آیا واکسن کرونا بر افراد چاق بی تاثیر است؟

آیا واکسن کرونا بر افراد چاق بی تاثیر است؟

واکسن کرونا از زمان پیدایش این ویروس جدید تلاش تمام کشور ها و مراکز تحقیقاتی درمانی شده است به طوری که بیش از ۱۴۰ مرکز تحقیقاتی در جهان در حال تلاش برای ساخت واکسن ویروس کرونا هستند. همچنین کشف، تهیه، و تایید آن در چندین مرحله انجام می شود. امروزه چاقی تبدیل به یک مشکل جهانی شده است که دارای عوارض جانبی دیابت، فشار خون، تنگی نفس، سرطان و غیره می شود ولی مسئله ضعف سیستم ایمنی در افراد چاق با پاندمی شدن ویروس کووید ۱۹ بیش از پیش جنجالی شده است.

ویروس کرونایی که به تازگی کشف شده است موجب بیماری عفونی کووید-19 میشود. این ویروس نوظهور و بیماری ناشی از آن، تا قبل از شروع طغیان اخیر در دسامبر سال 2019 در شهر ووهان،کشور چین، ناشناخته بود. تب، ، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید 19 هستند. محققان معتقدند چاقی موجب عملکرد نامناسب سلول‌های T که سلول‌های سفید خونی حیاتی در واکنش ایمنی هستند، می‌شود از اینرو واکسن‌ها تأثیر کمتری بر افراد چاق دارند.

محققان ایتالیایی دریافتند میزان اثرگذاری واکسن کرونا فایزر روی افراد چاق کمتر از سایرین است. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد ارتباط چاقی و اثرگذاری واکسن‌های دیگر کووید در دست نیست. بر اساس این تحقیقات آن دسته از کارکنان بخش بهداشت که دچار چاقی هستند و واکسن کووید محصول شرکت فایزر را دریافت کرده‌اند، در مقایسه با دیگر همکاران خود، مقادیر کمتری پادتن در بدن آنها تولید شده است. در واقع میزان پادتن تولید شده در بدن این افراد در واکنش به دومین دوز واکسن فایزر، تقریبا نصف میزان پادتن تولید شده در بدن افراد سالم است.

آزمایش ایدز در منزل

علت کمتر بودن اثر واکسن کرونا در افراد چاق چیست؟

یکی از سوالاتی که در این مورد ممکن است برای شما پیش آمده باشد این است که علت کمتر بودن اثر واکسن کرونا در افراد چاق چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سیستم ایمنی افراد چاق نسبت به افرادی با وزن متعادل ضعیف تر است. همچنین چاقی می‌ تواند اثرات متابولیکی عفونت ویروس کرونا را تشدید کند. بافت‌های چربی بیانگر میزان نسبتا بالایی از ACE ۲ (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) است که ویروس کرونا از آن برای حمله به سلول ‌ها استفاده می ‌کند. دانشمندان معتقدند که بافت چربی به عنوان مخزنی برای این ویروس عمل می‌کنند.

پیش از مطالعات در بررسی تاثیر گذاری واکسن کرونا بر افراد چاق ، مطالعات قبلی نیز نشان داده‌اند که واکسن‌هپاتیت B در بزرگسالان چاق نسبت به بزرگسالان غیر چاق موثرتر است؛ برخی از این نظریه پردازی‌ها به این دلیل است که به نظر می‌رسد افراد چاق، دارای پاسخ مختل سلول T، یک نوع سلول سیستم ایمنی بدن در برابر واکسیناسیون هستند. براساس داده‌های موجود، حدود ۵ درصد از جمعیت بالغ ایالات متحده که چاق هستند ، در معرض خطر عفونت شدید کرونا یا عوارضی مانند مرگ قرار دارند و حالا دانشمندان نگران این موضوع هستند که واکسن کووید ۱۹ روی افراد چاق به میزانی که لازم است، عمل نکند.

آیا تاثیر گذاری کمتر واکسن کرونا در افراد چاق به معنای توصیه عدم دریافت در آن ها می باشد؟

تاثیر گذاری کمتر واکسن کرونا در افراد چاق به معنای توصیه عدم دریافت در آن ها نمی باشد. سیستم ایمنی افراد چاق نسبت به افراد با وزن متعادل ضعیف تر است که این ضعف باعث آن شده است که بیماری کووید ۱۹ در کمین این افراد قرار داشته باشد. جالب است بدانید بر اساس یک مقاله ی جدید در نشریه ی سان، افراد با BMI (شاخص توده بدنی) بالای ۳۰ بیشتر از افرادی که تناسب اندام دارند، به ویروس کووید-۱۹ دچار می شوند. پس از بررسی های انجام شده محققان انگلیسی به این نتیجه دست یافته اند که اضافه وزن باعث گرفتگی عروق، التهاب مزمن، دشواری در گردش خون می شود که همه عاملی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه ابتلا به بیماری های مهلکی از جمله کروناست.

