با بیماری سندروم روده عصبی آشنا شوید

با بیماری سندروم روده عصبی آشنا شوید

ثبت آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

بیماری‌های گوارشی یکی از بدترین انواع بیماری‌ها به حساب می‌آیند که به شدت انسان را درگیر خود می‌کنند چرا که یکی درد ساده در ناحیه معده، تمام روز شما را خراب می‌کند و حتی انرژی برای گذراندن امور کاری نخواهید داشت. سندروم روده عصبی یکی از شایع‌ترین اختلالات گوارشی به حساب می‌آید که متأسفانه در دنیای امروز به دلیل افزایش استرس و اضطراب در بین مردم جامعه، سندروم روده عصبی بیشتر از قبل شده است.

کولیت عصبی روده بنا به دلایل مختلف بروز کرده و علائم خاص خود را دارد. بنابراین لازم است شما با این علائم آشنا شوید تا در صورت بروز نشانه‌های ذکر شده در خود یا اعضای خانواده، حتماً سریعاً موضوع را با متخصص گوارش در میان بگذارید چرا که کولیت عصبی روده باید هر چه زودتر مورد درمان قرار گیرد قبل از اینکه به یک بیماری مزمن تبدیل شود.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

نشانه ‌های کولیت عصبی روده

سندروم عصبی روده که تحت عنوان کولیت اسپاستیک و سندروم روده تحریک پذیر نیز شناخته شده است، عمدتاً با کف سفید در داخل مدفوع همراه است. البته وجود این علامت نباید شما را سریعاً به سمت سندروم‌ روده عصبی ببرد. ممکن است مشکل دیگری در ناحیه روده‌ها به وجود آمده باشد. بنابراین اگر علائمی که در ادامه ذکر می‌شود را نیز همراه با کف سفید در مدفوع مشاهده کردید، باید بدانید که به سندروم روده عصبی دچار شده‌اید.

– کسانی که دچار سندروم روده تحریک‌پذیر می‌شوند، در اجابت مزاج آن‌ها تغییراتی ایجاد می‌شود به گونه‌ای که دفعات اجابت مزاج آن‌ها مدام در حال تغییر بوده و طبق یک برنامه مشخصی انجام نمی‌شود. در واقع بهتر است اینگونه بگوییم که عادت نامنظم در روده همراه با اسهال و یبوست، مهمترین نشانه‌های سندروم روده عصبی است.

نشانه ‌های کولیت عصبی روده

– همانگونه که گفته شد رنگ مدفوع نیز تغییر می‌کند. چنین افرادی کف سفید را در داخل مدفوع خود مشاهده خواهند کرد.

– یکی دیگر از نشانه‌های کولیت اسپاستیک، درد و ناراحتی در هنگام دفع مدفوع است که معمولاً اغلب افرادی که به این بیماری دچار شده‌اند از این موضوع گلایه می‌کنند.

– لازم است بدانید که مبتلایان به سندروم روده عصبی نفخ زیادی در ناحیه شکم دارند به همین دلیل اوضاع برای آن‌ها بدتر می‌شود.

چرا دچار سندروم روده تحریک ‌پذیر می‌ شویم؟

طبق تحقیقات انجام گرفته، متأسفانه مهمترین عاملی که در بروز بیماری سندروم روده عصبی نقش دارد، استرس، اضطراب و افسردگی است. در جامعه حاضر عمده افراد درگیر این اختلالات روانی هستند. بنابراین در صورتی که دچار چنین ناهنجاری‌های روحی هستید قبل از اینکه آسیب‌های جدی‌تری به سلامت جسم شما وارد گردد باید سریعاً به یک متخصص روانشناس مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید تا شرایط شما را بررسی نماید و برنامه‌های درمانی جهت کنترل استرس اجرا گردد.

البته لازم به ذکر است کسانی که مشکلات دیگری در گوارش از جمله ناراحتی معده دارند و یا اینکه به بیماری‌های جسمی همانند درد‌های عضلانی، سرگیجه و بدخوابی دچار شده‌اند بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر هستند.

برای درمان سندروم روده عصبی چه کار کنیم؟

قطعاً در چنین شرایط شما در اولین قدم باید با یک متخصص گوارش صحبت داشته باشید چون ابتدا باید دلیل بیماری مشخص شود. برای مثال اگر پزشک متوجه شود این بیماری به دلیل ناراحتی عصبی رخ داده است، شما را به یک مشاور روانشناس معرفی می‌کند تا از طریق کنترل استرس، اضطراب و افسردگی خود بتوانید سندروم روده عصبی را نیز درمان کنید. اما در این میان لازم است نکاتی را نیز خود شما رعایت کنید تا به درمان روده اسپاستیک کمک شود:

– رژیم غذایی نقش خیلی مهمی در سلامت سیستم گوارش دارد

برای اینکه از بیماری سندروم روده عصبی جلوگیری شود باید رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید. کاهو و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید. از سوی دیگر لازم است پرهیزات غذایی را نیز در نظر بگیرید. برای مثال خوردن غذا‌های فرآوری‌شده، خوردن شیرینی‌ها و خوراکی‌های شیرین و همچنین مصرف مواد غذایی نفخ‌آور به شدت برای مبتلایان به سندروم روده عصبی مضر است.

