بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

بیماری کاوازاکی (Kawasaki Disease) یکی از سندرم هایی است که اغلب در کودکان زیر پنج سال رخ می دهد.کاوازاکی یک بیماری است که طی آن دیواره شریان ها دچار تورم و التهاب می شود. عروق کرونر، غدد لنفاوی پوست و غشای مخاطی دهان و بینی و گلو در بیماری کاوازاکی دچار التهاب می شود. علامت اصلی این بیماری تب بدون منشا مشخص است.

شش هفته پیش ، در روزهای نسبتاً ابتدایی شیوع بیماری COVID-19 یا ویروس کرونا در ایالات متحده ، دکتر وینا گوئل جونز ، یک پزشک متخصص اطفال در بنیاد پزشکی پالو آلتو در کالیفرنیا ، یک دختر بچه شش ماهه مبتلا به یک بیماری خاص که او “کاوازاکی کلاسیک” نامیده است ، معالجه کرد. بیمار شیرخوار دارای تب ، بثورات و تورم و ویژگی های التهابی کودکان بود.

جونز ، که همچنین استادیار بالینی در دانشکده پزشکی استنفورد است ، و تیم وی این دختر را از نظر ابتلا به COVID-19 آزمایش کردند ، عمدتاً خارج از پروتکل بیمارستان – “لزوماً به این دلیل که احساس می کردند به احتمال بسیار قوی او باید این ویروس را داشته باشد.

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

اما این دختر علی رغم اینکه هرگز سرفه ای نداشت و فقط احتقان جزئی داشت ، آزمایش در منزل وی از نظر ابتلا به ویروس کرونا یا COVID-19 مثبت بود. جونز و همكارانش با تركیب احتمالی COVID-19 و بیماری كاوازاكی در ماه گذشته ، گزارش موردی را در مورد احتمال ابتلا كودكان منتشر كردند. اکنون به نظر می رسد که تجربه بالینی آنها بسیار جالب توجه است. گزارش های مشابه از آن زمان از ایالات متحده ، ایتالیا ، اسپانیا و شهر نیویورک منتشر شده است

. براساس آخرین اعلامیه وزارت بهداشت شهر نیویورک ، پانزده کودک بین دو تا 15 سال از نظر علائم التهابی مانند کاوازاکی در بیمارستان های شهر نیویورک تحت درمان قرار گرفته اند. چهار نفر از نظر ابتلا به COVID-19 مثبت بودند ، در حالی که شش نفر آزمایش منفی داشتند اما در خون خود آنتی بادی داشتند که نشان می داد آنها از ویروس کرونا بهبود یافته بودند. به گزارش بولتن ، همه کودکان زنده مانده بودند ، اما نیمی از آنها به حمایت فشار خون نیاز داشتند و پنج نفر به تهویه مکانیکی نیاز داشتند.

هنوز به طور کامل ارتباط بین بیماری کاوازاکی در کودکان با بیماری ویروس کرونا مشخص نگردیده است و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد. سؤالات بسیاری باقی مانده است ، اما آنچه در مورد بیماری کاوازاکی و COVID-19 تاکنون می دانیم شامل این موارد است.

بیماری کاوازاکی چیست؟

بیماری کاوازاکی نوعی بیماری التهابی در کودکان است که منجر به تورم در سرخرگ های بدن ، از جمله سرخرگ یا عروق کرونری که به قلب خون رسانی می کنند، منجر می شود. این بیماری همچنین بر غدد لنفاوی ، پوست و غشاهای مخاطی تأثیر می گذارد. علائم اولیه معمولاً شامل تب ، بثورات پوستی ، قرمز شدن چشم ، لب ترک خورده و تورم است. با پیشرفت بیماری ، علائم بیماری شامل پوسته پوسته شدن پوست، اختلالات دستگاه گوارش و درد مفاصل نیز می شود.

براساس اعلام سازمان ملی اختلالات نادر ، سالانه حدود 3000 مورد بیماری کاوازاکی در ایالات متحده تشخیص داده می شود. این بیماری عمدتاً در کودکان در سن پنج سال و پایین تر دیده می شود و بیشتر از دختران در بین پسران شایع است.