با توجه به اطلاعات بالا ، واکسن کرونا برای افراد دارای اضافه وزن ضروری می باشد. علاوه بر موارد بالا، اضافه وزن موجب فشار بر روی دیافراگم شده و تنفس را سخت تر می کند. از طرفی کرونا با درگیر کردن ریه ها موجب تنگی نفس شده، در نتیجه عامل چاقی و درگیری ریه ها وضعیت را برای بیمار خطرناک تر می کند. اوایل همه گیری ویروس کرونا در انگلیس، در تحقیقی که بر روی بیش از ۱۷ هزار بیمار مبتلا به کوویدـ ۱۹ بستری در بیمارستان‌ های این کشور صورت گرفت مشخص شد، کسانی که چاق بودند و شاخص توده بدنی (بی‌ام‌آی) آن ها بیش از ۳۰ بود، ۳۳ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ بر اثر این بیماری بودند تا کسانی که چاق نبودند.

اثر واکسن کرونا در افراد چاق

احتمال لزوم افزایش دُز واکسن کرونا برای افراد چاق

با توجه به کم تر بودن تاثیر گذاری واکسن کرونا در افراد چاق ، احتمال لزوم افزایش دُز واکسن کووید ۱۹ برای افراد چاق وجود دارد. به این صورت که پروفسور رایان می‌ گوید: دادن دوز اضافی واکسن به افراد چاق، یکی از احتمالات است؛ شاید سه تزریق بجای دو تا و شاید هم دوزی بیشتر، اما پزشکان نباید به این بهانه که واکسن سودمند نخواهد بود، عقب نشینی کنند. محققان در ایتالیا میزان وجود پادتن‌ها در افراد بعد از دریافت دو دوز از واکسن بی‌ان‌تی۱۶۱بی۲ را با فاصله ۲۱ روز از یکدیگر را آزمایش کردند.

شرکت کنندگان در این آزمایش ۱۵۸ زن و ۹۰ مرد کارمند در نظام بهداشتی با سن ۲۳ تا ۶۹ سال بودند و همگی بعد از تزریق واکسن، در برابر این بیماری ایمن شدند. با توجه با این اطلاعات افراد با اضافه وزن باید طبق برنامه واکسیناسیون دو دز از واکسن کووید ۱۹ را در حال حاضر دریافت کنند تا هنگامی که لزوم دریافت دز بعدی در این افراد ثابت شود و این افراد دز سوم خود را نیز برای اثر بخشی بهینه این واکسن دریافت کنند.

عوارض واکسن کرونا در افراد چاق و سایرین

تزریق واکسن کرونا در بسیاری از کشور ها شروع شده است ولی نکته ای که باعث نگرانی بسیاری از افراد شده است عوارض جانبی واکسن کووید ۱۹ می باشد که صدور سریع مجوز آژانس دارویی اروپا و تایید فوری کمیسیون اروپا، باعث شک و ترس بسیاری از افراد شده است. عوارض یا بهتر است علائمی که بسیاری از افراد پس از تزریق در خود حس کرده اند علائم عمومی پس از واکسن می باشد که ممکن است پس از تزریق هر واکسن دیگری آن ها در خود حس کنیم بنابراین اگر فردی پس از تزریق واکسن دچار آن ها شده باشد نباید نگران شود. این علائم گ شامل موارد زیر می شود:

  • احساس کوفتگی
  • احساس خستگی
  • تب
  • لرز
  • سردرد

عوارض واکسن کرونا در افراد چاق و سایرین

علاوه بر علائم بالا در مورد واکسن کرونا که نشانه جدی جهت پیگیری نیستند و بیشتر نشان گر واکنش و مقابله بدن با واکسن می باشند ولی برخی علائم پس از تزریق نشان گر یک خطر جدی هستند که باید سریعا با پزشک و اورژانس تماس گرفته شود. البته توجه داشته باشید به طور معمول مزایای یک واکسن مورد تایید در مقایسه با معایب و عوارض آن بیشتر است. حتی اگر کسی عوارض یک بیماری را در نظر بگیرد در برابر عوارض واکسن کرونا آن خیلی بیشتر است. همین مورد در مورد واکسن های ویروس کرونا در حال تولید هم صدق می کند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله عوارض احتمالی واکسن کرونا چه مواردی می باشد؟ مراجعه فرمایید)

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا با مصرف دارو های مسکن!

علاوه بر تاثیر چاقی بر کاهش اثر واکسن کرونا، اخیرا تاثیر دارو های مسکن نیز بر تاثیرگذاری ایت واکسن مورد بررسی قرار گرفته است. به طوری که پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ با بروز این علائم ممکن است برای کاهش درد ، اقدام به مصرف داروهای مسکن کنید ولی متخصصان می گویند پس از تزریق واکسن کووید ۱۹ بهتر است از مصرف داروهای مسکن اجتناب شود. مهمترین دلیل توصیه فوق، این است که داروهای مسکن از جمله ایبوبروفن، ادویل، استامینافن و …. عمدتا ضد التهاب بوده و ممکن است پاسخ ایمنی بدن شما را مهار کنند. یک مطالعه جدید روی موش ها که نتایج آن اخیرا در مجله ویروس شناسی (Journal of Virology) منتشر شد، نشان داد که این داروها ممکن است تولید آنتی بادی ها را کاهش دهند.