درمان سندروم روده عصبی

بنابراین تا جایی که می‌شود غذا‌های بیرون را مصرف نکنید؛ به سراغ نوشیدنی‌های گازدار نروید و از طرف دیگر مواد غذایی نفاخ مانند کلم بروکلی، غذا‌های سرخ شده و حبوبات که از قبل خیسانده نشده‌اند را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. همچنین فراموش نکنید که مصرف غذا‌های تند باعث اسپاسم روده بزرگ شده و شرایط شما را بدتر می‌کند بنابراین نباید غذای تند مصرف کنید.

– نوشیدن آب کافی بسیار توصیه می‌شود

همانگونه که گفته شد مبتلایان به کولیت معده و روده باید در طول روز مواد غذایی فیبردار مصرف نمایند. در این میان است که مصرف آب کافی نیز اهمیت پیدا می‌کند تا دچار یبوست نشوند. وجود آب به هضم فیبرهای محلول کمک می‌کند تا پاکسازی روده به راحتی انجام گرفته و در نتیجه جهت دفع مدفوع مشکلی نداشته باشید.

– سیگار کشیدن بسیار مضر است

دخانیات تنها سرگرمی مضر به حساب می‌آید. از هر نظر که به آن نگاه کنید، متوجه ضررهای آن خواهید شد. در مورد بیماری سندروم روده عصبی لازم است بدانید که وجود نیکوتین سیگار باعث تشدید سندروم روده عصبی خواهد شد. از سوی دیگر در زمان سیگار کشیدن هوای زیادی وارد بدن شده و همین هوا باعث تحریک روده‌ها می‌گردد. بنابراین کسانی که دچار این بیماری هستند باید سیگار و مصرف دخانیات را کنار بگذارند.

خوراکی ‌های مناسب برای کنترل کولیت روده

در پایان مقاله چند خوراکی بسیار مفید که به کاهش علائم سندروم روده عصبی و درمان آن کمک می‌کند را برای شما عزیزان شرح خواهیم دارد:

– در رژیم غذایی خود از زنجبیل استفاده کنید چرا که باعث کاهش نفخ شده و از طرف دیگر التهاب روده‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین زنجبیل یکی از مهمترین مواد غذایی است که باعث آرامش ماهیچه‌های روده خواهد شد و سندروم روده عصبی را به راحتی کنترل می‌کند.

خوراکی ‌های مناسب برای کنترل کولیت روده

– از لبنیات پروبیوتیک استفاده کنید چرا که باکتری‌های مفید روده را افزایش می‌دهد و باعث خواهد شد که التهاب سندروم روم روده تحریک‌ پذیر درمان گردد.

– برای تسکین درد، نفخ و اسهال روده حتماً نعناع فلفلی مصرف نمایید. روغن‌های فرار داخل این روغن خاصیت ضد میکروبی داشته و می‌توانند مشکلات گوارشی را تسکین دهند.

– یکی دیگر از خوراکی‌های مفید برای کنترل روده تحریک ‌پذیر، دانه رازیانه است که می‌تواند اسپاسم روده و نفخ ناشی از کولیت معده و روده را به راحتی کنترل کند. روغن‌های فراری که در داخل دانه‌های رازیانه وجود دارد به تحریک صفرا برای هضم غذا کمک کرده و همین مسأله باعث کاهش مشکلات و درد گوارشی می‌شود.

نمونه گیری در منزل

تست کرونا در منزل

برخی افراد در استفاده از طب گیاهی برای درمان کرونا نه تنها به صورت سرخود عمل کرده بلکه این موضوع را به دیگران از پیشنهاد دهند. یعنی اگر علائم کرونا را در برخی از دوستان یا اعضای خانواده خود مشاهده کردند به جای اینکه از آن‌ها بخواهند تست کرونا در منزل را انجام دهند، داروی گیاهی را به آن‌ها معرفی می‌کنند. شما چگونه می‌توانید مطمئن شوید این علائم مربوط به بیماری کووید ۱۹ است که با اطمینان دارو‌های گیاهی را به آن‌ها معرفی کرده و از آن‌ها می‌خواهید تا صورت کامل مصرف کنند؟ پس بهتر است اول آزمایش در منزل دهید.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.