انجام آزمایش بارداری اقدام کرده اید که در این صورت آزمایش پس از چند روز دوباره تکرار خواهد شد تا نتیجه دقیق به دست آید. در آزمایش بارداری معمولا 7 الی 12 روز پس از لقاح، اندازه گیری بتا امکان پذیر است.

برای انجام آزمایش بارداری نیاز به شرایط خاصی مانند ناشتا بودن نیست و اصلا لازم نیست شرایط تغذیه ایی خاصی را رعایت کنید. چنانچه از داروی خاصی استفاده می کنید حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید. در هر ساعت از شبانه روز می توانید برای انجام تست خون بارداری اقدام نمایید.

اندازه گیری سطح بتا در این آزمایش به دو صورت کیفی و کمی صورت می پذیرد. در نوع کیفی فقط به بررسی وجود و یا عدم وجود هورمون HCG پرداخته شده و در نوع کمی آزمایش، به میزان و مقدار آن توجه می شود.  مدت زمان لازم برای برای انجام این آزمایش حدود سی دقیقه است.

زمان آزمایش خون بارداری

آزمایش بارداری و تفسیر آن

میزان طبیعی سطح هورمون HCGدر بدن به طور نرمال کمتر از 10 میلی بر میلی متر بوده و عدم حاملگی  و یائسگی را نشان می دهد. اگر میزان این هورمون بیش از حد پایین باشد، پزشک از شما درخواست خواهد کرد تا آزمایش خون را 72 تا 48 ساعت بعد تکرار نمایید. پایین بودن بیش از اندازه این هورمون می تواند به دلایل زیر باشد: سقط، حاملگی نابجا و اشتباه در تعیین سن حاملگی.

در اوایل بارداری معمولا سطح این هورمون در آزمایش خون بارداری به 25 میلی بر میلی لیتر می رسد و همین مقدار کافی است تا با نتیجه مثبت از آزمایشگاه بیرون بیایید.  اگر اندازه آن بین 10 تا 25 باشد، نتیجه مشکوک به بارداری است و آزمایش باید تکرار شود. سطح هورمون HCG در طول بارداری به طور مرتب اندازه گیری نمی شود، مگر اینکه فرد با مشکلات خاصی مانند شکم درد و خونریزی مواجه شود و یا اینکه سابق  سقط داشته باشد.

توجه داشته باشید که  مقادیر این هورمون  از یک الگو استفاده می شود اما  اندازه آن در هر فرد متفاوت است. بنابراین هرگز جواب آزمایش خود را با دیگران مقایسه نکنید و تشخیص و تایید آن را به عهده پزشک بگذارید.

امکان دارد میزان هورمون HCG بیش از حد طبیعی و نرمال آن باشد که در این صورت می تواند نشانه ایی از چند قلوزایی، حاملگی مولار و یا خطا در تعیین سن بارداری باشد.

تفسیر آزمایش خون بارداری

عوامل تاثیرگذار بر آزمایش خون بارداری

مقدار این هورمون تحت تاثیر داروهایی قرار می گیرد که در تهیه آن از HCG استفاده شده باشد. معمولا این نوع از داروهای هورمونی برای درمان نازایی تجویز می شوند. بنابراین مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و یا قرص های ضدبارداری نمی تواند بر میزان این هورمون در آزمایش خون بارداری تاثیرگذار باشد. البته توصیه می شود در صورت مصرف داروی خاص حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

با آزمایش خون بارداری در کوتاه ترین زمان و بالاترین ضریب اطمینان می توانید از بارداری خود مطلع شوید. همچنین بررسی میزان هورمون HCG می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشک قرار دهد تا دوران بارداری مشکلات احتمالی شناسایی و درمان شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.