تشدید کرونا در افرادی سیگاری واقعیت دارد؟

تشدید کرونا در افرادی سیگاری واقعیت دارد؟

ثبت آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

با توجه به اینکه ویروس کرونا یک ویروس جدید در دوران زندگی بشر شناخته شده است، به همین دلیل این مسأله کاملاً طبیعی است که شایعات زیادی درمورد آن وجود داشته باشد. برای مثال از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ این اعتقاد وجود داشته است که افراد سیگاری درگیر این ویروس نمی‌شوند در حالی که این تصور کاملاً غلط است و حتی تحقیقات نشان دهنده تشدید علائم کرونا در افراد سیگاری است. اگر برای شما این موضوع جالب است، می‌توانید این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا متوجه شوید چرا ریسک ابتلا به بیماری کرونا در افراد سیگاری بسیار بیشتر است.

چگونه از پوست در دوران کرونا محافظت کنیم؟

دلیل ابتلا به عفونت ریوی ناشی از کرونا چیست؟

ویروس کرونا و سویه‌های آن، به روش‌های مختلف به بدن انسان آسیب وارد می‌کنند که بدترین حالت ممکن، حمله به ریه‌ها و بروز عفونت در مجاری تنفسی است. اما اگر تحقیقات انجام گرفته در تمام دنیا را با دقت بررسی کنید متوجه می‌شوید که افراد مختلف در مقابله با کرونا، علائم متفاوتی را نشان می‌دهند. در صورتی که سویه‌های کرونا بر روی کیسه‌های هوایی بنشینند، احتمال بروز عفونت زیاد خواهد بود. اما در این بین باز هم شدت آسیب در بین مردم متفاوت است.

برخی از افراد تنها دچار یک آلرژی یا حساسیت شده اما برخی دیگر عفونت شدید را در مجاری تنفسی تجربه می‌کنند. مهمترین عامل تأثیر‌گذار بر بروز عفونت ریوی ناشی از کرونا، ضعف سیستم ایمنی بدن است. در این میان هر عاملی که باعث نقص در قوای ایمنی بدن گردد، احتمال ابتلا به عفونت‌های حاد را نیز بیشتر خواهد کرد.

عفونت ریوی ناشی از کرونا

دلیل تشدید علائم کرونا در افراد سیگاری

متأسفانه باید این واقعیت را بیان کنیم که افراد سیگاری در معرض عفونت شدید ناشی از ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. اما اجازه دهید بررسی کنیم که به چه دلیل این اتفاق می‌افتد؟ زمانی که شما سیگار می‌کشید، نیکوتین و ترکیبات شیمیایی موجود در سیگار، مژک‌های موجود در مجاری تنفسی را از بین می‌برند. این مژک‌ها مسئول بیرون کردن عوامل بیماری‌زا از مجاری تنفسی هستند. هوایی که تنفس می‌کنیم آلوده به ذرات معلق، آلاینده‌ها و عوامل بیماری‌زا است که وارد ریه‌ها می‌شود. اگر مژک‌ها وجود نداشته باشند، این عوامل بر روی هم جمع شده و باعث تنگی مجاری تنفسی و همچنین عفونت خواهند شد.

بنابراین کسانی که سیگار می‌کشند، با دست خود مژک‌های موجود در ریه‌ها را از بین می‌برند و همین امر باعث می‌شود عوامل بیماری‌زا به راحتی بتوانند عفونت ایجاد کنند. در شرایط فعلی که کرونا به عنوان یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌ها شناخته شده است، قطعاً افراد سیگاری شرایط بدتری را تجربه کرده و حتی اوضاع آن‌ها اورژانسی می‌شود چون بیشتر مژک‌ها در ریه‌های آن‌ها از بین رفته و کرونا به راحتی می‌تواند بر روی مجاری بنشیند.

