تفسیر آزمایش روماتیسم از طریق خون در آنی آزما

تفسیر آزمایش روماتیسم از طریق خون در آنی آزما

ثبت آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

یکی از مهم ترین سوالاتی که هنگام دریافت جواب آزمایش خون خود ممکن است با آن رو به رو شده باشید، تفسیر آزمایش روماتیسم شماست. شما می خواهید بدانید درد عضلات و مفاصل شما به خاطر روماتیسم است یا خیر. همچنین می خواهید بدانید که چقدر احتمال دارد در آینده به این بیماری مبتلا شوید.

آزمایش هورمونی زنانه

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید (RA) التهاب مزمن مفاصل شما است. آرتریت روماتوئید از نظر علائم، شباهت های زیادی با دیگر بیماری های درگیر کننده مفاصل دارد؛ به همین دلیل است که اغلب برای تشخیص زمان می برد. اگر سفتی صبحگاهی و درد در مفاصل متقارن دارید، شما و پزشکتان باید کارهای تحقیقاتی انجام دهید.

شما می توانید بیماری ها یا شرایط زیر را داشته باشید:

 • آرتریت روماتوئید
 • آرتروز
 • سرطان

یا، به سادگی، ممکن است تشک بدی داشته باشید.

اگرچه RA معمولاً مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند علائم دیگری را فراتر از درد و سفتی مفاصل ایجاد کند. هنگامی که RA سایر نواحی بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند علائمی را در چشم ها، دهان، ریه ها و پوست ایجاد کند. با گذشت زمان، ممکن است خطر عواقب جدی از جمله بیماری قلبی و مشکلات ریوی را نیز افزایش دهد.

برخی از علائم احتمالی RA عبارتند از:

 • مفاصل دردناک
 • مفاصل متورم
 • سفتی مفصل
 • خستگی
 • وزن تغییر می کند
 • تب
 • ناهنجاری های مفصلی
 • مشکلات بینایی
 • ندول های روماتوئید یا توده های کوچک زیر پوست

آرتریت روماتوئید چیست؟

نقش تفسیر آزمایش روماتیسم

تفسیر آزمایش روماتیسم پاسخ بله یا خیر ساده ای برای اینکه آیا شما آرتریت روماتوئید دارید ارائه نمی دهد. اما آنها می توانند به پزشک شما کمک کنند تا به سمت تشخیص هدایت شود. آزمایش خون گزینه ها را محدود می کند و نشان می دهد که چگونه بیماری شما ممکن است پیشرفت کند. پس از تشخیص آرتریت روماتوئید، ادامه آزمایش خون عوارض جانبی داروهای مورد استفاده در درمان را بررسی می کند. تفسیر آزمایش روماتیسم همچنین می تواند به ردیابی پیشرفت اختلال کمک کند.

هیچ کسی بهتر از پزشک نمی‌تواند در تفسیر تفسیر آزمایش روماتیسم به شما کمک کند. فهمیدن این که هر آزمایش به چه معناست سبب می‌شود تصویری کلی از وضعیت سلامتی‌تان داشته باشید. به این ترتیب حرف پزشک را بهتر می‌فهمید و سوالات آگاهانه تری خواهید پرسید. این امر سبب می‌شود تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. تفسیر آزمایش روماتیسم آنی آزما، راه‌حل خوبی است که با پزشک در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیقی از نتیجه آزمایش دریافت کنید. کافیست درخواست تفسیر آزمایش خود را ثبت نمایید و سپس نتیجه آزمایش را بارگذاری کنید.

تست های تشخیصی برای روماتیسم

هنگامی که نمونه ای از خون خود را در آزمایشگاه می گذارید، ممکن است از نظر عوامل زیر بررسی شود:

فاکتور روماتوئید (RF): آنتی بادی های RF در سینوویوم یا پوشش بافتی مفاصل شما جمع می شوند. آنها در خون بسیاری از افراد مبتلا به RA وجود دارند.

نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR): نرخ بالای رسوب گلبول قرمز ممکن است نشان دهنده التهاب در مفاصل شما باشد.

پروتئین واکنشی C (CRP): این پروتئین همچنین ممکن است نشان دهنده التهاب در مفاصل شما باشد.

شمارش کامل خون (CBC): این شامل آزمایشات هموگلوبین و هماتوکریت است که ممکن است کم خونی را نشان دهد. این ممکن است با RA نیز مرتبط باشد.

تست RF

آنتی بادی های فاکتور روماتوئید در سینوویوم مفاصل جمع می شوند. در صورت داشتن اختلال دیگری، آنتی بادی ها نیز می توانند ظاهر شوند. رایج ترین شکل آنتی بادی ایمونوگلوبولین IgM نام دارد. هنگامی که این آنتی بادی به بافت سالم بدن متصل می شود، می تواند آسیب ایجاد کند. تست RF برای تعیین اینکه آیا شما RA دارید یا خیر، مناسب نیست. در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به RA این فاکتور را نشان می دهند، برخی دیگر این فاکتور را نشان نمی دهند.

همچنین، برخی از افرادی که این بیماری را ندارند، به دلیل بیماری ها یا اختلالات دیگر، مانند:

تفسیر آزمایش روماتیسم و نتایج آزمایش RF شما به صورت واحد در میلی لیتر (u/mL) یا غلظت آنتی بادی ها در خون شما گزارش می شود. سطوح طبیعی آنتی بادی های RF در خون شما کمتر از 40 تا 60 واحد در میلی لیتر یا غلظت کمتر از 1:80 است. اعداد بالاتر نشان دهنده نتیجه مثبت RF است. هر چه این رقم بالاتر باشد، احتمال ابتلا به RA بیشتر می شود. اما همچنین می تواند نشانه ای از سندرم شوگرن باشد. این یک اختلال خود ایمنی است که باعث خشکی چشم و خشکی دهان می شود.

تست ESR

تست ESR، نرخ sed نیز نامیده می شود. با دیدن چگونگی جمع شدن گلبول های قرمز خون به یکدیگر، التهاب را اندازه گیری می کند. در این آزمایش، خون شما در یک لوله آزمایش قرار می گیرد تا مشاهده شود که گلبول های قرمز – گلبول های قرمز – با چه سرعتی به سمت پایین شناور می شوند. پروتئین‌هایی که نشان‌دهنده التهاب هستند باعث می‌شوند گلبول‌های قرمز به هم بچسبند و به ته لوله بیفتند. سرعت رسوب گذاری سریعتر نشان دهنده التهاب بیشتر است.

تست های تشخیصی برای روماتیسم

پروتئین واکنشی C

این پروتئین حلقه ای شکل توسط کبد در نتیجه التهاب تولید می شود. CRP RA را تایید نمی کند. شدت یک وضعیت را نشان می دهد تا اینکه دقیقاً چه چیزی اشتباه است. تست CRP ممکن است حساس تر از تست ESR باشد. اگر در تست RF منفی کاذب دارید، آزمایش ESR یا CRP ممکن است نشانه ای از آرتریت روماتوئید باشد. با این حال، هر پاسخ خود ایمنی یا عفونت باکتریایی ممکن است سطح CRP را نیز افزایش دهد. این می تواند تفسیر نتایج آزمایش را پیچیده کند.

شمارش کامل خون

شمارش کامل خون یک آزمایش روتین است. این به تعداد گلبول های سفید و قرمز خون شما می پردازد. آزمایش هماتوکریت حجم گلبول های قرمز را اندازه گیری می کند. آزمایش هموگلوبین توانایی بدن شما برای حمل اکسیژن را تعیین می کند. نتایج پایین هموگلوبین و هماتوکریت (کم خونی) می تواند با آرتریت روماتوئید مرتبط باشد.