جونز می گوید ، اگر این بیماری درمان نشود، کاوازاکی می تواند منجر به عوارض قلبی جدی شود. اما با توجه به مراقبت های پزشکی ، معمولاً به راحتی با داروهای ضد التهابی درمان می شود. به گفته وی ، بیمار جونز طی چند ساعت پس از اتمام تزریق ایمونوگلوبولین داخل وریدی ، تب خود راکاهش داد.

بیماری کاوازاکی – که به عنوان سندرم غدد لنفاوی مخاطی نیز شناخته می شود – عمدتاً کودکان زیر 5 سال را تحت تأثیر قرار می دهد ، اگرچه می تواند کودکان در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد. بيماري كاوازاکی علت اصلي بيماري قلبي اكتسابي در آمريكا است و عوارض جدي آن مي تواند شامل آنوريسم ها و گشاد شدن شريان كرونر باشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید ، درمان استاندارد ، که شامل ایمونوگلوبولین داخل وریدی و آسپیرین است ، می تواند پیشرفت ناهنجاری های عروق کرونر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

طبق گزارش NHS ، حدود 25٪ از كودكان مبتلا به این بیماری كه تحت درمان قرار نمی گیرند عوارض قلبی را تجربه می كنند كه می تواند شرایطی مانند حمله قلبی و بیماری های قلبی را نیز شامل شود. با این حال ، بیشتر کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی در صورت دریافت سریع درمان ، به صورت کامل بهبود می یابند.

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

علائم بیماری کاوازاکی شامل چه مواردی می باشد؟

علائم این بیماری در دو مرحله کلی ایجاد بروز می یابد:

مرحله اول

• تب بالا که به طور معمول بیش از 5 روز طول می کشد

• قرمز شدن شدید چشم ها (ورم ملتحمه ) بدون ترشحات

• بروز جوش های قرمز رنگ (راش) در بدن و در ناحیه تناسلی

• قرمزی، خشکی و ترک خوردن لب ها و ورم و قرمز شدن زبان (زبان توت فرنگی)

• ورم و قرمزی پوست کف دست، پا، غدد لنفاوی گردن و قسمت های دیگر بدن

• کج خلقی

مرحله دوم

• لایه لایه شدن قسمتی از پوست دست و پا به خصوص نواحی سر انگشتان دست و پا که به صورت صفحات بزرگ جدا می شود.

• درد مفاصل

• اسهال

• استفراغ

• درد شکم

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

چه عواملی باعث ایجاد بیماری کاوازاکی می شود؟

کارشناسان اذعان می کنند که علت بیماری کاوازاکی کاملاً درک نشده است ، اما فکر می کنند کودکانی که به آن مبتلا می شوند با داشتن موارد ارثی خاص از والدین ، می توانند از نظر ژنتیکی به آن مبتلا شوند. به گفته NHS ، این بیماری به خودی خود مسری نیست ، به این معنی که بعید است که فقط توسط یک ویروس ایجاد شود. NHS همچنین تایید کرده است که، این بیماری در كودكان شمال شرقی آسیا ، به ویژه ژاپن و كره بیشتر است.

به طور معمول کودکانی که یک بار به این بیماری مبتلا می شوند، نسبت به ابتلای مجدد مصون می شوند.

رابطه بین بیماری کاوازاکی با ویروس کرونا چیست؟

رابطه بین بیماری کاوازاکی با ویروس کرونا تحت بررسی است اما دکتر روزنی ماتئو ، همکار جونز و یک متخصص بیماریهای عفونی کودکان در بیمارستان کودکان استنفورد ، می گوید: “فکر کلی این است که یک محرک بعد از وجود یک نوع عفونت خاص در بدن مثل کرونا ویروس باعث می شود سیستم ایمنی بدن بیش از حد واکنش نشان دهد.”

هر نوع عفونت می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شود. او می گوید ، بنابراین ممکن است SARS-CoV-2 ، ویروسی که باعث ایجاد بیماری کرونا می شود ، پاسخ های التهابی مانند کاوازاکی را در تعداد کمی از کودکان آغاز می نماید. ماتو خاطرنشان كرد: برخي از بيماران بزرگسال مبتلا به ویروس کرونا نيز پاسخ هاي التهابي را تجربه كرده اند. بسیاری از جدی ترین عوارض گزارش شده در بین بیماران مبتلا به COVID-19 التهاب در بدن و به خصوص ریه ها بوده است.