از دیگر تأثیرات استعمال دخانیات بر افزایش احتمال به کرونا، کاهش سطح اکسیژن خون است. همانگونه که می‌دانید اگر بیماری کرونا ریه‌ها را درگیر کند، باعث افت اکسیژن خون خواهد شد و اگر این کاهش از حدی بیشتر گردد، فرد باید در بیمارستان بستری شود. اکنون افرادی که سیگار می‌کشند به دلیل ورود نیکوتین به داخل بدن، سطح اکسیژن خون آن‌ها کمتر خواهد شد و همین موضوع شرایط را برای آن‌ها حادتر می‌کند. برای اینکه بیشتر نسبت به سلامت خود توجه داشته باشید، اجازه دهید یک آمار علمی را ارائه نماییم. در یکی از تحقیقات انجام شده در چین اعلام شد که احتمال بروز علائم شدید کرونا در افراد سیگاری، 1/4 برابر بیشتر از افراد دیگر خواهد بود.

دلیل تشدید علائم کرونا در افراد سیگاری

افراد سیگاری چگونه خود را از کرونا در‌ امان نگه دارند؟

شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید یک فرد سیگاری بوده و اکنون دچار نگرانی شده‌اید که با از بین رفتن مژک‌ها در مجاری تنفسی، به احتمال بیشتری دچار کرونا خواهید شد. این موضوع قطعاً شما را اذیت می‌کند و حتی دچار ترس و استرس واهی خواهید شد. اما اجازه دهید کمی ‌امیدوارانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم. خوشبختانه متخصصان معتقد هستند که اگر از همین الان سیگار کشیدن و مصرف همه دخانیات را کنار بگذارید، تأثیر آن را در عملکرد بهتر مژک‌های باقیمانده در مجاری تنفسی خواهید دید. در واقع هیچ زمان برای ترک عادت نادرست دیر نیست.

بنابراین توصیه ما این است که حداقل به بهانه کرونا، سیگار کشیدن و مصرف دخانیات را برای همیشه ترک کنید. به خاطر داشته باشید که دخانیات علاوه بر تأثیری که بر روی ریه‌ها وارد می‌کنند، به دلیل کاهش اکسیژن خون، آسیب جدی به مغز وارد خواهند کرد و در نتیجه افراد سیگاری زودتر از دیگران دچار مشکلاتی همانند آلزایمر خواهند شد. همین چند دلیل کافی است که بدانید سیگار کشیدن نه تنها تفریح لذت‌بخشی نیست بلکه همانگونه که متوجه شوید آسیب‌های جدی را برای شما به همراه دارد.

افراد سیگاری چگونه خود را از کرونا در‌ امان نگه دارند؟

سخن پایانی

متاسافنه باید بگوییم که طبق تحقیقاتی انجام شده در دنیا، احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است. البته این موضوع نباید باعث نگرانی همه افراد سیگاری شود. شاید شما از جمله کسانی هستید که در هفته تنها یک یا دو سیگار مصرف می‌کنید. بنابراین شرایط شما زیاد حاد نیست و به راحتی می‌توانید این عادت را کنار بگذارید. اما برخی عادت دارند در طول روز چند عدد سیگار مصرف نمایند و با دست خود، خود را به کام مرگ ناشی از کرونا می‌کشند.

 

بنابراین تشدید علائم کرونا در افراد سیگاری یک واقعیت است. در هر صورت اگر چنین افرادی علائم کرونا را مشاهده کردند در اولین قدم باید سیگار و کلیه دخانیات را کنار بگذارند زیرا مصرف هر عدد سیگار سطح اکسیژن خون آن‌ها را به شدت پایین آورده و به احتمال زیاد دچار مشکلات حاد و شدید خواهند شد.

نمونه گیری در منزل

آزمایش کرونا در منزل

در قدم دوم لازم است قرنطینه را رعایت کرده و تست کرونا در منزل با آنی آزما را انجام دهند. همانگونه که می‌دانید در ایام کرونا تا جایی که امکان دارد نباید از خانه خارج شویم تا اگر دچار کرونا شده هستیم، دیگران را درگیر نکنیم. کارشناسان آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما به محض تماس شما عزیزان، به منزل شما مراجعه کرده و آزمایش کرونا در منزل را برای شما انجام می‌دهند. حتی نتیجه تست به صورت آنلاین برای شما عزیزان ارسال خواهد شد.

درخواست آزمایش

  • Date Format: YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.