تست های مهم سالانه برای جلوگیری از پیشروی بیماری‌ها

تستهای مهم سالانه

دلایل انجام تست های مهم سالانه:

در میان برخی از آزمایشات، گروهی از آن ها تحت عنوان تست های مهم سالانه شناخته شده اند که لازم است هر فرد در طول سال نسبت به انجام آن ها اقدام کند. آیا می دانید این تست ها به تشخیص برخی از بیماری ها کمک می کند که در صورت تشخیص زودهنگام، از عوارض شدید بیماری جلوگیری می شود؟ متاسفانه هنوز اغلب مردم در این زمینه به باور نرسیده و زمانی که بیماری در ان ها حاد می شود، پشیماین به سراغ آن ها می آید. هزینه انجام تست های مهم سالانه برای تشخیص بیماری ها به مراتب کمتر از هزینه درمان خواهد بود. در نتیجه عاقلانه ترین کار این است که سهل انگاری نکرده و حتما این آزمایشات را انجام دهید. البته اگر فرصت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندازید، می توانید از آزمایشگاه شبانه روزی آنی آزما کمک گرفته و از خدمات نمونه گیری در محل بهره مند شوید.

تستهای مهم سالانه

در زیز برخی از تستهای مهم سالانه را که هر سال باید انجام دهید را توضح داده ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

تستهای مربوط به غده تیرویید

اختلالات مربوط به کارکرد تیروییدمی تواند خواب ، میزان فعالیت سوخت و ساز بدن شما را تحت تاثیرقراردهد. در کم کاری تیرویید ، افزایش وزن ، افزایش خواب ،ریزش مو و اختلالات شخصیتی دیده می شود. اگر به اختلالات تیرویید رسیدگی نشود می تواند به بیماری خطرناکی تبدیل شده و کیفیت زندگی را نامطلوب کند در این رابطه اندازه گیری هورمون TSH می تواند بسیار کمک کننده باشد همچنین اندازه گیری هورمون های تیروییدی T3وT4 به همراه تست محرکه تیرویید TSH فاکتورهای بسیار مهمی در بررسی سلامت غده تیرویید شما می باشند.

مواظب کبد خود باشید

کبد بافتی است بسیار فعال که از متابولیسم مواد غذایی گرفته تا داروها در این ارگان حیاتی انجام می گردند.

متاسفانه شیوه زندگی مدرن , کم تحرکی و استفاده از غذاهای پرچرب نیمه آماده به همراه مواد نگه دارنده آسیب جدی به این بافت حیاتی می زند. اندازه گیری مارکرهای کبد مثل SGOT/SGPT به همراه ALK.PHسالانه دوبار، می تواند شما را از سلامت کبد خود آگاه سازد اگرمیزان آنزیمهای کبدی شما بالا است.

می تواند مربوط به شیوه زندگی شما باشد مثل مصرف غذاهای چرب و کم تحرکی .به خاطر داشته باشید این شیوه زندگی می تواند شما را به کبدچرب مبتلا کند خوشبختانه کبد می تواند خود را به صورت بسیار موثری ترمیم کند ، لذا می توانید بعد از آگاهی از سلامت کبد خود با روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش ، کاهش مصرف غذاهای آماده ، فست فودها و جایگزینی آن با سبزیجات از کبد سالم تری برخوردار گردید.

آزمایش کبد

تستهای مهم سالانه : تستهای مربوط به کارکرد کلیه شما

شما دو عدد کلیه دارید به اندازه تقریبی مشت بسته خودتان که در دو طرف بدنتان قرار گرفته اند. این ارگان های حیاتی مسوول پاکسازی خون شما ، دفع سموم و ضایعات آن توسط ادرار می باشد. همچنین کلیه باعث کنترل میزان آب و الکترولیت های بسیار حیاتی برای بدن ما می باشند. سه نقش حیاتی دیگه کلیه ها در تولید ویتامین D ، تولید گلبول های قرمز و هورمون های کنترل کننده فشار خون می باشند. در نتیجه نظارت بر کار کلیه توسط شما و پزشک تان جهت اطلاع از سلامت آنها امری است ضروری . در این رابطه، یک نمونه خون و ادرار می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از سلامت کلیه به شما بدهد.

افرادی که از بیماری های چون دیابت و فشارخون رنج می برند می توانند با آزمایشات مرتب و با فاصله زمان های مشخص از وضعیت کلیه های خود با خبر گردند. مواردی که شما می توانید به اختلال در کار کلیه شک کنید مثل : فشار خون بالا خون در ادرار، سختی و دردناک بودن حین ادرار کردن ، تورم در دستان و پاها می باشند. آزمایش سنجش میزان کراتینین Cr و نیتروژن خون BUN می تواند از مهمترین تست های اولیه جهت بررسی کارکرد کلیه شما باشد.

اگر کراتینین بیش از حد در خون شما تجمع یابد نشانگر این است که کلیه قادر به پاکسازی خون از کراتینین نمی باشند. ماده دیگری که باید از خون شما توسط کلیه ها پاکسازی می گردد، نیتروژن می باشد با این حال هر نوع افزایش در میزان نیتروژن ُصرفا دلیل اختلال کلیوی نیست مصرف داروهایی مثل آسپرین و بعضی از آنتی بیوتیکها می تواند میزان نیتروژن خون را افزایش دهد.

تست ادرار بصورت میکروسکوپی و کشت ادرار

یکی دیگر از تستهای مهم سالانه تست بررسی ادرار بصورت میکروسکوپی و کشت ادرار می باشد . وجود ترکیباتی مثل خون و پروتیین می تواند مربوط به اختلال کلیه باشند ولی موارد دیگر مثل ورزش های سنگین ، عفونتهای مختلف نیز می توانند باعث دفع پروتیین در ادرار گردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن پیام
خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما
سلام
به خدمات نمونه گیری در محل آنی آزما خوش آمدید!
برای ارتباط با اپراتور پیام خود را ارسال نمائید.