تست آنتی بادی پروتئین آنتی سیترولین شده (ضد CCP)

یک آزمایش ضد CCP که به نام ACPA نیز شناخته می شود، آنتی بادی مرتبط با RA را آزمایش می کند. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2015 نشان داد که این آزمایش ممکن است افرادی را شناسایی کند که بیشتر در معرض آسیب شدید و غیرقابل برگشت ناشی از RA هستند. اگر تست آنتی بادی های ضد CCP مثبت باشد، احتمال ابتلا به RA وجود دارد. یک آزمایش مثبت همچنین نشان می دهد که RA احتمالاً با سرعت بیشتری پیشرفت می کند.

افراد بدون آرتریت روماتوئید تقریباً هرگز آزمایش ضد CCP مثبت نمی دهند. با این حال، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ممکن است تست ضد CCP منفی داشته باشند. برای تایید RA، پزشک شما این نتیجه آزمایش را در ترکیب با سایر آزمایش‌ها و یافته‌های بالینی بررسی می‌کند.

تست آنتی بادی ضد هسته ای (ANA)

آزمایشات ANA یک شاخص کلی بیماری خودایمنی است. مثبت بودن تست ANA به این معنی است که بدن شما آنتی بادی هایی تولید می کند که به جای ارگانیسم های خارجی به سلول های طبیعی حمله می کنند. سطح بالای این آنتی بادی می تواند به این معنی باشد که سیستم ایمنی بدن شما به خود حمله می کند. از آنجایی که RA یک بیماری خودایمنی است، بسیاری از افراد مبتلا به RA تست ANA مثبت دارند. با این حال، مثبت بودن آزمایش به معنای ابتلا به RA نیست. بسیاری از افراد بدون شواهد بالینی RA تست های ANA سطح پایین و مثبت دارند.

سایر آزمایشات برای آرتریت روماتوئید

علاوه بر آزمایش خون برای RA، سایر آزمایش‌ها نیز می‌توانند آسیب ناشی از این بیماری را تشخیص دهند.

اشعه ایکس

می توان از اشعه ایکس برای عکس برداری از مفاصل مبتلا به آرتریت روماتوئید استفاده کرد. پزشک شما به این تصاویر نگاه می کند تا سطح آسیب غضروف، تاندون ها و استخوان ها را ارزیابی کند. این ارزیابی همچنین می تواند به تعیین بهترین روش درمانی کمک کند. با این حال، اشعه ایکس تنها می تواند RA پیشرفته تر را تشخیص دهد. التهاب اولیه بافت نرم در اسکن ها نشان داده نمی شود. مجموعه ای از اشعه ایکس در طی چند ماه یا سال می تواند به نظارت بر پیشرفت RA کمک کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

MRI از یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای گرفتن عکس از داخل بدن استفاده می کند. برخلاف اشعه ایکس، MRI می تواند تصاویری از بافت نرم ایجاد کند. از این تصاویر برای بررسی التهاب سینوویوم استفاده می شود. سینوویوم غشایی است که مفاصل را پوشانده است. این همان چیزی است که سیستم ایمنی در RA به آن حمله می کند. MRI می تواند التهاب ناشی از RA را خیلی زودتر از اشعه ایکس تشخیص دهد. با این حال، آنها به طور گسترده برای تشخیص بیماری استفاده نمی شوند.

RA شدید می تواند شکل و موقعیت مفاصل را تغییر دهد و منجر به ناهماهنگی، محدودیت های عملکردی و تغییر در توانایی های فیزیکی شود. تشخیص RA در مراحل اولیه بهترین راه برای درمان بیماری و جلوگیری از تشدید آن است. از آنجایی که هیچ آزمایش واحدی برای RA وجود ندارد، تأیید تشخیص به زمان نیاز دارد. اگر فکر می کنید ممکن است به آرتریت روماتوئید مبتلا باشید، فوراً با پزشک مشورت کنید. در مراحل اولیه RA، این بیماری ممکن است فقط یک یا چند مفصل را تحت تاثیر قرار دهد. اینها معمولاً مفاصل کوچک دست و پا هستند. همانطور که RA پیشرفت می کند، شروع به تاثیر بر سایر مفاصل می کند.

