بیماری کلیوی و کرونا

بیماری کلیوی و کرونا

از زمانی که بیماری کرونا در تمام دنیا شیوع پیدا کرد تحقیقات متخصصان در زمینه جامعه حساس به این بیماری آغاز گردید و نتیجه تحقیقات نشان داد که افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر در معرض خطر قرار گرفته‌اند. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد عفونت کرونا در بیماران کلیوی موضوعی است که نباید نسبت به آن بی‌تفاوت بود و لازم است کسانی که به بیماری‌های کلیوی مبتلا هستند نسبت به مراقبت از خود بیشتر توجه داشته باشند. برای اینکه اهمیت این موضوع را درک کنید توصیه می‌کنیم حتماً این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا پیرامون تأثیر کرونا بر کلیه و نکات مراقبتی برای در ‌امان ماندن از این بیماری به اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

آزمایش چکاپ زنان

چرا بیماران کلیوی بیشتر در معرض کرونا قرار دارند؟

به طور کلی افرادی که به بیماری‌های مزمن شدید و بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند، بیشتر از سایر افراد جامعه باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا از ویروس کرونا در ‌امان بمانند. اگر شخصی که به بیماری کلیوی مبتلا است دچار کرونا نیز بشود، شدت عفونت در بدن او به مراتب بیشتر از سایر افراد خواهد بود. در این میان کسانی که دیالیز می‌شوند جامعه حساس‌تری شناخته شده‌اند چرا که افراد دیالیزی سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند و در نتیجه کوچکترین آلودگی به بیماری کرونا باعث بروز عفونت‌های شدید در بدن آن‌ها خواهد شد.

تأثیر کرونا بر بیماران پیوند کلیه

آنچه باعث می‌شود بیماری کرونا در بدن یک فرد علائم شدید شامل عفونت گسترده را به جای بگذارد، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن است چون سلول‌های دفاعی نمی‌توانند بدن را در برابر عفونت محافظت کرده و در نتیجه این عارضه با سرعت بسیار زیادی پیشروی خواهد کرد. لذا در کسانی که پیوند کلیه انجام داده‌اند به دلیل اینکه مجبور هستند از دارو‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن استفاده کنند تا رد پیوند اتفاق نیفتد، خطر بروز عفونت‌های شدید کرونایی، بیشتر خواهد شد.

با بیان این نکته، شاید افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند از مصرف دارو‌های ضد رد پیوند خودداری کنند. این کار بزرگترین اشتباهی است که انجام می‌دهید. بدون نظر متخصص به هیچ عنوان نباید دارو‌های خود را تغییر داده و آن‌ها را قطع کنید. این مسأله باعث می‌شود پیوند کلیه پس بزند و علاوه بر از دست رفتن هزینه‌ها، سلامت شما به صورت جدی به خطر خواهد افتاد.

تأثیر کرونا بر بیماران پیوند کلیه

چند نکته مهم برای مبتلایان به بیماری ‌های کلیوی در ایام کرونا

با توجه به تأثیر کرونا بر عفونت در بیماران کلیوی، لازم است این دسته از افراد نکات مراقبتی را بیشتر از دیگران جدی گرفته و نسبت به سلامت خود اهمیت بیشتری قائل شوند. در این قسمت از مقاله چند نکته مهم که لازم است بیماران کلیوی در ایام کرونا به آن‌ها توجه داشته باشند را بیان خواهیم کرد:

– دارو‌های مربوط به درمان بیماری کلیوی قبل از تمام شدن

قبل از اینکه که دارو‌های مربوط به درمان بیماری کلیوی تمام شود، نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید. متأسفانه در چند ماه اخیر بیماران کلیوی در این زمینه دچار محدودیت بوده و قطع دارو باعث می‌شود سلامت آن‌ها به خطر بیافتد و سیستم ایمنی بدن آن‌ها ظریف‌تر گردد. در نتیجه احتمال اینکه با سرعت بیشتری به عفونت کرونا مبتلا شوند افزایش پیدا می‌کند.