مانند ویروس کرونا ، درباره بیماری کاوازاکی نیز اطلاعات ناشناخته بسیاری وجود دارد. جونز می گوید ، پزشكان كاملاً مطمئن نیستند كه چه چیزی باعث ایجاد علائم این بیماری می شود ، اما بسیاری معتقدند كه این علائم و عوارض ناشی از بیماری ویروسی است. اگر رابطه ای بین SARS-CoV-2 و کاوازاکی وجود داشته باشد ، “من نمی گویم که این برای ما تکان دهنده خواهد بود.”

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

آیا گزارش های جدید باعث نگرانی می شوند؟

جونز و ماتو می گویند این گزارشات زیاد جای نگرانی ندارند. در حالی که بچه ها این امکان را دارند که به ویروس کرونا مبتلا و آن را منتشر نمایند، اما اکثر گزارشات حاکی از آن است که کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر مستعد ابتلا به این عفونت هستند. در ایالات متحده آمریکا ، طبق جدیدترین مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ، فقط 2٪ موارد COVID-19 تایید شده در بین افراد 18 سال و کم سن و سال تر بوده است. کودکانی که بیمار می شوند ، نیز در صورت وجود علائم، موارد بسیارخفیف تری دارند.

موارد جدی ویروس کرونا در بین کودکان بسیار نادر است ، و عوارض مشابه کاوازاکی نیز در سنین پایین بسیار نادر است. مطمئناً وجود 15 مورد در نیویورک سیتی دلیلی برای انجام تحقیقات بیشتر هستند ، اما آنها بخش بسیار کمی از 4100 کودک مبتلا به ویروس کرونا تا تاریخ 4 می می باشد. (گزارش نیویورک تایمز ، بر اساس مصاحبه با پزشکان در نیویورک سیتی و لانگ آیلند نشان می دهد که این تعداد نزدیک به 50 است ، اما حتی این درصد نیز آمار بسیار کمی خواهد بود.)

ماتئو گفت با توجه به علاقه گسترده عموم مردم به بيماري ، احتمالاً در حال حاضر همه توجهات به موارد جديد ویروس کرونا است و هر گونه موضوع تازه در این مورد می توان باعث ایجاد وحشت در بین مردم شود اما نکته ای که باید توجه کنید این است که خود پزشکان نیز هنوز اطلاعات کامل در مورد بیماری کاوازاکی ندارند و باید تا مشخص شدن همه ویژگی های این بیماری صبر کنید. این واقعیت که تعداد کمی از کودکان به وضعیت شدید ویروس کرونا مبتلا می شوند، دلگرم کننده است ، اما همچنین بدان معنی است که اطلاعات زیادی درمورد اینکه چه کسی بیمار نیست و چرا مورد نیاز است. ماتو می گوید: “زیر مجموعه بسیار كوچك از بیماران [كودكان] كه مبتلا به ویروس کرونا هستند به بیماری های پیچیده دیگر مبتلا می شوند.”

بیماری کاوازاکی در کودکان و ارتباط آن با ویروس کرونا

جونز موافقت كرد و خاطرنشان كرد كه والدین اگر متوجه چیزی نباشند باید آنچه را انجام می دهند انجام دهند: با پزشك مشورت كنید. او می گوید ، “حداقل با توجه به آنچه در حال حاضر مشخص است ،” خانواده ها و والدین به اندازه کافی نگران هستند و من به لیست نگرانی های آنها اضافه نمی کنم. “

در نتیجه در صورت وجود علائم این بیماری در کودک شما یا اطرافیان شما، به یاد داشته باشید ، این یک سندرم نادر است و نیازی نیست که وحشت کنید. اگر فرزند شما بیش از حد بیمار است و در تنفس یا بیرون آمدن از رختخواب مشکل دارد ، دچار سردرگمی می شوید ، تب و بثورات زیاد دارد یا هر یک از علائم بیماری کاوازاکی به دنبال ارزیابی سریع توسط پزشک متخصص اطفال تشخیص داده شده است. اگرچه نادر است ، اما به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است. درمان این بیماری وجود دارد و بسیار ساده است. فقط کافیست کودک خود را به بیمارستان برده و تحت بستری و مراقبت متخصصین قرار بگیرد تا با روش های درمانی موجود به طور کامل بهبود یابد.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.