سایر آزمایشات برای آرتریت روماتوئید

کنار هم گذاشتن پازل جواب ها و تفسیر آزمایش روماتیسم

پزشک متخصص شما نتایج آزمایش خون شما را مطالعه خواهند کرد. اگر ترکیبی از آنتی بادی های RF و درد متقارن مفصلی دارید، ممکن است نشان دهنده RA باشد. درد مفاصل معمولاً در موارد زیر مشاهده می شود:

 • مچ دست
 • دست ها
 • آرنج ها
 • شانه ها
 • مچ پا
 • زانو

اشعه ایکس که آسیب مفصلی را نشان می دهد می تواند به تایید تشخیص کمک کند. پزشک شما همچنین ممکن است به صورت دوره ای از اشعه ایکس برای نظارت بر پیشرفت اختلال شما درخواست کند.

آرتریت روماتوئید چگونه تشخیص داده می شود؟

آرتریت روماتوئید (RA) معمولاً برای تشخیص زمان می برد. در مراحل اولیه، علائم می تواند شبیه علائم بیماری های دیگر مانند لوپوس یا سایر بیماری های بافت همبند باشد. علائم RA نیز می آیند و می روند، بنابراین ممکن است بین شعله ور شدن احساس بهتری داشته باشید. پزشک ممکن است بر اساس شرح حال، یافته های فیزیکی اولیه و تایید آزمایشگاهی، دارو تجویز کند. با این حال، برای شما مهم است که مرتباً بازدیدهای بعدی را انجام دهید.

پزشک در مورد علائم، سابقه پزشکی و عوامل خطر شما سوال خواهد کرد و سپس تفسیر آزمایش روماتیسم شما را انجام می دهد. آنها یک معاینه فیزیکی دقیق انجام می دهند و مفاصل شما را از نظر تورم، حساسیت و دامنه حرکت بررسی می کنند. آنها احتمالاً آزمایش خون را نیز تجویز خواهند کرد. اگر شما یا پزشکتان فکر می کنید که ممکن است به آرتریت روماتوئید مبتلا شده باشید، باید به یک روماتولوژیست مراجعه کنید. یک روماتولوژیست در تشخیص و مدیریت RA و یافتن یک برنامه درمانی برای رفع نیازهای شما متخصص است.

نمونه گیری در منزل

چه بیماری هایی را می توان با آرتریت روماتوئید اشتباه گرفت؟

علائم مرحله اولیه RA می تواند شبیه علائم سایر بیماری ها باشد. این شرایط عبارتند از:

 • لوپوس
 • انواع دیگر آرتریت، مانند استئوآرتریت
 • بیماری لایم
 • بیماری شوگرن
 • سارکوئیدوز

یکی از علائم متمایز RA این است که درگیری مفصل اغلب متقارن است. در صورت ابتلا به آرتریت روماتوئید، مفاصل شما نیز ممکن است صبح ها سفت تر شوند. پزشک شما از تفسیر آزمایش روماتیسم و سایر اطلاعات در مورد علائم شما برای کمک به تشخیص RA، ثبت سایر بیماری‌های مرتبط با RA (مانند شوگرن) و رد سایر بیماری‌ها استفاده می‌کند.

RA ممکن است یک بیماری مادام العمر باشد، اما پس از تشخیص همچنان می توانید زندگی سالم و فعالی داشته باشید. داروهای مناسب حتی ممکن است بتوانند علائم شما را به طور کامل کنترل کنند. اگرچه هیچ درمانی برای RA وجود ندارد، تشخیص و درمان به موقع می تواند به جلوگیری از پیشرفت RA کمک کند. اگر درد و تورم مفصلی دارید که بهبود نمی یابد، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید. زمانی که فعال بمانید و از برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک پیروی کنید، بهترین نتیجه و احتمال بهبودی را خواهید یافت.

درخواست آزمایش

 • YYYY slash MM slash DD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.