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که علت منع مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا چیست؟ که در پاسخ این سوال می توان گفت که برخی از داروهای مسکن ممکن است در فعالیت واکسن تداخل ایجاد کرده و موجب بروز پاسخ شدید تر (طوفانی) سیستم ایمنی شوند. برای بررسی دقیق تر این موضوع بهتر است در ابتدا به بررسی این مساله بپردازیم که پس از تزریق واکسن چه اتفاقی در بدن افراد می افتد؟

باید در نظر داشت که وقتی واکسینه می شوید، ویروس ضعیف شده، آنتی بادی یا هر عامل دیگر تشکیل دهنده واکسن، موجب فریب بدن شده و سیستم ایمنی بدن فکر می کند با یک ویروس واقعی مواجه شده و به تبع آن یک ساختار دفاعی در برابر ویروس ایجاد می شود. طی این فرآیند ، بدن شما شاهد بروز علائم مختلفی خواهد بود که برخی از آن ها مهم بوده و بیشتر آن ها موقتی و گذرا هستند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله از مصرف مسکن پس از تزریق واکسن کرونا بپرهیزید مرجعه فرمایید).

کاهش تولید آنتی بادی و بی اثر شدن واکسن کرونا با مصرف دارو های مسکن!

آیا دریافت واکسن کرونا برای افراد چاق و یا سایر افراد اجباری است؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما نیز با شروع واکسیناسیون پیش آمده باشد این است که آیا دریافت واکسن کرونا برای افراد چاق و یا سایر افراد اجباری است؟ برای پاسخ به سوالات فوق باید بگوییم، تزریق واکسن کووید ۱۹ هیچ اجباری وجود ندارد و هرکسی که بخواهد می ‌تواند داوطلبانه واکسینه شود و اجباری در کار نیست. هزینه تزریق آن کاملا رایگان است. همچنین اولویت بندی واکسیناسیون طبق سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و در فاز اول، کادر بهداشت و درمان و گروهی از سالمندان، معلولان و جانبازان که در مراکز نگهداری می‌شوند واکسینه خواهند شد. به طوری که تا پایان سال ۹۹، گروه آسیب پذیر فاز یک که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند برای کرونا واکسینه می‌ شوند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله آیا واکسن کروناویروس اجباری است؟ مرجعه فرمایید).

همچنین آنچه که در مورد واکسن کرونا مورد توجه می باشد این است که در حالی که در ابتدای همه گیری کرونا بدبینی بسیاری نسبت به عمدی بودن شیوع آن و سپس بدگمانی نسبت به تزریق واکسن وجود داشت، حال نظرسنجی‌ های در آمریکا نشان می دهد تعداد بیشتری از مردم این کشور تمایل به تزریق واکسن پیدا کرده‌اند. برنامه واکسیناسیون و خروج تدریجی از بحران این ویروس نیازمند فرهنگ سازی و اطمینان دادن به مردم برای اثر بخشی مناسب و عوارض بسیار نادر و خفیف واکسن کووید ۱۹ می باشد.

در تحقیقات صورت گرفته همچنین مشخص شده که ساکنان مناطق روستایی بدبینی بیشتری به واکسن کرونا در مقایسه با شهرنشیان دارند، اما به طور کلی افزایش تعداد افرادی که خوش بینی بیشتری به تزریق واکسن کووید ۱۹ دارند، این امیدواری را ایجاد خواهد کرد که شاید برنامه های واکسیناسیون سراسری با چالش کمتری روبرو شود، اگرچه همچنان بزرگترین چالش دولت ها در مسیر واکسیناسیون سراسری وجود گروه‌های مخالف با این روند است.

آزمایش در منزل

نمونه گیری در منزل یا محل کار راهکاری می باشد تا فرد بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، آزمایش خود را انجام دهد. تقریبا برای همه ما پیش آمده است که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنیم و خون بدهیم، اما گاهی اوقات به دلیل وجود مشکلاتی، فرد نمی تواند به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه نماید، و در همین راستا آزمایشگاه آنی آزما اقداماتی جهت نمونه گیری آسان در محل مد نظر شما انجام داده است. آزمایش در منزل و همچنین آزمایش کرونا در منزل دارای مزایا و محاسن مختلفی برای فرد می باشد. مهم ترین و اصلی ترین مزایای این روش صرفه جویی در وقت و هزینه می باشد.

تمامی مراحل انجام پذیرش و نمونه گیری در منزل و همچنین جواب دهی به صورت غیر حضوری انجام می شود و بدون نیاز به مراجعه حضوری می باشد. شما پس از مراجعه به سایت و ثبت پذیرش خود https://www.anyazma.com/record-sampling-request/ و وارد کردن اطلاعات فردی که نیاز است از وی نمونه گیری شود و درج شماره ای که در دسترس باشد ، به صورت غیر حضوری آزمایش های خود را در سایت آنی آزما ثبت می کنید. همچنین از جمله از مزیت های این نمونه گیری این می باشد که خود فرد با توجه شرایطی که دارد زمان مناسب نمونه گیری را تعیین می کند.

درخواست آزمایش

  • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.