– رعایت پروتکل‌های بهداشتی

بیماران کلیوی باید بیشتر از دیگران نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند. بنابراین تا جایی که امکان دارد در خانه بمانید و اگر مجبور شدید بیرون بروید، حتماً فاصله قانونی که شامل یک متر و نیم است را با دیگران رعایت نمایید. با توجه به اهمیت رعایت فاصله اجتماعی، بیماران کلیوی به هیچ عنوان نباید از وسایل نقلیه عمومی برای تردد استفاده کنند. تا جایی که امکان دارد از وسیله نقلیه شخصی و یا تاکسی تک سرنشین برای مسافرت درون شهری استفاده کنید.

– همراه داشتن الکل، دستکش و چند ماسک

همواره الکل، دستکش و چند ماسک با خود به همراه داشته باشید تا در صورتی که ماسک شما خیس شد، سریعاً آن را با یک ماسک خشک تعویض نمایید چون خیس بودن ماسک باعث می‌شود ویروس‌هایی که در هوا هستند بر روی ماسک نشسته و جذب آن شوند. در نتیجه زمانی که نفس می‌کشید ویروس به راحتی وارد بدن شما خواهد شد.

همراه داشتن الکل، دستکش و چند ماسک

– ضدعفونی و شستن دست‌ها

بیماران کلیوی باید مرتباً نسبت به ضدعفونی کردن دست‌ها و شستن آن‌ها اقدام کنند. البته اگر به بیماری‌های پوستی مبتلا هستید اصلاً سراغ الکل و شوینده‌های ضد عفونی‌کننده نروید. شستن دست با مایع دستشویی و آب ولرم کفایت می‌کند.

– حتی به دورهمی‌های خانوادگی نروید

چون مطمئن نیستید که همه افراد خانواده سالم هستند. ممکن استت آن‌ها ناقل بوده و شما متوجه نشوید. بنابراین زمانی که از فاصله اجتماعی صحبت می‌کنیم، این موضوع در مورد اعضای خانواده نیز صدق می‌کند.

– انجام دیالیز

در صورتی که دیالیز می‌شوید حتماً در زمان تعیین شده به نوع نوبت دیالیز خود را انجام دهید و در صورتی که احساس کسالت داشتید سریع‌تر موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

– دارو‌های مربوط به جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه

برای آن دسته از افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند مصرف دارو‌های مربوط به جلوگیری از پس زدن پیوند را تحت نظر متخصص توصیه می‌کنیم و به هیچ عنوان نباید خودسرانه این دارو‌ها قطع شود.

– استفاده از شیلد حفاظتی

حتی بهتر است افراد مبتلا به بیماری‌های کلیه‌ای در زمان خروج از خانه، شیلد حفاظتی بر روی صورت خود بزنند تا با خیال آسوده بتوانند به امور کاری خود بپردازند.

استفاده از شیلد حفاظتی

سخن پایانی

متأسفانه این واقعیت است که افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا و عفونت‌های شدید قرار دارند. بنابراین با رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم سلامت خود و اطرافیان را حفظ نماییم. ما در این مقاله سعی کردیم نکات مهم در مورد تأثیر کرونا بر کلیه و در نتیجه تأثیر آن بر میزان پیشروی عفونت در بیماران کلیوی را به طور کامل توضیح دهیم.

نمونه گیری در منزل

انجام آزمایش کرونا در منزل

افرادی که مبتلا به بیماری‌های کلیوی هستند باید در طول دوران کرونا بیشتر تحت مراقبت متخصص قرار داشته باشند و در صورتی که اولین علائم کرونا را رویت کردند، سریعاً با انجام آزمایش کرونا در منزل از سلامت و یا بیماری خود مطلع شوند چرا که درمان در اوایل بیماری بسیار راحت‌تر بوده و از پیشروی عفونت جلوگیری می‌کند. به ‌خصوص اگر شما به تازگی پیوند کلیه انجام داده‌اید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است. برای این منظور می‌توانید با آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما تماس بگیرید.

کارشناسان ما براساس موقعیت جغرافیایی شما نیرو‌های متخصص خود را به منزل شما اعزام می‌کنند تا تست کرونا در منزل انجام می‌گیرد. نتیجه تست به صورت آنلاین برای شما عزیزان ارسال خواهد شد. در صورتی که جواب تست مثبت بود، باید سریعا به متخصص مراجعه کرده و حتماً اوضاع بیماری کلیه خود را با او در میان بگذارید تا درمان براساس شرایط شما آغاز شود.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.